Pridané Recenzia: Judgment

Diskusiu 'Novinky' začal Maroš Šimurda, 2 Júl 2019.

1. Maroš Šimurda

Maroš Šimurda
    Expand Collapse
    Moderator
    Člen Vedenia Moderator Redaktor

Registroval sa:
    29 Máj 2010
    Príspevkov:
    2 937
    Páči sa:
    4 992
    judg.jpg
    Máme tu snáď ďalší klenot od tvorcov Yakuza sérii?! Alebo skôr ide o menší nepodarok, ktorý sa chce rovnať svojim predchodcom?

Ohlásenie titulu potešilo nielen mňa, ale i každého nadšenca Yakuzy a bol som zvedavý, čo si autori pre hráčov pripravili. Séria ponúka rozmanitosť, možnosti a misie, aké u iných hier neuvidíte. Ó, a nezabudnime minihry. Minihry typu telefonovania na slepé rande, karaoke, disko, hazard i pikantnejších aktivít, ale vráťme sa späť k hre Judgment a pozrime sa, ako to s ňou vyzerá.

Judgment, ďalej už iba hra, je akčná krimi adventúra vyvíjaná štúdiom Ryu Ga Gotoku, ktorá je vlastne spin-offom Yakuza série. Hlavná postava série sa volá Takayuki Yagami, právnik, ktorý je členom súkromnej advokátskej kancelárie. Všetko sa náhle zmení, keď Shinpei Ookubo, klient, ktorého Yagami kedysi reprezentoval, opäť čelí obvineniu z vraždy. Tragická správa Yagamiho zasiahla a čelí obvineniu zo zavádzania a zneužívania právnej praxe. Ookubo je odsúdený na smrť a Yamagi stráca všetko. O tri roky neskôr sa z Yagamiho stal súkromný detektív. Dej sa odohráva v meste Kamurocho, kde začíname v prestrojení bezdomovca a snažíme sa vystopovať detektíva, ktorý dlhuje peniaze yakuze, no namiesto toho, aby ich vrátil, ich míňa na konské dostihy.

Judgment_20190628122832.jpg

Judgment_20190628125312.jpg

Ako každá iná hra, tak i táto ponúka úvodný tutoriál, kde sa hráč naučí bojovú mechaniku. Súbojový systém je veľmi podobný Yakuze, avšak je dynamickejší. Nechýba EX mechanika, kde hráč dokáže použiť okolité prostredie vo svoj prospech a vytvoriť brutálnu sekvenciu útokov. Yagami ovláda dva bojové štýly Žeriav a Tiger. Štýl Žeriav je efektívnejší na viacero nepriateľov a Tiger na individuálny prístup. Okrem pästí môžete v súboji používať veci nájdené na ulici alebo zbrane. Skill Tree je rozdelený na tri časti, pričom každá sa sústreďuje na niečo iné. Prvá Ability – zlepšuje celkovo vašu postavu – život, silu a rýchlosť útokov, EX útoky, druhá Battle – umožňuje sa naučiť množstvo nových útokov a tretia Special – slúži na zlepšenie prevažne vašich vyšetrovacích doplnkov.

Judgment_20190628180738.jpg

Veľkou súčasťou hry sa stáva policajné vyšetrovanie. Ako detektív používate rôzne vyšetrovacie praktiky, či už je to sledovanie páchateľa na dané miesta, získavanie dôkazov, vypočúvanie, alebo používanie doplnkov (drone, pakľúče, aplikácie...)

Judgment_20190628190754.jpg

Judgment_20190628141856.jpg

Veľkým plusom je fyzika, ktorá v určitých dieloch Yakuzy nefungovala práve reálne. Pri chôdzi, respektíve šprintovaní, zhodíte veci, do ktorých narazíte, počas súbojov dokonca možno rozbiť okná. Je možno skákať cez prekážky, nielen počas naháňačiek, ale aj počas free roamu v meste a urobiť si tak skratky.

Judgment_20190628181840.jpg

Po dokončení prológu sa hra začína postupne otvárať a vy môžete objavovať mesto Kamurocho podľa chuti. Mesto je živšie, príjemnejšie ako v Yakuze. Priam je vidno, že ľudia žijú a interagujú. Do priestorov niektorých budov je možno voľne vstúpiť,nie je potrebné žiadne načítavanie. Mapa mesta prešla grafickou zmenou k lepšiemu. Obchody majú prehľadnejší výber produktov a ich popis, skrátka jednoduchšiu orientáciu. Hru samozrejme obohacujú minihry a vedľajšie prípady, ktoré predĺžia hraciu dobu o niekoľko hodín. Minihry sú podobné ako v Yakuze častiach, avšak niektoré tu chýbajú, alebo sú nové. Typické sú majhong, šípky, shogi, hazard, arkáda. Do arkády boli pridané nové 3D hry VirtuaFighter 5, ktorá poteší každého nadšenca bojoviek alebo zombie strieľačka. Novinkou do série sú VR Sugaroku a Drone preteky. Zo začiatku som sa trochu bál, ako budú samotné preteky fungovať, no po čase som zistil, že sú veľmi zábavné a dá sa pri nich stráviť aj niekoľko hodín. Vo VR hre prechádzate virtuálnym mestom Kamurocho a plníte misie za predmety, ktoré môžete zmeniť na peniaze. Osobne som viac preferoval preteky ako VR realitu, ale ako sa hovorí, sto ľudí, sto chutí.

Judgment_20190628150157.jpg

Plnením vedľajších misií nielen získavate SP (skúsenosti), ale aj budujete vzťahy - priateľstvá, ktoré neskôr môžu mať pozitívny prínos do hry.

Napriek výbornej a pútavej atmosfére má hra po technickej stránke svoje muchy. Prvým nedostatkom je snímkovanie, pôvodné Yakuzy (okrem 6-tky) mali pekne plynulých 60 FPS, no Judgment má nestabilných 30 FPS počas súbojov, respektíve pri náročných scénach. Hra využíva nový herný engine Dragon, ktorý výrazne vylepšil vizuálnu stránku hry. Mesto je živšie, zábavnejšie, atraktívnejšie, no obohatil ju aj realistickou fyzikou. Samotné ovládanie je rovnaké ako v Yakuze s tým, že pohyby postavy sú realistickejšie.

Veľkým plusom do série je lokalizácia. Judgment ponúka plnohodnotný anglický dabing počas hrania hlavnej linky. Vedľajšie aktivity už obsahujú iba anglické titulky s pôvodným japonským dabingom.

Ak by som na záver mal zhodnotiť Judgment s porovnaním s Yakuzou, tak Judgment je kvalitný titul hodný hrania. Je lepší vo všetkých smeroch. No napriek tomu sú veci, ktoré mi tam chýbali. Minihry – disco, karaoke. Vedľajšie úlohy ponúkali zábavnejšie momenty, ktoré sa v Judgment zriedka objavili. Chápem, Judgment šiel pre zmenu serióznym smerom, čo plne rešpektujem (ale i Yakuza nie je výnimkou v tomto smere), no karaoke a disco sú veci, ktoré sú súčasťou japonskej kultúry, a tak ma zaskočilo, že tu napriek tomu chýbali.

Klady:
    :+: Engine Dragon
    :+: Anglická lokalizácia
    :+: Yamagi
    :+: Príbeh
    :+: Aktivity
    :+: Vyšetrovanie

Zápory:
    :-: Snímkovanie
    :-: Chýba karaoke, disko

Celkové hodnotenie: 8 / 10
    Verdikt Judgment je povinnosťou pre každého fanúšika Yakuzy série, ponúka neúrekom obsahu, čo si myslím, že sa za tú cenu oplatí. A ak nie teraz, raz URČITE.

Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti Cenega.

#1 Maroš Šimurda, 2 Júl 2019
    Naposledy upravil: 2 Júl 2019
    SlovakianEAGLE a Nate_US sa to páči.

Zdielať túto stránku