Pridané Recenzia: Assassin's Creed Odyssey

Diskusiu 'Novinky' začal Stoklet, 8 Okt 2018.

1. Stoklet

Stoklet
    Expand Collapse
    Moderator
    Člen Vedenia Moderator Redaktor

Registroval sa:
    16 Jún 2013
    Príspevkov:
    1 120
    Páči sa:
    1 658
    AssassinCover.jpg

This is Sparta!Leonidas

Rok nám uplynul ako voda a máme tu ďalší diel populárnej série o asasínoch, Assassins Creed, tento krát s podtitulom Odyssey. Po minuloročnom, vcelku úspešnom Origins, ktorý sériu posunul do úplne iných končín, než boli hráči zvyknutí, boli očakávania od nového „Assassina“ vysoké. Či sa jedná iba o klasický re-skin alebo sa môžete tešiť na plnohodnotnú hru, hodnú cenovky 60 € sa dozviete po prečítaní našej recenzie.

Veľa hráčov bolo trochu v rozpakoch, kam sa séria po Egypte môže posunúť. Najčastejšie dohady hovorili o starovekom Ríme, avšak tam sme už v sérií boli a preto to nebolo veľmi pravdepodobné. Pomerne veľké prekvapenie vyvolalo oznámenie zasadenia v Grécku do obdobia ešte pred Origins. Otázky typu „ako môže byť hra o asasínoch ešte pred tým, než vznikli asasíni“ sa šírili internetom rýchlosťou svetla. Avšak štúdio Ubisoft Quebec nás presvedčovalo, že všetko bude tak ako má byť, keďže hra bola vo vývoji dlhý čas. A čudujte sa svetu, ono to fakt OK je.

Assassin's Creed® Odyssey_20180926215138.jpg
    Assassin's Creed® Odyssey_20180926215222.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20180926215242.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20180926215650.jpg

Ako som už spomínal, najnovší príbeh asasínov sa odohráva v starovekom Grécku počas peloponézskej vojny, kde na jednej strane stáli spartania a na strane druhej Atény. Samotný začiatok hry už naznačuje, že najnovší diel o vojne medzi templármi a asasínmi bude v určitých častiach iný, pretože po prvý krát v histórií série si hneď na začiatok vyberáte medzi dvoma postavami -Kassandrou alebo Alexiosom. Voľba hráča je stavebný kameň celého príbehu a vaše rozhodnutia majú dopad na samotný koniec a aj na maličkosti počas vašej cesty. Nečakajte však rozhodnutia, ktoré by spôsobili koniec sveta. Namiesto toho len niekoho pošlete na smrť.

Assassin's Creed® Odyssey__12.jpeg

Keď už som u rozličných rozhodnutí, celkovo to považujem za veľmi prínosný systém do hry, ktorý sa vďaka explore módu, kedy vás hra nedrží celú dobu za ručičku, líši od egyptského predchodcu. Avšak ani tento systém mi nepríde úplne dokonalý. Boli pasáže hry, kde som mal pocit, že by malo byť rozhodnutí viacej. Keď si má človek vybrať z dvoch na nič rozhodnutí tak to nie je ono. Takisto sa vám niekedy môže stať, že vaše rozhodnutie dopadne úplne inak ako ste si mysleli, že dopadne. Jedná sa však iba o zlomok z celkového množstva rozhodnutí, takže sa to ani dáko nedá považovať za negatívum, ale spomenúť to bolo treba.

Assassin's Creed® Odyssey_20180926221006.jpg
    Assassin's Creed® Odyssey_20180926223055.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20180927215816.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20180927204145.jpg

Samotný príbeh je na približne 35-40 hodín, v závislosti od zvolenej obtiažnosti a to nebudete ani v polovici všetkého, čo sa v hre dá spraviť. Čo sa od Origins vylepšilo je samotné podanie rozprávania príbehu, ktoré je teraz oveľa plynulejšie a viacej na seba nadväzujúce. Samozrejme je za tým aj možnosť rozhodnutí, vďaka ktorým sa do hry viacej vžijete. Odyssey v sebe ale obsahuje množstvo zvratov, ktoré som tu jednoducho nečakal. Jeden z prvých príde už na začiatku hry, kedy spoznáte „hlavného“ nepriateľa. Časť, ktorá hovorí čisto o hlavnom predstaviteľovi je výborná a počas vašej cesty poprepletaná rozličnými menšími príbehmi, ktoré v konečnom dôsledku vytvoria jeden veľký príbeh. Keď sa na to pozrieme zjednodušene, tak hra vám ponúkne pohľad na peloponézsky konflikt, vracia sa aj skúmanie prvej civilizácie a pre fanúšikov klasických vražedných misií tu máme predchodcov templárov, Cult od Kosmos. A že ich je veľa na zabitie ... Jedno moje sklamanie, ktoré pravdepodobne väčšina čitateľov so mnou nebude zdieľať, je málo času stráveného v prítomnosti. Jednalo sa o moje mínus aj u Origins a vrátilo sa aj tu. Mám pocit, že toho času je ešte menej a fakt nechápem prečo. Časti s Desmondom v prvých AC hrách boli koľko krát lepšie ako tie v minulosti. Aspoň sa ale vrátila Layla, ktorá už regulárne pracuje pre asasínov a opäť jej na päty siaha Abstergo – krycia organizácia templárov, ktorí vymysleli Animus.

Nie je však všetko úplne ideálne. Príbeh je síce na veľmi kvalitnej úrovni, ale práve to slovo „úroveň“ je niekedy problém. Pre tých, ktorí sa chcú prebrodiť iba príbehom a neriešiť plno pevností a side questov, nastane v určitých častiach grind, aby ste získali potrebnú úroveň na pokračovanie v questoch. Tým, že je svet taký masívny, môže cestovanie z jednej strany mapy na druhú byť pre niekoho trochu otravné aj keď je počas cesty milión vecí, ktoré môže robiť. Čakať na pokračovanie príbehu sa ale aj tak vždy oplatí.

Assassin's Creed® Odyssey_20180928202552.jpg
    Assassin's Creed® Odyssey__2.jpeg Assassin's Creed® Odyssey_20180929174922.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20180927224903.jpg

Možno sa pýtate, že keď za 40 hodín prejdete príbeh, či tam bude čo robiť. Môžem vás ubezpečiť, že budete mať čo robiť. Na Odyssey sú jednou z najkrajších vecí vedľajšie úlohy. Tie sú tu od výmyslu sveta. Či už sa jedná o klasické „Assassinate“ misie, o jednoduchú pomoc radovým občanom alebo podpaľovanie niekoho príbytku, nestalo sa mi, že by sa systém opakoval a ja sa pri tom nudil. Niektoré vedľajšie úlohy sú kreatívne a rozhodne vytvoria situácie, vďaka ktorým sa budete usmievať od ucha k uchu. Čo mňa osobne veľmi potešilo je fakt, že som nikdy nemal pocit, že som na dákom mieste na mape už bol. Všetky prostredia sú jedinečné. Čo sa týka samotnej rozlohy mapy, tak sa jedná o najväčšie otvorené prostredie v histórií Assassins Creed hier, bez zbytočných loadingov. Ak sa vám zdala mapa v Origins veľká, tak vedzte že táto je ešte o dosť väčšia.

Čo zo začiatku bola ako parádna vec a neskôr sa stala vcelku otrepaná nutnosť sú boje medzi frakciami Sparty a Aténami. Pri každom regióne máte zobrazený vplyv danej frakcie. Ak začnete ničiť zásoby, zabíjať im generálov a vylúpite truhlicu, nabehnú vám na mape dve vlajky. Jedna je za Spartu a jedna za Atény. Bude už len na vás, za koho sa postavíte. Útočníci to majú však vždy o niečo ťažšie. Prvých pár krát tieto boje vyzerajú parádne. Veľké množstvo nepriateľov si to rozdáva medzi sebou na bojisku a vy kosíte hlava nehlava všetko čo vám príde do cesty. Ak to máte spraviť už ale 10ty krát, tak to také „wow“ nie je.

Assassin's Creed® Odyssey_20181006112050.jpg

Assassin's Creed® Odyssey_20181006112103.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20181006112500.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20181006103144.jpg

V Origins som hre vyčítal trochu slabší prístup ku misiám typu „ choď tam a zabi toho“. Z celkového pohľadu sa prístup týchto misií v hre nezmenil. Avšak čo sa zmenilo, je ich počet. Cult of Kosmos sú vlastne prvotní templári, ktorých je v hre neúrekom a sú roztrúsení po celom Grécku. Jedná sa o rozsiahlu organizáciu, ktorých identita je schovaná a jediný spôsob ako ich odkryť je hrať hlavný príbeh a zabíjať známych členov. Celá sieť je poprepletaná, a aby ste sa mohli draka zabiť, musíte mu zoťať všetky hlavy. Môžem teda rozhodne povedať, že aj keď vaša postava nie je vyslovene asasín, hra na samotnom zabíjaní jednotlivých členov kultu stavia.

Keď už som u toho zabíjania. Systém Phylakov v Origins bol veľmi dobre vykonaný a tu je postavený ešte na vyššiu a lepšiu úroveň v podobne nového mercenary systému. Počas hry sa vám stane, že bude na vás vypísaná odmena a podľa toho ako ste zlý, tak sa odmena na vás zvyšuje. Najzábavnejšie situácie prídu, keď sa na vás nahrnie väčší počet žoldnierov a vy s nimi musíte naraz bojovať.

Jedna z najväčších zmien v sérií bola kompletná zmena systému bojov. Origins predstavil možnosť útočiť na viacerých nepriateľov naraz. Časy, keď ste bojovali iba s jedným protivníkom, boli preč, a jednoducho ste mohli zaútočiť na celý gang naraz. Bojový systém Originsu bol veľký krok v pred pre sériu a Odyssey je až na malé drobnosti v podstate rovnaký. Nedá sa ale rozhodne povedať, že by sa jednalo o odkopírované pohyby z Origins. Do hry pribudli špeciálne útoky, ktoré môžete používať na základe vašej staminy. Jedná sa o klasický RPG prvok hier a do Odyssey zapadol parádne. Tieto nové pohyby hru v porovnaní s Origins oživili a tým, že v hre ich je veľa, tak aj pocit repetitívnosti sa dostaví oveľa neskôr, poprípade vôbec.

Čo sa týka týchto špeciálnych skilov, hra vám ponúka na vylepšovanie klasicky tri rozličné cesty. Hunter, warrior a assassin. Hunter pridáva schopnosti pre lukostreľbu, Warrior už klasicky pre bojovníkov a Assassin sa vám bude páčiť ak sa radi plýžite a veci riešite v tichosti. Všetky schopnosti dostať naraz nemôžete, preto odporúčam vyberať to, v čom sa cítite najviac doma a tým sa dopracovať k hlavnému skillu. Vaša postava sa môže vypracovať až po úroveň 50. V každej zóne sú následne rozliční nepriatelia, ktorí majú aj svoju určitú úroveň. Ak si myslíte, že napríklad 3 levely nespravia veľký rozdiel, tak ste vcelku na omyle. Aj tento malý rozdiel zabezpečí, že skončíte tak rýchlo, ako ste začali.

Boli ste fanúšikovia Black Flagu ? Tak to vás určite poteší fakt, že v hre je prepracovaný systém námorných bojov. Nepovedal by som síce, že to je na takej úrovni akou bol Black Flag, avšak v porovnaní s Origins ide o veľký krok v pred. Tak ako svoju postavu, aj loď si môžete rozlične vylepšovať a dokonca aj najímať nových členov posádky. Posádka si vám bude pekne vyspevovať a vy len budete môcť plieniť Aténčanov, Sparťanov a v neposlednom rade rozličných pirátov.

Zvlášť potom musím spomenúť ešte linku okolo prvej civilizácie. Objavením starých artefaktov sa nič nekončí a hra vám poskytne vo forme finálnych bossov aj legendárne stvorenia gréckej mytológie akou je medúza alebo mynotaurus. Ak hráte na inej ako najľahšej obtiažnosti, tak sú títo vagabundi pomerne nároční na zabitie. Avšak boj s nimi je epický a rozhodne sa jedná o lepšie spestrenie, než tomu bolo u minuloročných bojových slonoch.

Assassin's Creed® Odyssey_20180929223651.jpg

Assassin's Creed® Odyssey_20180929205006.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20180929223356.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20181002214345.jpg

V neposlednom rade by som chcel spomenúť mikrotransakcie, ktoré sa opäť v hre nachádzajú. Nový druh oblečenia pre vášho hrdinu alebo koňa nepridáva žiadne výhody a je možné si ich kúpiť aj za reálne peniaze. Čo mi vadí je možnosť si kúpiť skúsenostné body alebo odtajniť časť mapy, poprípade si kúpiť veci na vylepšenie postavy. Svojím spôsobom to však nie je veľmi markantné a spôsobí to prípadné zrýchlenie iba vyslovene nedočkavcom. Avšak podľa mňa v hre pre jedného hráča to nemá čo robiť, obzvlášť keď už si človek zaplatí za DLCčka.

Technický stav hry je na úrovni s Assassins Creed Origins, čo ma trochu sklamalo ale popravde veľmi ani neprekvapilo. Počas 50 hodín som sa s vyslovene vážnym bugom nestretol. Problém však boli občas doskakovacie textúry a čo sa týka grafických bugov, tak občas hra akoby zle renderovala cutscény (napríklad meč ktorý držal Alexios v ruke bol úplne rozpixelovaný). Problém, ktorý bol vylepšený v porovnaní s Origins je snímkovanie. Aj keď hra občas podľa analýz klesne o 1-2 snímky, nie je to tak hrozné ako to bolo u Origins. PS4 PRO verzia má lepšie rozlíšenie a aj samotná stabilita hry mi príde lepšia. Vývojárov treba pochváliť aj za najväčšiu mapu v sérií. O to viacej som bol prekvapený, že okrem niektorých príbehových cutscén a použitia rýchleho presunu, sa hra vôbec nenačítava a pri prechode do novej lokality nezasekáva, za čo patrí vývojárom veľké plus.

Verdikt Assassin's Creed Odyssey si berie z Origins tie dobré veci pričom ich ešte vylepšuje a preto sa hru nebojím nazvať jednou z top hier roka. Je vysoko pravdepodobné že niektorým hrám siahať po päty nebude, avšak v sérií sa jedná o veľký míľnik, ktorý sa dá už len zlepšovať. Prekopaný systém súbojov z Origins a ešte viacej pridaných RPG prvkov pridali hre úplne nový feeling a aj po 50 hodinách som sa u hry nenudil. Príbeh o potomkoch Leonidasa 1. je plný zvratov a emócií a spolu s prítomnosťou a časťou o prvých ľuďoch sa nebojím putovanie starovekým Gréckom zaradiť medzi to najlepšie v sérií. U hry sa ani po splnení príbehu nudiť určite nebudete a hra vám ponúkne minimálne ďalších 20 hodín zábavy. Ako u Origins tak aj tu ma sklamala absencia dlhšieho pobytu v prítomnosti a väčšieho pohľadu do súčasného stavu boja medzi frakciami. Technický stav hry je až na menšie a pomerne vzácne bugy v cutscénach kvalitný a tento krát hra „neseká“ tak značne ako tomu bolo u Origins. Assassin's Creed Odyssey môžem teda s čistým svedomím odporučiť ako novým hráčom série tak aj zarytým fanúšikom, ktorí vedú boje s templármi už 11 rokov.

Celkové hodnotenie 8,7/10

:+: Vylepšený systém súbojov a zapracovanie hlbších RPG prvkov
    :+: Masívna rozloha mapy a krásne spracované prostredie starovekého Grécka
    :+: Výborne podaný príbeh hlavného protagonistu
    :+: Návrat námorných bitiek
    :+: Dôraz na rozhodovanie hráča

:-: Opäť pramálo času venovaného prítomnosti
    :-: Pre niekoho sa môže jednať iba o vylepšený AC: Origins

Pozn. Všetky screenshoty boli zachytené pomocou funkcie Share. Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti Kontiki.

Assassin's Creed® Odyssey_20181006104057.jpg

Assassin's Creed® Odyssey_20181006142859.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20180929204123.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20180929175657.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20181006112526.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20181006143928.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20181006205613.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20180929205358.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20181002212819.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20180930155137.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20181002211448.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20181003234718.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20180929223912.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20181002212505.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20181006112245.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20180930152747.jpg Assassin's Creed® Odyssey_20181002215638.jpg

2. .xXJavisXx.

.xXJavisXx.
    Expand Collapse
    PlayStation Expert

Registroval sa:
    30 Jan 2015
    Príspevkov:
    1 234
    Páči sa:
    901
    Stoky nejak mrskas tie znamky nad 8 :D bud trochen kriticky sakris aj na hry nie len na nas :D keby to bola DC hra uz vidim tu znamku ;)

BlackHawk sa to páči.
  3. BlackHawk

BlackHawk
    Expand Collapse
    PlayStation Padawan

Registroval sa:
    19 Feb 2015
    Príspevkov:
    283
    Páči sa:
    170
    Vyborna recienzia a este lepsia hra :D

Stoklet sa to páči.
  4. Stoklet

Stoklet
    Expand Collapse
    Moderator

Registroval sa:
    16 Jún 2013
    Príspevkov:
    1 120
    Páči sa:
    1 658
    Posledná DC hra odo mňa dostala 7,5 lebo to bola hra stavaná na miktotransakciach (keby si tu recenziu čítal tak vieš). Origins som hodnotil 8čkou a Odyssey je lepšia hra, takže nemám ani dôvod dávať dáku zlú známku. Na 9 to neni, ale 8,7 je adekvátne z môjho hľadiska ( opäť keby si čítal tak pochopíš )

Achilless2012 a BlackHawk sa to páči.
  5. Stoklet

Stoklet
    Expand Collapse
    Moderator

Registroval sa:
    16 Jún 2013
    Príspevkov:
    1 120
    Páči sa:
    1 658