Pridané Recenzia: Gran Turismo 7

Diskusiu 'Novinky' začal Letadlo, 2 Mar 2022.

 1. Letadlo

  Letadlo
  Expand Collapse
  Recenzent
  Člen Vedenia Recenzent Platinový člen

  Registroval sa:
  24 Máj 2011
  Príspevkov:
  288
  Páči sa:
  115
  274666031_453781463149333_8118053382760176094_n.jpg
  Jedna z najznámejších a najúspešnejších závodných hier Gran Turismo oslavuje tento rok 25. výročie. Presne tak, je to už 25 rokov od kedy štúdio Polyphony Digital na čele s Kazunori Yamauchim vydalo prvý diel GT. Od vtedy vyšlo osem plnohodnotných dielov, vrátane verzie pre handheld PSP. Polyphony medzitým vydalo aj niekoľko orezaných prológ verzií, keďže bez nich by sme čakali na pokračovania aj šesť rokov. Dĺžka vývoja bola vždy kameňom úrazu GT série, no vždy to vynahradil úžasný pocit z jazdy a kvalitné spracovanie modelov áut. Teda až na prešľap pri GT6, kde boli z časti použité old-gen modely áut bez interiérov. Sony sa tentoraz rozhodlo, že siedmu časť neponúkne len majiteľom next-gen systému, ale môžu si ju užiť aj vlastníci Playstation 4. Uvidíme či toto rozhodnutie neovplyvnilo kvalitu GT7.


  Som veľkým fanúšikom GT série a okrem GT3 som hral každý jeden diel. Žiadna iná séria mi neposkytovala tak dobrý pocit z jazdy ako GT. Skvelá rovnováha medzi simuláciou a arkádovým jazdným modelom zaručovala tisícky hodín zábavy. Čerešničkou na torte bolo pre mňa Gran Turismo Sport, predchodca GT7. Pre niektorých tak trochu kontroverzná časť, nakoľko bola zameraná čisto na multiplayer. Predsa len, GT je známe rozsiahlou kampaňou pre jedného hráča a zrazu sa máme zaobísť bez nej? Tesne pred vydaním ju síce naokolo pridali, ale nebolo to úplne ono. Hra ma tak donútila pretekať čisto proti reálnym hráčom a zrazu som zistil, že nie je lepší pocit ako boj s vyrovnaním súperom. K tomu pomohol aj „matchmaking“, čo je v podstate výber súperov na základe hodnotenia jazdca DR/SR. Súboje boli tým pádom vyrovnané a atraktívne. A aj keď som nebojoval o prvú priečku, tak pretekanie bolo skvelou zábavou.

  Sport Velká ikona.jpg
  Sprt 1.jpg Sport 2.jpg

  Čo to vlastne DR/SR je? DR- driver rating (A+,B,C,D,E) predstavuje hodnotenie jazdca, ktoré sa mení na základe umiestnenia v pretekoch. Pričom A+ je najvyššie a E zas najnižšie. SR-sportmanship predstavuje hodnotenie športového správania. Ak často búrate, hodnotenie vám klesne na E, no ak jazdíte čisto a darí sa vám vyhýbať kolíziám, vaše hodnotenie bude S. A teda čím ste väčšia sviňa, tým väčšiu sviňu budete mať proti sebe. Ak sa rozhodnete zúčastniť sa šampionátov GT, tento rating vám zaručí aj vyšší počet bodov v jednotlivých pretekoch. Prečo vám vysvetľujem hodnotenie jazdcov z GTS? Pretože toto hodnotenie je rovnaké aj v GT7. Dokonca ak ste majitelia GTS, tak sa vám automaticky do novej hry prenesie (netreba na to uložené dáta). Veľmi sporné rozhodnutie, nakoľko väčšina jazdcov chcela začínať od nuly.

  V podstate celý režim „Sport“ bol prenesený do GT7. Pre nezasvätených - jedná sa o online režim, kde sa jazdia troje rozdielne preteky na základe stanovených parametrov (trať, kategória áut, pneumatiky atď.). Štart týchto pretekov prebieha v 20 minútových intervaloch. Parametre sa menia raz do týždňa. Väčšinou mali tieto preteky uzamknuté nastavenia, tým pádom stačilo hru len pustiť a hrať. Pri týchto pretekoch odporúčam odjazdiť čo najviac kôl v kvalifikácii, aby ste spoznali trať a správanie auta. A samozrejme, aby ste zajazdili čo najlepší čas a tak sa umiestnili na vyšších štartovacích priečkach. Kvalifikácia prebieha pred začatím pretekov a bez súperov.
  Ďalšou súčasťou režimu „Sport“ je spomínaný GT šampionát, ktorý sa koná každoročne. Tento šampionát sprevádzajú živé podujatia, kde si zmerajú sily najrýchlejší hráči. Po minulé roky ho zastrešovala svetová automobilová federácia FIA. Jeho víťazi boli korunovaný na prestížnej FIA Gala spolu s hviezdami motošportu ako je Lewis Hamilton či Max Verstappen. Ešte nie je známe, či spolupráca s FIA bude pokračovať, no aj bez nej sa môžete tešiť na skvelé preteky, či už ako divák, alebo pretekár.

  Gran Turismo™ 7_20220302140827.jpg Gran Turismo™ 7_20220302140854.jpg Gran Turismo™ 7_20220302140340.jpg Gran Turismo™ 7_20220302140717.jpg

  Keď už sme pri hre pre viacerých hráčov, ani v GT7 nemôže chýbať takzvaná „Lobby“. Tá je tiež úplne totožná s tým z GTS. Môžete si tu nakonfigurovať vlastné preteky, kde si zmeriate sily s kamarátmi či náhodnými hráčmi. Počet súperov je obmedzený na 16 hráčov. Úprimne, čakal som trocha viac, nakoľko také Assetto Corsa Competizione už zvláda 30 hráčov. Chýba mi tu taktiež možnosť uzamknúť pohľad, aby mali všetci rovnaké podmienky. No najväčším sklamaním je, že si neviete navoliť dynamické počasie a ani 24 hodinový denný cyklus. Hra síce ponúka predvolené časy štartov a rozdielne poveternostné podmienky, no chcelo by to detailnejšie možnosti. Ak sa vám pretekanie v lobby zapáči, odporúčam nájsť si na internete slovenský alebo český klub. Tie často organizujú skvelé šampionáty, ktoré sú streamované a dokonca naživo komentované. Multiplayer podporuje crossplay a v lobby tak môžu spolu jazdiť majitelia PS4 aj PS5 verzie. Nájdete tu taktiež lokálny multiplayer pre dvoch hráčov pri vertikálne rozdelenej obrazovke.

  Mapa velká.jpg
  Ashly.jpg Mapa (2).jpg Bazar 1.jpg Bazar 2.jpg Bazar 3.jpg Garaz 1.jpg Garaz 2.jpg Garaz 3.jpg Garaz 4.jpg Gran Turismo™ 7_20220221181129.jpg
  Do Gran Turismo 7 sa opäť vrátila plnohodnotná kampaň pre jedného hráča. Tá je rozložená na prehľadnej mapke, ktorou vás bude sprevádzať Sarah, ktorá prispôsobuje svoje typy na základe vašich predošlých skúseností so sériou.

  Ako prvé vás Sarah zavedie do „Autobazáru“. Tu to má pod palcom Andy a ten skvelo poradí, na čo si pri výbere auta treba dávať pozor, aj keď mám pocit, že vás chce len ošklbať, keďže mi nanútil Toyotu Aqua S z 2011za 14000 kreditov, čo sú ¾ vstupného kreditu. Našťastie sa ponuka áut v Autobazáre mení, čiže ak sa vám ponuka nepozdáva, stačí si počkať na lepšiu. Tá sa mení nepravidelne.Pri platení som zistil, že hra bude do budúcna ponúkať mikrotransakcie v podobe kupovania kreditov. Aj keď za nimi nie je zamknutý obsah, tak tieto praktiky moc nemusím. Dobrá správa je, že počas hrania nebude o ne núdza. Veľa áut získate za splnené úlohy.

  A kam sa ide hneď potom ako kúpite auto? No predsa do „Garáže“, keďže ste kúpili jazdenku. Tu si môžete skontrolovať kondíciu auta, pohrať sa s nastavením, alebo sa len kochať svojou zbierkou v režime „Scapes“. V garáži nájdete taktiež záložku „Darčeky“, tu si môžete zamieňať získané darčekové poukazy za autá, súčiastky či kredit. Odmena je náhodná a rozhodne o nej „ruleta“, ktorá pôsobí ako mini hra z lacnej mobilnej aplikácie. Ako v každej správnej garáži aj tu nájdete sklad tuningových dielov, ktoré ste získali z darčekových preukazov. Presne tak, do hry sa vrátila možnosť tuningu, ale o tom neskôr.

  Poslednou záložkou v garáži je „Zbierka vozidiel“. Pekná sekcia, kde nájdete prehľad áut, ktoré už vlastníte, a ktoré vám chýbajú do zbierky. Taktiež tu nájdete zaujímavé informácie o ich vzniku a samozrejme ich detailné parametre. Pri vydaní bude k dispozícií presne 424 vozidiel, ktoré môžete zbierať. Časom pribudne viac áut, no detaily zatiaľ nie sú známe. Pri vydaní Gran Turismo Sport bolo k dispozícií len 168 áut. No na mesačnej báze do hry pribúdalo približne po šesť áut. Hra tak išla do dôchodku s 338 autami. Okolo zbierky áut sa točí celá kampaňa závisí od nej aj váš progres. Už nebudete zvyšovať svoj jazdecký level, ale tento krát to je „Zberateľská úroveň“. Na základe tejto úrovne sa vám budú odomykať nové možnosti a funkcie v hre.

  Gran Turismo™ 7_20220221163137.jpg Gran Turismo™ 7_20220221163339.jpg Gran Turismo™ 7_20220221192000.jpg
  Ďalej vás Sarah zavedie do „Kaviarne“. Tu to má pod palcom majiteľ Luca. Keďže sa jedná o závodnú hru, tak samozrejme aj táto sekcia bude o autách a nie o káve. V ponuke sa budú postupne objavovať rôzne úlohy, pri ktorých bude zbieranie áut ešte väčšia zábava. Ako náhle splníte zadanie, tak vám Luca okrem odmeny v podobe odomknutej trate či lístku do rulety, ešte čo to povie o získaných autách. Vzápätí sa v ponuke objaví ďalšie „Menu“ a môžete ísť plniť nové výzvy. „Kaviareň“ je srdce celej kampane a ak máte radi plynulý postup, odporúčam sa sústrediť primárne na úlohy z „menu“.

  Ako v každom Gran Turisme ani v GT7 nemôžu chýbať obľúbené a zároveň nenávidené „Licencie“. Tieto vám umožnia účasť na vyšších sériách. Je to taktiež ideálny spôsob ako sa naučiť ovládanie auta, respektíve zlepšiť si jazdné techniky. Ak ste nováčik, odporúčam pozerať aj inštruktážne videá pre jednotlivé licencie. Za splnenie úloh sa dostávajú kredity a po splnení celej skupiny automobil, čo vám pomôže v progrese. Ak si obľúbite plnenie licenčných úloh, určite sa vám zapáči aj sekcia „Výzvy“. Tu nájdete rovnako misie, ktoré treba splniť.

  GT auto velka(3).jpg GT auto (1).jpg GT auto.jpg GT auto (2).jpg Tuning (1).jpg Tuning (2).jpg Tuning (3).jpg
  Po dosiahnutí vyššej zberateľskej úrovne sa vám sprístupní „GT Auto“, ďalšia z notoricky známych súčastí GT série. Pod touto sekciu je skryté všetko, čo sa týka optického „Tuningu“. Tu si to užije každý fanúšik detailingu. V podsekcii „údržba a servis“ si môžete umyť svoje auto, vymeniť mu olej a ak ani to nestačí, spravia vám tu generálka motora . A ak máte radi bacuľky, je tu ešte možnosť rozšíriť karosériu auta.

  Ďalšou pod sekciou je „Úprava auta“. Tu si môžete prispôsobiť svojho tátoša podľa svojho vkusu. Nachádza sa tu všetko, od výmeny kolies, pridania rôznych typov krídiel či spojlerov až po návrh lakovania a polepov. Celkovo tu nájdete cez 650 aerodynamických dielov, 130 kolies či 1200 farebných odtieňov. Editor vzhľadu sa len minimálne líši od toho v GTS, ale pridali sem aj zopár drobných noviniek ako napr. výmenu clony. Pri tvorbe vzhľadu auta je jediným obmedzením vaša šikovnosť a kreativita. Akékoľvek logo či značku, alebo aj obľúbenú postavu si môžete nahrať tu pomocou oficiálnej stránky. Jedinou podmienkou je formát .SVG.Rovnako si viete upraviť vzhľad prilby a kombinézy. Ak máte obľúbené kreácie z GTS, tak väčšinu z nich môžete použiť aj v GT7.
  S cieľom upraviť výkon auta či zlepšiť jeho jazdné vlastnosti, navštívte sekciu „Tuningová dielna“. Tu nájdete pneumatiky, brzdy, výfuk či dokonca nitro. Aj keď vás úprava bude stáť nejaký ten peniaz, verte, že pocítite každú jednu zmenu.

  Gran Turismo™ 7_20220301085710.jpg Gran Turismo™ 7_20220301085933.jpg Gran Turismo™ 7_20220301085042.jpg Gran Turismo™ 7_20220301084645.jpg Gran Turismo™ 7_20220228110528.jpg
  Ďalej na vás čaká položka „Vitrína“. Je to vlastne sociálna sieť Gran Turisma. Tu si nájdete svoje fotografie, polepy a výtvory. Taktiež tu viete dohľadať kreácie a polepy iných hráčov. Tie si môžete navyše stiahnuť a použiť na svoje autá.

  V hre nemôže chýbať ani už tradičný režim „Scapes“. Do najmenšieho detailu prepracovaný režim pre tvorbu fotografií. Mnoho z vašich výtvorov doslova nerozoznáte od reality. Ak ste navyše vo fotografovaní začiatočník, nájdete tu aj krátky tutoriál, ako spraviť dych berúce fotografie.

  Gran Turismo™ 7_20220228112908.jpg Gran Turismo™ 7_20220221165919.jpg Gran Turismo™ 7_20220221174047.jpg Gran Turismo™ 7_20220221182055.jpg Gran Turismo™ 7_20220221190558.jpg Gran Turismo™ 7_20220221205434.jpg Gran Turismo™ 7_20220225205343.jpg Gran Turismo™ 7_20220221190121.jpg

  A ide sa na to najdôležitejšie. Preteky! Všetky na vás čakajú v časti „Svetové trate“. Pri vydaní sa môžete tešiť na 34 tratí, ktoré majú dovedna viac ako 90 variácií. Nájdete tu okruhy ako Spielberg, Spa-Francorchamps či obľúbené „Zelené peklo“- Nurburgring. Do hry sa vrátili aj fiktívne trate ako High Speed Ring a Trial Mountain. Trate a ich okolie sú krásne prepracované, no najväčšou chuťovečkou je nasvietenie hry. S tým to v Polyphony Digital naozaj vyhrali. Užijete si najmä prechod rôznymi časťami trate, kde slnko dopadá v rozličných uhloch. A zmena dňa na noc je úplná nádhera, tú si naozaj zamilujete. Pri tvorbe nočnej oblohy dokonca autori použili mapy z NASA. Zmena dňa a noci nemá len vizuálny dopad na hru. Menia sa tu aj fyzikálne podmienky. Počas nočných pretekov sa trať ochladzuje, čím je zahriatie pneumatík obťažnejšie a následne majú menšiu priľnavosť. Zmenou klimatických podmienok je ovplyvňovaný aj výkon motora. Do hry pribudlo aj dynamické počasie a tu je opäť krásne vidieť, ako si dali tvorcovia záležať na detailoch. Pri dlhších pretekoch za dažďa sa síce ideálna stopa trocha vysušuje, no mimo nej je trať stále šmykľavá. Taktiež sa na úsekoch mimo ideálnej stopy vďaka mlákam ťažko predbieha, čo má samozrejme vplyv na celé preteky. Táto zmena počasia výrazne dopomáha k atraktivite celých závodov. Škoda len, že táto zmena počasia nie je k dispozícií na každej trati.

  Jazdný model sa opäť posunul dopredu. GT7 prináša ešte kvalitnejšiu kombinácia simulácie a arkádového štýlu jazdy. Osobne som si užil každý meter a bolo jedno, či som šoféroval základné verzie áut, upravené autá či super šport. Forcefeedbeck (spätná odozva volantu) je taktiež skvelý a netreba pri jeho nastavení stráviť hodiny. Po pár kolách si určite nájdete svoj ideál. Ak nemáte volant nezúfajte, jazdný model si skvelo užijete aj s ovládačom. Ak hráte na PS5, tak Dualsense vám ponúkne aj haptickú odozvu. Najviac sa mi páčili vibrácie počas prejazdu obrubníkov. K skvelému jazdnému zážitku dopomáha kamera. Hlavne pohľad z interiéru sa vám zapáči, kde otrasy alebo jemný náklon dopomáhajú k realizmu. Oproti predchodcovi tu máte lepší výhľad, no nastavenia výšky či posunu sedadla sú opäť minimálne. A čo vizuál áut? Tu naozaj nie je o čom. Krajšie modely áut nenájdete v žiadnej inej hre. Je to pohladenie oka a duše (viac superlatív nie je potrebných).

  Ak by som mal kampani pre jedného hráča niečo vytknúť, tak sú to oponenti. Opäť nie sú veľkou výzvou. Jazdia peknú stopu, súperia medzi sebou a robia chyby, no ako náhle ich predbehnete, strácajú „záujem“ bojovať ďalej a rýchlo naberiete náskok. Nádejou na zmenu je spolupráca Polyphony Digital so Sony AI na projekte Sophy. Jedná sa o umelú inteligenciu, ktorá sa dokázala vyrovnať top jazdcom z GTS a po pár dňoch ich začala aj porážať. Zatiaľ sa však budete musieť zaobísť bez nej.

  GT7_AMG_Mercedes_CLK-LM_'98_24 Heures_du_Mans_Racing_circuit_00.jpg
  GT7_Nissan_GT-R_GT500_'99_(PENNZOIL_Nismo)_Deep Forest Raceway_03_.jpg GT7_Nissan_Silvia_spec-R_Aero_(S15)_'02_Willow_Springs_International_Raceway_04_.jpg GT7_Ford_GT_LM_Race_Car_Spec_II_High Speed Ring_04_.jpg GT7_Porsche_917K_'70_Daytona International Speedway_01.jpg

  :+: Jazdný model
  :+: Bezkonkurenčný vizuál vozidiel a okolia
  :+: Úprava áut, ktorá výrazne vplýva aj na jazdné vlastnosti
  :+: Výborne zvládnutá fyzika
  :+: Zapracovanie dynamického počasia
  :+: 24 hodinový denný cyklus
  :+: Množstvo dostupného obsahu

  :-: Multiplayer bez výraznejších zmien
  :-: Doskakovanie tieňov
  :-: Voľba 24h časového pásma iba v hre pre jedného hráča
  :-: Obmedzené nastavenie HUD
  :-: Potreba byť online aj počas hrania kampane


  Verdikt Gran Turismo 7 je kombináciou minulosti, súčasnosti a budúcnosti. Vynikajúci jazdný model, skvelý vizuál, soundtrack či dynamické počasie, zaručia krásny zážitok z jazdy. Množstvo informácií o jednotlivých autách a ich minulosti sú zaujímavým doplnkom. Autori sa však až príliš uspokojili s multiplayerom a oproti GTS v ňom neurobili žiadne zmeny, čo môže mať za následok úbytok hráčov v online pretekoch. Ak ste fanúšikom motošportu a preskočili ste GTS, tak GT7 je pre vás titul, ktorý musíte mať.


  Celkové hodnotenie: 9/10
  Pozn. Všetky screenshoty boli zachytené pomocou funkcie Create na konzole PlayStation 5. Za poskytnutie hry ďakujeme Sony CZ/SK.
   

Zdielať túto stránku