Pridané Recenzia: Far Cry New Dawn

Diskusiu 'Novinky' začal Matúš Mucha, 22 Feb 2019.

 1. Matúš Mucha

  Matúš Mucha
  Expand Collapse
  Moderator
  Člen Vedenia Moderator Redaktor

  Registroval sa:
  19 Apr 2011
  Príspevkov:
  514
  Páči sa:
  1 250
  Far Cry.jpg

  Keď sme pred necelým rokom spísali dojmy z Far Cry 5 ani nás nenapadlo, že jeho priame pokračovanie uvidíme po tak krátkom čase. Opak je ale skutočnosťou a po kataklizmických udalostiach na konci predošlého dielu Ubisoft servíruje postapokalyptický spin-off v podobe Far Cry New Dawn.

  Tým, ktorým som v úvodnom odstavci vyspoileroval koniec Far Cry 5, sa predom ospravedlňujem. V záverečných chvíľach predošlého dielu sa totiž naplnila predpoveď Josepha Seeda, hlavného antagonistu. Po nukleárnych útokoch sa aj malebné prostredie Hope County zmenilo na nepoznanie a preživších čakala ťažká úloha vybudovať spoločnosť od základov. Tí ale nie sú jediní, ktorí chcú tento „kúsok raja“ pre seba. V hľadáčiku ho má skupina banditov prezývajúca „Highwaymen“ pod palcom dvojičiek Mickey a Lou. Neoblomná sesterská dvojica obsadila väčšinu územia, vybudovala základne a uväznila desiatky zajatcov pre svoj vlastný prospech.

  vi2gfhfg9HT9.png
  Ústredné záporačky Mickey a Lou si neužijete takmer vôbec. Ich prítomnosť je v hre minimálna.

  01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg

  V tom prichádzate vy, nebojácny bezmenný stúpenec nepriateľského odboja, ktorého putovanie Spojenými štátmi zaviedlo až do Montany. V úvodných momentoch je váš konvoj napadnutý banditmi a vám neostáva nič iné ako vziať nohy na plecia a krok po kroku znižovať vplyv nepriateľov v regióne. Ak sa vám zdá táto premisa akosi povedomá, nemýlite sa. Podobne koncipovaný dej sme mohli vidieť aj v predošlých dieloch a tak je nad slnko jasné, že príbeh nehrá primát ani tentokrát. New Dawn má ale navrch v podobe odkazov na predošlé udalosti, kde po 17 rokoch od pôvodnej časti vidíte známe lokality a stretávate povedomé tváre.

  Kým niektoré postapokalyptické tituly vytvárajú pochmúrny pocit z prostredia navodený chladnou paletou farieb, Far Cry sa rozhodol ísť inou cestou. Malebnú krásu rozkvitnutého prostredia podčiarkuje skvelé grafické spracovanie, pri ktorom som sa neraz zastavil a sledoval západ slnka na horizonte. Už podľa obrázkov môžete vidieť pestrofarebnú kombináciu, ktorá Hope County pretvorila na úplné iný herný svet. Hra sa totiž odohráva na časti územia predošlého dielu, ktorého rovnaké lokality by ste spoznali len podľa ich oporných bodov. Vašim hlavným útočiskom a bezpečným miestom naprieč New Dawn je Prosperity. V ňom nájdete nielen miesto na výrobu zbraní či vozidiel, ale aj známe tváre, ktorým pomôžete vybudovať základňu k dokonalosti.

  Far Cry® New Dawn_20190212142416.jpg
  V útočisku Prosperity nájdete všetko potrebné pre vaše prežitie v Hope County.

  06.jpg 07.jpg 08.jpg 09.jpg 10.jpg

  Na postupné vylepšenie Prosperity slúži vzácna komodita každého postapokalyptického sveta, lieh. Ten môžete získať mnohými spôsobmi, no najjednoduchším z nich je zaručene oslobodzovanie nepriateľských stanovísk. Bonus vás neminie ak ich oslobodíte bez spustenia alarmu či odhalenia. Zábavnú hernú slučku fungujúcu od tretieho dielu Far Cry nájdeme aj tu, kde po dôkladnom naplánovaní a označení nepriateľov likvidujete jedného za druhým.

  Problém ale nastáva vo chvíli, ak výška života nepriateľov je nepriamo úmerná k zbraniam, ktoré práve používate. Far Cry New Dawn totiž po prvýkrát prináša rozličné, farebne rozlíšené nepriateľské úrovne a zbrane. V prípade ak budete používať základné, sivé zbrane, nepriateľom s modrým ukazateľom života budete spôsobovať minimum poškodenia. Kým v obdobných hrách tento systém funguje prirodzene v závislosti od vašej úrovne a postupu, pri Far Cry vám stačí vylepšiť zbrojnicu v Prosperity a vyrobiť jednu z dostupných zbraní na rovnakej alebo vyššej úrovni. Na druhej strane sa netreba obávať pomalého postupu z nedostatku surovín, materiálov na vylepšenie a výrobu. Tie nachádzate na každom kroku a raz oslobodené stanoviská môžete oslobodzovať opakovane. Okrem silnejších nepriateľov a zmeny ich pozícií môžete očakávať aj vyššiu odmenu. S odomknutím nových zbraní a schopností sa preto neraz zmení postup pri oslobodzovaní.

  Far Cry® New Dawn_20190213100336.jpg
  Novinkou v arzenáli zbraní je pilomet vystreľujúci ozubené kotúče, ktorému nestojí nič v ceste.

  11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg

  Popri viac ako dvadsiatke príbehových misií je dôležitým aspektom regrutovanie špecialistov na vašu stranu. Systém žoldnierov, pomocníkov sa vracia z Far Cry 5 a v New Dawn vám tentokrát po vašom boku budú stáť nielen známe tváre (viac nebudeme prezrádzať), ale aj diviak Horatio, štvornohý, najlepší priateľ človeka Timber, či Nana, žena v pokročilom veku s odstreľovačkou v ruke. Výber bude preto záležať na vašom hernom štýle a preferenciách. Tí vám budú po ruke nielen proti ľudským nepriateľom, ale aj proti zmutovaným zvieratám obliehajúcich miestu divočinu. Prednosť mnohí istotne dajú ich skutočným, a najmä viac kompetentným kamarátom. Far Cry New Dawn totiž aj tentokrát ponúka online kooperatívny režim.

  Vítanou novinkou najnovšieho dielu sú takzvané expedície. S pomocou skúseného pilota na vašej základni sa prostredníctvom helikoptéry môžete vydať na výlet mimo Hope Couty a objaviť nové zákutia v separátnych úrovniach. Vaša úloha je jednoduchá, nájdite špeciálnu zásielku označenú farebným dymom a dostaňte sa na bezpečné miesto odkiaľ môžete odletieť. Po schmatnutí balíčka musíte ale počítať s nepriateľským útokom, nakoľko sa po pár sekundách aktivuje jeho sledovacie zariadenie. Kým tento princíp nie je ničím osobitný, originalitu zaručujú samotné prostredie úrovní. Pozriete sa na miesta akými sú schátraný zábavný park, vrakovisko vládneho špeciálu (so skvelým Easter Eggom), či ostrov Alcatraz.

  Far Cry® New Dawn_20190211162114.jpg
  Expedície sú vítanou zmenou v sérií Far Cry.

  Far Cry® New Dawn_20190212113300.jpg Far Cry® New Dawn_20190213205938.jpg Far Cry® New Dawn_20190212175750.jpg Far Cry® New Dawn_20190212190434.jpg Far Cry® New Dawn_20190212161726.jpg

  Klady:
  :+: Stále zábavná hrateľnosť
  :+: Možnosť kooperácie počas celej doby hrania
  :+: Pôsobivé grafické spracovanie
  :+: Rozmanité expedície
  :+: Množstvo Easter Eggov a referencií na predošlé diely

  Zápory:
  :-: Slabý príbeh a nevýrazné postavy
  :-: Minimum herných noviniek
  :-: Jednotvárne prostredie Hope County
  :-: Postup založený na opakovaní rovnakých úloh


  Celkové hodnotenie: 7 / 10
  Verdikt V prípade ak hľadáte niekoľkohodinovú jednohubku, Far Cry New Dawn je pre vás. Ak ale očakávate diametrálne odlišné pokračovanie blízke podtitulu Blood Dragon, budete si musieť počkať. Najnovší diel je len akýmsi rozšírením príbehu predošlej časti na mierne sformovanom totožnom hernom území. Kým novinky v podobe expedícií a pridaných RPG prvkov sú vítanou zmenou, skôr odporúčame navštíviť Montanu pred jej atómovým útokom. Nielen že dostanete omnoho viac obsahu, ale zaplatíte približne o polovicu menej.
  Za poskytnutie hry na recenziu ďakujem spoločnosti Playman.

   
  Maroš Šimurda a Oze_G sa to páči.
 2. ympesys

  ympesys
  Expand Collapse
  PlayStation Padawan

  Registroval sa:
  2 Feb 2014
  Príspevkov:
  325
  Páči sa:
  486
  Pekná recenzia ale zdá sa že už je trocha prefarcryované
   

Zdielať túto stránku