Pridané Recenzia: Sniper Ghost Warrior Contracts

Diskusiu 'Novinky' začal Lukáš Lehocký, 26 Nov 2019.

 1. Lukáš Lehocký

  Lukáš Lehocký
  Expand Collapse
  Administrator
  Člen Vedenia Administrator Moderator Redaktor

  Registroval sa:
  2 Máj 2010
  Príspevkov:
  8 055
  Páči sa:
  11 325
  sniper contrc tit.jpg
  Séria Sniper od poľského štúdia City Interactive už viac ako desať rokov zásobuje hráčov stále novými pokračovaniami. Už viac ako 10 rokov tieto hry poskytujú priemernú kvalitu a to aj napriek tomu, že tvorcovia zakaždým sľubujú bezkonkurenčný zážitok a plno nových funkcií. Po odfláknutom Sniper: Ghost Warrior 3 prichádza Contract, ktorý opäť sľubuje hory doly. Podarí sa konečne autorom prekonať kliatbu a priniesť kvalitnú hru?

  Až donedávna posledná časť Sniper: Ghost Warrior 3 vyšla v roku 2017 a ponúkla naozaj nudný, predvídateľný príbeh, na ktorý si už teraz málokto spomenie. Tvorcovia zrejme túto kritiku vypočuli a v novom pokračovaní sa rozhodli príbehovú zložku značne zjednodušiť. Hráči sa dostanú do úlohy žoldniera označovaného ako Seeker, ktorý od svojho zamestnávateľa dostáva zákazky. Tie sa väčšinou točia okolo zloducha s menom Nergui Kurchatov a jeho mafiánskych kamarátov či rodinných príslušníkov, čiže nie je v tom nič osobné. Podľa mena je už jasné, že sa opäť vraciame na východ, presnejšie na Sibír, ktorý má pod palcom práve politik Kurchatov. Od Gruzínska v Ghost Warrior 3 sme sa teda až tak ďaleko nepresunuli a opäť nás čaká chladné, nehostinné prostredie.

  Sniper Ghost Warrior Contracts_20191121225008.jpg
  Sniper Ghost Warrior Contracts_20191125153327.jpg Sniper Ghost Warrior Contracts_20191124220505.jpg Sniper Ghost Warrior Contracts_20191124112627.jpg Sniper Ghost Warrior Contracts_20191123123314.jpg Sniper Ghost Warrior Contracts_20191122233506.jpg Sniper Ghost Warrior Contracts_20191121223700.jpg Sniper Ghost Warrior Contracts_20191123171740.jpg

  Otvorený svet sa tvorcom neosvedčil a rozhodli sa hráčov vypustiť na uzatvorenejšie, no stále rozľahlé mapy. Hra ich ponúka presne päť a pokúšajú sa prezentovať všetky tváre Sibíra. Raz pobehujete v noci počas snežnej búrky, neskôr infiltrujete prístav ropnej spoločnosti pri západe slnka a na rad sa dostane aj sibírska divočina plná zelene alebo zasnežené vrcholky hôr. Všetky mapy obsahujú nejaké strážené základne alebo inštitúcie, kde hráč nájde svoj cieľ. Dopravné prostriedky tentoraz dostali stopku a ak nemáte náladu na niekedy zdĺhavé pobehovanie a hľadanie cesty, stále je tu možno rýchleho cestovania. Neoplatí sa to však, keďže niekedy nájdete po ceste vedľajšie úlohy, na ktoré by ste v prípade preskakovania cez možnosť fast travel nenarazili. Celkovo je to oproti otvorenému svetu o niečo lepšie, keďže štúdio sa mohlo detailnejšie zamerať na tieto menšie mapy, vytvoriť viacero ciest a možností, ako infiltrovať danú lokalitu.


  Sniper Ghost Warrior Contracts_20191126003428.jpg Sniper Ghost Warrior Contracts_20191124225952.jpg Sniper Ghost Warrior Contracts_20191124224725.jpg Sniper Ghost Warrior Contracts_20191124112604.jpg Sniper Ghost Warrior Contracts_20191123173107.jpg Sniper Ghost Warrior Contracts_20191122234516.jpg

  Každú z pätice máp dohráte za dve až tri hodinky v prípade, že sa zameriate len na hlavné úlohy. Pri ich tvorbe išlo o to, aby boli znovuhrateľné, aby sa hráči mohli do misie vrhnúť znovu a plniť vedľajšie úlohy, poprípade zdolať náročné výzvy. Na prvé hranie to určite všetko nedáte. Musíte napríklad zabiť hlavný cieľ bez spustenie poplachu, zabiť troch nepriateľov jednou ranou alebo vypočuť dôstojníka a podobne. Každá lokalita ponúka iné výzvy, ktoré preveria vaše herné schopnosti. Okrem toho sa vracia aj lov hľadaných osôb. Mapy skrývajú totiž ciele, na ktoré je vypísaná vysoká odmena. Samozrejme sú obklopené početnou ochrankou a ich likvidácia nie je jednoduchá a navyše ich najprv musíte nájsť. Chýbať nemôžu ani zberateľské predmety v podobe rôznych záznamov, zložiek, denníkov a podobne, za ktoré vás zamestnávateľ odmení. Na prvé hranie som dal všetky mapy na 30% až 40%, takže obsahu je tam dosť. Ak pôjdete na platinu, pripravte sa dať všetko na 100%, plus najťažšiu obtiažnosť. Tvorcovia sú si vedomí, že nie pre všetkých to bude plnohodnotný zážitok, preto Sniper Ghost Warrior Contracts prichádza do predaja s cenovkou okolo 30€.

  Plniť vedľajšie misie a loviť hľadané osoby sa nevydávate len tak nadarmo. Za každé splnenie misie dostanete zaplatené v podobe hotovosti a špecifických žetónov. Tieto peniaze následne môžete investovať do svojej výbavy. Logicky hra obsahuje bohatú ponuku ostreľovacích pušiek, s rôznymi štatistikami a možnosťami vylepšenia. Nová optika, rozšírený zásobník, tlmič, špeciálna munícia, to všetko niečo stojí. Rovnako si môžete vylepšiť sekundárnu zbraň a ručnú zbraň, ktorá je ideálna na boj zblízka. Nájdete tu aj množstvo granátov, nástražných zariadení a mín, avšak všetko sú to dosť hlučné veci, takže tie som moc neriešil. Je tu aj automatická ostreľovacia vežička, s ktorou môžete zosynchronizovať zabitie a zrejme najhorší dron na svete, ktorých nemá ani poriadny dolet, ani výdrž batérie (lebo by to bolo asi moc jednoduché). Okrem arzenálu sa dajú vylepšiť aj schopnosti vašej postavy v štyroch kategóriách - maska, oblek, podpora a vybavenie. Opäť aj tu zohrávajú dôležitejšiu úlohu peniaze, avšak potrebné sú aj žetóny, ktoré získavate za výzvy. Takto chcú tvorcovia hráčov prinútiť, aby plnili aj vedľajšie úlohy, ak chcú vo výsledku lepšie vybavenie.

  Sniper Ghost Warrior Contracts_20191124231746.jpg
  Sniper Ghost Warrior Contracts_20191125154401.jpg Sniper Ghost Warrior Contracts_20191124230743.jpg Sniper Ghost Warrior Contracts_20191122235031.jpg Sniper Ghost Warrior Contracts_20191122233115.jpg Sniper Ghost Warrior Contracts_20191121223155.jpg Sniper Ghost Warrior Contracts_20191121221319.jpg Sniper Ghost Warrior Contracts_20191121221238.jpg

  Titul Sniper: Ghost Warrior 3 ponúkal celkom uspokojivý gameplay a podobne je to aj tu. Samotné ostreľovanie je zapracované veľmi slušne. Hráči sú za presnú mušku odmenení spŕškou krvi a často aj oddelením časti nepriateľovej hlavy od zvyšku tela. Nestačí však len umiestniť váš cieľ do stredu hľadáčika pušky. Musíte brať do úvahy vzdialenosť a smer vetra, následne si prispôsobiť mierku, zatajiť dych a dúfať, že váš odhad je správny. Ak ste veľký frajer, môžete skúsiť jedným nábojom prevŕtať dvoch vojakov súčasne. K dispozícii je aj rôzna munícia. Prierazné náboje prevŕtajú brnenie ťažkoodencov, niektoré dokážu preraziť prekážky, muníciou si môžete ciele tiež označiť, odlákať preč alebo upiecť obvody elektrickým zariadeniam. Pred každým útokom samozrejme nechýba možnosť označiť nepriateľov, či už dronom alebo nabúraním sa do bezpečnostných kamier, poprípade odchytiť si jedného osamote a priložiť mu pod krk nôž. To rozviaže jazyk každému. Návrat hlási aj kamera bullet cam, ktorá sleduje trajektóriu guľky až kým nenájde svoj cieľ. Spúšťa sa náhodne a hráči si môžu vybrať jej frekvenciu spúšťania, ak by niekomu náhodou vadila.

  Čo nepoteší je chýbajúca možnosť manuálne uložiť hru a následne načítať pozíciu. Ak niečo chcete spraviť v tichosti, tak sa musíte spoľahnúť, že autosave sa vám spustí na dobrom mieste. Pracne si označíte všetkých nepriateľov, pripravíte si miesto, zabijete 90% cieľov, jeden miniete, čo vás odhalí, dáte reštart a potom pekne celý proces odznova. Treba si pripraviť pevné nervy. Nepochopil som tiež miznúce mŕtvoly v prípade reštartu od kontrolného bodu, čo v takejto hre nedáva zmysel a v podstate umelo zvýhodňuje hráčov, keďže neexistujúce telá nemôže nikto nájsť. Inteligencia nepriateľov je tiež otázna, aj keď je to oproti predošlým častiam posun. Stalo, že po zabití niektorých jedincov ostatní nepochopiteľne hneď vedeli o mojej pozícii.

  Sniper Ghost Warrior Contracts_20191121221322.jpg

  Ghost Warrior 3 sa pred dvoma rokmi prezentoval katastrofickou technickou stránkou. Tentoraz je to výrazne lepšie, aj keď sa stalo, že som sa pár krát zasekol na mieste, občas presvitali textúry cez objekty alebo som mal počas úvodného brífingu čiernu obrazovku. Už počas hrania dorazil jeden masívny patch, takže tieto nedostatky autori postupne odstraňujú. Zvuk je na tom horšie. Občas vypadne hudba v pozadí, niektoré zvuky sú strašne potichu, niektoré ako keby tam ani neboli. Z tejto stránky je to slabé. Grafiku rovnako nepochválim. Každý otvorený svet, ktorý som tento rok videl bol lepší ako to, čo nám ponúklo City Interactive. Detaily zbraní sú síce pekné ale celé to prostredie je také priemerné. Nie je to úplná katastrofa, ale myslím, že PS4 dokáže toho aj viac.

  :+: Uspokojivé, krvavé a zábavné ostreľovanie
  :+: Množstvo možností a ciest ako prejsť danú misiu
  :+: Vysoká znovuhrateľnosť vďaka výzvam a kontraktom
  :+: Arzenál a bohaté možnosti jeho prispôsobenia

  :-: Zvuková stránka
  :-: Technický stav nie je úplne ideálny
  :-: Chýba možnosť manuálneho uloženia
  :-: Miznúce mŕtvoly po reštarte


  Verdikt Sniper Ghost Warrior Contracts síce nejako zásadne neoslnil, no zo série sa jedná o asi najlepší diel. Hráčov možno presvedčí prijateľnejšia štartovacia cena, za ktorú dostanú celkom dosť obsahu. Ak radi prekonávate výzvy a predošlé časti ste dokázali prelúskať, tak pri Contracts určite strávite pár zimných večerov.

  Celkové hodnotenie: 6,7/10
  Pozn. Všetky screenshoty boli zachytené pomocou funkcie Share na konzole PlayStation 4 Pro. Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti Comgad.

   
 2. ympesys

  ympesys
  Expand Collapse
  PlayStation Padawan

  Registroval sa:
  2 Feb 2014
  Príspevkov:
  339
  Páči sa:
  488
  Pekná recenzia ,škoda že sem nepostnú svoje skúsenosti hráči ,možno by ta hra nebola taká zlá .
   
 3. Majto 2

  Majto 2
  Expand Collapse
  V.I.P. člen
  V.I.P. člen

  Registroval sa:
  2 Júl 2010
  Príspevkov:
  405
  Páči sa:
  228
  Len malá poznámka dnes pridali do hry české titulky.
   

Zdielať túto stránku