Pridané Recenzia: Rage 2

Diskusiu 'Novinky' začal Matúš Mucha, 5 Jún 2019.

 1. Matúš Mucha

  Matúš Mucha
  Expand Collapse
  Moderator
  Člen Vedenia Moderator Redaktor

  Registroval sa:
  19 Apr 2011
  Príspevkov:
  515
  Páči sa:
  1 252
  Rage 2 Recenzia.jpg

  Na pôvodný Rage z roku 2011 si dnes spomenie naozaj málokto a nie je sa čo čudovať. Bethseda dala počas uplynulého obdobia prednosť sériám Wolfenstein či Doom a pokračovanie tohto titulu bolo odsunuté na druhú koľaj. Po necelých ôsmych rokoch spájajú sily id Software a Avalanche Studios, aby nám priniesli všehochuť v podobe FPS akcie v poloprázdnom post-apokalyptickom svete. Preto zamrzí že jeden aspekt hry viditeľne prevyšuje ten druhý.

  Poďme ale poporiadku. Od udalostí prvého dielu ubehlo 30 rokov a zem sa po páde meteoritu stále spamätáva. Preživší budujú spoločnosť od základov, ale v ceste im stoja nie len mutanti, banditi, ale aj technologicky pokročilá frakcia Authority, ktorá chce každý kúsok zeme len pre seba. Pripadá vám táto premisa povedomá? Áno, príbeh v Rage 2 nehrá vôbec prím a je to vidieť už od prvých momentov. Po výbere pohlavia postavy, ktoré nemá žiaden dopad na príbeh, sa so zbraňou v ruke ocitáte na bojisku a po úvodných udalostiach ste razom vrhnutý do otvoreného sveta s jediným cieľom. Pomstiť sa hlavnému záporákovi XY. Nie, XY nie je jeho skutočné meno, ale na tom vôbec nezáleží. Fádnosť a klišoidnosť postáv, dialógov respektíve príbehu začnete s najväčšou pravdepodobnosťou ignorovať rovnako rýchlo ako ja a sústredíte sa najmä na hernú zložku.

  01.jpg
  Nezaujímavý príbeh vás neočarí ani predstavením ústrednej trojice spojencov.

  02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg 14.jpg

  Kým pôvodná hra stavala najmä na koridorových priamočiarych úrovniach v otvorenom svete, pokračovanie sa nesie v znamení plnenia repetitívnych úloh porozmiestňovaných na každom kroku. Rage 2 sa bezpochyby inšpiroval titulom Mad Max, pod ktorý sa podpísalo práve švédske Avalanche Studios. Po úvodnom predstavení troch hlavných postáv a úspešnom dokončení hŕstky misií vám nebude ostávať nič iné, ako prebádať mapu a plniť jednoliate aktivity potrebné k postup v príbehu.

  Dr. Kvasir vás odmení za zlikvidovanie špiónskych dronov, či nájdenie zosnulých rangerov, Loosum Hagar postačia čisté dopravné tepny bez nepriateľských konvojov, cestných zátarás a líder odboju John Marshall neznesie pohľad na nepriateľské sily a mutantov všetkých veľkostí. Kým v obdobných hrách tieto činnosti skôr dopĺňajú rozmanitosť otvoreného sveta, v Rage 2 sú jeho hlavnou náplňou. Tie bohužiaľ zamenili originálne príbehové misie, ktoré by ste ledva napočítali na prstoch oboch rúk. Herný svet je rozdelený do šiestich rozličných sekcií, takzvaných bióm. Zatiaľ čo južná časť ponúka púštne teritórium, na severnej časti nájdete zahustenú džungľu a atmosférické močariská. Tie našťastie poskytujú pomerne rozdielnu kulisu pri plnení vyššie spomenutých aktivít.

  06.jpg
  V strategicky rozmiestnených osadách nájdete desiatky (nezaujímavých) postáv.

  07.jpg 08.jpg 09.jpg 10.jpg 13.jpg

  Naprieč krajinou sa budete pohybovať nielen „po vlastných“, ale dozaista využijete nejedno z dostupných vozidiel. Hlavným z nich je Phoenix, bojový obrnenec disponujúci rozličnými zbraňami vrátane navádzacích striel a vysoko účinného mortaru, ktoré vám pomôžu pri likvidácií ozbrojených konvojov. Omnoho optimálnejšou voľbou je po dosiahnutí piatej úrovne lietajúca gyrokoptéra Icarus. Tá vás dopraví do vášho cieľa nielen rýchlejšie, ale prestanete sa obávať aj o potenciálny pád z nebezpečných útesov. Zvyšný vozový park vrátane nemotornej motorky či vodného vznášadla nestojí za zmienku najmä kvôli ich zúfalej manipulácií.

  Na opačnom chvoste kvalitatívneho spektra stojí samotná streľba. Kým predošlú nevýraznú hernú polovicu mal s najväčšou pravdepodobnosťou pod palcom Avalanche, za súbojovým systémom dozaista stoja priekopníci FPS žánru, id Software. Akcia je v Rage 2 naozaj parádna a už od prvých momentov možno cítiť zmysel pre detail. Id Software jednoducho nemá v tomto odbore konkurenciu. Strety s nepriateľmi si užijete naozaj dosýta vďaka rozličným kombináciám zbraní a nadobudnutých schopností, pri ktorých vás hrá bude hnať vpred. Arzenál zbraní neponúka len štandardnú ponuku vrátane pištole, revolveru, brokovnice, bojovej pušky, či raketometu, ale čaká na vás aj gravitačná puška alebo ikonický BFG 9000 zo série Doom (aktuálne dostupný iba v Deluxe edícií). Na pomoc máte aj špeciálne schopnosti vrátane rýchleho pohybu (Dash), roztrieštenia nepriateľov (Shatter), čiernej diery (Vortex), presileného úderu (Slam), či obrannej bariéry (Barrier). Súboje sú v dobrom slova zmysle chaotické najmä vďaka kombinácií rôznorodých zbraní a zručností. Aj vďaka možnosti postupného odomykania upgradov budete plniť bezduché bočné misie, ktoré sú potrebné pre ich vylepšenie.

  11.jpg
  Súbojový systém v plnej paráde.

  12.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg 18.jpg

  Pôvodný Rage bol aj napriek jeho priemernosti technologicky pokročilým titulom, ktorý ako prvý bežal na id Tech 5 engine. Technické obmedzenia zabránili pokračovaniu používať šiestu verziu id Tech a kvôli otvorenosti sveta sa vývoj presunul na Apex engine, známy najmä z akčnej série Just Cause. Optimalizácia a odladenosť bohužiaľ nie sú jeho silnou stránkou a pri Rage 2 tomu nie je inak. Čakať môžete prepady snímkovania (vrátane Playstation 4 Pro verzie), rozmazané textúry a iné menšie chybičky krásy, ktorých je razom veľká kopa. Rozdielnosť medzi snímkovaním základnej Playstation 4 a Pro verzie je naozaj výrazná. Kým na pôvodnej konzole hra beží v 1080p/30FPS, Pro sa snaží udržať dvojnásobné snímkovanie pri chabom Full HD rozlíšení. Na konci aktuálnej generácie konzol je takýto technický stav žalostne zúfalý. Aspoň že po zvukovej stránke sa hra podarila a rozličné výbuchy, zvuky paľby a nepriateľov sú na kvalitnej úrovni.

  Klady:
  :+: rôznorodosť zbraní a schopností
  :+: zábavné súboje s nepriateľmi
  :+: prepracovaný systém vylepšovania

  Zápory:
  :-: nezaujímavý dej, postavy a ich dialógy
  :-: minimum príbehových misií
  :-: nudný otvorený svet plný opakujúcich sa aktivít
  :-: nepresvedčivé grafické spracovanie a menšie chyby
  :-: BFG9000 iba pri kúpe Deluxe edície


  Celkové hodnotenie: 5,5 / 10
  Verdikt Rage 2 je hrou dvoch tvárí. Na jednej strane tu máme skvelú akciu s množstvom upgradov, pestrým arzenálom zbraní a schopností. Na tej druhej stojí nezaujímavý otvorený svet, v ktorom budete bezducho plniť repetitívne aktivity bez hlbšieho zmyslu. Ak si zakladáte na kvalitnom príbehu, prepracovaných postavách a tešíte sa na zaujímavé lokality na každom rohu, siahnite inam. A pre tých ktorí hľadajú kvalitnú akciu radím počkať na výraznú zľavu, alebo odložiť svoje peniažky bokom. Prichádzajúci Doom Eternal bude tou správnou voľnou od id Software. Rage 2 totiž nemožno nazvať inak ako obrovským sklamaním s nevyužitým potenciálom.
  Pozn. Všetky screenshoty a videá boli zachytené pomocou funkcie Share na konzole PlayStation 4 Pro. Za poskytnutie hry na recenziu ďakujem spoločnosti Cenega.

   
  werticalx a stanleysvk sa to páči.
 2. stanleysvk

  stanleysvk
  Expand Collapse
  Gamer

  Registroval sa:
  18 Jún 2014
  Príspevkov:
  213
  Páči sa:
  163
  Neskoro, zajtra mi to príde :D ale aspoň si zastrielam :gaming:
   
 3. werticalx

  werticalx
  Expand Collapse
  Redaktor
  Redaktor

  Registroval sa:
  18 Aug 2015
  Príspevkov:
  612
  Páči sa:
  354
  Nech sa páči, nechajte Avalanche niečo spraviť a dostanete obrovský, síce pekný ale prázdny svet, chabú dejovú linku s nezaujimavými postavami a repetitívne vedľajšie misie. Technické spracovanie si necháme na ďalší diel seriálu. Ts ts ts... kde som to len už videl.
   
  VikThor44 sa to páči.
 4. snakemgs_007

  snakemgs_007
  Expand Collapse
  Guest

  JC3, JC4, Mad Max:rofl:
   
  werticalx sa to páči.

Zdielať túto stránku