Pridané Recenzia: The Dark Pictures Anthology: Little Hope

Diskusiu 'Novinky' začal Maroš Šimurda, 13 Nov 2020.

1. Maroš Šimurda

Maroš Šimurda
    Expand Collapse
    Moderator
    Člen Vedenia Moderator Redaktor

Registroval sa:
    29 Máj 2010
    Príspevkov:
    2 995
    Páči sa:
    5 014
    ps-mania-neo.jpg
    Je to niečo málo vyše roka, čo štúdio Supermassive Games prinieslo svoj najambicióznejší herný projekt. Herná hororová antológia, čiže séria samostatných strašidelných príbehov v podobe interaktívnych filmov nazvaná The Dark Pictures Anthology, má za sebou pilotnú časť a dnes pokračuje novou epizódou. Poučili sa autori z chýb prvej časti, alebo je tu len malá nádej na úspech?

Úprimne povedané, rád by som začal konštatovaním, že Supermassive Games svoju antológiu The Dark Pictures minulého roku začalo vo veľkom štýle. Lenže to by nebola pravda. Man of Medan, prvá epizóda hororového formátu v štýle Twilight Zone nedopadla úplne podľa predstáv. Herný koncept síce fungoval a téma bola zaujímavá, no autori z nej žiaľ nedokázali vyťažiť potenciál. Mňa osobne sklamal scenár, obsadenie bolo plné nesympatických postáv a aj technická stránka potrebovala doladiť. V konečnom dôsledku ale išlo o začiatok väčšieho plánu, tak povediac menšiu ochutnávku vecí budúcich. Na druhú epizódu som bol úprimne zvedavý, zaujímalo ma, či sa autorom podarí vychytať spomínané nedostatky. Už prvý teaser, dostupný ako bonus po prejdení Man of Medan naznačil, čo asi od ďalšej epizódy môžeme očakávať. A treba povedať, že zvolená téma pôsobila znovu lákavo.

The Dark Pictures Anthology_ Little Hope_20201104174131.jpg

Čo nás teda čaká v Little Hope? Spoločným menovateľom je starý známy kurátor. Ten nás znovu privíta vo svojom múzeu a podelí sa s nami o nový strašidelný príbeh. Z lode duchov sa však presunieme na pevnú zem, konkrétne do mestečka Little Hope. Školský výlet sa rýchlo mení na nočnú moru a po havárií sa štyria študenti spolu so svojím profesorom ocitajú sami neďaleko mesta Little Hope, ktoré je neslávne známe pre lov na čarodejnice v sedemnástom storočí. Z havárie vyviazol každý relatívne bez zranenia, no šofér autobusu niekde záhadne zmizol. Naša partička sa ho preto vydáva hľadať, no všadeprítomná hustá hmla a divné zvuky v pozadí situácii nepomáhajú. Cestou spoznávajú temnú históriu mesta a zisťujú, aké zlo číha v miestnych lesoch. Ohľadom deja sa viac z pochopiteľných dôvodov nebudem rozpisovať, prezradím len, že scenár tu fungoval oveľa lepšie a aj záverečná pointa hráča viac prekvapí. Téma príbehu je tentokrát inšpirovaná mestom Salem v štáte Massachusetts, tiež známym kvôli čarodejníckym procesom. Na rozdiel od svojho predchodcu má Little Hope oveľa lepšie tempo, hráča upúta od prvého momentu a dokáže udržať po záverečné titulky. Na to, že bol Man of Medan pomerne krátky, mal podľa mňa dosť veľa hluchých miest. Hlavne pomalší a zbytočne naťahovaný úvod. To bola vlastne aj jedna z mojich výčitiek, takže som rád, že v tejto oblasti došlo k zlepšeniu.

The Dark Pictures Anthology_ Little Hope_20201104181029.jpg

Rovnako k výraznému zlepšeniu došlo aj v prípade hlavných účinkujúcich, teda k obsadeniu. Supermassive Games je známe tým, že do svojich hier obsadzuje známe tváre, hlavne hercov. Hlavnou postavou je tentokrát mladík Andrew, ktorého stvárnil Will Poulter. Poznať ho môžete napríklad z filmov Labyrint: Útek alebo My sme Millerovci. Zvyšok osadenstva je už menej známy (aspoň pre mňa), no podstatné je, že jednotlivé charaktery sú zaujímavejšie a lepšie napísané. Pripomeniem, že v Man of Medan som si k postavám nedokázal vybudovať žiadnu väzbu, ich osud mi bol preto úprimne ukradnutý. To však neplatí pre druhú epizódu antológie. Či to bola horkokrvná Taylor, fešáčik Daniel alebo profesor John, každého z nich som sa snažil udržať nažive. To sa mi však pri prvom hraní žiaľ nepodarilo.

The Dark Pictures Anthology_ Little Hope_20201104180016.jpg

Apropo úmrtia. Little Hope znovu patrí do žánru interaktívny film, vaše rozhodnutia majú priamy vplyv na dej. Doslova platí, že osudy jednotlivých postáv máte vo svojich rukách. Hrateľnosť funguje na princípe takzvaného motýlieho efektu, čo znamená, že každá voľba vyvolá rôzny následok. Niektoré voľby sú banálnejšie, napríklad akým spôsobom sa dostanete cez zamknuté dvere následne ovplyvní len to, ktorou chodbou budete pokračovať. Iné sú už podstatnejšie a skutočne môžu znamenať tenkú čiaru medzi životom a smrťou. Čo sa ešte týka hrateľnosti, všetky akcie a akčné sekvencie sú tvorené QTE, čiže stláčaním správneho tlačidla podľa pokynu na obrazovke. Páčilo sa mi, že hra stále na prichádzajúcu QTE sekvenciu upozornila v miernom predstihu. V minulej časti prišli niekedy doslova nečakane, čo malo častokrát fatálne následky. Napriek tomu, ani v Little Hope nie je práve jednoduché udržať všetkých nažive, pričom práve to je hlavným motivátorom pre opakované hranie. Ja sám som si po prvom prejdení hneď spustil novú hru, s inými rozhodnutiami, ktoré viedli k iným momentom a scénam. Dôvod na viacnásobné prejdenie tu skrátka rozhodne je.

The Dark Pictures Anthology_ Little Hope_20201105125324.jpg

Spestrením v minulej časti bol offline a online multiplayer. Mne osobne do tohto žánru nepasoval a zaobišiel by som sa aj bez neho, no autori túto možnosť vrátili aj do Little Hope. Princíp takzvaného Movie Night režimu je, že sa pred televízorom zíde partička ľudí, ktorí si následne posúvajú ovládač. Na večernú párty s pivečkom v ruke pre niekoho ideálne. Prečo nie. O niečo atraktívnejší je však online režim. Síce znovu neponúka vyhľadávanie hier, no obsahuje aj niekoľko úplne nových, exkluzívnych scén navyše. Lovcov trofejí hrajúcich sólo ale určite poteší informácia, že online trofeje tu nenájdete. Z minula sa vrátili aj bonusové materiály, odomykajúce sa hraním. Po prejdení si môžete pozrieť rozhovor s hlavným protagonistom alebo dokument o návrhu monštier.

Minulý rok som si v recenzii na Man of Medan sťažoval aj na slabšiu technickú stránku. Dobrou správou je, že aj tu nastal pokrok a hoci je využitá rovnaká technológia (Unreal engine), hra vyzerá oveľa lepšie. Postavy aj okolia sú spracované detailnejšie a vďaka špeciálnym efektom ako volumetrická hmla a podobne pôsobí všetko filmovo. Postup hrou je v podstate prísne lineárny, no vďaka zvolenému prostrediu sú teraz jednotlivé lokality väčšie a otvorenejšie. Dokonca sa priznám, že keď som pomaly kráčal slabo osvetlenou ulicou a spoločnosť mi robila hustá hmla, na moment som si spomenul na legendárnu klasiku Silent Hill. Či to bol aj zámer samotných autorov, to už ťažko povedať, no v každom prípade je to veľmi dobrá vizitka. Vďaka kombinácií ešte atraktívnejšieho prostredia (subjektívne) a kvalitnejšieho grafického spracovania (objektívne) je celková atmosféra výborná. Navyše sa zapracovalo aj na optimalizácií, tentokrát som už nepostrehol žiadne spomalenia a ani žiadne technické nedostatky, či dokonca bugy.

K lepšej atmosfére pochopiteľne neodmysliteľne patrí aj zvuková stránka. Tej nemám absolútne čo vytknúť. Samozrejmosťou je profesionálny dabing, kvalitné zvuky (v prípade monštier aj pazvuky) a v poslednom rade aj mysteriózna hudba. Pomyselným vrcholom je pre mňa rockové spracovanie pôvodne folklórnej skladby Conversations with Death, ktorá je už takou hymnou antológie Dark Pictures.

The Dark Pictures Anthology_ Little Hope_20201104185748.jpg

Určite ste postrehli, že som v predchádzajúcich riadkoch často spomínal Man of Medan, prvú epizódu The Dark Pictures Anthology. Nie je to náhoda. K Little Hope som od začiatku pristupoval s myšlienkou ich vzájomného porovnania. Dokonca som si vyslovene pripomenul, čo mi na pilotnej časti vadilo, aby som zistil, či bude na tom nová epizóda lepšie. Teraz už môžem jednoznačne potvrdiť, že áno. Little Hope je ukážkový príklad toho, ako má vyzerať pokračovanie. Vylepšenia sú doslova v každej oblasti. Máme tu atraktívnu tému s lepším scenárom, zaujímavejšie obsadenie, vyladenejšia je aj samotná hrateľnosť a zlepšila sa aj technická stránka. Otázka teda ostáva, čo ďalej. Už vieme, že tretia epizóda sa bude volať House of Ashes a podľa prvého teaser traileru opäť môžeme očakávať úplne novú tematiku a prostredie. Ak sa autorom podarí pokračovať v nastolenom trende, máme sa na čo tešiť. Ja osobne som už teraz na pokračovanie zvedavý.

Klady:
    :+: Vo všetkom lepšie ako pilotná časť
    :+: Atmosféra, zvolená téma a scenár
    :+: Krajšia grafika

Zápory:
    :-: Nie je pre každého

Verdikt
    Little Hope je druhá epizóda The Dark Pictures Anthology, pričom je po každej stránke lepšia ako Man of Medan. Má atraktívnejšiu tému, lepšie gradujúci scenár, postavy ktoré si obľúbite, no hlavne má oveľa lepšiu atmosféru a lepšie technické spracovanie. Jediné, čo by sa dalo hre vytknúť je to, že tento žáner nie je pre každého. Ak ale máte interaktívne filmy radi, môžem Little Hope s čistým svedomím odporučiť. Osobne sa už teraz neviem dočkať, čo ponúkne ďalšia časť antológie.

Výsledné hodnotenie: 8 / 10
    Pozn. Všetky screenshoty a videá boli zachytené pomocou funkcie Share na konzole PlayStation 4 Pro. Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti Cenega.

bigbow sa to páči.
  2. bigbow

bigbow
    Expand Collapse
    Herný guru

Registroval sa:
    27 Sep 2010
    Príspevkov:
    776
    Páči sa:
    237
    Suhlasim jednotka bola trochu slabsia ale aj tak dobra hra. Na toto som sa fakt tesil dokonca som spravil unboxing video Volume 1 edicie o par hodin skor ako henten v rukavickach :D ale s5 aj tu bola spusta bugov ako lietajuce baterky ci neviditelne postavy a este by sa nieco naslo ale bral som to tak ze to hram skoro narozdiel od Man of Medan kde to bolo az po par mesiacoch a tak asi nejaky ten patch nieco zaplata aj tu. A mna naozaj potesilo to ze nemusim hrat online lebo to je jedina trofej co mi chyba v prvej casti a dokonca nieje potrebny ani Curators cut pre collectibles takze z tohto platina nebola vobec problemova. Takze uz len cakat rok na dalsiu hru.

Edit: inak btw reverend a Daniel su modely z hry Hidden Agenda a to Jonathan Finn a Adam Jones

#2 bigbow, 13 Nov 2020
    Naposledy upravil: 13 Nov 2020
    Maroš Šimurda sa to páči.

Zdielať túto stránku