Recenzia: FIFA 14

Diskusiu 'Novinky' začal JardeLx99x, 28 Okt 2013.

1. JardeLx99x

JardeLx99x Moderátor

Recenzia.jpg

Recenziu na prvého kandidáta pre najlepšiu futbalovú hru roka máme už za sebou. Teraz sa pozrieme pod kožu pokračovateľa najlepšej športovej hry minulého roka, FIFA 14. Ako dopadol aktuálny ročník známej futbalovej série?

FIFA 13 trhala rekordy v predajnosti a nejeden herný web označil hru za najlepšiu športovú hru minulého roka. Ani sme sa nenazdali a opäť je tu jeseň a spolu s ňou aj nový ročník populárnej futbalovej série, tentokrát s číslovkou 14. Úspechmi ovenčený predchodca mohol autorov uspokojiť natoľko, že sa mohli pozabudnúť na vavrínoch a mohli nám priniesť tú istú hru, no našťastie sa tak nestalo. Chlapci z EA Sports totižto opäť odviedli vynikajúcu prácu.

Síce sa na prvý pohľad môže zdať, že hra nepriniesla nič nové, nie je tomu tak. Minulé ročníky prechádzali postupnou zmenou. Jeden rok pridali skvelé osobné súboje, ktoré o rok neskôr obohatili reálnejším preberaním lopty, nasledovalo zlepšenie prihrávok z jednej a aj fyzika pohybu hráčov. Súčasný ročník síce neprináša nič prevratne nového, tak ako minulé diely, ale zaujímavou a rozhodne atraktívnou oblasťou pri novej hre zostalo zdokonalenie už dobre fungujúcich súčastí.

FIFA_14_13662192288568.jpg

Tempo hry sa spomalilo, dôraz na premyslenú a taktickú obranu je väčší a schopnosť ovládať svojho hráča sa stáva kľúčovou vecou pri tvorbe útočných akcií. Hráči sa totižto pohybujú takmer identicky ako ich reálne predlohy. Zasekávačku v plnej rýchlosti nespravíte bez toho, aby ste nedali obrancovi šancu obrať vás o loptu, ale pokiaľ sa spraví v správnom momente, tak sa vám otvoria otvorené dvere do súperovej brány. Rozbeh z pomalého tempa je pri slabších hráčoch opäť výhodou pre obrancov súperovho tímu.

Osobné súboje sú opäť o niečo lepšie a reálnejšie, tak ako vo vzduchu, tak aj na zemi. Občas sa stane, že fyzika hry porobí čudné veci s hráčmi v poli, ale naštastie sa to nestáva príliš často. Zdokonalenie a zlepšenie hrateľnosti je cítiť už pri prvých sekundách hrania a, síce to tvrdím už tretí rok po sebe, naozaj som mal pocit, že sa pozerám na reálny futbal. K pocitu reálnosti prispieva aj vylepšená umelá inteligencia, ktorá sa snaží pri útočení nájsť volné miesto medzi súperovimi obrancami a obrancovia sa zase snažia predvídať vaše budúce konanie. Netreba zabúdať ani na brankárov. Tí často vyťahujú rôzne bravúry a tým vás neraz dostanú do nepríčetnosti.

Práve preto je hra náročnejšia na vyšších obtiažnostiach. Nájdu sa ale aj nedostatky. Napríklad prihrávky nie sú tak skvelo prepracované ako u PES. Stále nemám ten pocit, že ich mám plne pod kontrolou. Idú síce tam kam majú, ale veľmi tomu napomáha aj umelá inteligencia. Takisto sa mi nepozdáva nedôrazné bránenie obrancova pri centrovaných loptách. Pocit, že útočiaci hráč má v nich proste výhodu, zo mňa nezmizol. Rovnako by som mohol spomenúť, že v zápasoch budete mať výhodu, pokiaľ svoj tím obohatíte rýchlonohými hráčmi. Potiahnuť loptu po čiare, zasekávačka či center do šestnástky, toto sú tie najlahšie akcie, z ktorých dosiahnete alebo dostanete gól v online zápasoch. Dokonalých hier je pramálo a ani FIFA 14 sa medzi ne ešte nemôže radiť.

potrebujujeme-kazdy-rok-novu-f-image-1783.jpg

Hneď zhurta som sa vrhol na hrateľnosť, keďže tá je najdôležitejšou časťou hry, ale FIFA 14 nezaostáva ani v ostatných zložkách. Grafika hry sa síce nedočkala výrazného zlepšenia a podľa mňa zaostáva za konkurenciou, napriek tomu by ale citlivé oko hráča uraziť nemala. Takisto aj atmosféra na štadiónoch je vynikajúca, ktorú dokresľuje solídny komentátor. Neraz vás prekvapí rôznymi faktami, vracia sa k predošlým zápasom a výkonom najlepších hráčov v nich. Neraz vytiahne pikošky z kabíny o hráčoch, ktorí sa snažia svoj klub opustiť. Tieto maličkosti už len pridávajú k celkovému dobrému pocitu z hry.

Hrateľnosť máme za sebou, poďme sa teda pozrieť na ostatné zložky samotnej hry. Hneď v úvode sa na mňa vrhlo nové a veľmi dobre spracované a prehľadné menu. Evokuje vo mne Štart menu z Windowsu 8. Veľké kocky, z ktorých vám je hneď jasné, čo obsahujú, sú veľmi príjemne a inteligentne rozmiestnené. Napríklad hneď po opätovnom spustení vám nabehne výber na posledný herný mód, ktorý ste hrali naposledy pred vypnutím hry. Sú to síce maličkosti, no veľakrát tie oddeľujú veľké hry od tých menších a chlapci z EA Sports si to uvedomujú.

Po prehľadávaní menu nájdete staré známe herné módy, ktorých nie je málo. Okrem kariéry manažéra alebo hráča samotného máte možnosť zahrať si aj každú ligu zvlášť, takisto na vás budú čakať rôzne minihry, v ktorých prevetráte svoje schopnosti ovládať hráča a prihrávky a v neposlednom rade tu je skvelý Ultimate Team mód, ktorý je podľa mňa tým najzábavnejším herným módom. Ale zmeny a vylepšenia neobišli ani tieto herné módy.

fifa14_ng_careermode_central_globalscoutingnetwork_tile_active_wm.jpg

V manažérskej kariére na nás čaká nový skautovací režim. Už nebudeme vidieť schopnosti hráčov, ktorých si vyhľadáme, ale musíme si najať skauta, ktorý nám odporučí hráčov, ktorí by sa hodili do vašeho tímu. Takisto sa môžeme tešiť aj z nových minihier. Zmeny nastali aj v Ultimate Team móde, v ktorom majú hráči už aj rozličné schopnosti. Ten istý hráč môže mať rôzne silnejšie stránky, napríklad zlepšenú defenzívu, či prihrávky. Síce sa jedná o menšie zmeny, no osviežujú celú hru.

Netreba ale zabudnúť na skvelý online režim, ktorý hra ponúka. Môžete sa tešiť na rôzne herné módy, v ktorých si zmeriate silu s celým svetom. Takisto, ako minulý rok, aj tentoraz si môžete spolu so svojimi kamarátmi poskladať mužstvo, pričom každý bude ovládať svojho hráča a tak sa pustiť do merania síl s inými partiami. Máte chuť si zahrať v turnaji online? Žiadny problém, keďže FIFA vám túto možnosť takisto ponúka.

Klady:
    :+: Zdokonalená hrateľnosť
    :+: Pocit z hry
    :+: Veľa dobre prepracovaných herných módov
    :+: Online režim

Zápory:
    :-: Občasná zmätkujúca fyzika hráčov

Celkové hodnotenie: 8,5/10

Verdikt Mohla FIFA 14 prekonať svojho skvelého predchodcu? Odpoveď znie, že mohla. Vylepšuje a zdokonaľuje už aj tak dobrú hrateľnosť z predchádzajúceho ročníka a opäť prináša vynikajúci pocit z hry. Neprináša síce výrazné zmeny, ktoré by ste videli na prvý pohľad, no akonáhle chytíte dualchock do svojich rúk, tak pocítite, že autori na hre zapracovali dostatočne na to, aby vás presvedčili o kúpe aj tento rok. FIFA 14 priviezla na sklonku súčasnej generácie konzol skvelú zábavu a sám so zvedavý na to, čo ponúkne na novučičkých mašinách koncom tohto roka.

MMshow sa to páči.

Tagy: fifa 14, recenzia
  2. ps3man666

ps3man666 Registrovaný člen

za mňa 10/10 všetko skvelé jedine ten trávnik vyzerá ako podlaha :)
    konečne výzva, na starších fifách som každému nakladal aj na world class ale teraz som rád za každú výhru
  3. Filipeno151

Filipeno151 Registrovaný člen

Podla mna kazdy rok to iste a Fifa 13 je lepsia aspon podla mna :D
  4. Morgen

Morgen Registrovaný člen

ta lagovacia 13 cka urcite neni lepsia netaraj :D

to hodnotenie my chces povedat ze PES je lepsi ze si to takto zhodnotil :Dsi kukni recenzie ake dostala fifa toto co si tu ty dal je vysmech :D 300 awards baybe :p
  5. Yezr

Yezr Registrovaný člen

U mňa tiež 10/10 . Jednoznačne FIFA 14 prekonala svojho predchodcu FIFA 13. Menu je prehľadnejšie, grafika hráčov sa zlepšila , nelaguje ako 13(stále keď si zahrám 13 online match , tak mi to začne lagovať), prehľadnješí Ultimate Team(pri 13 som skoro nevedel čo mám robiť , ale keď som zapol 14 , tak som sa hneď pustil do toho bez zbytočných naťahovačiek).
    A samozrejme je lepšia než PES14 . Až na tie tváre niekorých hráčov(myslím to po grafickej stránke) tam nie je nič lepšie. Len tie ligy ma stále lákali , ale to je asi všetko.
  6. StanO1482

StanO1482 Registrovaný člen

hral som demo fify14 a demo pes2014 a viac mi fyzikou lopty sadlo pes,clovek mal pocit ze pozera na skutocny futbal aj zahravanie standartiek pekne spravili,skoda tych licencii

Zdielať túto stránku