Pridané Recenzia: Mafia Definitive Edition

Diskusiu 'Novinky' začal Lukáš Lehocký, 5 Okt 2020.

1. Lukáš Lehocký

Lukáš Lehocký
    Expand Collapse
    Administrator
    Člen Vedenia Administrator Moderator Redaktor

Registroval sa:
    2 Máj 2010
    Príspevkov:
    9 097
    Páči sa:
    11 698
    mafia recka.jpg
    Ako priznám sa, prvú Mafiu som nikdy nehral. V dobe keď táto hra vychádzala tak som sa k nej nejako nedostal a keď som sa po niekoľkých rokoch počúvania chválospevov rozhodoval o kúpe, vizuálna stránka mi už prišla zastaraná a tak som tento, údajne legendárny titul, oželel. Našťastie štúdio Hangar 13 prišlo s nápadom vytvoriť remake a to bola pre mňa ideálna príležitosť konečne si vyskúšať prvú časť, ktorá odštartovala hernú sériu Mafia.

Takže v nasledujúcich riadkoch neočakávajte rôzne porovnávania s pôvodnou hrou ale skôr názor hráča, ktorý sa s ňou stretáva prvý krát. Príbeh hry je rozprávaný pomocou retrospektívy z pohľadu Tommyho Angela, bývalého taxikára a následne člena mafie, ktorý v 30. rokoch 20. storočia začal pracovať pre taliansku hlavu mafiánskej rodiny, Dona Salieriho. Svoju verziu udalostí rozpráva agentovi FBI, ktorý chce ale počuť celý príbeh, úplne od začiatku a vás tak čaká 20 misií plných vybavovania účtov, prestreliek, automobilových naháňačiek s políciou a nájomných vrážd. V podstate sledujete vzostup obyčajného človeka, ktorý sa z nuly dokázal vypracovať do najvyšších radov talianskej mafie. Príbeh tak nič prelomové síce nepriniesol, avšak funguje, za čo vďačíme aj kvalitne spracovaným cutscénam. Tváre hlavných protagonistov sú spravené veľmi dobre s uveriteľnými emóciami a v kombinácii s českým dabingom, ktorého zakomponovanie vzhľadom na náš trh je malý zázrak, si príbehovú časť plnohodnotne užijú všetci hráči.

Mafia_ Definitivní edice_20201002221821.jpg
    Mafia_ Definitivní edice_20200929093729.jpg Mafia_ Definitivní edice_20200929082855.jpg Mafia_ Definitivní edice_20200928213534.jpg Mafia_ Definitivní edice_20200928210251.jpg Mafia_ Definitivní edice_20200929190116.jpg Mafia_ Definitivní edice_20201002213212.jpg Mafia_ Definitivní edice_20201002220635.jpg

Hra je zasadená vo fiktívnom americkom meste Lost Heaven počas Veľkej hospodárskej krízy. Podotknem, že sa jedná o open-world hru a tak k dispozícii máte celé mesto, ktoré však až tak veľa voľno časových aktivít neponúka. V podstate neponúka takmer nič a ak náhodou nemáte v záľube hľadať tonu zberateľských predmetov na skompletizovanie kolekcií, tak po splnení príbehu tu nie je čo robiť. Mesto hlavne slúži na vytvorenie atmosféry, presun počas misií a ako dejisko naháňačiek s inými mafiánskymi gangmi a policajnými jednotkami. Veľkosťou ho v súčasnosti schová do vačku takmer každá open-world hra, avšak na svoj účel je dostačujúca, ponúka ako centrum, tak aj bohaté štvrte, chudobné robotnícke ulice a tiež vidiek. Spracované je naozaj detailne, plné života s hustou automobilovou premávkou. Vytkol by som len vykresľovaciu vzdialenosť, ktorá bola veľmi zlá v Mafii 2, v Mafii 3 to bolo tiež slabé a bohužiaľ ani najnovšia hra v tomto smere nežiari. V meste to až tak nepocítite ale doskakujúca zeleň na vidieckych cestách dosť bije do očí.

Mafia_ Definitivní edice_20200929142832.jpg

Na rozdiel od iných hier s podobnou tematikou, kampaň v Mafii vám nedáva slobodu prechádzať sa po meste a plniť misie podľa svojho uváženia. Nezarábate tu peniaze, nekupujete si drahé obleky ani zbrane, neupravujete autá a ani nijakým spôsobom nevylepšujete postavu. Proste len prechádzate z jednej kapitoly do druhej a nechávate sa unášať príbehom. To si samozrejme vypýta svoju daň na hracej dobe, ktorá sa pohybuje niekde na úrovni 10 hodín. Dosť záleží na tom, koľko budete umierať a na akej obtiažnosti si hru pustíte. Hrací čas samozrejme môžete navýšiť zbieraním collectibles, ale je toho naozaj veľa (cigaretové kartičky, rôzne druhy magazínov, vypchaté líšky) a množstvo hráčov to radšej vzdá, než by malo znova opakovať misie len kvôli tomu, že niekde sa tam povaľuje kartička, ktorú zabudli, alebo brázdiť krížom krážom celé mesto, len kvôli vypchatej líške. Hra obsahuje režim free roam, ktorý je tu zakomponovaný hlavne kvôli týmto nepovinným činnostiam a nájdete tu aj niečo ako vedľajšie misie, ktoré však nie sú moc zaujímavé.

Zmenou muselo prejsť takmer všetko a to sa samozrejme týka aj ovládania. Ako jazda v dobových vozidlách je riadne peklo, ale tak vzhľadom na technológiu v tých rokoch sa to aj dalo očakávať. Autá teda plávajú po ceste, brzdia len silou vôle, šmýkajú sa takmer na všetkom a pri úteku pred políciou musíte naozaj zapojiť všetok svoj herný skill, aby ste to ustáli. Preto pri menších priestupkoch ako prekročenie rýchlosti je lepšie zastaviť a zaplatiť tú pokutu. Pri väčšom počte hviezdičiek už policajti rovno strieľajú, takže v tomto prípade už musíte len ujsť. Časom zistíte, že muži zákona sa nedokážu dostať na niektoré miesta, ako napríklad mólo, a tak tam stačí počkať pár minút, kým hrozba nepominie.

Mafia_ Definitivní edice_20200929185417.jpg Mafia_ Definitivní edice_20200929142711.jpg Mafia_ Definitivní edice_20200929101050.jpg Mafia_ Definitivní edice_20200929091031.jpg Mafia_ Definitivní edice_20200929082006.jpg Mafia_ Definitivní edice_20201003162638.jpg

Prestrelky sa tiež prispôsobili dnešnej dobe a Tommy sa už dokáže kryť za prekážkami a rovno spoza nich páliť, poprípade sa bezpečne a nepozorovane za nimi presúvať. Funguje to celkom spoľahlivo, čo sa však nedá povedať o nepriateľoch. Tí sú neskutočne hlúpy, často zmätkujú, pobehujú po okolí a snažia nájsť voľné miesto na krytie. V polovici cesty si to rozmyslia a začnú bežať opačným smerom, poprípade zahodia pud sebazáchovy a namieria si to rovno k vám. Takéto ich šaškovanie vás len stojí nielen drahocennú muníciu ale aj nervy. Ich reakcia na vašu streľbu tiež nie je zapracovaná bohvieako a taký týpek s brokovnicou strávi aj tri guľky predtým, než padne na zem (a samozrejme medzitým vám zoberie polovicu zdravia). Mierenie je nepresné so zbytočne veľkým zameriavacím krížikom na obrazovke, s ktorým je niekedy umenie trafiť cieľ na väčšiu vzdialenosť. Úspešná streľba počas pohybu je takmer nemožná a jediná prijateľná možnosť je zapnutie asistenta mierenia.

Efektivita likvidovania nepriateľov závisí aj od vášho arzenálu, ktorý obsahuje to najlepšie z danej doby ako samopal Thompson, klasickú brokovnica, molotov a niekoľko typov ručných zbraní. Väčšina z nich má neskutočný spätý ráz a tak olovo musíte dávkovať veľmi pomaly. Súčasťou niektorých misií je tichý postup a bitky, pri ktorých sa nestrieľa, avšak zapracovanie takýchto roztržiek je veľmi slabé a na ich zvládnutie vám stačí stláčať len dve tlačidlá. Popri brutálne spracovaných prestrelkách to pôsobí dosť odfláknuto. Ako niektoré strety som si síce užil, ale pre mňa prestrelky pôsobia až moc kŕčovito a určite by potrebovali ešte doladiť.

Mafia_ Definitivní edice_20200929131115.jpg
    Mafia_ Definitivní edice_20200929110158.jpg Mafia_ Definitivní edice_20200929102817.jpg Mafia_ Definitivní edice_20200929100637.jpg Mafia_ Definitivní edice_20200928212519.jpg Mafia_ Definitivní edice_20200928210752.jpg Mafia_ Definitivní edice_20200928210255.jpg Mafia_ Definitivní edice_20200928205200.jpg

Technická stránka bola pri definitívnej edícii najväčším strašiakom. Občas zahapruje nasvietenie, občas padlo snímkovanie, občas sa zasekla hra a musel som ju vypnúť, avšak tieto problémy nie sú časté a nekazia až tak zážitok z hrania. Ja som si pustil príbeh na ťažšej obtiažnosti a dosť som umieral. V tomto prípade trochu naštvú loadingy, ktoré som musel zakaždým absolvovať, aj napriek tomu, že nie sú moc dlhé. Potešilo by ma, keby bolo preložené aj vysielanie v rádiu, ktoré informuje o súčasnom dianí v meste (do ktorého výrazne zasahujete vy), ale tak zrejme nemôžeme mať všetko. Na záver už len spomeniem kvalitný soundtrack s licencovanou hudbou a vyzdvihnem prácu filharmonického orchestra Brno, ktorý opätovne nahral niektoré skladby.

Verdikt Mafia Definitive Edition je momentálne najlepšia hra zo série Mafia a fanúšikovia originálu môžu byť maximálne spokojní. Mne ako hráčovi, ktorý sa s touto legendou stretol prvý krát, sa páči, avšak má pár menších chýb, ktorým sa štúdio Hangar 13 mohlo vyvarovať. Hra sa navyše ani nepredáva za plnú sumu (okolo 40€), čo je len ďalšie plus.

:+: Atmosféra a spracovanie mesta
    :+: Perfektný český dabing
    :+: Ponuka rôznorodých a zaujímavých misií
    :+: Charizmatické postavy vďaka výkonom hercov

:-: Prestrelky by mohli byť spracované lepšie
    :-: Mesto neponúka veľa možností
    :-: Jazdný model je niekedy na nervy

Celkové hodnotenie: 7,4/10
    Pozn. Všetky screenshoty a videá boli zachytené pomocou funkcie Share na konzole PlayStation 4 Pro.

bigbow sa to páči.

Zdielať túto stránku