Pridané Recenzia: Shadow of the Tomb Raider

Diskusiu 'Novinky' začal Marek Hladký, 7 Okt 2018.

 1. Marek Hladký

  Marek Hladký
  Expand Collapse
  Moderator
  Člen Vedenia Moderator Redaktor

  Registroval sa:
  16 Dec 2010
  Príspevkov:
  2 511
  Páči sa:
  2 293
  recenzia shadow of the tomb raider.jpg

  Lara je už nejaký čas na stope záhadnej organizácie Trinity. Popri záchrane sveta odkrýva tajomstvá dávnych civilizácií ako aj tajomstvá svojej rodiny. Hlavná hrdinka prekračuje hranice, ktoré si mohla kedysi stanoviť, aby dosiahla čo chce. Výsledkom je temné dobrodružstvo plné zásadných rozhodnutí a starodávnych hrobiek.

  Séria Tomb Raider prešla za svoje roky existencie mnohými zmenami. Pri tej poslednej sa snažilo štúdio Crystal Dynamics, priniesť značku bližšie k realite. Po dvoch dieloch po reštarte opustilo štúdio sériu, aby sa mohlo venovať iným projektom. Tretieho dielu sa tak chopilo štúdio Eidos Montréal, známe pre sériu Deus Ex alebo Thief. Avšak séria nie je žiadnou novinkou pre toto štúdio, pretože už predtým spolupracovali na predošlých dvoch pokračovaniach a to hlavne na online zložkách hry.

  Shadow of the Tomb Raider_75.jpg

  Mladá bádateľka začína svoje dobrodružstvo v Mexiku, kde spôsobí značný rozruch po získaní istého artefaktu. Tento čin dáva do pohybu sériu katastrofálnych udalostí, ktoré by mohli mať priamy súvis s magickými silami, ktoré Lara neustále pokúša. Vaša cesta vás zavedie následne do Južnej Ameriky, kde sa odohráva drvivá väčšina hry. Organizácia Trinity je vám neustále v pätách a tak začínajú preteky s časom o to, kto prvý objaví posledný kúsok skladačky.

  Lara bude neustále balansovať medzi túžbou zastaviť Trinity a odhaliť tajomstvo smrti jej otca. Dosiahne na dno svojich možností, aby splnila to, čo si pred rokmi zaumienila. Počas svojej cesty priniesla obete a začne o sebe pochybovať, či to všetko za to stálo a či má ešte sily to dotiahnuť do konca. Príbeh odpovedá na Larine otázky a ukončuje tak trilógiu bez zbytočných naťahovaní.

  Nové štúdio pristúpilo k tretiemu dielu trochu odlišne. Predošlé pokračovania ponúkali vyváženie medzi objavovaním a akciou. Temné hrobky vám poskytli chvíľu pokoja na rozmýšľanie a na obdivovanie starobylých miest. Akcia zase priniesla adrenalín, ktorý vás posúval ďalej. Shadow of the Tomb Raider má s týmto problémy. Hra sa vybrala primárne cestou príbehu a objavovania. Výsledkom sú hodiny, kedy sa nič zaujímavé nestane, zo strany akcie, a aj keď objavujete dôležité prvky skladačky, tak to bude len ďalšia hádanka alebo puzzle, ktoré sa vám nekompromisne začnú zlievať. Druhá polovica hry už zvláda lepšie kombinovať tieto dva elementy a tak prináša pamätnejšie momenty.


  Skutočné strety s nepriateľmi by sme mohli narátať možno na prstoch dvoch rúk. Hra vám dá jasne najavo kedy je čas niekoho preniesť na druhý svet. Lara má k dispozícii luk a strelné zbrane, ale to hlavnou zbraňou je nôž. Môžete sa schovávať vo vysokej tráve alebo popri zarastených stenách. Z bádateľky sa stáva predátor, ktorý neberie zajatcov. Drvivú väčšinu súbojov tak môžete vyriešiť potichu bez toho, aby ste vôbec vybrali zbraň. Lara postupom času získa toľko možností a nepriatelia vedia byť natoľko slepí, že okrem finálneho boja, vám nebudú robiť starosti. Lovci trofejí na PS4 by si mali dávať pozor na tie, ktoré obsahujú určitý počet zabití pri splnení určitých podmienok. Pretože v hre ide práve o tieto trofeje, ktoré je môže minúť a po dohraní príbehu ich už nebude možné získať. Svetom sa nepohybujú skupinky vojakov a aj s predátormi v podobe leopardov to vie byť problém. Po prejdení príbehu vám tak ostávajú veci, ktoré ste robili väčšinu hry, objavovanie.

  Zaujímavé hrobky sú tým najlepším čo hra môže ponúknuť. Každá ponúka novú výzvu pre Laru, ale aj pre vás. Po vstupe do hrobky vám napadne, že kde vôbec začať. Postupne objavíte rôzne mechanizmy, ktoré je potrebné spustiť v určitej postupnosti a celá hádanka tak začne dávať zmysel. Po zdolaní hrobky a hádanie v nej, máte zo seba dobrý pocit a je jasné, že sa im vývojári dôkladne venovali. Okrem dobrého pocitu si odnášate aj novú schopnosť pre našu hrdinku.

  Tu nastáva ďalší problém. Radi hráte najprv príbeh a potom si čistíte mapu od vedľajších úloh? Ak sa do hrobiek dostanete po príbehu, tak získane schopnosti vám budú na dve veci, na nič a na nič. Avšak toto nie je problém len takto nadobudnutých schopností. Lara má na výber z troch vetiev schopností. Body na ich odomykanie získavate počas celej hry skoro za všetky aktivity. Väčšina z týchto nových zručností vám pomôže pri boji. No a ako to je so súbojmi v hre už vieme. Výsledkom tak je strom schopností, z ktorého vám niečo pomôže počas príbehu, ale po ňom vám bude drvivá väčšina zbytočná.

  Shadow of the Tomb Raider_5.jpg Shadow of the Tomb Raider_18.jpg Shadow of the Tomb Raider_22.jpg Shadow of the Tomb Raider_32.jpg Shadow of the Tomb Raider_36.jpg Shadow of the Tomb Raider_37.jpg Shadow of the Tomb Raider_42.jpg Shadow of the Tomb Raider_49.jpg Shadow of the Tomb Raider_57.jpg Shadow of the Tomb Raider_85.jpg Shadow of the Tomb Raider_89.jpg Shadow of the Tomb Raider_52.jpg

  Rovnaký osud postihol aj zbrojný arzenál, ktorým hrdinka disponuje. Ten si musíte postupne skladať a zbierať, keďže ten svoj ste po úvodnej časti hry stratili. Zbrane je možné vylepšiť surovinami, ktoré nájdete počas cesty. Zlepšiť môžete nabíjanie brokovnice alebo vyladíte spätné hádzanie samopalu. Niečo také ako pištoľ v hre možno vôbec nepoužijete a ak ste k hre dostali jeden z množstvo DLC balíkov, tak je veľmi pravdepodobné, že obsahuje zbraň, s ktorou prejdete celú hru bez jediného vylepšenia. Lara prišla do nového prostredia. Na začiatku stratila svoje vybavenie a začína len s provizórnym nožíkom a lukom. Stáva sa postrachov džungle, ktorý prináša strach do sŕdc svojich nepriateľov. Strelné zbrane sú v tomto prípade príliš hlučné, nepraktické a nepotrebné.

  V hre je možné zmeniť vzhľad hrdinky. Na výber máte oblečenia z predošlých hier alebo aj nové kúsky. Tie nové obsahujú rôzne bonusy ako je horšia detekcia zo strany nepriateľov alebo viac skúseností za tiché zabitie. Meniť si ich môžete podľa vášho vkusu alebo podľa potreby. Avšak hra vás bude v určitých častiach hry nútiť nosiť určité šatstvo a to aj po dohraní príbehu. V hre zostala výroba šípov alebo liečenie za pochodu. Pribudla možnosť požitia látok, ktoré Lare zlepšia odolnosť proti poraneniam alebo spomalia čas pri mierení.


  Shadow of the Tomb Raider je lineárnou hrou, ktorá miestami túto čiaru nafúkne na väčšiu oblasť. Tieto oblasti môžu byť mestá alebo časti džungle, v ktorých veľmi nemáte čo robiť. Zbieranie surovín, ktorých aj tak už máte dosť, po čase omrzí, lovenie zvery kvôli skúsenostiam pre nové schopnosti, ktoré nevyužijete, stráca na význame a jediné čo vás zabaví sú zaujímavé hrobky, z ktorých odmenu asi aj taktiež nepotrebujete.

  Tretie pokračovanie vie ponúknuť nádherné scenérie slnka zapadajúceho za pralesom alebo temné miesta pod zemou, ktoré osvetľuje len láva. Lara sa bude brodiť blatom alebo plávať úzkymi zatopenými chodbami. Všetko to vyzerá nádherne. Hra ponúka na konzolách PS4 Pro dva módy pre lepšiu grafiku alebo lepšie snímkovanie. Počas celej hracej doby sa neobjavili žiadne problémy a hra bežala plynulo. Jednou zo systémových noviniek je nastavenie obtiažnosti. Môžete si vybrať či budú súboje ťažšie alebo hádanky menej zrozumiteľné a nastaviť si tak hru podľa vašej chuti.

  Shadow of the Tomb Raider_41.jpg

  Plusy
  :+: Zaujímavé hrobky a hádanky
  :+: Ukončenie príbehu
  :+: Audiovizuálne prevedenie
  :+: Zábavná hrateľnosť

  Mínusy
  :-: Zlé vyváženie akcie a objavovania
  :-: Zbytočné schopnosti a zbrane
  :-: Prázdny svet
  :-: Málo obsahu
  :-: Dlhé loadingy


  Verdikt: Shadow of the Tomb Raider je kvalitným ukončením trilógie, z ktorého však cítiť, že vydavatelia nechceli nechať sériu otvorenú, ale zároveň s ňou na určitý čas nepočítajú. Ide o epizódu z dobrodružného seriálu, ktorá prináša žiadané príbehové zadosťučinenie ale mohla byť aj oveľa viac. Zle vyváženie akcie a objavovania prináša monotónne pasáže, ktoré sme do teraz v sérii nepoznali. Následkom toho je množstvo nepotrebného obsahu v hre ako sú niektoré schopnosti, zbrane alebo oblečenie. Shadow of the Tomb Raider sa hrá a aj vyzerá vynikajúco, avšak stroskotá na iných aspektoch. Ak patríte medzi fanúšikov série a chcete vedieť ako to pre Laru skončí, tak nemáte o čom rozmýšľať. Avšak pre ostaných, nie je potrebné vydať sa na toto dobrodružstvo hneď.  Hodnotenie: 7/10


  Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti Cenega. Obrázky videá v recenzii boli zachytené funkciou SHARE.
   
 2. Chris558

  Chris558
  Expand Collapse
  PSmania Big Boss

  Registroval sa:
  6 Aug 2011
  Príspevkov:
  2 797
  Páči sa:
  4 227
  Síce hru som nehral ale to len preto lebo aj predošlá čast bola čista nuda niečo tej hre chýba...
   
 3. Lukáš Lehocký

  Lukáš Lehocký
  Expand Collapse
  Administrator
  Člen Vedenia Administrator Moderator Redaktor

  Registroval sa:
  2 Máj 2010
  Príspevkov:
  7 738
  Páči sa:
  11 176
  Z tejto survival trilógie je toto zatiaľ najslabšia vec, fakt neviem prečo to takto pohnojili. Pritom prvé dve ma celkom bavili.
   
  Chris558 sa to páči.
 4. Domarik

  Domarik
  Expand Collapse
  PlayStation Expert

  Registroval sa:
  7 Máj 2012
  Príspevkov:
  1 729
  Páči sa:
  3 622
  Mňa práveže 2ka nudila, ale toto som si užíval :D
   
 5. jukka686

  jukka686
  Expand Collapse
  Zelenáč

  Registroval sa:
  9 Júl 2014
  Príspevkov:
  66
  Páči sa:
  37
  Mne sa páčila jednotka, dvojka nebola taka zaujímavá pre mňa. A recenzia mi pomohla a počkám na chvíľu keď nebudem mať čo hrať. ;-)
   
 6. lucas

  lucas
  Expand Collapse
  Herný guru

  Registroval sa:
  30 Júl 2013
  Príspevkov:
  936
  Páči sa:
  626
  Presne toto, ja by som osobne dokonca dal 6, jednotka super, bavil som sa, dvojkou uz to zacalo, "otvoreny" svet, neviem, prostredie atd. nudil som sa, a trojka to zaklincovala, uz som cakal kedy bude koniec, ze sa toho zbavim, nuda....
   
  Chris558 sa to páči.
 7. majkoveda

  majkoveda
  Expand Collapse
  V.I.P. člen
  V.I.P. člen

  Registroval sa:
  26 Feb 2012
  Príspevkov:
  2 548
  Páči sa:
  4 954
  Mne sa to pacilo,jediny minus bol,ze to bolo prilis kratke..
   
 8. .xXJavisXx.

  .xXJavisXx.
  Expand Collapse
  PlayStation Expert

  Registroval sa:
  30 Jan 2015
  Príspevkov:
  1 360
  Páči sa:
  954
  Suhlasim. Jednotka bola ze wau. Nove ponatie serie. Lara bola viac obet ako tento rambo(az na ten supernaturalny prvok na konci). Tu zvacsenim hernej plochy to vobec nemalo ten super efekt. Nastaval stereotyp velmi skoro. Uz celkovo neponukaju nic nove. Ale mozno hardcore fanusikovia by to udrzali este X rokov pri zivote. Cize poradie kvality reboot serie je doslova 1-2-3. :) A toto som tesne pred bossom ale ani ma to uz nelaka.
   

Zdielať túto stránku