Pridané Recenzia: Super Bomberman R

Diskusiu 'Novinky' začal Stoklet, 9 Júl 2018.

1. Stoklet

Stoklet
    Expand Collapse
    Moderator
    Člen Vedenia Moderator Redaktor

Registroval sa:
    16 Jún 2013
    Príspevkov:
    1 105
    Páči sa:
    1 630
    Super Bomberman R .png

Pamätáte si časy, kedy ste utekali zo školy rovno domov, aby ste sa mohli na svojom starom PC kochať nápisom Dyna Blaster? Ten pocit odpáliť sa vlastnou bombou alebo pozrieť sa do neba bombermanov kvôli chybe kamaráta bol na nezaplatenie . Ak vo vás tieto spomienky vyvolávajú dobrý pocit, tak vaše prosby boli konečne vypočuté a na konzolu PS4 prišla podobná hra v podobe Bomberman R. To, či vás zabaví ako stará Dyna Blaster alebo Bomberman sa vám pokúsim rozpísať na nasledovných riadkoch.

Super Bomberman R je už v hernom svete pomerne známa hra, keďže pred rokom vyšla na konzolu Nintendo Switch, na ktorej si bohužiaľ neodniesla úplne najlepšie hodnotenia. Väčšina technických výčitiek však bola odstránená záplatami a tak bol na mieste predpoklad, že po roku príde hra na nové konzoly v bezchybnom technickom stave. O tom však až trochu neskôr.

1.jpg
    2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg

U tejto hry som mal celkovo problém s hodnotením. Najradšej by som celú hru rozdelil na príbehovú časť a ten zvyšok, avšak tak jednoduché to byť nemôže, tak to budem musieť ohodnotiť ako jeden celok. Super Bomberman R prakticky rebootol príbeh zo starých Super Bomberman hier. Na začiatku sa pozriete do „pohrebiska“ robotov, kde imperátor Buggler oživí päť zničených robotov, aby sa mohli stať jeho poskokmi proti ich vôli. Medzitým na planéte Bomber žijú bratia Bombermani, medzi ktorými je bohužiaľ iba White hodný svojho posolstva, kvôli ktorému boli vytvorení. White sa neustále snaží svojich súrodencov poúčať o tom, že majú byť hrdinovia vesmíru a mali by trénovať. Počas jedného takéhoto buzerovania sa v telke objaví Buggler a ako to už býva zvykom, hrozí totálnou nadvládou nad všetkým, počínajúc systémom Starry Sky Nebula. White okamžite popoženie svojich bratov a spolu sa vydajú za záchranou vesmíru.

Čo na začiatku môže vyzerať ako sľubný príbeh, sa skončí ako totálna fraška. Celá kampaň a príbehová linka v nej je nezáživná a veľmi to nezachraňujú ani vcelku zaujímavo podané úrovne. Človek by čakal od hry, ktorá bola vo vývoji vcelku dlho aspoň trochu zaujímavý príbeh, ktorý by vo vás vyvolal sympatie či už k hrdinom alebo nepriateľom. Bohužiaľ sa tu nič z toho nestane a keď príbehom preletíte budete radi, že to máte už za sebou. Menšie pozitívum sú rozdielne vlastnosti každého Bombera. Modrý je spachtoš, červený agresor, biely rozvážny atď. a tieto vlastnosti sa prejavujú aj hláškami v hre. Avšak musím uznať, že každá úroveň má iný dizajn a občas sa stretnete aj s iným typom herného módu. Bossovia takisto vedia byť nepríjemní na vyššej obtiažnosti. Veľmi ma zaujali hlavne posledné dve planéty, kde ste sa šmýkali po ľade alebo museli ničiť veľké množstvo debničiek. Keby nebolo nápaditého dizajnu jednotlivých úrovní, tak hru pre jedného hráča sa ani neoplatí pustiť.

6.jpg
    7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg

Príbeh pre jedného hráča môže ísť už stranou, kvôli nemu si nového Bombermana rozhodne kupovať nebudete. Najdôležitejšie sú všetky ostatné módy, ktoré hra ponúka. Či sa už jedná o online, lokálny multiplayer alebo grandprix mód, strávite v nich veľmi veľa hodín.

Lokálna hra pre viacerých hráčov je presne to, čo túto hru robí perfektnú pre spoločenské akcie. Dávno som sa u hry takto nezabával ako keď sme ju „mastili“ štyria pred jednou telkou a nadávali si do podvádzačov a šťastkárov. U tohto typu hry proste nie je čo pokaziť. Na výber máte rozličné arény a aj módy. Klasický battle royal mód je stále o tom istom v každej hre, zostať posledný na žive. Ak by sa vám páčilo viacej bojovať v tímoch, tak lokálny multiplayer ponúka súboje 2 vs 2. Vcelku zaujímavým prídavkom sú „Revenge carts“, čiže malé vozíky s ktorými jazdíte po boku arény. Ak zomriete, tak máte možnosť sa do hry vrátiť späť, zničením nepriateľského bombera vašou bombou. Predpokladám, že fanúšikovia bombermana vedia, že niektoré zápasy sa vedia vliecť aj dobrých deväť minút. Preto je aj v tejto verzií poistka v podobe „Pressure Blocks“. V momente, keď nastane posledná minúta časovača, tak sa bojisko začne zmenšovať až zostane iba jediná voľná kocka, do ktorej sa musíte vmestiť vy.

Druhou veľkou časťou hry by mal byť online multiplayer. Tu bohužiaľ neviem adekvátne hru posúdiť, keďže za celú dobu recenzovania sa mi podarilo pripojiť asi na tri zápasy. Neviem, či je hra po online stránke hneď po vydaní „mŕtva“ alebo mám iba ja niečo s pripojením, čo mi bráni sa dostať do zápasov. V inej hre podobný problém nemám. Avšak čo sa týka aspoň tých troch zápasov, bežali dobre bez lagov a aj odozva postavičky bola viac než dobrá. Online ponúka klasicky tréningový režim, kde prakticky na ničom nezáleží a ranked zápasy, ktoré sú určené na zvyšovanie svojej prestíže.

Po obsahovej stránke je hra na dobre úrovni. V ponuke je až 35 bojovníkov, kde väčšinu si musíte zaslúžiť a kúpiť za ingame peniaze (nedajú sa kúpiť za reálne). Okrem základných osem pestrofarebných bojovníkov si môžete kúpiť napríklad aj Solida Snake z hry Metal Gear Solid alebo špeciálnu PS4 postavičku Ratcheta a Clanka. Po prejdení základného príbehu sa vám sprístupnia aj bosovia. Medzi ďalšie veci, ktoré si môžete zaobstarať, sú tiež rozličné anténky na vašu hlavu, v ktorých hlbší zmysel nehľadajte. Zaujímavosťou sú špeciálne schopnosti jednotlivých bomberov. Ratchet napríklad vie vystreliť zo svojej zbrane, čím omráči nepriateľa, alebo zničí bombu, ktorá ho mohla uväzniť.

11.jpg
    12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg

Týmto uzavrieme „Standard“ verziu hry a presunieme sa do „Grand Prix“ verzie, ktorá bola na Switchi dodatočne pridaná v podobe aktualizácie. Opäť si tu môžete vybrať medzi lokálnou a online verziou hry. Avšak to, čo som písal vyššie, platí aj tu. A to, že online bol absolútne nepoužiteľný lebo sa mi nepodarilo prihlásiť nikdy a nikam.

Super Bomberman R ponúka v tomto režime tri módy a to „Crystals“,“Checkpoint“ a „Basic Bomber“. V Basic Bomber ide o to, ktorý tím pozabíja najviac nepriateľských bomberov, čiže prakticky o to isté, o čo v bombermanovi vždy išlo. V móde Crystals budete musieť zbierať kryštály rozmiestnené po mape. Avšak pri každom úmrtí časť kryštálov stratíte a získa ich nepriateľ, čiže odporúčam nezomierať J. Posledný mód je niečo na štýl King of the Hill, kde získavate priamu kontrolu nad kontrolnými bodmi.

17.jpg
    18.jpg 19.jpg 20.jpg 21.jpg

Grafická stránka hry je podarená a presne pasuje na štýl hry akou je Bomberman. Malý robot vám bude hádzať bomby pod zadok pri 60 snímkoch za sekundu a počas celej doby skúšania hry, som sa nestretol so žiadnym prepadom ani iným technickým problémom, čiže môžem konštatovať, že rok prestávky PS4 hre jednoznačne prospel. Zvuková stránka neurazí ale ani nenadchne. Hudba v menu vám o chvíľu bude liezť na nervy, avšak výbuchy bômb a explózie sú kvalitne spravené.

Verdikt Super Bomberman R priniesol na konzolu PS4 niečo, čo tu dlho nebolo (ak nepočítame titul z PS+ Bombing Busters, ktorý bol veľmi trápna napodobenina) a určite poteší zarytých fanúšikov malého bieleho robota. Zamrzí kvalita spracovania príbehovej časti, ktorá je vyslovene do hry pridaná asi nasilu, lebo v nej nie je vidieť žiadna extra snaha. Najväčšie pozitívum je možnosť hrať príbeh v coope s kamošom. Našťastie nedostatky v príbehovej časti vyrovnávajú klasické gaučové súboje s kamošmi, poprípade ak žiadnych nemáte, môžete hrať s botmi. Za veľké mínus považujem online časť hry, ktorá vôbec nefungovala tak ako má. Dúfam, že to bol problém iba u mňa a ak nie, tak to hádam čo najskôr spravia. Hru ako takú odporúčam všetkým, ktorým ide o klasického bombermana. Tým, čo od hry očakávajú niečo viac, odporúčam počkať na pokles ceny, poprípade na zaradenie do ponuky PS+.

:+: Chytľavý a záživný gameplay
    :+: Pocit satisfakcie, keď kamošovi hodíte bombu pod zadok
    :+: Veľké množstvo výberu postáv
    :+: Možnosť hrať príbeh s kamošom

:-: Online časť hry nefunguje podľa predstáv
    :-: Príbehová časť je trápna a nasilu pridaná
    :-: Soundtrack časom omrzí

Celkové hodnotenie 5,5/10

Pozn. Všetky screenshoty boli zachytené pomocou funkcie Share. Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti Kontiki.

22.jpg 23.jpg 25.jpg SUPER BOMBERMAN R_20180709134028.jpg

VikThor44, Senthendryl a werticalx sa to páči.

Zdielať túto stránku