Recenzia: Lollipop Chainsaw

Diskusiu 'Novinky' začal Lukáš Lehocký, 22 Jún 2012.

 1. Lukáš Lehocký

  Lukáš Lehocký
  Expand Collapse
  Administrator
  Člen Vedenia Administrator Moderator Redaktor Recenzent

  Registroval sa:
  2 Máj 2010
  Príspevkov:
  10 667
  Páči sa:
  12 100
  [​IMG]

  Juliet je typické mladé dievča, oslavujúce 18 narodeniny. Zobudí sa, dá si menšiu rannú rozcvičku a ide za svojím frajerom, ktorý ju čaká pred školou s darčekom v rukách. No a po ceste naporcuje niekoľko nemŕtvych spolužiakov motorovou pílou, schovanou v taške. Zdá sa vám to divné? Vitajte vo svete Lollipop Chainsaw.

  Bol by to úplne obyčajný deň, niet divného gotického maniaka, ktorý pomocou čiernej mágie priniesol na zem chorobu, meniacu živých ľudí na chodiace mŕtvoly. Juliet samozrejme nie je obyčajná stredoškoláčka. Medzi jej záľuby patrí roztlieskavanie, prechádzky v prírode a likvidácia zombies. Totižto celá jej rodina sa už generácie venuje boju s nemŕtvymi. Juliet nie je výnimkou a hneď ako zacíti nebezpečenstvo vyťahuje motorovú pílu a nič ju nezastaví na ceste za frajerom Nikom, ktorý ju netrpezlivo čaká. Bohužiaľ príde už neskoro a jej milovaný má už spomienku v podobe pohryznutej ruky a jeho premena je otázkou minút. Juliet sa v mene lásky uchýli k závažnému rozhodnutiu. Nikovi odpíli hlavu a pomocou kúziel ju oživí. Áno čítate správne. Celú hru budete behať s komentujúcou hlavou zavesenou na Julietinom opasku.

  [​IMG]

  Ako ste si už určite všimli, od hry nečakajte žiadny nervy drásajúci príbeh. Celé je to o tom prebojovať sa cez hordy zombies a niekoľko bossov k záchrane celého sveta a svojej lásky. Začínate na parkovisku pred školou, kde vás hra oboznámi zo základným ovládaním hry. Ako je u hack-and-slash sekačkách zvykom, máte k dispozícii silný úder, slabý úder, omračujúce kopy a výskok. To je všetko, čo počas celej hry budete využívať. Nepriatelia sa budú na vás valiť po desiatkách a vašou jedinou úlohou je ich čo najrýchlejšie a najštýlovejšie naporcovať. Pri týchto typoch hrách je dôležité rýchle a intuitívne ovládanie, čo by ste v Lollipop Chainsaw hľadali márne. Julietine útoky motorovou pílou sú pomalé a neefektívne, takže jediné, čo budete používať je výskok a seknutie. Stále dookola až do zblbnutia. Nič vás nenúti vymýšľať zložitejšie kombinácie. Kombo list je síce obsahovo bohatý a ponúka množstvo pohybov, ktoré si môžete kúpiť, ale je to aj tak jedno, keďže na prejdenie hry vám stačia tri tlačidlá. Z mŕtvol vypadávajú zlaté a platinové medaily, za ktoré si môžete vylepšiť svoju hrdinku. Výber je široký. Od vylepšenia jej zdravia a vytrvalosti, cez nákup nových útokov až po rôzne sexi oblečenia, hudbu alebo obrázky. Bohužiaľ jediné, čo z tohto výberu oceníte sú tie oblečky. Takže stačí si párkrát vylepšiť zdravie a máte postarané.

  [​IMG]

  Ako v každej rúbačke, aj tu máte rôzne špeciálne útoky. V ľavom dolnom roku sa vám napĺňa ukazovateľ podľa toho, ako rýchlo likvidujete nemŕtvych. Po naplnení a aktivovaní sa Juliet stane na chvíľu nesmrteľná a zombies ničí rýchlo a nekompromisne. Ďalšia možnosť je využiť hlavu vášho priateľa. Po aktivácii tiketov, ktoré v hre nachádzate alebo si ich môžete kúpiť, si vyberiete útok. Moc ich využívať ale nebudete, pretože útoky sú neefektívne a zbytočné. Autori sa snažili hru oživiť aj rôznymi QTE výzvami. Podobne ako napríklad v God of War ide o rýchle stláčanie určených tlačidiel zobrazujúcich sa na obrazovke. Hlavne pri ovládaní Nika, keď jeho hlavu nasadíte na modro osvietené bezhlavé telo. Ide len o to, aby vám buď uvoľnil cestu alebo vás niekde prehodil. Občas sa stane, že narazíte na opustenú tyč v strede bojiska, na ktorej sa roztočíte a likvidujete všetko, čo sa k vám priblíži. Nanešťastie takýchto situácií spočítate na prstoch jednej ruky.

  Aby ste sa nenudili, autori vložili do hry rôzne ladené miniúrovne, v ktorých napríklad idete na kombajne a sekáte dedinčanov. Bolo by to aj zábavné, len keby to nevyzeralo ako hra z PS2. To, čo malo byť zábavné sa zmení na nudu. Jediná zbraň, ktorú Juliet využíva je spomínaná motorová píla. Ak ste si mysleli že budete dokončovať zombies rôznymi brutálnymi útokmi ste na omyle. V hre jediný dokončovací pohyb. Preskočíte nepriateľa a ak je dostatočne poškodený, rozpílite ho od rozkroku až po hlavu. Motorová píla mala obrovský potenciál, autori z nej bohužiaľ nedostali ani minimum. Počas hry dostávate od rodinných príslušníkov darčeky v podobe vylepšení na pílu, ale sú to úplne zbytočnosti. Napríklad taký turbo pohon, kde Juliet na určenom mieste zaborí pílu do zeme a pomocou rôznych nastavených mostíkov preskakuje cez predvolenú dráhu a po ceste zbiera medaile. Hrá sa to horšie než znie. Alebo taký guľomet, s ktorým je streľba úžasne nudná. To sú veci, ktorými autori chceli hranie oživiť, ale namiesto toho ho len pokazili.

  [​IMG]

  Dizajn úrovní je otrasný. Celá hra sú vlastne len priestranstvá, kde pobijete nabiehajúcich nepriateľov. Vyčistíte jeden, prepílite prekážku stojacu vám v ceste a dostanete sa na ďalší pľac, kde masaker opakujete znova. Počas hry sa dostanete do 6 rôznych lokalít, na konci ktorých čaká boss. Prejdete si cez farmu, školu, štadión, zábavné centrum aj kostol. Grafika má celshadovy kreslený štýl, ktorá občas vyzerá pekne, niekedy zase hrozne. Zombies sú navrhnutí zvlášť na každú úroveň. V škole na vás útočia spolužiaci, učitelia, na farme sedliaci a strašiaci alebo atentátnici s omotaným dynamitom okolo pása. Vám to môže byť jedno, keďže na všetkých funguje stále to isté. Občas sa nájde tuhší druh zombies, ktorý má silné útoky a niečo vydrží. Napríklad takí policajti, hráči rugby alebo požiarnici. Ale stačí sa naučiť taktiku skok-úder-skok a ich smrť je otázkou času. Rovnako aj u bossov len treba pochopiť ako na nich a hru prejdete ako nôž cez maslo. Je vidieť, že autorom najviac práce dala Juliet v minisukni, na ktorú sa veľmi dobre pozerá. Pár krát som skúšal natočiť kameru, aby som videl po sukňu, ale dievča si vždy chytro zakryje odhalenú partiu rukou. Je pekná, múdra, oddaná a likviduje armádu zombies. Čo viac si chlap môže priať. Veľké plus hry je zmysel pre humor. Komentáre Nikovej hlavy, ako je zaseknutý v Julietiom zadku vás určite rozosmejú.

  [​IMG]

  Príbehová kampaň sa dá dohrať za jeden deň. Pokiaľ by vonku nebolo 35 stupňov tak sa pri nej ani nezapotím. Je to bohužiaľ tak, kampaň je krátka a ak vás neláka vyššia obtiažnosť (Hard alebo Very Hard), tak vám hra už nemá čo ponúknuť. Možno je tu motivácia v odomknutí ďalších sexi oblekov pre Juliet alebo prekonávať určené skóre. Počas hry zbierate obaly od lízaniek, ktoré majú predĺžiť hru prehľadávaním úrovní, ale väčšinou sú skryté v nejakom kúte a ich hľadanie vám nedá moc zabrať. Rovnako aj záchrana spolužiakov spočíva v zabití nepriateľov v určitom okruhu. Obeť vám dá pár medailí a zmizne. Do tohto všetkého hrá rocková hudba, ktorá sa do takéhoto typu hier hodí. Nie je to síce majstrovský soundtrack, ale nesklame a svoju funkciu plní skvele. Pokiaľ ste lovcom trofejí nič náročné vás nečaká. Platina je len otázkou času.

  Lollipop Chainsaw určite nie je zlá hra. Len škoda že autori chabo využili dobrý nápad, hra mala určite väčší potenciál. Síce nedosahuje kvalít God of War alebo Bayonetty, ale fanúšikov šialených japonských sekačiek poteší. Ak chcete zábavku na pár dní, určite niekedy skúste túto hru.


  Klady:

  :+: Pár svetlých, zábavnejších momentov
  :+: Nikove komentáre
  :+: Samotná Juliet

  Zápory:

  :-: Nuda
  :-: Nevyužitý potenciál
  :-: Krátkosť kampane
  :-: Žiadna motivácia na opakované hranie
  :-: Slabý bojový systém


  Celkové hodnotenie: 5,5/10

  Pokiaľ máte o hru záujem môžete si ju kúpiť na Estelacnejsie.sk.

  [youtube]OYBRP0kOLYI[/youtube]​
   
  #1 Lukáš Lehocký, 22 Jún 2012
  Naposledy upravil moderátor: 27 Aug 2013
 2. cipur

  cipur
  Expand Collapse
  PlayStation Master

  Registroval sa:
  5 Júl 2011
  Príspevkov:
  8 047
  Páči sa:
  7 990
  tesil som sa na to tak teraz neviem ale velmi ma to laka je to sialeneeeeeeeeeee :)
   
 3. ps3man666

  ps3man666
  Expand Collapse
  PSmania Big Boss

  Registroval sa:
  11 Júl 2010
  Príspevkov:
  2 473
  Páči sa:
  823
  + samotná Juliet :)
  ako keby bola pribalená k hre nafukovacia :D :D
  btw. nečakal som od hry veľa a spravil som dobre...
   
 4. Dark Demon

  Dark Demon
  Expand Collapse
  PlayStation Expert

  Registroval sa:
  29 Jún 2011
  Príspevkov:
  1 034
  Páči sa:
  4
  ako tak pozeram na priemerne hodnotenia, toto je vyslovene vec nazoru. Niektori redaktori hru vychvalili, ini ju zatratili pod ciernu zem. Zislo by sa demo, aby si kazdy na vlastnej kozi povedal, do ktorej z vyssie uvedenych skupin patri :)
   
 5. ps3man666

  ps3man666
  Expand Collapse
  PSmania Big Boss

  Registroval sa:
  11 Júl 2010
  Príspevkov:
  2 473
  Páči sa:
  823
  presne, demo by to vyriešilo, nerozumiem prečo aspoň každá nová herná značka nemá demo
   
 6. cipur

  cipur
  Expand Collapse
  PlayStation Master

  Registroval sa:
  5 Júl 2011
  Príspevkov:
  8 047
  Páči sa:
  7 990
  asi preto ho nedali :fnuk: ale aj tak ma to ( Juliet ) veeeeelmi pritahuje hlavne koli srande ...
   
 7. marky

  marky
  Expand Collapse
  Zelenáč

  Registroval sa:
  16 Aug 2011
  Príspevkov:
  68
  Páči sa:
  2
  ta krátkosť kampane - koľko to je ???
   

Zdielať túto stránku