Pridané Recenzia: Crash Team Racing Nitro-Fueled

Diskusiu 'Novinky' začal Stoklet, 9 Júl 2019.

 1. Stoklet

  Stoklet
  Expand Collapse
  Moderator
  Člen Vedenia Moderator Redaktor

  Registroval sa:
  16 Jún 2013
  Príspevkov:
  1 348
  Páči sa:
  1 854
  CTR Recka.png

  Ubehlo už takmer dvadsať rokov, čo svetlo sveta uzrelo štvrté pokračovanie legendárnej série o Crashovi Bandicootovi, kde sme prvýkrát nebehali úrovňami, ale jazdili na motokárach. Svojho času nemala séria Mario Kart konkurenciu, tak preto sa od „Crash motokár“ očakávalo veľa. A môžem s pokojným svedomím dodať, že všetky očakávania boli naplnené. Hra priniesla do žánru úplne nové systémy a spoločne s populárnymi postavami, akým boli Dr. Cortex, Coco Bandicoot a v neposlednom rade Crash Bandicoot, mal Naughty Dog spolu so Sony zaručený úspech.

  Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190620221000.jpg

  Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190620220859.jpg Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190620220843.jpg Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190620220821.jpg Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190620220806.jpg

  Nemám pochýb, že sa Crash Bandicoot radí k najpopulárnejším hrdinom detských čias u nejedného hráča PlayStationu. Od prvého uvedenia na trh ubehlo už dvadsaťtri rokov a hoci sa už hráči rozpŕchli po rôznych platformách, stále má v ich srdci miesto legendárny Bandicoot. A tohto faktu si je vedomý aj vydavateľ Activision, ktorý momentálne vlastní na značku práva. Dva roky dozadu sme dostali po rozličných zákulisných informáciách aj oficiálne predstavenie remaku prvých troch dielov tejto populárnej série a nakoniec sa Crash N. Sane Trilogy stala na dlhú dobu najpredávanejšou hrou. Hráčom však stále niečo chýbalo a to niečo prinieslo na naše konzoly štúdio Beenox. To či je Crash Team Racing Nitro-Fueled rovnako kvalitný ako remake prvých troch dielov, sa vám pokúsim rozpísať na nasledovných riadkoch.

  Crash Team Racing: Nitro Fueled by sa dalo nazvať ako kolekciou dvoch hier z čias PS1 a PS2. Primárne sa jedná o remake kultovej klasiky Crash Team Racing, avšak obsah dopĺňa ešte aj nie veľmi populárne pokračovanie Crash Nitro Kart. Obe hry sú od základov prerobené a celý obsah Nitro Kartu prispôsobený „duchu“ Crash Team Racingu. O plne remasterovanú kolekciu pre konzolu PS4 sa postaralo štúdio Beenox. Nejedná sa však o klasický remaster, na aký sme zvyknutí. Pôvodné zdrojové kódy boli vývojárom už na nič a tak museli začať všetko vytvárať pekne od nuly. Za neuveriteľnú štartovaciu cenu sa z tohto remaku stala povinnosť skoro pre všetkých.

  Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190624222044.jpg

  Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190620221010.jpg Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190621170722.jpg Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190620223459.jpg Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190621000702.jpg

  Veľa ľudí porovnáva CTR s konkurenčným Mario Kartom. Keďže sa jedná o jediné dve úspešné hry tohto typu (Speed Freaks, Sonica a podobné kópie nerátam), tak sa ani veľmi nečudujem. Čo mňa však osobne prekvapuje je fakt, že sa nájdu takí, ktorí sa neboja povedať, že tie dve hry sú totožné a že jedno je kópia toho druhého. Crash Team Racing je v prvom rade oveľa rýchlejšia závodná hra. A ak k tomu pripočítame aj možnosti zrýchľovania, tak sa bavíme o rýchlostiach, o akých sa červenému inštalatérovi z talianska ani nesníva. Hra využíva klasický drift, obohatený o možnosť turba. S jednoduchým stlačením R1 (alebo jeho ekvivalentu na iných konzolách) váš závodník začne driftovať, následne správnym načasovaním, a stlačením L1, získate menšie zrýchlenie. Ak sa vám trikrát po sebe podarí trafiť ten správny bod, tak vaša postava získa veľké zrýchlenie, ktoré je najdôležitejší herný aspekt hry. Ak nezvládnete metódu zrýchľovania, tak si v hre neškrtnete.

  Samozrejmosťou je príbehová časť hry, ktorá vo vás vyvolá príjemné spomienky na doby, kedy ste ešte ako malí sedeli pred televíziou a jedovali sa na rozličných výzvach. Obyvatelia planéty sú opäť ohrození novou hrozbou, akurát tentoraz to nie je záporák Cortex snažiaci sa dosiahnuť svoju nadvládu na všetkým živým. Zem navštívi mimozemšťan Nitros Oxide, ktorý tvrdí, že je najrýchlejší jazdec v známom vesmíre. Našich hrdinov vyzve na malú hru nazývanú „Prežitie najrýchlejšieho“ a ak jazdec zo Zeme vyhrá, tak nás nechá na pokoji. Ak však vyhrá Oxide, tak našu planétu chce premeniť na jedno veľké betónové parkovisko a z obyvateľov spraviť svojich otrokov.... Ako to skončí už asi písať nemusím.

  Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190621000537.jpg

  Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190620232147.jpg Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190620235635.jpg Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190620225638.jpg Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190621170825.jpg

  Beenox tentokrát pridal pomerne pekné oživenie do Adventure módu. Na výber máte klasický mód aký bol na PS1 alebo „Nitro-Fueled“ mód, ktorý prináša rôzne zmeny. Od klasickeho módu môžete očakávať presnú kópiu toho, načo ste navyknutí z čias PS1. Teda vyberiete si svoju obľúbenú postavu a hor sa poraziť všetkých piatich bossov naprieč piatimi svetmi.

  Nitro-Fueled však na to ide trochu inovatívne a to tým, že vám umožňuje prepínanie medzi postavami počas celého príbehu. Toto sa na prvý pohľad môže zdať ako „zbytočnosť“ ale počas hrania hneď zistíte, že niektoré závody sú ľahšie zvládnuteľné s postavou špecializujúc sa na rýchlosť, než s pretekárom, ktorý má všetky parametre vybalansované. Primárne sa dajú všetky postavy zaradiť medzi štyri hlavné triedy. Rýchlostná trieda, je ako už z názvu vyplýva, najrýchlejšia, ale trpí v zákrutách, pretože ovládanie má najslabšie. Tu môžeme zaradiť postavy ako sú Tiny, Crunch a podobne. Následne máte na výber Crasha Bandicoota, Cortexa a pod. . Títo patria do vybalansovaných postáv, kde všetky ich parametre sú rovnaké, čiže nemajú v ničom extra výhodu. Začiatočnícka trieda, do ktorej patria Crashovi roztomilí domáci maznáčikovia Polar a Pura, vynikajú ich ovládaním motokáry, ale čo sa týka rýchlosti, sú na tom najhoršie. Posledná trieda patri IT maniačke Coco a trafenému vedcovi N. Ginovi. Ich trieda sa spolieha na zrýchľovanie, čo môže byť pri zvládnutí špeciálneho systému driftovania v hre, veľmi silná výhoda.

  Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190622143629.jpg

  Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190621233319.jpg Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190621125615.jpg Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190620221918.jpg Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190621112033.jpg

  Osobne som si vyskúšal obidva módy a musím uznať, že pre nováčikov jednoznačne odporúčam „Nitro-Fueled“ mód, pretože okrem veľkej variability poskytuje aj možnosť výberu obtiažnosti. Pri najjednoduchšej si myslím, že nikto nebude mať problém. Horšie to je už však v prípade obtiažnosti najvyššej. Tu sa zapotia aj skúsení hráči a pri nie jednej trati budú mať chuť rozbiť ovládač. Avšak všetko sa cvikom dá a CTR je toho krásnym príkladom.

  Veľkým oživením série je možnosť customizácie. Musím uznať, že tá je v tejto hre dovedená pomaly až do dokonalosti. Upravovať si môžete všetko od oblečenia postáv, cez autá, kolesá až po farbu samotných motokár. Väčšina postáv má základné skiny, ktoré zmenia iba farbu postavy, poprípade z ľadového medvedíka spravia pandu, a legendárne skiny. Tieto následne majú aj vlastné pódiové animácie, ktoré sú zväčša veľmi kreatívne a rozhodne potešia.

  Možno sa pýtate, akým spôsobom jednotlivé veci môžete získať. Pri skúsenostiach aké máme za poslednú dobu väčšine ľudí napadne pojem „mikrotransakcie“. Môžem však všetkých upokojiť, keďže v hre nič takéto odporné nenájdete. Aktívnym hraním hry získavate menu wumpa coins, za ktorú si môžete následne v obchode kúpiť požadovanú vec. Tu však narazíte na jedno veľmi nešťastné riešenie. Všetok obsah pit stopu sa pravidelne každý deň mení a vy teda musíte čakať na váš požadovaný skin alebo postavu alebo hocičo iné. Toto si myslím, že nie je veľmi dobré riešenie a vývojári by sa možno mohli zamyslieť na možnosťou priamej kúpy požadovaného obsahu.

  Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190703161708.jpg

  Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190625002102.jpg Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190622005926.jpg Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190621112521.jpg Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190620235355.jpg

  Pit stop ale nie je jediné miesto kde sa dajú získať rozličné odmeny. Aby ste nemali pocit, že hru pre jedného hráča hráte zbytočne, tak po každej splnenej úlohe, získate fixne zadefinovanú odmenu. Napríklad za 100% prejdenú hru, získate motokáru emzáka Oxida alebo pri získaní všetkých 20 CTR tokenov sa vám sprístupní letecká uniforma pre Crasha. Možností teda ako obohatiť svoju zbierku vecí je, myslím si že dostatok a v blízkej budúcnosti ešte pribudne veľa obsahu v podobne udalosti „Grand Prix“ , ale o tom trochu nižšie.

  Ak ste hrali pôvodnú verziu CTR ešte na PS1, tak je vám asi známe, že hra okrem Adventure módu ponúka aj veľké množstvo ďalších módov pre jedného hráča. Klasika sú jednoduché závody, kde si okrem obtiažnosti môžete nastaviť aj počet kôl a následne vybrať jednu z 31 tratí. Čítate správne. Hra ponúka v základe až 31 tratí. 18 z pôvodného Crash Team Racing a 13 z Crash Nitro Kart. Pôvodné okruhy bez problému spoznáte. Najviac dalo práce vývojárom pretransformovať trate z CNK, keďže tie mali v sebe aj iné mechanizmy, ako boli napríklad antigravitačné pasáže, kde ste jazdili dole hlavou a podobne. Aby všetko pekne zapadalo to „duše“ CTR, tak trate museli byť trochu prerobené, poprípade poskracované, aby bola dodržaná dynamika závodov. Ak ste ale pôvodné CNK z PS2 hrali, tak trate rozhodne spoznáte bez problémov. Celkovo sú trate veľmi kvalitné a osobne mi nesadli iba dve, čo je z počtu 31 veľmi malé percento. Pre vlastníkov PlayStation konzol je v hre pripravený ešte jeden bonus v podobe retro trate, čo je v podstate variant „Turbo Track“ len v starom prevedení, ako tomu bolo na pôvodnej konzole.

  Okrem klasických závodov ponúka hra ešte pre jedného hráča aj Battle mód, kde si to môžete rozdať medzi sebou na 12 tratiach v rozličných súbojoch, ako je napríklad Capture the flag alebo aj Last Kart Standing, čo je v podstate battle royal mód len s autíčkami. Ak by ste mali záujem o závody s časom, tak aj tie tu pre vás sú a mnoho iného obsahu. Z tých populárnych módov ešte spomeniem „Cup“ závody, kde počas 4 závodov zbierate body za umiestnenie a následne je vyhodnotenie na konci a ten kto bude mať bodov najviac, tak získa pohár.

  Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190622125616.jpg

  Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190629005927.jpg Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190621134301.jpg Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190621200133.jpg Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190622144947.jpg

  Nebaví vás hrať za Crasha Bandicoota alebo Cortexa ? Nemusíte zúfať pretože hra ponúka v základe všetky postavy z CTR a aj všetky postavy z CNK, čo robí dokopy 26 hrateľných postáv, čo nie je vôbec zlé číslo. Všetkých závodníkov ale nemáte otvorených hneď z fleku. Tak ako tomu bolo u pôvodnej hry, aj tu začínate iba s ôsmimi závodníkmi. Zvyšné postavy z pôvodnej hry si musíte klasicky odomknúť hraním. Všetky postavy z pokračovania následne získate z pit stopu, čiže budete si ich musieť kúpiť za Wumpa mince.

  S čím som veľmi spokojný nebol, je online multiplayer. V podstate mám pocit, že je maximálne orezaný, ako sa len dá. Online ponúka klasický matchmaking a privátny zápas, kde si môžete vybrať iba jednoduchý závod alebo battle mód. A tam to hasne. Žiadne poháre ani rozšírené možnosti nastavenia závodov. Nevravím, že online je zlý, len mi príde, že vývojári nevyužili všetky možnosti, ktoré sa využiť dali. Čo sa týka stability a samotného matchmakingu, tak teraz je to už bezproblémové, ale zo začiatku boli menšie pôrodné bolesti, ktoré však rýchlo zmizli.

  V neposlednom rade sú tu fanúšikovia aj gaučových hier pre viacerých hráčov a aj tí môžu byť nadšení, keďže sa vracia aj klasická hra pre viacerých hráčov na jednej konzole. Hra opäť podporuje hru až štyroch hráčov súčasne a tento krát konzola zvládne aj zvyšné štyri postavy aby vás bolo dokopy osem (v pôvodnej hre pri štyroch hráčoch tam zvyšné konzolou ovládané postavy neboli).

  Keďže musela byť celá hra „urobená“ od začiatku, tak sa nejedná iba o remaster ale rovno o remake a tomu odpovedá aj kvalita vizuálneho spracovania. CTR ponúka prostredia, ktoré sú ako keby vytrhnuté s kresleného filmu. Všetky trate sú teraz plné života, rozličné efekty ohňa a vody sú realistické a futuristická trať akou je napríklad Electron Avenue, vás až pohltí rozličnými neónovými farbami a efektami. Už keď som videl spracovanie na rozličných demách, tak som bol viac než spokojný a doma na vlastnej konzole sa to len potvrdilo. Niet sa ani čomu čudovať, keďže hra beží na rovnakom engine ako N. Sane trilogy, vďaka čomu mohli vývojári použiť už hotové modely postáv z prerobenej trilógie. Naviac tento typ kreslenej grafiky vždy „starne“ pomalšie ako spracovanie hier s realistickou grafikou, takže sa môžeme tešiť na dlhé roky zábavy.

  Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190703161815.jpg

  Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190703162915.jpg Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190708221356.jpg Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190705220825.jpg Crash™ Team Racing Nitro-Fueled_20190703162859.jpg

  Tak ako u N. Sane Trilogy aj tu som mal trochu obavy zo soundtracku k hre. A rovnako ako u prvého menovaného aj v remaku CTR sa vydaril. Navyše pribudla aj možnosť si hudbu prepnúť na starú a tým si myslím získali ďalšiu dávku plusových bodov. Zvuky motorov, zbraní, brzdenia a výbuchov sú veľmi kvalitne spracované a pridávajú hre na patričnom živote.

  Čo však opäť môže poriadne zamrzieť je technický stav hry. Nejde mi ani tak o bugy ako také, ale o to, že hra beží iba na 30 snímkach za sekundu a to aj na silnejších konzolách. Toto je vcelku veľký tŕň v oku pre veľa hráčov a trochu nepochopiteľný krok zo strany Beenoxu. V porovnaní s remasterom akým bol WipEout, ktorý išiel v rozlíšení 4k a 60 snímkoch za sekundu, vyzerá Crash trochu po tejto stránke odfláknuto. Našťastie v porovnaní s N. Sane Trilogy je hra chudobnejšia o množstvo loadingov, čo je len plus. Ďalšia vec, ktorá stále nie je opravená je „kazenie“ uložených pozícií. Majiteľom PS4 konzoly sa môžu z nevysvetliteľných dôvodov pokaziť súbor s uloženou pozíciou a tým pádom je lepšie si súbory priebežne ukladať na cloud alebo USB.

  Na koniec musím ešte vývojárov pochváliť. Za prvé hra nemá vôbec žiadne mikrotransakcie, takže konečne po dlhej dobe za to nemusím strhávať body a v ohlásených Grand Prix aktualizáciách prinesú veľmi veľa nového obsahu. Momentálne je aktívny prvý Grand Prix. Ten do hry pridal novú trať, rozličné skiny a iné veci do customizácií a v neposlednom rade aj 5 nových pretekárov. Týchto pretekárov, resp. pretekárky, získate buď za plnenie špeciálnych úloh spojených s najnovšom grand prix, alebo ich klasicky kúpite za Wumpa peniaze v pit stope.

  Každý ďalší event bude spojený aj s novým free updatom, ktorý pridá novú trať do hry. Hráči si budú môcť jazdením a plnením špeciálnych časových úloh zarobiť „Nitro Points“, za ktoré sa im následne budú otvárať špecifické vybavenie. Ak však nemáte zrovna čas a nestihnete nazbierať dostatočný počet bodov, tak nemusíte zúfať, pretože časom sa tieto veci dostanú aj do pit stopu, kde si ich za wumpa coins budete môcť zadovážiť. Ako som už spomenul prvý Grand Prix je už aktívny a pridal päť nových postáv medzi ktorými sa nachádza Tawna (holčina, čo ju Cortex držal v hrade v Crash Bandicoot 1) a štyri ďalšie dievčiny, ktoré poznáte z pôvodnej hry ako „Trophy Girls“. O ďalších sezónach nemáme ešte veľa informácií, ale vieme minimálne to, že ďalšia téma bude prehistorická. Pridá opäť jednu novú úroveň a baby skiny na Crasha a Coco. Novou postavou by mal byť dráčik Baby T. . Poslednou známou sezónou bude Grand Prix inšpirovaný Spyrom, takže sa očakáva hrateľná postava Spyro a možno aj dáky jeho kamaráti.

  :+: Grafická stránka hry oživuje všetky okruhy
  :+: Výborná zvuková stránka hry
  :+: Autentický pocit z jazdy ako tomu bolo u originálu
  :+: Výhodná cena
  :+: Množstvo obsahu, pri ktorom strávite desiatky hodín
  :+: Možnosť hra s kamarátmi po sieti alebo za jednou konzolou
  :+: Absencia miktrotransakcií

  :-: Skákajúca obtiažnosť u niektorých okruhov
  :-: 30 FPS na PS4 Pro
  :-: Nemožnosť vyberať to čo chcem v pit stope
  :-: Online osekaný na úplný základ

  Verdikt Ohlásenie remaku Crash Team Racing som očakával už od po úspechu N. Sane Trilogy. Beenox nás hráčov nie len že neurazili, ale priniesli kvalitný remake dvoch hier, ktorý na konzolách tak veľmi chýbal. Silnú dávku nostalgie ani hádam nemusím spomínať. Hre ako takej nie je ani veľmi čo vytknúť. Jazdný model motokár je zvládnutý na jednotku a množstvo obsahu vás v hre udrží na dlhé hodiny. Za veľmi veľké plus považujem absenciu mikrotransakcií, keďže miest, kde by sa dali pýtať reálne peniaze je mnoho. Jediné menšie negatívum je, že hra nejde na výkonnejšej PS4 v 60 snímkach za sekundu.


  Celkové hodnotenie 8/10


  Pozn. Všetky screenshoty boli zachytené pomocou funkcie Share na konzole PlayStation 4 Pro. Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti Kontiki.
   
 2. Domarik

  Domarik
  Expand Collapse
  PlayStation Expert

  Registroval sa:
  7 Máj 2012
  Príspevkov:
  1 734
  Páči sa:
  3 625
  Ja už som si myslel, že mám hotovo a zrazu pridali Grand Prix, ciže každý deň aspoň hoďku-dve zahrám nech získam všetky odmeny :D
   
  Letadlo a Stoklet sa to páči.

Zdielať túto stránku