Pridané Recenzia: Darksiders Genesis

Diskusiu 'Novinky' začal Marek Hladký, 2 Mar 2020.

 1. Marek Hladký

  Marek Hladký
  Expand Collapse
  Moderator
  Člen Vedenia Moderator Redaktor

  Registroval sa:
  16 Dec 2010
  Príspevkov:
  2 524
  Páči sa:
  2 303
  darksiders genesis 1.jpg
  Séria Darksiders si za čas svojej existencie prešla zmenou s každým novým dielom. Hry sú ale vždy vo svojom základe akčné adventúry plné démonov, anjelov a vecí medzi tým. Darksiders Genesis nie je výnimkou, aj keď sa na svet budete pozerať z trochu inej perspektívy. Jazdci Apokalypsy boli povolaní, aby opäť strážili krehkú rovnováhu medzi peklom a nebom.

  Darksiders Genesis_20200214215936.jpg

  Darksiders Genesis by sa mohlo na prvý pohľad javiť ako malá vedľajšia hra na pripomenutie série. Opak je ale pravdou. Ide o plnohodnotnú hru doplňujúcu sériu. Výborne pracuje s prvkami série a zároveň používa veci nové. Na dvojicu sa budeme v tomto prípade pozerať zvrchu podobným štýlom ako v sérii Diablo. Hra je verná hernému žánru akčná adventúra a vašou jedinou úlohou bude zničiť všetko, čo na vás vyskočí. Predošlé hry sa ale zameriavali na súboj zblízka, čo v tom prípade osviežuje nový jazdec menom Strife. Jeho hlavný arzenál pozostáva z dvojice zbraní, ktorým sekundujú dva krátke meče.

  Dej hry sa odohráva dávno pred trojicou hlavných hier. Rada strážiaca vyváženie síl pošle dvojicu jazdcov War a Strife preveriť nepokoje v pekle, kde sa dostali do konfliktu dvaja vysoko postavení démoni. Príbeh výborne sekunduje hlavnej zložke, ktorou je hrateľnosť. Väčšinu postáv poznáte z predošlých hier, ale objavia sa aj nové. Výber hlavných postáv vyšiel na výbornú. Rozdielnosť pováh Wara a Strifa ponúka možnosť na zaujímavé konflikty názorov alebo riešení daných situácii. Konverzácie v hre sú v podobe textov, ktoré sú plne nahovorené. War by všetko najradšej zničil, Strife nezabudne prihodiť vtipnú poznámku, že by mali niekoho najprv vypočuť. Výsledkom je, že po prvej otázke zabijú aj tak skoro každého. Aj keď je dvojica rozdielna, vedia sa doberať a inokedy podporiť, ostávajú stále jazdcami Apokalypsy. Strife ako posledný jazdec bez samostatnej hry sa zatiaľ veľmi podaril a len môžeme dúfať, že dostane viac pozornosti neskôr. Rovnako môžeme dúfať, že sa celá séria posunie niekedy ďalej. Stále ostáva faktom, že najväčší posun v príbehu sa odohral v prvej hre a zvyšné dve rozprávali len ďalšie súbežné príbehy.

  Darksiders Genesis_20200221002838.jpg
  Darksiders Genesis_20200214220425.jpg Darksiders Genesis_20200218225116.jpg Darksiders Genesis_20200218232423.jpg Darksiders Genesis_20200219225105.jpg Darksiders Genesis_20200224215835.jpg

  Hrateľnosť sa pohybuje od dvojpáčkovej strielačky po čistú sekačku. War je tank, ktorý skočí do skupinky nepriateľov a tam rozosieva chaos. Jeho útoky sú podobné tým z prvej hry a delia sa na slabé a silné. Ich kombinácia prináša devastačné kombá, ktoré kosia všetko na obrazovke. Strife je perfektný na stredné vzdialenosti. Lepšie je udržať si odstup a s dvojicou zbraní zosielať peklo na všetko pred ním. Pri kontakte na blízko máte v ponuke dva krátke meče, ale veľa času im počas hry nebudete venovať. Správnymi zásahmi si naplníte ukazovateľ a z bežnej zbrane sa stáva guľomet. Každý hrdina má v talóne trojicu špeciálnych útokov, ktoré počas hry objavujete v truhliciach. Hrdinovia môžu svoje útoky ešte vylepšiť rôznymi štýlmi. Strife môže strieľať lávové alebo elektrické projektily a War zase rozosievať dotyk smrti či podpaľovať nepriateľov. Tieto rozšírenia tiež objavujete počas hry, čo príjemne osviežuje hrateľnosť. Postupne si budete vyberať, ktorý hrdina a ktoré vylepšenie sa vám viac hodí na nepriateľa pred vami.

  Hra je rozdelená do 17 kapitol, ktoré sa môžu pohybovať od desiatich minút až po hodinu a pol. V priemere tak hra zaberie asi 15 hodín ak pôjdete priamo ku koncu, čo by ste nemali. Niekedy si pôjdete len vybaviť účty s problémovým démonom (boss), inokedy budete preskúmavať celé údolia. Pri väčších leveloch využijete aj kone, ktoré vám pomôžu pri presune svetom. Prostredia sú plné tajomstiev alebo vylepšení života. Prebehnúť dané levely by bolo hriechom. Objavovanie a výborná hrateľnosť vás na danej mape, či chcete alebo nie, zdržia o poriadny kus dlhšie. Popri útočných schopnostiach budete objavovať aj nové triky pre hádanky. War sa bude oháňať veľkou hviezdicou na hádzanie a Strife zase vytvárať portály. Hra tak nezabúda na ďalší z hlavných aspektov série- hádanky. Rozloženie levelov vám miestami odkryje časť mapy, do ktorej sa ale ešte neviete dostať a musíte sa k nej vrátiť s novou schopnosťou. Hra chce, aby ste dané kapitoly hrali aj na iných obťažnostiach a necháva vám omrvinky, ktoré môžete pozbierať neskôr.

  Počas hry si postavy vylepšujete, ale nie bežným zvyšovaním úrovne postavy. Každá zabitá príšera má možnosť uvoľniť jadro (creature core), ktoré následne osadíte do zdieľanej siete medzi oboch hrdinov. Každý nový nepriateľ má nové jadro, ktoré môže mať rôzne vlastnosti od zvýšenia útoku po pridanie ochranného štítu. Ďalšie zbieranie rovnakých jadier zvyšuje jeho úroveň a aj bonusy, ktoré ponúka. Základní nepriatelia majú nižšiu úroveň jadra a bossovia zase vyššiu. Nájsť pre seba tú správnu kombináciu môže byť celkom náročné, ale zároveň aj zábavné.

  Darksiders Genesis_20200224221937.jpg
  Darksiders Genesis_20200219224520.jpg Darksiders Genesis_20200225145259.jpg Darksiders Genesis_20200302161522.jpg Darksiders Genesis_20200225145606.jpg Darksiders Genesis_20200226221322.jpg

  Cenné jadrá môžete získať opakovaním kapitol alebo čistým kosením démonov v aréne. Každá obsahuje určité typy nepriateľov a slúži ako výborné miesto pre farmenie. Vaše vyčíňanie je bodovo ohodnotené a môžu sa vám odomknúť zaujímavé odmeny. Keď zlyhá aréna a objavovanie v prostredí, tak sa ešte stále môžete obrátiť na starého známeho Vulgrima. Ten vám za nazbierané duše predaná všetko od vylepšenia elixírov na život až po drahocenné jadrá.


  Hra pre prezentovanie príbehu používa prvky z iného titulu od štúdia Airship Syndicate - Battlechasers. Dialógy postáv sú vo forme nadabovaných textov, ktoré pre tento typ hry fungujú výborne. Druhým podobným prvkom sú ukážky tvorené animovanými obrázkami. Audiovizuálne prevedenie kráča v rovnakých stopách ako predošlé diely. Hra vyzerá a aj znie výborne a drží si svoj štýl príznačný pre séru Darksiders.


  Dvojica postáv je pri sólo hre na výber podľa chuti. Je len na vás či budete preferovať jedného jazdca pred druhým alebo ich budete striedať podľa aktuálnej situácie na bojisku. Hra nijak netrestá pri výbere postavy, ale niektoré časti levelu alebo hádanky si vyslovene žiadajú určitú postavu. Pri hre v kooperácii si postavy môžete tiež vymeniť so svojím kamarátom. Ani tu nie ste viazaný na postavu, s ktorou začnete. Kooperácia môže prebiehať na jednej obrazovke v pohodlí domova alebo cez internet.

  Hra má ale aj miesta, kde by potrebovala dotiahnuť. Ide hlavne o technické spracovanie. Počas prvých sekúnd kapitoly sa viditeľne načítavajú textúry. Občas sa zasekne alebo spomalí. Nejde o nič zásadné, ale vie vás to vytrhnúť z inak ničím nerušeného zážitku. Titul mi dokonca raz úplne vypol konzolu. Nebolo to ani tak počas hry, ako keď som si chcel pozrieť akú trofej som práve získal. Nový dizajn a pohľad prináša so sebou aj isté problémy. Postavy sa môžu dostať do zákrytu s objektami v teréne. Vášho hrdinu vidíte ako modrú siluetu, ale prípadného nepriateľa už nie. Ale aj tu platí, že ide skôr o nepríjemnosť, ako hru ničiaci prvok.

  Darksiders Genesis_20200224221925.jpg

  Plusy:
  :+: Darksiders prostredie
  :+: Dynamická hlavná dvojica
  :+: Akcia a objavovanie
  :+: Audiovizuálna stránka
  :+: Zábavné dialógy jazdcov
  :+: Znovu hrateľnosť
  :+: Creature Core systém
  :+: Aréna

  Mínusy:
  :-: Občasné technické nedostatky

  Verdikt: Darksiders Genesis je neuveriteľne zábavná a návyková hra. Nový herný štýl funguje výborne v danej sérii. Hra ponúka vyváženú dávku akcie a objavovania. Príbeh, ktorý vás bude posúvať ďalej a hlavnú dvojicu, ktorú budete chcieť vidieť viac. Titul poteší každého fanúšika Darksiders sveta, ale určite by ju nemal prehliadnuť nikto, kto má rád dobrú akčnú adventúru. Hlavný príbeh sa asi tak skoro ďalej neposunie, ale podobné zábavné vsuvky v sérii nám určite príjemne skrátia čakanie.

  Hodnotenie: 9/10


  Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti Comgad. Obrázky videá v recenzii boli zachytené funkciou SHARE.
   
  #1 Marek Hladký, 2 Mar 2020
  Naposledy upravil: 3 Mar 2020
  Aankh, Seraph a Maroš Šimurda sa to páči.
 2. Seraph

  Seraph
  Expand Collapse
  PlayStation Padawan

  Registroval sa:
  24 Feb 2011
  Príspevkov:
  452
  Páči sa:
  390
  suhlasim, hra je urobena dobre, hratelnost je navykova, rpg prvky super.
  Davkujem si to pomaly,
   

Zdielať túto stránku