Pridané Recenzia: Tom Clancy's The Division 2

Diskusiu 'Novinky' začal Matúš Mucha, 10 Apr 2019.

 1. Matúš Mucha

  Matúš Mucha
  Expand Collapse
  Moderator
  Člen Vedenia Moderator Redaktor

  Registroval sa:
  19 Apr 2011
  Príspevkov:
  515
  Páči sa:
  1 252
  The Division 2.jpg

  Spojené štáty sú po chemickom útoku na „čierny piatok“ stále na kolenách a poslednou záchranou spoločnosti sú agenti Divízie. Pred viac ako troma rokmi nám spoločnosť Ubisoft naservírovala svoju verziu „looter shooter“, ktorá razom zožala patričný úspech v predajnosti. Po prvotnom bádaní zdecimovaného New Yorku sa ale zaujímavý obsah a aktivity začali rýchlo opakovať a mnohí ostali náležite sklamaní. Tí, ktorí pri Tom Clancy's The Division vydržali až do konca mi istotne dajú za pravdu, že dodatočné rozšíriteľné prídavky a záplaty urobili s odstupom času obrovský skok vpred. V nadobudnutom trende pokračuje aj druhý diel, ktorý od prvého dňa ponúka rôznorodú zábavu na desiatky hodín.

  Každá generácia konzol sa vyznačuje určitými trendmi, ktoré diktujú jej smer. V tej súčasnej sú bez pochýb nimi žánre battle royle a kontinuálne rozvíjajúce sa hry pod jednotným názvom Game as a Service. Kým v niektorých prípadoch pokusy vývojárov sa do väčšej miery vydarili (Destiny, Warframe), nenásytnosť iných zviesť sa na najnovšej vlne popularity dopadla pri vydaní priam katastrofálne (Fallout 76, Anthem). Massive Entertainment od prvého dňa ale ukazuje, ako hry obdobného druhu majú pri vydaní vyzerať a nastoľuje naozaj vysokú latku.

  Div01.jpg
  A my sme očakávali lepší príbeh.

  Div02.jpg Div03.jpeg Div04.jpg Div05.jpg Div06.jpg
  Div07.jpeg Div08.jpg Div09.jpg

  Začnem ale z druhého konca. Ak hľadáte napínavý špionážny príbeh plný zvratov a prepracovaných postáv, rovnako ako pri prvej časti sa ho nedočkáte. Tom Clancy's The Division 2 nezaujme hŕstkou osadenstva či príbehom, ktorý je akýmsi „miš-mašom“ mnohých filmov o páde a rozvrate spoločnosti. Stačí si zapamätať jediné: Vašou hlavnou úlohou je potlačiť nepriateľské frakcie a pomôcť nastoliť poriadok v hlavnom meste Spojených štátov. Popri hlavnej línií je súčasťou hry aj environmentálne rozprávanie príbehu pomocou rozličných audio nahrávok, video záznamov či rekonštrukcií situácií pomocou pokročilého ECHO systému. Tie sú nielen omnoho zaujímavejšie ako hlavná príbehová zložka, ale skvelo dopĺňajú miestne udalosti množstva zaujímavých lokalít naprieč metropolou.

  Nepopierateľný charakter má aj samotné prostredie v ktorom je hra zasadená. Chladné ulice New Yorku počas zimnej sezóny sme zamenili za jarné slnečné aleje Washingtonu D.C. Kým celková rozloha mesta sa zďaleka nemôže rovnať väčším RPG hrám, detailnosť ich prepracovania nemá konkurenciu a tak si virtuálnu prehliadku užijete naozaj dosýta. Hlavná dejová línia vás zavedie nielen do Lincolnovho pamätníka či sídla amerického kongresu, ale navštívite aj plejádu zaujímavých lokalít vrátane Múzea americkej histórie, Centrály vesmírneho úradu alebo Ostrov Theodora Roosevelta. Zmysel pre detail bol kladený aj pri tvorbe celého herného sveta vrátane množstva interiérov, bočných uličiek alebo podzemného systému, ktoré dotvárajú neopakovateľnú atmosféru a kompaktnosť.

  Div10.jpeg
  Neopakovateľná atmosféra Washingtonu D.C. pohltí od prvých momentov.

  Div11.jpeg Div12.jpeg Div13.jpeg Div14.jpeg Div15.jpeg
  Div16.jpeg Div17.jpeg Div18.jpeg

  Ulice, rovnako ako pamätihodnosti sú okupované nebezpečnými frakciami bojujúcich o nadvládu v meste, kde ich vplyv sa vám podarí znížiť s postupným plnením hlavných aj vedľajších misií. Štruktúra je s miernymi variáciami veľmi podobná a po zlikvidovaní nepriateľov sa presuniete do ďalšej miestnosti kde budete robiť to isté. Čas od času sa úloha zmení na obraňovanie dôležitých miest či ľudí, alebo zneškodnenie nepriateľskej techniky. Okrem klasických lineárnych misií sa v hre nachádzajú aj náhodné udalosti vo svete vrátane záchrany rukojemníkov, zneškodnenia propagandy alebo napadnutia konvoja prevážajúceho suroviny na nepriateľské kontrolné body. Tie dokážete napadnúť a po úspešnom protiútoku ho razom budú okupovať spojenecké sily. Nielenže sa týmto zníži nebezpečenstvo v každom z dostupných obvodov, ale zároveň sa otvorí nový bezpečný bod pre rýchle cestovanie.

  Dôležitý aspekt zohráva operačná základňa umiestnená v Bielom dome. S postupným dokončovaním hlavných misií naverbujete do svojho personálu rôznorodých špecialistov. Tí vám pomôžu s výrobou a vylepšovaním vybavenia, otvoria strelnicu pre testovanie nových zbraní, či upravia účes. Podobný koncept ponúkajú aj osady predstavujúce poslednú nádej pre bezbranných obyvateľov, ktorí takýmto spôsobom vytvorili komunitnú zónu vo svete chaosu. Progres s vylepšovaním vidíte takmer okamžite a po záchrane „toho či oného“ sa v momente rozrastie časť vašej osady, či krídlo operačnej základne.

  Div19.jpg
  Misie vás zavedú na najzaujímavejšie miesta hlavnej metropoly USA.

  Div20.jpeg Div21.jpeg Div22.jpg Div23.jpg Div24.jpeg
  Div25.jpeg Div26.jpeg Div27.jpeg

  Úlohy môžete opäť plniť buď osamote, alebo s partiou kamarátov či neznámych hráčov. Vytváranie online hry je pritom úplne jednoduché, intuitívne a prekvapivo bezproblémové. Výhodou je aj dostupnosť tzv. škálovania, kde zdravie, zbroj a účinnosť zbraní agentov na nižšej úrovni bude znormalizovaná na úroveň najsilnejšieho hráča v danej skupine. Hra s viacerými hráčmi je možná nielen vo všetkých aktuálne dostupných módoch, ale aj vo voľnom pohybe. Počas môjho testovania som ani raz nemal problém naraziť na dostatok spoluhráčov v ktoromkoľvek hernom režime, či už sa jednalo o multiplayerový „Konflikt“, alebo paranoidné návštevy do Temnej oblasti.

  Pri súbojoch s protivníkmi máte na výber z plejády dostupných zbraní vrátane množstva variácií útočných pušiek, samopalov, ľahkých guľometov alebo brokovníc. Ich jedinečnosť dotvárajú ako bonusy, tak aj aktívne a pasívne talenty, ktoré dokážu úplne zmeniť ich funkcionalitu. Agenti divízie disponujú technologicky pokročilými schopnosťami doplňujúcimi váš útočný, alebo obranný arzenál. Medzi dostupnou osmičkou nájdete stacionárnu vežičku, obliehajúci dron či záložný obranný štít. Rovnako ako v prípade zbraní aj schopnosti môžete dodatočne upravovať pomocou modifikácií. Aby ste boli dostatočne pripravení na záverečné boje, po dokončení hry sa vám otvoria špecializácie. Po výbere vám do inventára pribudne jedna z troch dostupných zbraní doplňujúcich váš herný štýl a zároveň sa pri každej z nich otvorí oddelený strom schopností/bonusov. Či už si vyberiete granátomet, útočnú kušu s výbušnými nábojmi alebo masívnu odstreľovaciu pušku, ich účinnosť je neporovnateľná. Muníciu budú preto mnohí takticky šetriť na elitných nepriateľov a bossov.

  Div28.jpg
  Obrazovka inventára bude vaším druhým domovom.

  Div29.jpg Div30.jpg Div31.jpg Div32.jpg Div33.jpg
  Div34.jpg Div35.jpg Div36.jpg

  Poháňať vpred vás nebudú len pribúdajúce úrovne či nové prednosti a schopnosti agenta, ale najmä všadeprítomné odmeny, teda povestný „loot“. Kým niektoré tituly zámerne brzdia váš progres a skrývajú najsilnejšiu výbavu za špecifické, alebo mnohokrát nudné a opakujúce sa úlohy, Tom Clancy's The Division 2 sa vybral inou cestou. Ten vás patrične odmení od úvodných momentov kde nezáleží, aký typ aktivite preferujete. Samozrejme aj tu platí pravidlo väčšieho počtu odmien na vyšších úrovniach. Kontinuálny pokrok začnete badať predovšetkým po dokončení hlavného príbehu a príchode technologicky pokročilej frakcie Black Tusk. Nové úrovne sveta dosiahnete s rastúcou hodnotou vybavenia a napadnutia obliehaných pevností, ktoré predstavujú aktuálne tú najväčšiu výzvu najmä na vyšších obťažnostiach. Táto jednoduchá herná slučka funguje priam dokonale v spojení s dennými a týždennými projektami, misiami a odmenami. Tá vás bude baviť dovtedy, kým nenájdete ten vysnívaný „build“. Pripravte si teda dostatok času, nakoľko všemožné kombinácie výbavy je možné počítať na státisíce.

  V neposlednom rade je potrebné vyzdvihnúť aj technickú stránku hry, ktorej predchádzalo viac Alpha a Beta testov. Zdá sa že tento krok vývojárom pomohol a pripravili pre hráčov hladké hranie od úvodných chvíľ. Od prvého dňa som nenarazil na závažnejší problém s kvalitou online pripojenia, alebo prípadným padaním hry. Samozrejme aj tu sa nachádzajú menšie chybičky a nevyvážené balansovanie, ktoré je potrebné doladiť. Pozitívny je ale prístup vývojárov a obojsmerná komunikácia medzi komunitou a štúdiou už priniesla svoje ovocie ani nie po mesiaci od vydania. Audio-vizuálne spracovanie je priam dychberúce a Snowdrop engine opäť dokazuje svoje silu. Chybičkou krásy je ale neustále doskakovanie textúr pri rýchlejšom pohybu naprieč otvoreným svetom. Aj napriek tomu možno The Divison 2 bezpochyby zaradiť medzi tie najlepšie vyzerajúce hry v otvorenom svete.

  Div37.jpg
  Zábavný koncept zlepšovania skóre zabaví na desiatky hodín.

  Tom Clancy's The Division 2_20190330_165110_jpg_.jpeg Div36.jpg Div37.jpg Div38.jpg Div40.jpg
  Div41.jpg Div42.jpeg Div43.jpg

  Klady:
  :+: Detailne prepracovaný otvorený svet
  :+: Kvalitné audio-vizuálne spracovanie
  :+: Originálny dizajn úrovní
  :+: Rôznorodosť nepriateľov a ich umelá inteligencia
  :+: Rozmanitý obsah od prvého dňa
  :+: Kontinuálny systém odmeňovania
  :+: Možnosť kooperácie vo všetkých dostupných módoch
  :+: Prísľub bezplatných rozšírení do hry

  Zápory:
  :-: Slabý príbeh a postavy
  :-: Menšie technické nedostatky a problémy s balansovaním
  :-: Nevýrazné schopnosti agentov
  :-: Minimum noviniek oproti predošlému dielu


  Celkové hodnotenie: 8,5 / 10
  Verdikt Zhodnotiť druhý diel Tom Clancy's The Division nie je vôbec jednoduché. Navonok pokračovanie neprináša so sebou zásadné novinky, ktoré by presvedčili pochybujúcich hráčov pre kúpu. Starí harcovníci majú medzitým najvyššie možné skóre vybavenia a netrpezlivo očakávajú príchod bezplatných rozšírení vrátane 8-členného raidu. Súboje sú aj s odstupom času stále zábavné aj vďaka kvalitne prepracovanej umelej inteligencií nepriateľov. Bezkonkurenčné množstvo obsahu v spojení s kvalitných technickým spracovaním vás zabaví na desiatky hodín a preto je len na vás, či The Divison 2 dáte šancu. My neľutuje.
  Za poskytnutie hry na recenziu ďakujem spoločnosti Conquest.

   
  #1 Matúš Mucha, 10 Apr 2019
  Naposledy upravil: 12 Apr 2019
 2. Stoklet

  Stoklet
  Expand Collapse
  Moderator
  Člen Vedenia Moderator Redaktor

  Registroval sa:
  16 Jún 2013
  Príspevkov:
  1 313
  Páči sa:
  1 828
  Pekne ! :)
   
 3. deserttux

  deserttux
  Expand Collapse
  V.I.P. člen
  V.I.P. člen

  Registroval sa:
  22 Sep 2010
  Príspevkov:
  511
  Páči sa:
  347
  Prostredie je nádherné .. dážď, hromy blesky, tma a hmla .. kedy nie je vidieť na špičku nosa .. nádhera (sa v tedy aj bojím). Raz bola aj piesočná búrka (alebo čo to bolo) vtedy ani NPC postavy nevedeli kde je sever :).
   
 4. GamerkoMT

  GamerkoMT
  Expand Collapse
  PlayStation Padawan

  Registroval sa:
  1 Mar 2014
  Príspevkov:
  361
  Páči sa:
  341
  Práveže ja mám skúsenosť tiež s tou piesočnou búrkou a NPC videli všetko a aj triafali všetko. Nakoľko hráči nevideli nič. :whistle:
   
 5. X-men1995

  X-men1995
  Expand Collapse
  Miestny fanboy

  Registroval sa:
  14 Nov 2010
  Príspevkov:
  657
  Páči sa:
  604
  kľudne ma ukameňujte ale toto je jedna z hier kde my zombíci chýbajú ako sol, proste hra je krásna, hrá sa dobre, len ma nebaví, vadí mi prázdny Washington, príbeh nič moc... a proste keď to niekto hrá Solo tak koniec... Jednotka mala aspoň skvelú atmosféru. Rozhodne to není zlá hra len není pre každého a chýba mi tam proste ešte nejaká iná náplň v gameplay... pre Solo hráča :p Inak by som bol strašne rád keby niekto spravil openworld survival singleplayer/co-op hru podľa "I am Legend" :love: a za openworld survival singleplayer/co-op "The Walking Dead" hru by som priam vraždil :platinum::gaming:
   
 6. ympesys

  ympesys
  Expand Collapse
  PlayStation Padawan

  Registroval sa:
  2 Feb 2014
  Príspevkov:
  328
  Páči sa:
  486
  Krásna recenzia,hral som open beta ale nekúpim to,možno bazár.Hram jedničku a som spoko.
   

Zdielať túto stránku