Pridané Téma: Dojmy tohtoročných hier pre PlayStation VR, časť II

Diskusiu 'Novinky' začal Matúš Mucha, 4 Dec 2018.

 1. Matúš Mucha

  Matúš Mucha
  Expand Collapse
  Moderator
  Člen Vedenia Moderator Redaktor

  Registroval sa:
  19 Apr 2011
  Príspevkov:
  514
  Páči sa:
  1 250
  PSVR.jpg

  PlayStation VR pred časom oslávila už svoje druhé narodeniny a s pribúdajúcimi rokmi sa navyšuje aj počet vydaných titulov pre túto platformu. V minulosti sme sa pozreli na prvú várku tohoročných hier, ale aj na nedávno zrecenzovaný Astrobot: Rescue Mission alebo Firewall: Zero Hour. Aké ďalšie tituly uplynulého obdobia nás zaujali a prečo si myslíme, že teraz je ten najlepší čas pre kúpu PSVR?

  Persistence Logo.png
  Vývojár: Firesprite Limited
  Dátum vydania: 24. 7. 2018
  Cena: 29,99€

  Hororové hry sú v rámci virtuálnej reality jedným z najpopulárnejších žánrov. Pocit stiesnenosti a po nasadení headsetu neraz zdvojnásobí a tak nečudo, že viac a viac VR vývojárov skúša svoje šťastie práve v tomto žánri. Výnimkou nie sú ani Firesprite Limited, ktorí vydali v lete tohto roku jednu z najlepších hororových hier na Playstation VR.

  Persistence 1.jpg Persistence 2.jpg Persistence 3.jpg Persistence 4.jpg

  Ako posledný žijúci člen posádky neúspešnej misie sa snažíte zachrániť seba samého a vyslať správu späť na Zem. V ceste stojí zmutovaný zvyšok lode, ktorý vám zo začiatku nedá vôbec vydýchnuť. Od počiatočných chvíľ totiž zistíte, že vaša smrť nie je koncom, ale ako názov napovedá, iba začiatkom. Vašou hlavnou úlohou za úspechom je zbierať nové schémy pre váš oblek, vylepšovať zbrane, ale najmä získať dodatočný počet buniek pre zlepšenie vlastností vašej postavy.

  Po vašom úmrtí sú vylepšenia, resp. nájdené materiály permanentné a preto sa nemusíte obávať o výraznejšiu stratu herného postupu. Rouglike štýl funguje v The Persistence na výbornú a po znovuzrodení na hlavnom mostíku sa s radosťou budete vracať do neustále meniaceho sa prostredia každého zo štyroch úrovní lode. Hustnúcu atmosféru podčiarkuje vynikajúci audiovizuálny dizajn a s najnovším updatom sa môžete tešiť aj na niekoľko nových herných módov, vrátane New Game+


  Track Lab Logo.png
  Vývojár: Sony Interactive Entertainment Europe
  Dátum vydania: 22. 8. 2018
  Cena: 19,99€

  Jeden z najviac chýbajúcich žánrov na platforme PlayStation sú hry s hudobným motívom. Kým minulú generáciu dominovali v obývačkách plastové gitary, v tej súčasnej je ich prítomnosť skôr raritou. Track Lab ide svojou cestou a namiesto klasického stláčania tlačidiel do rytmu sa prenesiete do virtuálneho producentského štúdia, kde sa do sýtosti vybláznite pri tvorbe vlastných skladieb.

  Track Lab 1.jpg Track Lab 2.jpg Track Lab 3.jpg Track Lab 4.jpg

  K dispozícií máte desiatky hudobných nástrojov a s pomocou jednoduchého intuitívneho ovládania pomocou PlayStation Move ovládačov umiestňujete hudobné bloky z dostupných nástrojov na plochu. Na nej postupne vytvárate ten správny rytmus pre vaše hudobné dielo, ktorého prepracovanie záleží len od vášho hudobného citu a trpezlivosti. Pre jednoduchšie pochopenie všetkých nástrojov slúži mód Evolver, kde hravou formou pochopíte základy tvorby skladieb.


  Torn Logo.png
  Vývojár: Aspyr
  Dátum vydania: 28. 8. 2018
  Cena: 29,99€

  Adventúry a puzzle hry sú ďalším vhodným adeptom pre virtuálnu realitu. Pomalší herný postup v kombinácií s riešením rozličných hlavolamov a rozprávaním príbehu poznáme od čias prvého Mystu zo začiatku deväťdesiatych rokov. Preto je viac ako prekvapením že je tento žáner na Playstation VR v pomerne chabom zastúpení. Zmeniť sa to snaží Torn, ktorý ale dieru do sveta podľa nás neurobí.

  Torn 1.jpg Torn 2.jpg Torn 3.jpg Torn 4.jpg

  V šľapajach mladej ambicióznej video blogerky Katherine Patterson sa vkrádate do opusteného zámku plného čudesných prístrojov. Tie musíte jednoduchým spôsobom spojazdniť, aby ste sa dostali do druhej dimenzie odkrývajúc tajomný príbeh Dr. Lawrenca Talbota. Pomocou vašej gravitačnej zbrane zdvíhate okolité predmety, ktoré následne ukladáte do vhodných pozícií neviditeľného elektrického obvodu. Je ale na škodu, že sa tento herný koncept počas celej hernej doby takmer vôbec nezmení. Následne rozuzlenie príbehu je len nevýraznou bodkou za štvorhodinovým dobrodružstvom.


  Electronauts Logo.png

  Vývojár: Survios
  Dátum vydania: 7. 8. 2018
  Cena: 20,99€

  Ďalšou hudobnou hrou v našom krátkom zhrnutí toho najlepšieho pre PSVR uplynulého obdobia je Electronauts. Kým vyššie spomenutý titul Track Lab stavia na samotnej tvorbe skladieb, pri Electornauts ide o intuitívne a najmä zábavne mixovanie dostupných licencovaných piesní pomocou dostupných nástrojov.

  Electronauts 1.jpg Electronauts 2.jpg Electronauts 3.jpg Electronauts 4.jpg

  Po výbere z viac ako tridsiatky skladieb rozličných žánrov (Hip-Hop, Drum and Bass, Techno, Trap, EDM) ostáva len na vás, ako dlho a komplexne daný track zmixujete. K dispozícií máte nielen všetky zložky danej skladby (Snare, Kick, Bass, Hi Hat, vokály atď.), ale aj iné nástroje na úpravu, pomocou ktorých následne môžete nahrávať slučky. Electronauts je razom ideálnym partnerom na párty, kde sa istotne zabaví takmer každý.


  Creed Logo.png

  Vývojár: Survios
  Dátum vydania: 25. 9. 2018
  Cena: 24,99€

  To, že virtuálna realita sa pomaly ale iste stáva plnohodnotnou súčasťou zábavného priemyslu dokazujú aj videoherné VR adaptácie, kde najnovšie filmy neraz sprevádzajú krátke VR videá a „zážitkové“, niekoľko minútové interaktívne hry. V prípade najnovšieho pokračovania, resp. spin-offu série Rocky sme sa ale dočkali skvelého titulu, pri ktorom strávite dlhé chvíle.

  Creed 1.jpg Creed 2.jpg Creed 3.jpg Creed 4.jpg

  V kariérnom móde Creed: Rise to Glory vstúpite do ringu v tele Adonisa Creeda, kde sa postupne prebojujete na úplný vrchol. V ceste vám budú stáť aj známe postavy zo série Rocky, ktoré preveria vašu kondičku spoza headseatu. Každému zo zápasov bude predchádzať kondičný tréning, kde sa najmä začiatočníci naučia elementárne boxerské základy.

  O krátku hernú dobu sa nemusíte vôbec obávať, nakoľko po dokončení kariéry máte prekvapivo na výber aj PvP mód, kde sa do online arény postavíte proti skutočnému bojovníkovi na druhej strane obrazovky. Po poslednom update tvorcovia dokonca povolili aj Cross-Play s PC a pridali bojovníkov z filmu Creed II, ktorý aktuálne beží v našich kinách.  Pixel Ripped Logo.png

  Vývojár: Arvore Immersive Experiences
  Dátum vydania: 16. 10. 2018
  Cena: 24,99€

  Tak schválne, priznajte sa. Kto z vás na školskej hodine vybral z batohu PSP (či inú prenosnú hernú konzolu) a nevenoval pozornosť prednášajúcemu? Podobné nekalé úmysly pravdepodobne praktizovala aj partička z herného štúdia Arvore, ktorá vytvorila skvelý, nostalgiou nasiaty Pixel Ripped 1989. Do rúk chytíte prenosnú konzolu Gear Kid a v tele mladej vášnivej hráčky Nicoly musíte poraziť zlého goblina, ktorému sa podarilo preniknúť do nášho skutočného sveta.

  Pixel Ripped 1.jpg Pixel Ripped 2.jpg Pixel Ripped 3.jpg Pixel Ripped 4.png

  Koncept tejto klasickej 2D plošinovky by ale nefungoval tak dobre, ak by ste Pixel Ripped 1989 nehrali práve cez virtuálnu realitu. Jedným z dôležitých prvkov hry je aj ovládanie pomocou samotného headsetu, kde musíte rozptyľovať učiteľku pomocou vášho „fľusátka“. Po napáchaní neplechy tak máte viac času venovať sa hraniu a prebojovať sa k obligátnym súbojom s bossmi na konci z každej zo štyroch úrovní. Tie sa neodohrávajú v konzole, ale priamo v priestore danej úrovne, pri ktorom sa školská lavica razom zmení na bojisko. Ak máte radi klasické 2D skákačky a hľadáte originálny koncept, Pixel Ripped 1989 je to pravé.


  logo.png
  Vývojár: Beat Games
  Dátum vydania: 29. 11. 2018
  Cena: 29,99€

  Azda najočakávanejším PSVR titulom tejto jesene je už od ohlásenia počas tohtoročnej E3 hra Beat Saber. Hŕstke českých a slovenských vývojárov sa podaril lišiacky kúsok, kde z jednoduchého spojenia hudby a svetelných mečov vytvorili jeden z najzábavnejších zážitkov pre virtuálnu realitu, ktorý sa teší veľkej obľube po celom svete.

  Princíp je jednoduchý. V rukách držíte svetelné meče, rúti sa na vás zástup červených a modrých kociek, ktoré musíte do rytmu hudby preseknúť v správnej kombinácií/uhle a popri tom sa telom vyhýbate prekážkam. Tento koncept funguje dokonale a s párom kvalitných slúchadiel si Beat Saber dosýta užijete. K dispozícií máte tri módy. Kampaň ponúka priamočiarejší postup, kde preverí vašu schopnosť adaptovať sa na rozličné modifikátory skladieb. Kým zo začiatku potrebujete pokoriť iba určité skóre, či kombo, s pribúdajúcou obťažnosťou sa vám pred očami budú strácať identifikátory smeru preseknutia kociek alebo musíte dokončiť skladbu s minimálnym počtom chýb.

  BeatSaber01.jpg BeatSaber02.jpg BeatSaber03.jpg BeatSaber04.jpg

  Vo Free Play móde máte voľnú ruku výberu zo 16 dostupných skladieb, kde si modifikátory obťažnosti upravujete podľa vlastnej chuti. Chcete hru zrýchliť či spomaliť, odstrániť prekážky a bomby alebo hrať iba s jedným mečom? Všetky modifikátory priamo ovplyvňujú vaše skóre, ktoré sa na konci zaráta do online, v prípade Party módu do lokálneho rebríčka. Každá skladba ponúka štyri obťažnosti a kým pri Easy sa budete cítiť ako neprekonateľný Master Jedi, po Experte budete do nitky prepotení. Aj napriek tomu že s najväčšou pravdepodobnosťou PlayStation VR verzia nedostane editor piesní, vývojári ešte pred vydaním prisľúbili balíky nových skladieb a až tridsiatka z nich bude voľne dostupná.

   
  Robo_1978 a werticalx sa to páči.

Zdielať túto stránku