Pridané Všetko čo potrebujete vedieť o PS4 Pro

Diskusiu 'Pomoc' začal Lukáš Lehocký, 11 Sep 2016.

 1. Lukáš Lehocký

  Lukáš Lehocký
  Expand Collapse
  Administrator
  Člen Vedenia Administrator Moderator Redaktor

  Registroval sa:
  2 Máj 2010
  Príspevkov:
  7 997
  Páči sa:
  11 303
  ps4.jpg
  Tento týždeň bola na akcii PlayStation Meeting v New Yorku odhalená nová, výkonnejšia konzola, o ktorej sa šuškalo už niekoľko mesiacov, a ktorú sme poznali pod kódovým menom PS4 Neo. V skutočnosti sa volá PlayStation 4 Pro a okrem väčšieho výkonu má hlavne priniesť 4K rozlíšenie. Avšak niektorí hráči môžu mať z rôznych verzií konzoly v hlave chaos a tak nasledovné otázky/odpovede im môžno pomôžu zistiť, v čom je PS4 Pro lepšia.


  PS4 Pro: základné otázky

  Čo je PS4 Pro?

  PS4 Pro je high-end verzia PS4, ktorá je schopná dosiahnuť 4K grafiku, plynulejšie a stabilnejšie snímkovanie, má HDR podporu a podporuje 4K video streaming. Pro dokáže, aby podporované PS4 hry vyzerali lepšie a bežali plynulo, zatiaľ čo dáva vývojárom modernizovanú sadu nástrojov pre vytvorenie ešte bohatších a detailnejších herných svetov.

  Je dôležité si uvedomiť, že PS4 Pro nie je nová generácia konzoly a nebude robiť hry na vašej aktuálnej PS4 zastaralými a určite nebude rozdeľovať základňu PS4 hráčov. PS4 Pro je do značnej miery súčasťou PS4 rodiny.

  ps4k.jpg

  Kedy bude PS4 Pro dostupná a za koľko?
  PS4 Pro vyjde v Európe a ostatných SIEE regiónoch 10. novembra 2016 za €399/£349.

  Bude mať PS4 Pro vlastné exkluzívne tituly?
  Nebudú žiadne PS4 Pro exkluzívne hry. PS4 Pro a štandardná PS4 sú súčasťou rovnakej rodiny a oba systémy sú plne kompatibilné z minulými, súčasnými aj budúcimi PS4 hrami, vrátane PlayStation VR hier. Všetky PS4 hry sú PS4 Pro hry a naopak.

  Po uvedení konzoly na trh budú prakticky všetky nové PS4 hry môcť využiť schopnosti Pro hneď v prvý deň vydania alebo krátko po štarte pomocou aktualizácie. Už vydané tituly dostanú tiež podporu PS4 Pro (Uncharted 4: A Thief’s End, The Last of Us Remastered, Infamous Second Son, Shadow of Mordor, Deus Ex: Mankind Divided a mnoho iných).

  Budú všetky PS4 hry kompatibilné s PS4 Pro?
  Áno. Všetky doteraz vydané PS4 hry sú plne kompatibilné s PS4 Pro. Vývojári sú schopní pridať PS4 Pro vylepšenia do už vydaných PS4 hier pomocou aktualizácie (ak sa tak rozhodnú).

  ps4 pro.jpg

  Bude SIE predávať a podporovať štandardnú PS4?
  Áno. PS4 Pro je vývoj generácie PS4 platformy, ktorý pokračuje a zahŕňa aj štandardnú PS4. PS4 Pro bola navrhnutá pre hráčov, ktorí chcú byť na čele hernej inovácie. Či už sa rozhodnete kúpiť nový systém alebo plánujete pokračovať v hre na štandardnej PS4, budete si užívať rovnaké hry, ktoré robia PlayStation tým najlepším miestom na hranie.

  Potrebuje PS4 Pro 4K televízor?
  Nie. PS4 Pro dokáže pri použití 4K TV dosiahnuť oveľa vyššie rozlíšenie, než štandardná PS4. Pokiaľ však vlastníte HDTV (720p, 1080i, 1080p) Pro dokáže stále vylepšiť váš herný zážitok.

  Aké výhody ponúkne PS4 Pro pri hraní na HDTV?
  PS4 Pro ponúka výhody, aj keď hráte na televízore, ktorý nepodporuje 4K. Záleží na vývojároch ako využijú zvýšený výpočtový výkon. Hry s podporou PS4 Pro sú schopné poskytnúť vyššie a konzistentné snímkovanie, detailnejšie spracované prostredie a postavy, celkovo lepšiu kvalitu obrazu a ďalšie súvisiace vizuálne vylepšenia.

  Navyše PS4 hry, ktoré bežia pod natívnym rozlíšením 1080p (maximálne rozlíšenie pre HDTV) na štandardnej PS4, môžu byť zvýšené na plné natívne rozlíšenie 1080p.

  ps4.jpg

  Aké rozlíšenie podporuje PS4 Pro?

  Na 4K televízoroch sú hry schopné bežať v 4K (3840 x 2160 pixelov alebo tiež “2160p”). Na HDTV hry pobežia vo Full HD (1080p).

  Bude PS4 Pro kompatibilné s mojimi stiahnutými PS4 hrami, uloženými pozíciami a PSN účtom?
  Áno. PS4 Pro funguje v rovnakom digitálnom ekosystéme ako štandardná PS4 vo všetkých ohľadoch: dve PS4 konzoly, jeden PSN účet, jedna PS4 komunita. To znamená, že začnete hrať na PS4 Pro, nahráte si uloženú pozíciu na online úložisko vďaka PS Plus a pokračovať môžete na druhej konzole v inej miestnosti. To znamená, že všetok obsah, ktorý už vlastníte na PS4, bude plne kompatibilný s PS4 Pro hneď v prvý deň.

  ps.jpg

  Čo ak vlastním štandardnú PS4? Je nejaká jednoduchá cesta ako preniesť moje hry, uložené pozície a Share obsah zo štandardnej PS4 na PS4 Pro?
  Áno. Všetko tento obsah vrátane systémových nastavení si prenesiete ethernetovým káblom. Tento proces funguje už pri súčasnej PS4 a bude fungovať aj naďalej za predpokladu, že obe konzoly majú nainštalovaný softvér 4.00 (a vyšší) a rovnaký PSN účet je prihlásený na oboch systémoch.

  Prípadne sa môžete prihlásiť na svoj PSN účet z PS4 Pro a stiahnuť si svoje hry z Knižnice (Library). Taktiež získate prístup aj k svojim uloženým pozíciám, ktoré nájdete na online úložisku.

  Bude PS4 Pro systém zavádzať aj nejaké vylepšenia do Dualshocku 4?
  Posledná verzia ovládača bude súčasťou PS4 Pro a tiež PS4 Slim. Avšak nezavádza žiadne nové významné funkcie. Nový Dualshock 4 prepúšťa svetlo zo zadnej strany ovládača nad dotykovú plochu a vy tak viete, akou farbou momentálne svieti. Ovládač tiež podporuje USB a Bluetooth komunikáciu. Staré verzie ovládača budú fungovať aj na PS4 Pro a nové verzie budú fungovať aj na štandardnej PS4.

  ps4k.jpg

  PS4 Pro: technické špecifikácie

  Ako je na tom PS4 Pro v porovnaní so štandardnou PS4?
  PS4 Pro je podstatne silnejšia než štandardný model PS4. Pokročilá grafická jednotka zahŕňa mnoho vlastností, od najnovšej AMD “Polaris” architektúry, cez vlastné inovácie hardvéru, až po podstatne silnejší GPU.

  Tento nárast výpočtového výkonu umožňuje vývojárom preniknúť do oveľa náročnejších vizuálnych rysov pre PS4 Pro vlastníkov, vrátane plynulejšieho, či stabilnejšieho snímkovania, podpora 4K renderovania a pokročilých grafických efektov.

  Aké video nastavenia podporuje PS4 Pro?
  PS4 Pro od vydania podporuje všetky nastavenia výstupu HD, ktoré nájdete aj na štandardnej PS4. Pro predstaví 4K výstup s nastavením pre 2160p YUV420 a 2160p RGB (podľa odporúčania vášho TV) a s možnou rýchlosťou až 60 snímok za sekundu s podporou 4K TV a Premium HDMI (HDMI 2.0) kábla.

  pro.jpg

  Podporuje PS4 Pro High Dynamic Range (HDR)?
  Áno. PS4 Pro je plne kompatibilná s HDR10 špecifikáciami. HDR10 je široko podporovaný formát HDR, ktorý používajú významné spoločnosti.

  Čo je HDR?
  High Dynamic Range, alebo HDR, je novo vznikajúci štandard zobrazenia, ktorý umožňuje zobraziť masívne zvýšenú hĺbku farieb a väčší kontrast v porovnaní so štandardným dynamickým rozsahom - desiatkami rokov starou špecifikáciou, ktorú môžeme vidieť u súčasných HDTV. Všeobecne platí, že zapnuté HRD umožňuje plnší, bohatší obraz, ktorý je bližšie tomu, čo oko vidí prirodzene. To znamená, že oveľa hlbšie čierne úrovne, ktoré si zachovávajú jemnejšie detaily; jasnejšie, oslňujúcejšie osvetlenie; a oveľa širšie farebné spektrum, než nájdete na starej HDTV technológii.


  Podporuje PS4 Pro Dolby Vision HDR?
  Momentálne nie je naplánovaná podpora Dolby Vision.

  ps4pro.jpg

  Potrebuje PS4 Pro nejaké špeciálne zariadenia?
  Len pokiaľ budete chcieť zažiť 4K a HDR. V opačnom prípade nie. PS4 a PS4 Pro podporujú už existujúce HDTV (720p / 1080i / 1080p). PS4 Pro navyše obsahuje 4K výstup na podporu 4K televízorov, pri ktorom potrebujete prémiový HDMI kábel (jeden nájdete v balení PS4 Pro). Ak chcete využívať HDR, potrebujete televízor s podporou formátu HDR10 a hry, ktoré taktiež tento formát podporujú.

  Mimo vyššieho výkonu a 4K podpory, sú tu ešte nejaké výhody, ktoré PS4 Pro ponúkne?
  Áno. PS4 Pro príde so štandardným 1TB HDD, rýchlejšou Wi-Fi (IEEE 802.11 a/b/g/n/ac) a treťou generáciou USB 3.1 Gen.1 portu, ktorý nájdete vzadu na konzole. Výkon konzoly môžu lepšie využiť PlayStation VR hry, môže zlepšiť streamovacie funkcie Share Play a Remote Play a zaznamenávať kvalitnejší obsah pomocou tlačidla Share.

  Inak je PS4 Pro veľmi podobná štandardnej PS4. Tým myslíme hlavne užívateľské rozhranie a funkčnosť.

  Prečo potrebujem Premium HDMI kábel na prepojenie mojej 4K TV s PS4 Pro?

  Pre zaistenie maximálne kvality bude potrebovať PS4 Pro systém a 4K TV Premium HDMI port (často označený modrou farbou) a Premium HDMI kábel. Jeden nájdete v balení s konzolou. Pokiaľ však potrebujete dlhší, dôkladne si pri kúpe prezrite jeho špecifikácie.

  Nový Premium HDMI formát dokáže zobrazovať 4K signál v 60 snímkoch za sekundu (60Hz). Staršie, vysoko rýchlostné HDMI káble (aka HDMI 1.4) tiež dokážu zobraziť 4K signál na 4K TV ale snímkovanie bude limitované na 30fps (30Hz).

  ps.jpg

  Je tu ešte niečo, čo by som mal vedieť o PS4 Pro podpore môjho 4K TV?
  Vzhľadom na to, že štandardy 4K zobrazenia a funkcie HDR sú stále vo vývoji, odporúčame starostlivo preštudovať svoj 4K TV manuál a ostatné referenčné materiály, aby ste plne pochopili jeho schopnosti.

  Podporuje PS4 Pro PlayStation VR?
  PS4 Pro bude plne podporovať PlayStation VR, rovnako ako súčasná PS4. Je dôležité si uvedomiť, že integrované obrazovky dosiahnu rozlíšenie maximálne 1920 x 1080 a nepodporujú 4K výstup. PS VR bohužiaľ nepodporuje ani HDR funkcie.

  Vylepšený výkon PS4 Pro umožní vývojárom vytvoriť krajšiu grafiku s plynulejším snímkovaním a vizuálnymi vylepšeniami. Vývojári tiež môžu pridať PS4 Pro funkcie do ich PS VR hry aj po vydaní skrz aktualizáciu.


  PS4 Pro: 4K zábava a ostatné otázky

  Podporuje PS4 Pro Ultra 4K Blu-ray disky?
  Nie. Podpora Blu-ray diskov je rovnaká ako u štandardnej PS4. Aplikácia Blu-ray Disc Player však obsahuje vysoko kvalitný upscaling DVD a Blu-ray diskov.

  Aké 4K možnosti ponúka PS4 Pro?
  4K aplikácie pre Netflix a YouTube sú momentálne vo vývoji. 4K streaming je stále vo svojich začiatkoch, ostatné služby sa v budúcnosti pripoja a ponúknu tiež 4K obsah.

  Budú na PlayStation Store nejaké 4K filmy a TV seriály?
  Momentálne nie ale plány do budúcnosti máme.

  Aká veľká je PS4 Pro?
  PS4 Pro je o niečo väčšia, než súčasný model. Jej miery sú 295×55×327 mm (šírka/výška/dĺžka).

  Budú mať PS4 Pro hráči výhodu v online hrách, keďže budú hrať proti hráčom so štandardnými PS4?
  Všeobecne nie. Vyváženie hry je na každom vývojárovi zvlášť, aj keď je pravda, že vyšší výkon PS4 Pro umožňuje plynulejšie snímkovanie. Vývojári však majú mnoho nástrojov a procesov, ktoré môžu využiť, aby sa zabránilo nerovnováhe.


  Budú existovať nejaké zmeny vo funkciách Remote Play a Share Play na PS4 Pro?

  Áno. Lepší výkon konzoly prinesie značné streamovacie výhody v prípade, že šírka internetového pásma je dostatočne rýchla. Remote Play používatelia na PC, Mac ale Xperii budú môcť streamovať gameplay z PS4 Pro v 1080p rozlíšení. Share Play užívatelia budú môcť streamovať gameplay z PS4 Pro v rozlíšení 1080p.

  Obe funkcie Remote Play aj Share Play používajú PS4 Pro adaptívnu technológiu, ktorá optimalizuje kvalitu streamingu podľa rýchlosti internetu. Pre najlepší zážitok odporúčame 15Mbps alebo rýchlejšie pripojenie a používať namiesto Wi-Fi prepojenie ethernetovým káblom.

  Zachytí tlačidlo Share na PS4 Pro záznamy vo vyššej kvalite?
  Áno. PS4 Pro zachytí obrázky a videá vo vyššej kvalite, než štandardná PS4. Špecifikácie sa budú líšiť podľa hry. Maximálne rozlíšenie pre videá je 1080p a pre obrázky je to 3840 x 2160 (4K).

  Bude možné vysielať môj gameplay na vyšších nastaveniach?

  Áno. Pri štarte bude možné vysielať na YouTube gameplay v hodnotách 1080p a 60fps.

  Akú veľkú by som mal mať 4K TV pre PS4 Pro?
  Všetko závisí od veľkosti izby a vzdialenosti sedenia od TV. Odporúčame však zvoliť TV, ktorý podporuje funkciu HDR10.

  Pokiaľ mám 4K TV a PS4 Pro ale hrám PS4 hru bez PS4 Pro funkcií, bude výstup ešte v rozlíšení 4K?
  Áno bude ale pokiaľ tá daná hra nepodporuje PS4 Pro, tak žiadne výhody na obrazovke neuvidíte.  Dúfame, že vám náš článok aspoň z časti odpovedal na otázky, ktoré sa pri ohlásení novej konzoly objavili. PlayStation 4 Pro vychádza 10. novembra 2016.


  Zdroj: PSBlog
   
  stanleysvk a benco666 sa to páči.
 2. Filipeno151

  Filipeno151
  Expand Collapse
  Herný guru

  Registroval sa:
  15 Feb 2012
  Príspevkov:
  882
  Páči sa:
  1 103
  Miesto 4k radsej full hd a 60fps
   
 3. AirwalkerSK

  AirwalkerSK
  Expand Collapse
  Guest

  jj tiež som radšej za 1080p/60 ale konečne stabilných a možno lepšie detaily...ale na čo meniť konzolu...horšie ako U4 alebo Batman:AK by nemalo vyzerať už nič...ale či sa udrží stabilných 30 to neviem :D ale zatiaľ čo mám hry pokúpené všetky idú pekne aj na pôvodnej PS4...
   
  Frantimi a qaqaqaqaqaqaqa sa to páči.
 4. Alexander

  Alexander
  Expand Collapse
  Gamer

  Registroval sa:
  25 Feb 2012
  Príspevkov:
  160
  Páči sa:
  10
  Ja mám FULL HD LCD SONY KDL 55kw805c s dynamickým rozsahom SDR čiže nemám to spomínané HDR. Bude to teda aj vtedy OK s tými výhodami grafiky a obrazovky ? Viem že všetko okolo tohto sa už v tomto článku napísalo ale je toho tam veľa a kus sa mi to mieša teraz všetko, takže sorry že som kus nechápavý :D Ďakujem za odpovede a pomoc. Inak za samotný článok Lukášovy Lehockému ďakujem, na všetky svoje ostatné otázky čo som potreboval vedieť som odpoveď našiel.
   
 5. rezniqsvk

  rezniqsvk
  Expand Collapse
  Gamer

  Registroval sa:
  22 Jún 2014
  Príspevkov:
  115
  Páči sa:
  120
  4k streaming?
  ak si dobre pamatam tk navysenie bude z 720p 30fps na 1080p 60fps (len youtube, twitch len 30 fps)
  a len screenshoty 4k
   
 6. AirwalkerSK

  AirwalkerSK
  Expand Collapse
  Guest

  Netflix a Youtube bude mať podporu 4K ale ohľadom sledovania obsahu nie streamovania...Čiže seriály a filmy bude možné sledovať v 4K :)
   
 7. frank

  frank
  Expand Collapse
  Gamer

  Registroval sa:
  10 Jan 2016
  Príspevkov:
  111
  Páči sa:
  33
  sak to vyzera ako zakusek-doboska,to kvoli HDR museli urobit jeden plast navyse aby hrac mal pocit aku ma silnnuu vyyykonu masinu:gaming:aby za to zaplatili o 100 e vac.. hlavne ze urobili aj slim sak to si dizajnovo protireci,mam na haku cele jejich HAA DEE EER:rofl:.
   
  Tom-92 sa to páči.
 8. taurus

  taurus
  Expand Collapse
  Platinový člen
  Platinový člen

  Registroval sa:
  5 Máj 2010
  Príspevkov:
  907
  Páči sa:
  497
  Nový Premium HDMI formát dokáže zobrazovať 4K signál v 60 snímkoch za sekundu (60Hz). Staršie, vysoko rýchlostné HDMI káble (aka HDMI 1.4) tiež dokážu zobraziť 4K signál na 4K TV ale snímkovanie bude limitované na 30fps (30Hz).

  Toto je pravdiva informacia? Ako sa da potom vysvetlit,ze uz na PS3 isli hry v 60 fps? (napr. Wipeout HD,ktore vyslo v 2009)
   
 9. XXMarekXX

  XXMarekXX
  Expand Collapse
  Gamer

  Registroval sa:
  1 Máj 2014
  Príspevkov:
  222
  Páči sa:
  410
  to platí iba pri 4K, ak bude signal v 1080p tak bude aj 60 fps
   
  taurus sa to páči.
 10. Alexander

  Alexander
  Expand Collapse
  Gamer

  Registroval sa:
  25 Feb 2012
  Príspevkov:
  160
  Páči sa:
  10
  PS4 Pro hry, ktoré dostanú podporu konzoly skrz aktualizáciu ? Takže ak dobre rozumiem, Dokúpim si napr. FIFA 17 na bežnú PS4 konzolu a tá hra sa mi aktualizuje na Pro ?
   
 11. Lukáš Lehocký

  Lukáš Lehocký
  Expand Collapse
  Administrator
  Člen Vedenia Administrator Moderator Redaktor

  Registroval sa:
  2 Máj 2010
  Príspevkov:
  7 997
  Páči sa:
  11 303
  FIFA 17 nie je moc dobrý príklad, tá by mala mať podporu PS4 Pro priamo v sebe.

  Ale napríklad kúpiš si Uncharted 4 a hra ti automaticky stiahne aktualizáciu, vďaka ktorej budeš môcť využívať funkcie Pro.
   
  Alexander sa to páči.
 12. Alexander

  Alexander
  Expand Collapse
  Gamer

  Registroval sa:
  25 Feb 2012
  Príspevkov:
  160
  Páči sa:
  10
  Aha už chápem teraz , ďakujem za odpoveď;)(y)
   
 13. Solim1979SVK

  Solim1979SVK
  Expand Collapse
  Zelenáč

  Registroval sa:
  4 Feb 2014
  Príspevkov:
  43
  Páči sa:
  28
  Mam PS4 klasicku a v nej 2TB HDD ak kupim PS4 Pro staci ked medzi nimi vymenim HDDsky alebo bude ich treba treba preinstalovat?
   
 14. peto.vac

  peto.vac
  Expand Collapse
  Gamer

  Registroval sa:
  13 Aug 2014
  Príspevkov:
  173
  Páči sa:
  5
  Vsade sa pise ako to bude pri 4K telkach,ale ak nechcem prejst na 4K TV,ale ostat pri FULL HD,ma premna neaky vyznam kupovat PRO verziu?Bude tam krajsia grafika?
   
 15. Samik

  Samik
  Expand Collapse
  PlayStation Padawan

  Registroval sa:
  13 Mar 2015
  Príspevkov:
  412
  Páči sa:
  362
  Lepsia grafika, viac detailov, pripadne 60fps. Pokial ps4 nemas jednoznacne chod do pro. Rychlejsi procesor a viac ram je citit aj u hier, ktore niesu optimalizovane na pro. Co sa tyka hier optimalizovanych na pro hral som, alebo hram Rise of Tomb raider a ten vyzera fenomenalne. Pro ponukne pri fhd tv jednoznacne viac ako pri 4k, konieckoncov aj ta konzola je stavana ako fhd konzola na steroidoch, to ze "radoby" zvlada 4k je len bonus.
   
 16. peto.vac

  peto.vac
  Expand Collapse
  Gamer

  Registroval sa:
  13 Aug 2014
  Príspevkov:
  173
  Páči sa:
  5
  Praveze mam PS4.Mam tam len hry co nevydu na PC,RoTR hram na PC na najvyssich detailoch,takze take hry si na PC uzijem dostatocne.Zaujima ma ale ci aj take TLOU,Drive Club,Heavy Rain,ci Uncharted 4 budu v krajsej grafike nez su doteraz?Ak ano,tiez sa to riesim tym patchom?Uz je dostupny?
   
 17. Samik

  Samik
  Expand Collapse
  PlayStation Padawan

  Registroval sa:
  13 Mar 2015
  Príspevkov:
  412
  Páči sa:
  362
  riesi sa to patchmi, ale kedy budu dostupne to netusim nakolko sa primarne vyvojari sustredia na vydavanie novych hier a nie na patchovanie starych.
   
 18. peto.vac

  peto.vac
  Expand Collapse
  Gamer

  Registroval sa:
  13 Aug 2014
  Príspevkov:
  173
  Páči sa:
  5
  Jasne,cize v tom pripade pockam kym vyde neaka nova hra v "novom" kabate,dik
   
 19. peto.vac

  peto.vac
  Expand Collapse
  Gamer

  Registroval sa:
  13 Aug 2014
  Príspevkov:
  173
  Páči sa:
  5
  Tak som sa rozhodol pre kupu PRO "pod stromcek".Chcem sa opytat ked prejdem z normalnej na PRO,vsetky savy sa mi automaticky prenesu spolu s uctom?Treba neake veci neako "zalohovat" alebo sa to same vsetko prenesie?
   
 20. Samik

  Samik
  Expand Collapse
  PlayStation Padawan

  Registroval sa:
  13 Mar 2015
  Príspevkov:
  412
  Páči sa:
  362
  Mas dve moznosti, bud zalohovat na hdd a nasledne to restornut na novej konzole. Alebo potom prepojit staru konzolu s novou cez ethernet a presunut to tak(na nete najdes navod). Zalezi na tebe ci budes kopirovat komplet aj hry alebo len savy, captures a profily a hry nainstalujes a potahas nanovo.
   

Zdielať túto stránku