Pridané Recenzia: Devil May Cry 5

Diskusiu 'Novinky' začal Marek Hladký, 13 Mar 2019.

 1. Marek Hladký

  Marek Hladký
  Expand Collapse
  Moderator
  Člen Vedenia Moderator Redaktor

  Registroval sa:
  16 Dec 2010
  Príspevkov:
  2 506
  Páči sa:
  2 290
  recenzia devil may cry 5.jpg

  Keď sa na obzore objaví démonická hrozba, tak je len jedna osoba, na ktorú sa oplatí obrátiť. Po dlhých rokoch sa vracia Dante so sériou Devil May Cry, aby zahnal späť to, čo do sveta ľudí nepatrí. Nebude na to sám a po jeho boku sa objaví lovec démonov Nero a záhadná nová postava V. Poriadne sa pripútajte, pretože táto jazda bude divoká.

  Devil May Cry 5 prichádza 11 rokov po poslednom štvrtom pokračovaní a šesť rokov od pokusu o reštartovanie série. Počin to nebol zlý, ale fanúšikov série si rozhodne nezískal. DMC 5 nadväzuje na príbeh štvrtého dielu a prináša späť lovca démonov Nera, ktorý si spokojne nažíva so svojou priateľkou Kyrie a novom parťáčkou Nico. Všetko sa zvrtne v momente, keď Nero prichádza o svoju démonickú ruku a veci sa začnú kaziť. O mesiac neskôr je mesto Red Grave zavalené démonmi a zo zeme vyrástol záhadný strom, ktorého korene vysávajú život zo všetkého naokolo. Nero nemôže sedieť nečinne a aj keď nemá jednu ruku svoju, tak sa púšťa do boja.

  Devil May Cry 5_20190304222624.jpg

  Pre sériu Devil May Cry nie je nič nové, že je v hre viacero hrateľných postáv. Tou druhou v piatom pokračovaní je záhadný V, ktorý je chatrný telesnou schránkou, ale v mori démonov sa rozhodne nestratí. Tvorí spojenie medzi jednotlivými postavami a udalosťami v príbehu. Opatrne sa opiera o svoju paličku a cituje z knihy, ktorú nosí vždy so sebou. Do boja sa priamo nezapája, ale len z diaľky rozdáva príkazy svojim démonom.

  Treťou a poslednou postavou je Dante. Známy lovec démonov, ktorý je hlavnou osobou série. To je aj značne vidieť a vždy keď sa objaví na obrazovke, tak na seba strhne pozornosť všetkých. Ako majiteľa agentúry na ničenie všetkého zlého si ho najme V na odstránenie jedného škaredého, silného a nebezpečného démona, ktorý ako inak, chce získať nekonečnú moc a ovládnuť svet.

  Okrem pár výnimiek, sa dej odohráva v priebehu jedného dňa. Každá misia je časovo označená na presný deň, hodinu a minútu. Je to zaujímavý koncept, ktorý hre pridáva urgenciu a svižnosť. Misie za sebou rýchlo nasledujú alebo sa niekedy prekrývajú. Ako tri samostatne hrateľné postavy budete veľmi výnimočne spolu a tak sa udalosti konkrétneho obdobia pozriete z niekoľkých perspektív a len málokedy navštívite to isté miesto dvakrát. Hra ostáva verná svojej štruktúre a dané misie sú jasne rozdelené a očíslovanie. Pred každou máte priestor na prípravu ako je nákup schopností alebo zmena výzbroje. V hre nájdete 20 misií s rôznou dĺžkou alebo prevedením. Jedna môže pozostávať iba zo súbojov a v priebehu desiatich minúť ju prejdete. Inokedy narazíte na rozsiahlejšie prostredie s ukrytými časťami orbov na vylepšenia a tajné misie. Hra je sto percentne lineárna a len občas je tá cesta širšia.


  Hlavnou zložkou titulu je rýchla a adrenalínom nabitá akcia. Tá nespomaľuje ani na chvíľu a aj keď neviete čo vás čaká za najbližším rohom, tak je nad slnko jasné, že nudiť sa nebudete. Na okraji stoličky vás budú držať zaujímaví bossovia, ale aj bežní nepriatelia. Bojový štýl sa naprieč hrou neustále mení. Hlavným dôvodom je striedanie postáv čo pridáva sviežosť a žiadna z nich vás nestihne nudiť. Prístup k súbojom s každou postavou je natoľko odlišný, že vám niekedy potrvá pár minút kým sa znovu upravíte na potreby postavy. Ako prvého dostane do rúk Nera. Jeho bojový štýl sa zo štvrtého dielu veľmi nezmenil, ale pre stratu ruky dostal niekoľko nových trikov. Namiesto chýbajúcej končatiny nosí mechanické protézy, ktoré môžu strieľať elektrickú vlnu alebo sa oddeliť a lietať okolo nepriateľa ako raketa. Na začiatku misie si tieto umelé ruky navolíte ako náboje do zásobníka, ktoré postupne budete míňať. To, či o ne prídete je len na vás. Ich používanie v sebe skrýva riziko nenávratného zničenia. Môže sa tak stať, že budete hrou behať naozaj len s jednou rukou, tou skutočnou. Tieto protézy si však môžete medzi misiami dokúpiť alebo niekedy objaviť aj v hre. Dobrý manažment s nimi je jednou z kľúčových mechaník tejto postavy. Nerov arzenál dopĺňa jeho verný meč Red Queen a dvojhlavňová zbraň Blue Rose.

  Nováčikom v sérii po každej stránke je V. Ten na boj využíva troch démonov, ktorí ho počúvajú na slovo. Tým prvým je lietajúci Griffon, ktorý sekunduje ako strelná zbraň ale útočiť vie aj fyzicky. Pre priame útoky tu je Shadow, čierny panter, ktorý mení svoje telo podľa potreby na čepele, bodáky alebo iné nebezpečné nástroje. Treticu uzatvára Nightmare, je to veľký golem, ktorý nie je po vašom boku stále, ale vie veľmi účinne a efektne vpadnúť do boja. A to doslovne. Privolanie démona sa môže prejaviť prerazením steny budovy alebo ako pád meteoritu priamo na nepriateľa. V sa pohybuje v úzadí a komanduje svoju malú armádu a do akcie prichádza až v momente, keď je potrebné nepriateľov doraziť. To jeho poskokovia nedokážu.

  Devil May Cry 5_20190308194057.jpg

  Tou poslednou hrateľnou postavou je Dante. Lovec démonov je stelesnením deštrukcie a štýlu v jednom. Ako jediná postava bude počas hry získavať nové zbrane. Popri nich si môžete prepínať medzi štyrmi bojovými štýlmi . Kombinácia množstva zbraní a štýlov vám poskytuje veľkú voľnosť ako budete pristupovať k súbojom. Ich zmena je rýchla a aj počas komba tak môžete meniť taktiku.

  Hrateľnosť a každý jeden súboj je hnacou silou celého titulu. Po prvom dohraní si skoro určite pustíte hru znovu, lebo ešte stále nemáte dosť. Nie preto, že by bola hra krátka, ale preto, že sa to tak dobre hrá. Hracia doba neprekročí hranicu 15 hodín, ale počas tohto času ponúkne čo sme od hry očakávali. Akcia sa mení podľa postavy. S Nerom budete nepriateľov priťahovať bližšie svojou novou mechanickou ruku, aby ste ich následne sériou útokov dorazili. Pri hraní za V si trochu oddýchnete v úzadí , ale šialenstvo na obrazovke sa nekončí. Vaši démoni si nepriateľov budú prehadzovať vzduchom, aby ste pribehli v poslednej sekunde a dorazili ich. Dante so svojím širokým arzenálom ponúka riešenie na každý problém. Nová zbraň v podobe rozkladacej motorky vám ponúkne pomalé, ale devastačné útoky, ktoré zasiahnu všetko naokolo. Novinkou medzi strelnými zbraňami je klobúk, ktorý dokáže strieľať vaše drahocenné červené orby.

  Devil May Cry 5_20190307230638.jpg Devil May Cry 5_20190308184239.jpg Devil May Cry 5_20190309212146.jpg Devil May Cry 5_20190309202946.jpg Devil May Cry 5_20190308201235.jpg Devil May Cry 5_20190305232127.jpg Devil May Cry 5_20190307233257.jpg Devil May Cry 5_20190308192331.jpg Devil May Cry 5_20190308202725.jpg Devil May Cry 5_20190307223138.jpg Devil May Cry 5_20190308202538.jpg

  Capcom so svojím RE Enginom, ktorý poháňa ich posledné tituly, ukazuje svetu, že ešte stále patria medzi elitu. Miestami realistická grafika, hlavne čo sa týka tváre a dynamický soundtrack spolu tvoria mix, ktorý poteší každého fanúšika tohto žánru. Videá nedokážu kvalitne prezentovať pocit moci a plynulosti pri hraní hry. Titul je teda na vysokej úrovni aj po technickej stránke a počas hrania sa neobjavil ani ten najmenší problém.

  Devil May Cry 5 neobsahuje 30 hodín príbehu alebo vetviaci sa príbeh. To by ale asi ani nikto od tejto série nečakal. Ponúkané balenie je kompaktné s väčším dôrazom na zručnosti a prekonávanie hry na rôznych obťažnostiach. Hre by sa ale dali vytknúť maličkosti. Príbeh vám budú dávkovať nahrávacie obrazovky. Tá predeľuje každý prechod medzi menu do úvodnej animačky misie, medzi videom a hraním, pri kupovaní vylepšení a následnom návrate do hry. Nahrávanie trvá len pár sekúnd, ale časom si uvedomíte, že každý úkon v sebe obsahuje tento krok. Rovnako by mohol niekto namietať, že vyvrcholenie príbehu bolo trochu sterilné a išlo skôr o prípravu na ďalší diel. Tým tretím prvkom, ktorý môže niekomu ísť na nervy sú mikrotransakcie. Tie síce v hre nachádzate, ale ani si ich nemusíte všimnúť. Kúpiť sa dajú modré orby pre navýšenie života, ktorý si viete vylepšiť na maximum počas hrania alebo zakúpiť červené orby pre nákup útokov, ktorých je v hre tiež dostatok. Ako bonus do hry pribudne Bloody Palace v priebehu apríla, kde si budete môcť bystriť svoje bojové zmysli v nekonečnej bojovej aréne.

  Devil May Cry 5_20190308202438.jpg

  Plusy
  :+: Dynamická akcia
  :+: Trojica hrateľných postáv
  :+: Zaujímavé súboje
  :+: Excelentné grafické a zvukové prevedenie

  Mínusy
  :-: Krátke, ale časté loadingy
  :-: Slabšie vyvrcholenie príbehu


  Verdikt: Devil May Cry 5 je nikdy nekončiaca a dych berúca akcia, ktorú keď ochutnáte, tak sa jej len tak nebudete chcieť zbaviť. Titul je tým, čo fanúšikovia očakávali už dlhé roky a môžeme len dúfať, že na ďalšie pokračovanie už nebudeme musieť tak dlho čakať. Hra je výborným mixom štýlu, akcie, trojice zaujímavých postáv a nevyčerpateľnej zásoby démonov. Ak aspoň jedna bunka vo vašom tele uvažuje o kúpe Devil May Cry 5, tak už viac nemusíte váhať. Ľutovať to rozhodne nebudete.


  Hodnotenie: 9/10


  Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti Cenega. Obrázky videá v recenzii boli zachytené funkciou SHARE.
   
  Chris558 a Maroš Šimurda sa to páči.
 2. .xXJavisXx.

  .xXJavisXx.
  Expand Collapse
  PlayStation Expert

  Registroval sa:
  30 Jan 2015
  Príspevkov:
  1 326
  Páči sa:
  948
  Cakam na SALE
   
 3. Chris558

  Chris558
  Expand Collapse
  PSmania Big Boss

  Registroval sa:
  6 Aug 2011
  Príspevkov:
  2 792
  Páči sa:
  4 226
  kupil som díky kamo za recenziu
   
  Marek Hladký sa to páči.

Zdielať túto stránku