Recenzia: Resident Evil: Revelations 2

Diskusiu 'Novinky' začal Lukáš Lehocký, 21 Mar 2015.

  1. Lukáš Lehocký

    Lukáš Lehocký
    Expand Collapse
    Administrator
    Člen Vedenia Administrator Moderator Redaktor Recenzent

    Registroval sa:
    2 Máj 2010
    Príspevkov:
    10 664
    Páči sa:
    12 089
    Resident-Evil-Revelations-2-Wallpaper-Full-HD-1920x1080.jpg
    Po úspešnej HD prerábke prvej časti Resident Evil nám Capcom servíruje tentoraz už plnohodnotné pokračovanie. Revelations 2 úspešne nadväzuje na svojho predchodcu, ktorého si hráči obľúbili viac, než Resident Evil s číslovkou 6. Autori sa opäť pokúšajú vrátiť k základom série a viac sa zamerať na survival horor, než len na čistokrvnú akciu. Nakoniec sa im to podarilo a je jasné, že Revelations 2 hanbu značke určite nerobí.

    Titul predstaví hráčom štyri rozdielne postavy, kde každá dvojica má svoj vlastný scenár. Prvé duo tvoria dve dievčatá, kde hráči určite spoznajú Claire Redfield, ktorej sekunduje nováčik Moira Burton. Skalný fanúšikovia podľa priezviska vedia, že ide o potomka Barryho Burtona. Práve tento veterán je hlavnou postavou druhého scenára a jeho cieľom je nájsť svoju dcéru. Tá sa podľa dostupných informácií nachádza na opustenom ostrove. Vysvitne však, že ostrov až tak opustený nie je.

    RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150224200603.jpg
    RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150224200811.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150224201259.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150224202936.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150224204037.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150224204053.jpg

    Tieto dva scenáre sa medzi sebou striedajú po jednej kapitole a hráč si tak môže postupne skladať mozaiku celého príbehu, ktorý obsahuje pár slušný zvratov a prekvapujúcich odhalení. Tentoraz v tom nebude mať prsty žiadna Umbrella, keďže izolovaný ostrov slúži na pokusy vyšinutému jedincovi. Všetko odkazuje na udalosti v Afrike a tak budete mať čo dočinenia s trošku pozmeneným vírusom Uroboros. Infikovaný ľudský nepriatelia sú zohavený rôznymi vyrážkami, či vredmi a útočia takmer vždy len v skupinách. Správajú sa šialene, ich beh je nepredvídateľný a dokážu útočiť rôznymi ručnými zbraňami. Je to v podstate náhrada klasických zombies. To bohužiaľ nie sú jediný obyvatelia ostrova. Ponuku ohavností dopĺňajú divné bytosti zošité z viacerých ľudských tiel, ktoré majú svoje slabé miesto skryté vo svojom vnútri, rýchlo sa pohybujúce zmutované zvieratá a neviditeľný lietajúci hmyz. Trochu viac munície zožerú vysoký giganti, ktorých predloha bol zrejme Pyramid Head zo Silent Hill. Keďže sa jedná o plnohodnotný Resident Evil, chýbať nemôžu ani obrovský bossovia.

    RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150224211442.jpg
    RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150224211651.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150224212015.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150225190418.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150225190432.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150225191042.jpg

    Každá z dostupných dvojíc sa svojimi schopnosťami vzájomne dopĺňa. Claire má na starosti zbrane, zatiaľ čo Moira svieti do tváre nepriateľom svojou baterkou. V momente ako ich oslepí, naskytne sa Claire vhodný okamih na fyzický útok, dostane súpera na zem a Moira ho dorazí svojim páčidlom. Na podobnom princípe funguje spolupráca Barryho a malého dievčatka Natalie, ktorú mimochodom našiel opustenú po príchode na ostrov. Zatiaľ, čo sekcie s Claire sú akčnejšie, Barry sa špecializuje na tichý postup. V prikrčenej polohe vás nepriatelia nepočujú a vy ich môžete odrovnať bez použitia cennej munície. V tomto prípade sa hodia nadprirodzené schopnosti Natalie. Dievča vidí pohyb nepriateľov aj cez steny a dáva Barrymu dôležité informácie o ich polohe. Hráč si dokáže medzi postavami jednoducho prepínať a využiť napríklad Moirino páčidlo na zničenie barikády, alebo poslať Nataliu cez malý otvor, aby skúsila otvoriť dvere z druhej strany. Samozrejme je tu možnosť kooperácie a druhú postavu môže ovládať váš kamarát, čo je samozrejme omnoho lepšie. Napríklad sekcie s neviditeľnými lietajúcimi kreatúrami dokážete omnoho ľahšie prekonať, keďže váš priateľ vám podá presnejšie informácie o ich polohe, než umelou inteligenciou poháňaná Natalia. Postavy, ktoré momentálne neovládate, sa často krát dostávajú do problémov. Neraz sa cítite ako pestúnka a okrem svojho života musíte zachraňovať aj spoločníka, čo je vo vypätých situáciách dosť otravné a neraz zaň zaplatíte životom. Na druhej strane váš kolega sa občas vynájde a pri vážnom zranení ošetrí postavu automaticky, čo zas dosť pomôže.

    RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150225191553.jpg
    RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150225200402.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150306215128.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150309203954.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150309205212.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150310225309.jpg

    Ovládanie prešlo veľkou zmenou. Pohyby postáv sú rýchle a dynamické, dokážu dokonca uskakovať do strán a vyhnúť sa tak rozbehnutému nepriateľovi. Strelným zbraniam výborne sekunduje nôž a vďaka jeho rýchlej pomoci ho budete často využívať. Hlavný hrdina dokáže niesť maximálne štyri strelné zbrane, ktoré sa dajú na označených miestach (workbench) upraviť rôznymi prídavkami. Zlepšiť sa dá rýchlosť nabíjania, sila zbrane, rýchlosť streľby, znížiť spätný ráz alebo zväčšiť rozptyl, čo sa hodí najmä u brokovnice. Okrem nej tu nájdete aj niekoľko druhov ručných strelných zraní, ostreľovačiek, samopalov a všetkému kraľuje silný revolver. Ostatné zbrane, ktoré nevyužijete si môžete nechať odložené pri stolíku, ktorý slúži zároveň ako miesto na ich úpravu. Za príjemnú novinku sa dá označiť tvorba bômb s rôznym efektom. Po skombinovaní určitých ingrediencií, ktoré získate pozorným čistením okolia, si dokážete vytvoriť jednoduchú explozívnu bombu, ohnivú bombu, bombu na odlákanie pozornosti a dymovú bombu. Tieto zbrane často výrazne pomáhajú proti obrovským nepriateľom a proti početnej presile a vytvoriť ich je možné kedykoľvek v inventári. V ňom si rovnako rýchlo môžete prehadzovať aj vybavenie a nájdenú korisť oboch postáv. Bohužiaľ po jeho otvorení akcia na pozadí stále prebieha a počas súbojov sa jeho používanie moc neodporúča.


    Autori sľúbili survival horor a svoj sľub aj dodržali. Muníciou vás hra zásobuje hojne, ale veľmi rýchlo o ňu môžete prísť. Stačí trošku väčší nával nepriateľov, pár nepodarených výstrelov a čoskoro pobehujete len s nožom a modlíte sa za nejaký zásobník. Za novinku sa dá považovať nový systém liečenia. Tentoraz nestačí použiť len zelenú bylinku, ale musíte si vytvoriť napríklad bandáž na zastavenie krvácania alebo dezinfekciu na vyčistenie očí. V tomto prípade vás potrápi už spomínaný inventár. Vy v ňom hľadáte dezinfekciu, aby ste si vyčistili obraz od hnisu a popri tom na pozadí stále beží akcia a vás žerú nepriatelia. Toto riešenie je pre hráča maximálne nepríjemné a frustrujúce a hra vám takto umelo hádže pod nohy polená.

    RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150310225942.jpg
    RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150311000853.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150311233553.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150311233937.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150311234127.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150311234207.jpg


    Autori vybrali ideálne prostredie na privodenie hororovej atmosféry. Či už je to opustená zničená väznica, banícky lom, krvavý bitúnok, hnilý obytný dom, stoky alebo opustená fabrika, vždy máte nepríjemný pocit a čakáte, kedy na vás z rohu vybehne nejaký netvor. Krvou sa tu rozhodne nešetrilo a často sa používa na výzdobu interiérov. Čo dosť zamrzí, je predvídateľnosť. Počas hrania sa mi nestalo, že by som sa nejako extra vyľakal, keďže okato naaranžované prostredie, značné zásobovanie hráča a hudba na pozadí poukazuje na nastávajúci súboj. Jednoducho vždy vytušíte, že sa na vás niečo chystá. Logických hádaniek alebo hlavolamov je tu riedko a pokiaľ nechodíte do škôlky, všetko zvládnete ľavou zadnou. Naopak vecí na zbieranie je tu naozaj hojne. Okrem zúfalých listov od obyvateľov ostrova, môžete likvidovať modré emblémy alebo hľadať maľby na stenách. Moira a Natalia dokážu otvárať určité truhlice a vám sa tak spustí jednoduchá minihra, kde odomykáte zámky. Za úspešné otvorenie získate nejaký darček v podobe vylepšenia na zbraň alebo rozšírenia inventára. Obe vedľajšie hrdinky majú špecifickú schopnosť dôkladnejšieho prieskumu okolia a tak občas vidia aj veci, ktoré si hlavné postavy nevšimnú.

    RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150311234307.jpg
    RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150311234724.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150312001656.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150314004743.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150314011856.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150314020747.jpg

    Počas 10 hodinovej kampane som sa ani chvíľu nenudil. Pritom som ešte neskúšal dve bonusové epizódy za Moiru a Nataliu (v diskovej verzii ich máte automaticky). Hrací čas predĺži možnosť získavať medaily v misiách, ktoré dostanete po splnení špecifických podmienok v danej epizóde. Následná odmena má formu BP bodov. Body odomykajú položky na strome schopností pre postavy alebo extra obsah v podobe figúrok, obrázkov, kostýmov, bonusových zbraní, či špeciálnych režimov. V jednom z nich napríklad zostanú všetci nepriatelia neviditeľný (režim Invisible) a v druhom je potrebné pokoriť epizódu za určitý čas (režim Countdown). Revelations 2 nie je hra na jedno prejdenie a určite sa k nej vrátite aj vďaka režimu Raid.

    RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150318203950.jpg
    RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150314111025.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150314111155.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150314115534.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150314121650.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150314122658.jpg

    Raid sa prvý krát objavil v prvom Revelations a má niekoľko podobností s klasickým Mercenaries. V tomto režime si hráč vyberie postavu, upraví si ju podľa svojich predstáv (špeciálne schopnosti, zbrane) a pustí sa do plnenia rôznych misií. Ich splnením si postava zvyšuje úroveň (XP), či odomyká nové zbrane a vylepšenia na ne. Čím vyšší level, tým sú úrovne ťažšie, nepriatelia sú náročnejší a vydržia viac. Väčšinou stačí len vyčistiť známe prostredia z Resident Evil série od súperov, ktorí sa do vás púšťajú vo vlnách. Tento režim môže zabaviť na dlho, ale rovnako aj nudiť po niekoľkých minútach. Záleží len na vkuse hráča. Je to však vítané rozšírenie k už dosť zábavnej kampani.

    Verdikt Revelations 2 je teda kvalitným prídavkom do série. Full HD rozlíšenie a 60 snímkou za sekundu tu robia svoje a vďaka nim sa hra výborne pohybuje a ešte lepšie vyzerá. Titul má potenciál nesklamať starých fanúšikov a pritiahnuť novú krv aj vďaka ovládaniu, ktoré je teraz vyladené a nespôsobuje žiadne problémy. Za príjemných 25€ sme dostali naozaj slušnú porciu zábavy, ktorá vás udrží pred obrazovkou do neskorých večerných hodín.


    :+: Príjemná cena
    :+: Plnohodnotná a dlhá kampaň
    :+: Vylepšené ovládanie
    :+: Hororová atmosféra
    :+: Vysoká znovuhrateľnosť
    :+: Vyváženosť akcie a prieskumu


    :-: Prevarený príbeh
    :-: AI partnerov
    :-: Predvídateľnosť

    Celkové hodnotenie: 8,5/10

    Pozn. Hodnotená bola verzia pre PlayStation 4. Všetky screenshoty boli zachytené pomocou funkcie Share.
     
    6 ľuďom sa to páči.
  2. daeron

    daeron
    Expand Collapse
    Zelenáč

    Registroval sa:
    22 Dec 2013
    Príspevkov:
    28
    Páči sa:
    63
    velmi pekna recenzia,ale ako vravim RE HD je u mna top,cakam na 0,2,3 veronicu,ale tejto veci v nejakej akcii sa branit nebudem,urcite je lepsia ako re6 z cim stupili uz do hovn...blata,caka ma placka evil within po dohrati platiny RE,Lukas vedel by si to porovnat?viem ze subjektivne ale tvoj nazor na evil within vs re/r2 alebo niekto kto hral hra obe hry
     
  3. Lukáš Lehocký

    Lukáš Lehocký
    Expand Collapse
    Administrator
    Člen Vedenia Administrator Moderator Redaktor Recenzent

    Registroval sa:
    2 Máj 2010
    Príspevkov:
    10 664
    Páči sa:
    12 089
    Resident Evil HD aj Revelations 2 u mňa prevyšujú nad The Evil Within. Nie, že by to bola zlá hra, ale tieto dva Residenty sú lepšie.
     
    3 ľuďom sa to páči.
  4. daeron

    daeron
    Expand Collapse
    Zelenáč

    Registroval sa:
    22 Dec 2013
    Príspevkov:
    28
    Páči sa:
    63
    dakujem,tak ak casom uvidim v akcii tuto hru vezmem ju okamzite,teraz mam toho velmi velaa casu malo
     
    2 ľuďom sa to páči.
  5. i-plod_svk

    i-plod_svk
    Expand Collapse
    Gamer

    Registroval sa:
    18 Sep 2013
    Príspevkov:
    219
    Páči sa:
    330
    Ja by som si strašne rád zahral parasite eve ps one bola bomba
     
    3 ľuďom sa to páči.
  6. EviL

    EviL
    Expand Collapse
    Herný guru

    Registroval sa:
    2 Mar 2012
    Príspevkov:
    862
    Páči sa:
    627
    Hral som to a musim uznat ze toje to co mi chybalo hrat sa.to.da veelmi dlho po grafickej stranke som spokojny akurat ma.sere ze claire dali taky nos maho jak uhorku ale k.hre urcite diskovka sa oplati a fanusikovia re si pridu na svoje.
     
    3 ľuďom sa to páči.
  7. majkoveda

    majkoveda
    Expand Collapse
    V.I.P. člen
    V.I.P. člen

    Registroval sa:
    26 Feb 2012
    Príspevkov:
    2 556
    Páči sa:
    4 960
    Recenzia super ako vždy a po dlhom čase mi pribudne ďalšia časť do zbierky :-D
     
    2 ľuďom sa to páči.
  8. Oze_G

    Oze_G
    Expand Collapse
    Platinový člen
    Platinový člen

    Registroval sa:
    7 Sep 2011
    Príspevkov:
    1 619
    Páči sa:
    2 279
    Otázka Residentevil.net uz je funkčné alebo až po 1.4 bude fungovat
     
  9. cipur

    cipur
    Expand Collapse
    PlayStation Master

    Registroval sa:
    5 Júl 2011
    Príspevkov:
    8 047
    Páči sa:
    7 990
    Neplanoval som uz planujem, pekna recenzia , som rad ze sa im zadarilo a aj obsah je prekvapivo nerozkuskovany v krabicovke :palec:
     
    2 ľuďom sa to páči.
  10. poty

    poty
    Expand Collapse
    Zlatý člen
    Zlatý člen

    Registroval sa:
    3 Jún 2012
    Príspevkov:
    756
    Páči sa:
    418
    Prave to hram,no a mne sa naopak to full HD a snimkovanie nepaci.Necitim z toho tu mrazivu atmosferu.Inak ale nemam proti hre nic,paci sa mi moznost prepinania medzi postavami a ovladanie je fajne.
     
    2 ľuďom sa to páči.
  11. pety86

    pety86
    Expand Collapse
    PlayStation Padawan

    Registroval sa:
    14 Sep 2010
    Príspevkov:
    302
    Páči sa:
    85
    Popravde cakal som viac... som fanusikom tejto serie ale toto ma nejako nedadchlo... a koniec bol taky ze... boom a nic... the end... nie je to uz to co niekedy bolo... slaba atmosfera... ale pobavilo... jedine co ma na tom lakolo bola super cena...
     
  12. fallenangel

    fallenangel
    Expand Collapse
    Zelenáč

    Registroval sa:
    10 Apr 2015
    Príspevkov:
    20
    Páči sa:
    14
    Tento resident nebol bohvie co kebyze to nemam s kym hrat tak to ku koncu ani nedohram a to som tiez fanusicka residenta
     
    3 ľuďom sa to páči.

Zdielať túto stránku