Pridané Recenzia: Gravel

Diskusiu 'Novinky' začal Maroš Šimurda, 9 Mar 2018.

1. Maroš Šimurda

Maroš Šimurda
    Expand Collapse
    Moderator
    Člen Vedenia Moderator Redaktor

Registroval sa:
    29 Máj 2010
    Príspevkov:
    2 962
    Páči sa:
    4 954
    gravel.jpg
    Sú hry, ktoré si stačí zahrať pár minút a je vám jasné, že ide o niečo výnimočné. Takáto hra pohltí svojou atmosférou, hrateľnosťou, prípadne kvalitným grafickým spracovaním. Gravel, nový závodný titul štúdia Milestone, však do tejto kategórie nepatrí. Hoci nejde o vyslovene nehrateľnú záležitosť, celková priemernosť z hry doslova vyžaruje.

Nie je tajomstvom, že som veľkým fanúšikom série Motorstorm. Okrem iného ma na nej zaujal samotný koncept tzv. off-roadracing, čiže preteky v drsnom teréne. Tradičné preteky na reálnych okruhoch majú síce svoje čaro, no séria Motorstorm ponúkla niečo navyše. Okrem ostatných pretekárov ste totiž súperili aj s okolitým prostredím. Či už išlo o zablatené kaňony Monument Valley, roztavenou magmou zničené okolie sopky alebo zľadovatené pohoria, všetky tieto exotické prostredia dodávali jednotlivým pretekom na adrenalíne. Novej Motorstorm hry sa už ale pravdepodobne nikdy nedočkáme a môj hlad po novom virtuálnom off-road zážitku som sa preto pokúsil uhasiť hľadaním vhodnej alternatívy. Podľa dostupných materiálov a trailerov pôsobil nádejne práve nedávno vydaný Gravel. Ako sa žiaľ ukázalo, pekné prostredie divočiny ešte automaticky nezaručuje kvalitného nástupcu MS série. Ako som už spomenul, Gravel je ukážkový príklad priemernosti po každej stránke.

GRAVEL_20180301222751.png

Najlepší prvý dojem nevzbudí ani hlavný herný režim - kariéra nazvaná ako Off-Road Masters. Je koncipovaná ako televízna show, pričom úlohou hráča je poraziť piatich šampiónov, ku ktorým sa postupne prebojovávate cez sériu pretekov. Na tom by nebolo nič zlé, no niekomu zrejme napadlo, že bude dobrý nápad použiť ako šampiónov reálnych "hercov" a kariéru spestriť hranými videami skombinovanými so zábermi z hry. Zrejme ste už pochopili, že tie úvodzovky som nepoužil náhodou. Tieto animácie predstavujúce vašich hlavných súperov sú skrátka hrozné. Pri pohľade na dobrovoľníkov, ako po vás hádžu drsné výrazy, nebudete vedieť či sa máte smiať, alebo plakať. Uznávam, že ide len o časť celkovej prezentácie a v žiadnom prípade to nemá vplyv na hrateľnosť, ale spomenúť som ich jednoducho musel.

GRAVEL_20180301222226.png

Hoci na prvý pohľad Gravel pripomína Motorstorm, koncept kariéry kombinuje hlavne Driveclub a Dirt 2. Z prvého menovaného si berie systém hviezdičiek v podobe úloh, ktoré máte v preteku splniť (dokončenie preteku vás odmení jednou hviezdou, pre všetky tri hviezdy sa už musíte umiestniť v prvej trojke, respektíve skončiť ako prvý), ich zbieraním si postupne odomykáte nové a nové podujatia. Poteší pomerne slušná ponuka druhov pretekov, hoci treba povedať, že v podstate kopírujú Dirt 2.Klasické okruhy sú zahrnuté v režimoch SpeedCross a WildRush, Cross Country je pretek z bodu A do bodu B v otvorenom prostredí a nechýba ani zápasenie v aréne v režime StadiumCircuit. O rozmanitosť teda núdza nie je, problém je však v nevyváženej náročnosti. Zatiaľ čo niektoré pokročilejšie preteky sa dajú zvládnuť na prvý pokus, iné (a to aj zo začiatku kariéry) budete opakovať niekoľkokrát. Môže zato hlavne veľmi divný jazdný model a podvádzajúca umelá inteligencia. V závodných hrách sme si už za tie roky mohli zvyknúť na fakt, že počítač sem tam podvádza. Bežný je napríklad tzv. gumičkový efekt, pri ktorom sa pretekári na posledných priečkach zázračne prepracujú na prvé miesta, aby to preteku dodalo na adrenalíne. Gravel ale zachádza ešte ďalej a niektoré vozidlá súperov sú jednoducho rýchlejšie ako vy. Cesta k víťazstvu preto spočíva v snahe vytlačiť konkurentov mimo trať. Aby toho nebolo málo, limity v časovkách (Time-Trial) sú nastavené až neľudsky kruto. Po niekoľkonásobnom opakovaní jedného preteku sa namiesto zábavy rázom dostaví frustrácia a pocítite silné nutkanie hru okamžite vypnúť. Nie práve najlepšia vizitka.

GRAVEL_20180302154145.png

Čo sa týka jazdného modelu, ten som pravdupovediac nepochopil. Samozrejme ide v prvom rade o arkádu a o reálnejšej fyzike nemôže byť ani reč. To by som vedel akceptovať, predsa len sa to od arkády dá očakávať. Ale prečo sú vozidlá skoro neovládateľné a po trati plávajú, prečo je absolútne jedno, na akom povrchu sapráve nachádzate a prečo sa každé vozidlo správa úplne rovnako, na to sa mi odpoveď nájsť nepodarilo. Navyše, pocit z rýchlosti je minimálny a jednotlivým pretekom chýba potrebná dynamika a dravosť. Hrateľnosť kvôli tomu rýchlo upadá do stereotypu, zábavu rýchlo vystrieda nuda (spolu s už spomínanou frustráciou) a kampaň sa len ťažko dá označiť ako zábavná.

Druhým a zároveň posledným herným módom pre jedného hráča je voľná hra. Princíp je jednoduchý, postupom v kariére si odomykáte nové trate a vozidlá, ktoré následne máte v tomto režime voľne k dispozícií. Aby som len nekritizoval, treba povedať, že okrem druhov pretekov hra ponúka aj širokú ponuku vozidiel a tratí. V prípade automobilov ide dokonca o reálne modely, tešiť sa teda môžete na špeciálne upravené SUV rôznych značiek (Toyota, Hyundai,Subaru, WV, atď.). Trate sú zasadené do rôznych oblastí, od tropického ostrova, cez púštne duny, až po zasnežené vrcholky hôr. Ich počet je pomerne slušný a hoci dizajn nepatrí medzi to najlepšie, rozhodne neurazí a na niektoré je dokonca celkom pekný pohľad.

GRAVEL_20180301225832.png

Okrem hry pre jedného hráča titul ponúka aj multiplayer, no ani v tejto oblasti nie je veľmi čo pochváliť. MP je doslova orezaný na minimum. Custom Race umožňuje založiť vlastnú hru, nastaviť podmienky ako výber trate a pozvať do hry priateľov z friendlistu. Quick Race sa o tieto záležitosti postará automaticky a hra vám automaticky vyhľadá súperov. Teda teoreticky by mala vyhľadávať súperov, prakticky sa mi po troch dňoch vyhľadávania podarilo vojsť až do jedného preteku proti jednému súperovi (ostatné vozidlá boli ovládané umelou inteligenciou). Možno je to tým, že zatiaľ Gravel ešte nehrá veľa ľudí, no v každom prípade mám o životnosť hry veľké obavy. A to je vlastne aj hlavný problém tohto titulu. Offline multiplayer, teda rozdelenú obrazovku tu nenájdete, čo je škoda, nakoľko by to mohlo aspoň trochu vylepšiť celkový dojem.

GRAVEL_20180303143119.png

Ako priemerné, prinajlepšom mierne nadpriemerné sa dá označiť aj technické spracovanie. Nenechajte sa oklamať propagačnými obrázkami a peknými gameplay videami. Na PS4 je Gravel po grafickej stránke ozaj len mierny nadpriemer. Aj vizuálny štýl pripomína Dirt 2, no počas hrania som sa nemohol zbaviť dojmu, že niekoľko rokov stará hra na PS3 vyzerala lepšie. Aby som bol fér, nájde sa tu pár pekných svetelných efektov (aj dážď vyzerá celkom k svetu), ale modelom vozidiel a prostrediu chýbajú detaily a ostrejšie textúry. Agresívny Motion blur to celé korunuje a obraz nepríjemne rozmazáva. Situáciu by mohol zachrániť framerate, no Gravel ponúka tradičný zámok na 30 FPS, snímkovanie ale miestami viditeľne kolíše. S optimalizáciou si mohli dať autori rozhodne viac práce, zamrzia tiež nepríjemne dlhé nahrávacie časy. K zvukom nemám veľmi čo povedať, všetky autá znejú podobne, no ja osobne som bol zvedavý hlavne na soundtrack. Ten je podľa očakávania tvorený rockovými skladbami, no z nejakých záhadných dôvodov je hlasitosť nastavená extrémne nízko. Nepomohlo ani stíšenie hlasitosti zvukových efektov na minimum, hudbu je veľmi slabo počuť. Preto je jej hodnotenie náročná úloha. Rozhodne pozitívna správa je, že som počas hrania nepostrehol žiadne bugy či chybičky technického charakteru. Hra mi ani raz nespadla, čo určite poteší. Nič zlé sa nedá povedať ani na ovládanie, ktoré je doslova tradičné a bezproblémové. Pre úplnosť dodám, že hra obsahuje aj jednoduchý foto režim, no vzhľadom na to, že Unreal engine štvrtej generácie sa v tomto prípade veľmi nepredviedol, veľa záberov si z hry zrejme neodfotíte.

Klady:
    :+: Široká ponuka herných režimov, tratí a vozidiel

Zápory:
    :-: Priemer po každej stránke

Verdikt
    Jedno príslovie hovorí, že nie je všetko zlato čo sa blyští. V prípade hry Gravel platí, že nie je všetko dôstojný nástupca Motorstormu, čo obsahuje offroad závody a blato na obale. Problém hry nie je v tom, že by bola vyslovene zlá, ale v jej úplnej priemernosti po všetkých stránkach. Hra neponúka nič, čo by sme nemali možnosť vidieť inde a navyše lepšie. Ak máte veľkú chuť po závodnej hre v drsnom teréne, môžete to s Gravel risknúť. V opačnom prípade odporúčam počkať na zľavu, prípadne či sa niekedy objaví v PS Plus.

Výsledné hodnotenie: 6 / 10
    Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti Comgad.

Achilless2012 sa to páči.
  2. frank

frank
    Expand Collapse
    Zelenáč

Registroval sa:
    10 Jan 2016
    Príspevkov:
    99
    Páči sa:
    31
    tuctova zavodna hra ktora uz teraz zapada prachom,ani pes po nej nestekne,hral som demo 3,5 minuty a uz letela-delete

Maroš Šimurda sa to páči.
  3. TomiSVK89

TomiSVK89
    Expand Collapse
    PlayStation Expert

Registroval sa:
    20 Jan 2014
    Príspevkov:
    1 100
    Páči sa:
    1 836
    Škoda :( dával som do toho nádeje

4. TRIBAL

TRIBAL
    Expand Collapse
    PlayStation Padawan

Registroval sa:
    28 Jan 2011
    Príspevkov:
    438
    Páči sa:
    27
    Na PS4 mi najviac vadí to že je skoro nemožné nájsť splitscreen závodnú hru ktorá je aj zábavná. Vela priemerných hier by sa tým mohlo zachrániť napríklad Carmageddon keby bol splitscreen tak super ale pre jednoho nič moc. Takže ked si chcem zahrať nejaké závody splitscreen som rád že som sa nezbavil PS3 a drtím Blur, Dirt Showtime atd. Nechápem prečo to z hier odstraňujú.

5. SANTO

SANTO
    Expand Collapse
    Miestny fanboy

Registroval sa:
    4 Máj 2010
    Príspevkov:
    521
    Páči sa:
    115
    ja si myslím že na Motostorm sa bude hrat iba ON RUSH ....hra vyzerá dost dobre

Gravel demo , škoda že bolo snehové ....dal som to asi 6 krát a potom delete...nesadlo mi to

Zdielať túto stránku