Recenzia: Creative Sound Blaster Tactic3D Omega Wireless

Diskusiu 'Novinky' začal Mastr_SVK, 26 Júl 2012.

  1. Mastr_SVK

    Mastr_SVK
    Expand Collapse
    V.I.P. člen
    V.I.P. člen

    Registroval sa:
    30 Jún 2010
    Príspevkov:
    233
    Páči sa:
    295
    [​IMG]

    Dnešná recenzia nebude o prichádzajúcej novinke, ale určite sa zíde tým, ktorí plánujú kúpu slúchadiel. Nie každý si predsa môže dovoliť používať výkonnú audiozostavu, hlavne ak býva v byte a máloktorí susedia to dokážu tolerovať. Keďže je omnoho jednoduchšie zmeniť zdroj zvuku ako svoje bývanie, určite viacerým príde dnešná recenzia bezdrôtových slúchadiel Creative Sound Blaster Tactic3D Omega vhod.

    Firma Creative sa zaoberá zariadeniami pracujúcimi so zvukom pomerne dlhú dobu a pod označením Sound Blaster by väčšina z nás hľadala nejakú tú zvukovú kartu. Opak je pravdou a s označením Sound Blaster dnes nájdeme okrem spomínaných zvukových kariet aj celú radu slúchadiel. Bezdrôtové slúchadlá Creative Sound Blaster Tactic3D Omega sú na trhu nejaký ten čas a niektorí z vás ich už možno dávno vlastnia.

    [​IMG]
    Dizajn

    Na to, aby sme vedeli ako slúchadlá vyzerajú, nepotrebujeme krabicu ani otvárať. Časť prednej steny krabice je priehľadná, takže už dopredu vieme, čo nás čaká. Slúchadlá sú v klasickej čiernej farbe a so svojím elegantným a zároveň moderným tvarom sa radia do početnej skupiny produktov Sound Blaster, pre ktorú je tento tvar typický. Tvar mušlí nie je okrúhly ako býva zvykom u väčšiny slúchadiel. Mušľa má tvar predĺženého štvoruholníka so zaoblenými rohmi, pričom na vonkajšej strane sa nachádzajú priesvitné plasty, pod ktorými je logo podsvietené dokola modrou farbou. Podsvietenie síce nepôsobí rušivo, ale podľa môjho názoru je celkom zbytočné. Niektorí si však na podobné vychytávky potrpia. Vo veľkých mušliach sa nachádzajú 50mm zvukové meniče s neodýmovými magnetmi a so širokým frekvenčným rozsahom. Náušníky sú z príjemnej mäkkej peny, ktorá po nasadení dobre prilieha na hlavu aj vďaka tomu, že mušle je možné natáčať v jednom smere okolo zvislej osi o 90°. Vďaka svojej veľkosti by pena mala obkolesovať celé ucho (určite sa nájdu aj výnimky) a tým zabezpečiť čo najlepšiu izoláciu zvukov smerom von aj dnu. Neplatí to však doslovne. Ten, kto má slúchadlá nasadené, nemôže sa sťažovať na rušivé zvuky z okolia. Pri vyššej hlasitosti však dochádza k úniku zvuku zo slúchadiel a pre niekoho to môže znamenať zákaz hrania v prítomnosti citlivejšej spiacej polovičky. Tento únik zvuku však za normálnych okolností nie je taký tragický, je to ale iba subjektívny názor. Tlačidlá pre ovládanie a stlmenie hlasitosti a zapnutie a vypnutie slúchadiel sa nachádzajú ako väčšinou na ľavej mušli. Na jej spodnej strane ešte nájdeme krytku, pod ktorou sa nachádza microUSB konektor pre nabíjanie a konektor pre pripojenie kábla s ovládaním hlasitosti, ktorý sa používa pri pripojení ku konzole Xbox 360. Nad tlačidlom pre stlmenie hlasitosti je umiestnené malé resetovacie tlačidlo.

    [​IMG]
    Telo slúchadiel je tvorené kovovou výstuhou obalenou v plaste, vďaka čomu majú slúchadlá dostatočnú pevnosť a vydržia aj drsnejšie zaobchádzanie. Zvýšený pozor však treba dať na otočné kĺby. Polstrovanie pre vrch hlavy je pohodlné a aj keď slúchadlá so svojou váhou 333g nepatria k najľahším, netlačia ani po dlhšom nosení. K pohodliu prispieva aj fakt, že slúchadlá je možné nastaviť na potrebnú veľkosť hlavy a rovnako aj to, že mušle je možné natáčať. Všetko je ale otázkou zvyku a nie každý dokáže so slúchadlami na hlave vydržať dlhšiu dobu.

    K zvýšenému pohodliu prispieva aj odnímateľný mikrofón. Ak chcete pozerať film alebo počúvať hudbu, prípadne si zahrať nejakú kampaň pre jedného hráča, nič vám nebráni v tom, aby ste mikrofón vytiahli zo slúchadiel a odložili až do doby, keď ho budete naozaj potrebovať. Mikrofón sa k slúchadlám pripája pomocou 3,5mm jacku, ktorý je priamym pokračovaním tela mikrofónu a do slúchadiel ho stačí jednoducho zasunúť. Po pripojení nemá mikrofón v danom spoji žiadnu vôľu a drží celkom pevne. Preto môže byť jeho vyťahovanie zo slúchadiel menší boj.

    [​IMG]
    Keďže sú tieto slúchadlá bezdrôtové, potrebujú vysielač, ktorý ich bude zásobovať signálom. Vysielač je ukrytý v malej elegantnej krabičke, ktorá má na zadnej strane niekoľko konektorov. Konkrétne sa tu nachádza jeden microUSB port pre pripojenie k zdroju zvuku, jeden štandardný USB port pre pripojenie slúchadiel počas nabíjania a jeden 3,5mm jack, ktorý slúži pre pripojenie ku konzolám a iným zdrojm zvuku. Na prednej strane sa nachádza prepínač, ktorým si vyberáte typ zdroja zvuku. Môžete ho prepnúť do polohy pre PC alebo konzolu. Na vrchnej strane sa nachádza veľké tlačidlo s modro podsvieteným logom, ktoré slúži na synchronizáciu vysielača so slúchadlami.

    [​IMG]
    V balení však okrem týchto vecí nájdete aj niečo navyše. Jedná sa o stojan, vďaka ktorému budete môcť všetko pekne uložiť. Skladá sa zo štyroch častí a jeho zloženie zvládne snáď každý. Spodná časť je pomerne ťažká, ale o to viac zabezpečuje stabilitu celého stojanu. Na jej vrchnej strane sa nachádza malá priehlbina, do ktorej je možné vložiť vysielač. Tým vytvoríte jednoliaty prvok. Okrem toho vedú zo spodnej časti dve tyčky, na vrchu ktorých je pripevnený držiak slúchadiel ozdobený logom. Sem si ich môžete zavesiť ak ich práve nepotrebujete. Zbytočne sa tak neváľajú hocikde po stole.

    [​IMG]
    Zapojenie a ovládanie

    Pripojenie vysielača k zdroju zvuku je závislé od toho, či je vysielač pripojený k PC alebo ku konzole. Pri pripojení k PC vám stačí pripojiť USB kábel a všetko ostatné už prebehne automaticky. Prepínač na vysielači však musí byť v polohe PC. Týmto úkonom sú slúchadlá pripravené na použitie. V takomto režime však nie je možné meniť parametre zvuku. Ak sa chcete so zvukom trochu pohrať, k dispozícii vám je program, ktorý si môžete zadarmo stiahnuť zo stránky výrobcu. Tento program vám umožní nastavovať rôzne parametre zvuku pomocou funkcie THX TruStudio Pro. Okrem toho program obsahuje ekvalizér a disponuje aj funkciou Voice FX, vďaka ktorej máte možnosť zmeniť si váš hlas. Pri niektorých typoch konverzie hlasu je výsledný efekt celkom presvedčivý. Všetky nastavenia si môžete uložiť ako profil, a preto je možné prispôsobiť si nastavenia pre rôzne činnosti a aplikácie.

    Pripojenie vysielača ku konzole už také jednoduché nie je a je potrebné spraviť celú sériu úkonov. Najprv je potrebné prepnúť prepínač na vysielači do polohy pre konzolu. Následne môžete pripojiť vysielač pomocou USB kábla ku konzole. Ak skončíte týmto krokom, slúchadlá budú pracovať len ako klasický PS3 headset a budú slúžiť len na komunikáciu, čo nie je najšťastnejšie riešenie, pretože nebudete poriadne počuť ostatné zvuky, ktoré budú prehrávané aj naďalej z pôvodného zariadenia. Pre správne fungovanie headsetu je ešte potrebné v nastaveniach pre príslušenstvo nastaviť vstupné aj výstupné zariadenie na Sound Blaster Tactic(3D) Omega. Pre plnú funkčnosť je nutné do vysielača pripojiť ďalší kábel. Na to je potrebné do PS3 zapojiť kábel pre analógový signál s tromi farebnými (biela, červená, žltá) RCA konektormi. Následne je nutné na bielu a červenú koncovku pripojiť kábel dodávaný spolu so slúchadlami a jeho druhý koniec zapojiť do 3,5mm jacku na zadnej strane vysielača. Týmto ešte nie je všetkému koniec. V nastaveniach pre zvuk musíte nastaviť audiovýstup na Audio Connector/SCART/AV MULTI. Ak používate kábel HDMI, nastavenie je ešte trochu komplikovanejšie, ale v návode na sa dá všetko nájsť. Okrem toho ak kábel s RCA konektormi bežne nepoužívate, ostanú vám tri voľne pohodené koncovky. Stačí už len, aby sa nešťastne opreli o seba a niektoré zariadenie sa môže vďaka tomu poškodiť. Pripojenie k Xbox 360 prebieha viac menej rovnako.

    [​IMG]
    Ako už bolo spomenuté, všetky ovládacie prvky sa nachádzajú na ľavej strane slúchadiel. Pre zapnutie slúchadiel je potrebné podržať príslušné tlačidlo dlhší čas. Rovnako funguje aj vypínanie. Toto tlačidlo slúži aj na indikáciu stavu nabitia, pričom sa využíva blikanie aj zmena farby. Po prvom zapnutí headsetu je nutné vykonať synchronizáciu s vysielačom. Synchronizácia sa vykonáva súčasným stlačením a podržaním tlačidla na vysielači a tlačidla pre stlmenie zvuku na slúchadlách. Po úspešnom spárovaní zostane podsvietenie loga na vysielači svietiť. Nastavovanie hlasitosti záleží od použitia. Pri použití s počítačom je možné hlasitosť regulovať pomocou tlačidiel na slúchadlách, ale aj pomocou programu. Pri použití s PS3 sa dá hlasitosť regulovať len pomocou tlačidiel na slúchadlách, pri použití s konzolou Xbox 360 aj pomocou priloženého kábla.

    Výdrž batérie je na slušnej úrovni. Pri nepretržitej prevádzke vydržali tieto bezdrôtové slúchadlá bez pripojeného mikrofónu a pri normálnej hlasitosti fungovať viac ako 10 hodín. Nabíjanie cez USB kábel trvá okolo 3 hodín ak sa popri nabíjaní slúchadlá nepoužívajú. Nie je to však podmienka. Headset sa môže používať aj počas nabíjania a miesto pre pripojenie kábla je rozumne umiestnené, takže kábel moc nezavadzia. Je samozrejmé, že sa doba nabíjania v takomto prípade predĺži.

    Prenos signálu je bezproblémový a prebieha na frekvencii 2,4GHz bez komprimácie a badateľného oneskorenia a interferencie. Problémy nenastávajú ani pri prechode do priľahlých miestností. Všetko ale závisí od konštrukcie bytu. V každom prípade, v rámci jednej izby neočakávajte žiadne problémy.

    Zvuk

    Teraz príde časť, na ktorú mnohí z vás čakáte. Dokážu tieto slúchadlá priniesť kvalitu hodnú ich ceny? Kvalita zvuku záleží od použitia. Ako už bolo spomenuté, pri používaní s počítačom je možné pomocou programu nastaviť mnoho parametrov a upraviť si výsledný zvuk podľa vlastných predstáv a chuti. Pri konzolách takáto možnosť nie je a majiteľ je odkázaný na to, čo dostane od výrobcu. V každom prípade tieto slúchadlá ponúkajú kvalitný zvuk aj bez všetkých nastavení a cena je preto oprávnená.

    Pri prvom započúvaní vás určite prekvapia basy. Mohutné, ale zároveň nevtieravé, dajú vyniknúť aj iným zložkám zvuku. Počujete ich všade tam kde ich očakávate. Hráči akčných hier si určite prídu pri streľbe a výbuchoch na svoje. Určite existujú aj lepšie, ale o tých teraz reč nie je. 50mm zvukové meniče s plným frekvenčným rozsahom nezvládajú dobre len basy, ale aj výšky. Nedokážu všetko, ale kvalita zvuku je výborná aj pri počúvaní hudby a pozeraní filmov. Jediná oblasť, kde by mohla byť kvalita trochu lepšia sú niektoré spievané pasáže, kde vyniknú všetky ostatné zložky viac ako samotný spevák. Nie je to nič závažné a na PC je možné tento nedostatok odstrániť.

    Slúchadlá Sound Blaster Tactic3D Omega sú primárne určené pre hráčov, a preto je nutné ohodnotiť aj ich schopnosť hlasovej komunikácie. Tá je na výbornej úrovni aj vďaka tomu, že mikrofón podporuje potlačenie šumu. Všetko to ale platí len dovtedy, pokým sa do nej nezačnú miešať iné zvuky z hier. Vtedy komunikácia začína mierne zanikať. Pre používateľov PC to opäť vyrieši dodávaný softvér, kde je tento neduh možné napraviť funkciou Dialog Plus. Na konzolách neostáva nič iné, len si nastaviť zvuky hry tak, aby vznikol kompromis. Škoda, že tieto slúchadlá nemajú podobnú funkciu ako Sony PS3 Wireless Stereo Headset, kde je možné jednoducho nastaviť pomer medzi hlasitosťou komunikácie a ostatných zvukov. Potom by už boli takmer dokonalé.

    Čo sa týka priestorového zvuku, jeho kvalita závisí viac od softvéru ako od hardvéru, keďže sa jedná o stereo slúchadlá. V tomto prípade sa o všetko postará THX TruStudio Pro. Prekvapenie sa nekoná, táto funkcia je dostupná iba pre PC. Konzoloví hráči si musia vystačiť so stereom, ale to pozornému čitateľovi bolo určite zrejmé už podľa spôsobu pripojenia.

    Porovnanie so Sony PS3 Wireless Stereo headsetom

    Na záver tu máme ešte malé porovnanie pre tých, ktorí by chceli vedieť v čom každý headset vyniká. A ktorej firme to lepšie hrá? V tomto súboji sa musím prikloniť na stranu Sound Blaster. Headset od Sony síce hrá výborne, ale Sound Blaster je ešte o triedu vyššie. Nemalú zásluhu na tom majú oveľa lepšie basy, ktoré po prechode na Sony citeľne chýbajú. Pri komunikácii pre zmenu ťahá za kratší koniec Sound Blaster. Sony túto oblasť zvládlo o trochu lepšie a komunikácia sa javí čistejšia a zrozumiteľnejšia s možnosťou nastavenia hlasitosti. Ďalšia kategória je pripojiteľnosť. V tomto smere opäť vyhráva Sony so svojím vysielačom s veľkosťou a tvarom USB kľúča a jeho jednoduchým pripojením. V čom však exceluje Sound Blaster je softvér dodávaný na PC s množstvom rôznych nastavení, vďaka ktorému si zvuk prispôsobíte podľa seba. V prehrávaní 3D zvuku je to jasné. Sound Blaster ho podporuje len na PC, Sony len na PS3. A nakoniec, výdržou batérií a jednoduchosťou ovládania sú obidva headsety na tom takmer rovnako.

    Záver

    Klady:

    [​IMG] pomer cena/výkon
    [​IMG] kvalitný zvuk v danej cenovej kategórii
    [​IMG] jednoduché ovládanie
    [​IMG] atraktívny a moderný vzhľad
    [​IMG] kompatibilita s PC/Mac, PS3, Xbox
    [​IMG] možnosť rôznych nastavení na PC
    [​IMG] praktický stojan

    Zápory:
    [​IMG] unikanie zvuku
    [​IMG] komplikovanejšie pripojenie ku konzolám
    [​IMG] nemožnosť nastavenia hlasitosti komunikácie počas hrania na konzolách


    Hodnotenie: 8.5/10

    Slúchadlá Creative Sound Blaster Tactic3D Omega iste potešia mnoho hráčov. Vo svojej cenovej kategórii ponúkajú kvalitný zvuk a jednoduchosť ovládania. Rovnako poteší aj ich celkové spracovanie. Pre počítačových užívateľov ponúkajú prepracované rozhranie, vďaka ktorému si môžu prispôsobiť zvuk podľa svojich predstáv. Svojou univerzálnosťou sú vhodné pre hráčov vlastniacich viaceré herné systémy aj keď konektivita, hlavne pre konzoly, nepatrí pre tento headset medzi najsilnejšie stránky. Pre audiofila tieto slúchadlá vôbec nemusia byť zaujímavé, pre bežného hráča ale určite áno.

    Tento bezdrôtový headset už môžete nájsť aj v ponuke vášho obľúbeného internetového obchodu EsteLacnejsie.sk. Za zapožičanie ďakujeme domácemu zastúpeniu firmy Creative.

    [youtube]IRdX3Fk2cak[/youtube]​
    Stránka výrobcu: Creative Sound Blaster
     
    #1 Mastr_SVK, 26 Júl 2012
    Naposledy upravil moderátor: 27 Aug 2013
  2. hafhaf

    hafhaf
    Expand Collapse
    Zelenáč

    Registroval sa:
    31 Máj 2010
    Príspevkov:
    19
    Páči sa:
    0
    Jsem rád,že jsem koupil Sony Wireless Headset,podle toho porovnání je pro konzole optimálnější,ikdyž ty basy má horší,ale oni se určitě za nějákou dobu pochlapí i s něčím co má lepší basy.Cena je taky na straně Sony,takže kdo má PS3,rozhodně doporučuju Sony Wirelles Headset
     
  3. Mastr_SVK

    Mastr_SVK
    Expand Collapse
    V.I.P. člen
    V.I.P. člen

    Registroval sa:
    30 Jún 2010
    Príspevkov:
    233
    Páči sa:
    295
    Sony PS3 Wireless Headset je primárne určený na PS3 takže tá podpora je na vysokej úrovni. Čo mi však na ňom vadilo najprv, bol znehodnotený zvuk pri multiplayeri spôsobený FW4.10. Aspoň myslím, že to bol ten update. Teraz je to už našťastie opravené. Okrem toho, tie moje začali po pár mesiacoch používania dosť vŕzgať pri každom pohybe keďže sú takmer celé z plastu. To tiež nie je žiadna výhra. Snáď tieto budú lepšie, ale ich cena je niekde inde.
     
  4. Talaan

    Talaan
    Expand Collapse
    V.I.P. člen
    V.I.P. člen

    Registroval sa:
    5 Sep 2011
    Príspevkov:
    536
    Páči sa:
    465
    Ja osobne mam tieto iste ale co boli bundlovane s Recon3D - tam je zapajanie velice jednoduche. Jeden opticky kabel, 1 USB kabel a ide sa, krasny cisty bezvypadkovy zvuk :)
    Sice je tam par milisekund odozva ale je to vacsinou nepovsimnutelne. Stazovat sa urcite nemozem.
     
  5. cipur

    cipur
    Expand Collapse
    PlayStation Master

    Registroval sa:
    5 Júl 2011
    Príspevkov:
    8 047
    Páči sa:
    7 990
    vdaka tym od sony som sa zbavil dvoch kablou hoci mozno keby vyzerali ako tieto bolo by to eno nuno ale skutocne sa nemozem stazovat tie sony ked musim nasadit koli priatelke tak s radostou diki Tomi :palec:
     
  6. EviL

    EviL
    Expand Collapse
    Herný guru

    Registroval sa:
    2 Mar 2012
    Príspevkov:
    862
    Páči sa:
    627
    recenzia pekna ale ja preferujem razer
     

Zdielať túto stránku