Pridané Recenzia: Ride 3

Diskusiu 'Novinky' začal werticalx, 2 Dec 2018.

1. werticalx

werticalx
    Expand Collapse
    Redaktor
    Redaktor

Registroval sa:
    18 Aug 2015
    Príspevkov:
    462
    Páči sa:
    245
    untitledlogo.png

Talianske štúdio Milestone nám rok čo rok chrlí niekoľko závodných hier, prevažne s motocyklistickou tematikou. Tento rok sa poriadne hecli a koncom novembra vypustili už piaty tohtoročný titul. Po hrách ako Gravel, MXGP Pro či MotoGP 18 nám prinášajú aj tretí diel série Ride. Tá sa už od prvého dielu snaží kombinovať všetky možné druhy a kategórie motoriek a vytvárať tak pocit univerzálnej závodnej hry zo sveta motocyklov.

Milestone je na hernom trhu niečo málo vyše 20 rokov a je to jedna z firiem, u ktorej takmer vždy viem do čoho idem. Sami si nastavili látku kvality hier a držia svoje hry na úrovni priemeru až ľahkého nadpriemeru. V číselnom hodnotení sa pohybujú niekde medzi 6 a 7. Pri tom počte vydaných hier za jeden kalendárny rok sa tomu ale netreba čudovať.

Ride 3_20181201161422.jpg
    Ride 3_20181127205834.jpg Ride 3_20181127205319.jpg Ride 3_20181127212900.jpg Ride 3_20181129135401.jpg

Ride 3 už tradične ponúka obrovské množstvo motoriek a možnosti ich úprav. V 7 kategóriách tu nájdeme vyše 230 motocyklov od svetoznámych značiek ako napríklad Aprilia, BMW, Ducati, Honda, KTM, Kawasaki či Yamaha. Každá motorka disponuje veľkým množstvom možných úprav a vylepšení, či už výkonnostných alebo len dizajnových. Všetky svoje stroje môžete následne prevetrať na 30 závodných okruhoch v 6 rôznych kategóriách. Medzi najzvučnejšie trate patria napríklad Autodromo Enzo e Dino Ferrari Imola, Autodromo Nazionale Di Monza, Route 66, Daytona International Speedway či legendárny Nürburgring Nordschleife.

Hlavným ťahákom hry je kariérny režim. Ten je silne inšpirovaný inými závodnými hrami. Obsahuje veľké množstvo eventov, ktoré sa skladajú z niekoľkých závodov. Každý event vyžaduje splnenie určitých prerekvizít, väčšinou sa jedná o triedu, z ktorej je nutné mať zakúpenú aspoň jednu motorku. Po dosiahnutí určitého počtu bodov za pódiové umiestnenia sa otvorí ďalšia sada eventov. Bohužiaľ už pri prvých eventoch mi bolo jasné, že hra si bude vyžadovať grindovanie. Zo začiatku majú oponenti silnejšie stroje a aj pri nižšej obtiažnosti je veľký problém dostať sa na popredné priečky. Pri časovkách som sa s motorkou bez vylepšení nedostal na lepšie umiestnenie než bronzové.

Ride 3_20181201161629.jpg Ride 3_20181130203422.jpg Ride 3_20181201160356.jpg Ride 3_20181127211752.jpg Ride 3_20181127211833.jpg

Okrem kariérneho režimu si môžete zahrať samostatný pretek, režim pre viacerých hráčov a týždennú výzvu. Tá sa, ako už samotný názov napovedá, mení každý týždeň a prináša časovku, v ktorej třeba prekonať jednu z troch úrovní (Bronze, Silver, Gold). Za jej prekonanie si pripíšete kredity a body slávy priamo do kariérneho režimu. Autori odobrali tzv. Splitscreen a teda milovníkov gaučového multiplayeru veľmi nepotešili.

Pocit z jazdy je rovnako ako aj u predchodcov veľmi dobrý. Hra ponúka niekoľko nastavení obtiažnosti, na základe ktorých vám potom upraví rôznych asistentov a prispôsobí obtiažnosť súperov. Jazdný model už štandardne ponúka niečo medzi simulátorom a arkádou. Hlavne si hráč musí uvedomiť, že sú to motorky a nie autá a tie sa na ceste správajú úplne inak. Ja som si to neuvedomil a moja prvá jazda vyzerala absolútne fenomálne. Skončil som posledný so stratou vyše 1 minúty a na zemi som bol snáď v každej zákrute. Ak by bolo zapnuté poškodenie vozidla, skončil by som už v druhej zákrute. Menej trpezlivý hráči majú možnosť využívať „rewind“, takže vrátenie času. Ak to preženiete s rýchlosťou v zákrute alebo vás zostrelí súper, tak sa jednoducho vrátite v čase o pár sekúnd naspäť a konkrétnu situáciu sa pokúsite vyriešiť inak. Škoda, že som o tom nevedel pri tej prvej jazde.

Ride 3_20181201161023.jpg
    Ride 3_20181202165031.jpg Ride 3_20181127205752.jpg Ride 3_20181129142922.jpg Ride 3_20181201160356.jpg

Umelá inteligencia súperov v pretekoch sa bohužiaľ od poslednej časti veľmi nezmenila. Opäť je to banda dokonalých pretekárov, ktorý bez chyby dodržujú ideálnu stopu, nerobia chyby a vôbec si vás na ceste nevšímajú. Ak napríklad začnete do zákruty brzdiť príliš skoro, oponent vás bez výčitiek zostrelí z motorky a veselo si pokračuje ďalej. Osobne som bol viac na zemi chybou hlúpej AI súperov, než vlastnou chybou.

Jednou z výhod je, že hra na konzole PS4 Pro ponúka možnosť zvoliť preferenciu buď snímkovania lebo rozlíšenia. Pri preferencii snímkovania, ide hra na Full HD a 60 FPS no trate a prostredie vyzerajú ako z PS3. Pri zvolenej preferencii rozlíšenia, hra beží v 4K a 30 FPS no už aj prostredie vyzerá o čosi lepšie, no stále dosť mizerne na rok 2018. Samotné motorky sú veľmi pekne prepracované v jednej aj druhej grafickej verzii. Zvukovej stránke hry sa nedá nič vytknúť.

Ride 3_20181201163527.jpg
    (Dizajnér zo mňa síce nebude ale reprezentujem, čo to dá)
    Ride 3_20181127212900.jpg Ride 3_20181129135421.jpg Ride 3_20181127212757.jpg Ride 3_20181202164943.jpg

Verdikt Ride 3 sa rovnako ako aj jeho predchodcovia drži svojho štandardu a nijako neprekvapil ale nemôžem ani povedať, žeby sklamal. Hra ponúka obrovské množstvo dvojkolesových závodných strojov a tratí. Netrpezlivých a menej skúsených hráčov určite poteší možnosť vrátenia času počas pretekov. Možnosť výberu grafického nastavenia FullHD+60FPS vs. 4K+30FPS je v dnešnej dobe takisto vítaná vlastnosť. Hra sa ale bohužiaľ diel od dielu nenapreduje tak ako by sme si predstavovali a dokonalú AI súperov autori neopravili ani tentoraz, nehovoriac o tom, že grafika pri nastavenom vyššom snímkovaní vyzerá ako z čias PS3 a dlhé loadingy len potvrdzujú slabší technický stav. Novým hráčom má určite hra čo ponúknuť no majiteľov predošlej časti asi veľmi nenadchne.

:+: Veľké množstvo motoriek a tratí
    :+: „Rewind“ pre menej trpezlivých hráčov
    :+: Možnosť nastaviť si grafiku podľa preferencie FPS alebo rozlíšenia

:-: Minimálny posun oproti predošlému dielu
    :-: Hlúpa AI súperov
    :-: Slabé grafické spracovanie
    :-: Grind v režime kariéry
    :-: Dlhý loading
    :-: Chýbajúci Splitscreen

Celkové hodnotenie 6/10
    Pozn. Všetky screenshoty boli zachytené pomocou funkcie Share. Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti Comgad.

Zdielať túto stránku