Pridané Recenzia: A Plague Tale: Innocence

Diskusiu 'Novinky' začal Lukáš Lehocký, 14 Máj 2019.

1. Lukáš Lehocký

Lukáš Lehocký
    Expand Collapse
    Administrator
    Člen Vedenia Administrator Moderator Redaktor

Registroval sa:
    2 Máj 2010
    Príspevkov:
    7 475
    Páči sa:
    11 029
    plague.jpg
    Vývojári z Asobo Studio nám pred dvoma rokmi prvýkrát ukázali svoju hru A Plague Tale: Innocence, ktorá hneď zaujala netradičným príbehom, temným spracovaním a historickým zasadením. Ja osobne som bol na finálny výsledok veľmi zvedavý a tak sa teraz môžeme spoločne pozrieť, či sa autorom podarilo z tohto námetu vyžmýkať maximum.

Dej je zasadený do Francúzska v roku 1348 a šľachtická rodina de Rune si užíva posledné dni mieru. Hráči sa ujmú role mladej dievčiny s menom Amicia, ktorá sa vplyvom rôznych neočakávaných udalostí ocitá v nezávideniahodnej situácii. Celá jej rodina bola zmasakrovaná a ostal jej len mladší brat Hugo, ktorý je navyše ťažko chorý a samozrejme veľmi vystrašený. Inkvizícia zodpovedná za vraždu ich rodičov vie, že siroty masaker prežili a je im neustále v pätách. Do toho sa pridávajú následky vojny, choroby, sužujúce obyvateľov Francúzska a krvilačné roje divých potkanov, ktoré zavraždia všetko živé, čo sa im postaví do cesty. Amicia samozrejme nechápe, čím sa práve oni previnili a prečo sú cieľom inkvizície, ale ako postupujete príbehom zistíte, že odpoveď na všetky otázky sa nachádza v ich jedinečnej krvi a kľúčom k zisteniu pravdy je malý Hugo.

A Plague Tale_ Innocence_20190504215534.jpg
    A Plague Tale_ Innocence_20190505225929.jpg A Plague Tale_ Innocence_20190505225607.jpg A Plague Tale_ Innocence_20190504230547.jpg A Plague Tale_ Innocence_20190504222322.jpg A Plague Tale_ Innocence_20190504142020.jpg A Plague Tale_ Innocence_20190504005543.jpg A Plague Tale_ Innocence_20190503185524.jpg

Drvivú väčšinu príbehu zohrávate úlohu opatrovateľky, keďže musíte svojmu bratovi prikazovať kedy má ísť a kedy sa má skryť. Občas to môže byť trochu otravné ale čoskoro zistíte, že Hugo nie je len bremeno ale aj užitočný pomocník, ktorý napríklad dokáže preliezť cez malé otvory a otvoriť cestu z druhej strany. V úvodných častiach som si myslel, že hru prejdem bez toho, aby som niekoho musel zabiť. Predsa len, Amicia je mladé dievča, ktoré ledva zodvihne meč, nie to ešte aby s ním niekoho zabila. Vývojári jej však predsa len dali celkom netradičnú zbraň v podobe praku, čo sa nakoniec ukázalo ako veľmi dobrá voľba. Nielenže dokáže strelou do prostredia odpútať pozornosť nepriateľov, ale presnou ranou do hlavy pošle nešťastníka na onen svet. Dobré je to, že hra vás väčšinu času nenúti zabíjať, avšak sú momenty, kedy to je proste nevyhnutné.

Spomínaný prak má však aj ďalšie využitie. Hrou vás bude sprevádzať stále viac spriatelených postáv, medzi nimi aj učeň alchýmie. Vďaka nemu sa dozviete o nových receptoch, z ktorých si vyrobíte muníciu. Niektorá dokáže zapáliť vyhasnuté ohne a následne ďalšou ich môžete zahasiť. Tiež viete prinútiť obrneného nepriateľa, aby si dal dole prilbu (a následne ho zlikvidovať) alebo prinútiť roje potkanov, aby sa vám pratali z cesty. Výroba týchto rôznych zlepšovákov stojí dosť surovín, ktoré sa dajú využiť aj inak. Amicia si môže vylepšiť prak, ktorý bude tichší a účinnejší, alebo zvýšiť kapacitu priestoru na predmety. Ak si ale budete neustále vyrábať muníciu, ktorá vám uľahčí cestu, tak na ďalšie vylepšovanie vybavenia zabudnite. Preto sa musíte rozhodnúť, čo je pre vás dôležitejšie a pokúsiť sa úrovne zdolať s čo najmenším použitím alchymistických predmetov.

A Plague Tale_ Innocence_20190506231425.jpg A Plague Tale_ Innocence_20190504225117.jpg A Plague Tale_ Innocence_20190504215345.jpg A Plague Tale_ Innocence_20190504143234.jpg A Plague Tale_ Innocence_20190504011355.jpg A Plague Tale_ Innocence_20190504011100.jpg

Na likvidáciu nepriateľov ideálne poslúžia roje potkanov, ktoré vyliezajú hlavne v noci, pretože sú veľmi citlivé na svetlo. Kedykoľvek môžu vyraziť zo zeme ako gejzír a zatarasiť vám cestu. A to sú momenty, kedy hráči musia trochu pohnúť rozumom, sledovať prostredie a s použitím dostupných možností zistiť, ako sa cez čierne more dostať. Môžete napríklad prilákať nepriateľa s lampášom, ktorý mu vo vhodnom čase zničíte a uvidíte, ako sa s krikom utopí v roji potkanov. Počas toho, ako budú na ňom hodovať, vy sa v pohode môžete presunúť ďalej. Musíte si zapaľovať ohne v diaľke a vytvárať si tak bezpečné ostrovčeky, kde si oddýchnete a porozmýšľate nad ďalším postupom. Väčšinu času mi nájdenie cesty trvalo len pár sekúnd ale aj tak ma tieto sekcie bavili asi najviac. Ako som už spomínal, Amicia po čase dostane možnosť vyrobiť si nové druhy munície, ktoré trochu spestria postup a otvoria viac možností, ako úrovňou prejsť.

Čo autori zvládli výborne je dizajn prostredí a atmosféra. Keď som vstupoval na bojisko so stovkami mŕtvych Angličanov a Francúzov, tak som mal normálne zimomriavky. Návšteva mesta, kde sa na zemi povaľovali následky epidémie ohlodané rojmi potkanov, rovnako stála za to. Tvorcom sa výborne podarilo zachytiť krvavú atmosféru temného obdobia histórie. Keďže v hre zohráva dôležitú úlohu hra svetla a tieňov, tak ich spracovanie musí byť na úrovni, čo sa autorom aj podarilo. Momenty, keď chodíte v tmavých tuneloch a obklopujú vás zo všetkých strán hladové roje a vašou jedinou ochranou je slabý lúč svetla v rukách, dokážu skvelo budovať napätie. Vizuálna stránka hry je veľmi pekná a ťažko jej niečo vytýkať.

A Plague Tale_ Innocence_20190504005747.jpg
    A Plague Tale_ Innocence_20190507134709.jpg A Plague Tale_ Innocence_20190506234251.jpg A Plague Tale_ Innocence_20190505233038.jpg A Plague Tale_ Innocence_20190504220957.jpg A Plague Tale_ Innocence_20190504220900.jpg A Plague Tale_ Innocence_20190504215609.jpg A Plague Tale_ Innocence_20190503184142.jpg

Samozrejme A Plague Tale: Innocence nie je dokonalá a nájdu sa tu aj menšie chyby. Najviac do očí bije inteligencia nepriateľov, ktorý moc rozumu nepobrali a tak niekedy prekvapia svojou reakciou. Menšie výhrady mám tiež voči rojom potkanov. Boli momenty, keď som ich proste nejako zahnal do kúta, kde vytvorili zvláštne kôpky, ktoré až tak dobre nevyzerali. Väčšinu času si však svoju úlohu plnia výborne. Tvorcovia sa pochválili, že dokážu pred hráča vypustiť až 5000 jedincov súčasne a simulovať ďalších 5000 mimo obrazovky. Síce to nie sú hordy ako v Days Gone alebo World War Z, no aj tak záplava svietiacich hladných očí dokáže vyvolať nepríjemné pocity.

A Plague Tale: Innocence je čisto hra pre jedného hráča a ponúkne celkovo 16 kapitol. Tie sa podľa skúseností hráča dajú pokoriť za približne osem hodín, čo fakt nie je veľa. Do opakovaného hrania sa zrejme pustíte iba pozbierať stratené predmety kvôli lovu na trofeje (ak sa posnažíte dáte to za jedno hranie). Síce sa hra nepredáva za plnú cenu (okolo 42€), ale ak by autori z ceny ešte viac upustili, určite by oslovili väčšie množstvo hráčov. Príjemným plusom je lokalizácia v podobe českých titulkov.

:+: Pútavý príbeh s prekvapivými zvratmi
    :+: Verné spracovanie historického prostredia a zobrazenie všetkých hrôz danej doby
    :+: Výborné sekcie s divokými potkanmi, ktoré môžete využiť vo svoj prospech

:+: Súboje s "bossmi"
    :-: Inteligencia nepriateľov

:-: Po prvom prejdení už hra nemá čo ponúknuť

Verdikt Vo výsledku je A Plague Tale: Innocence veľmi slušná hra, ktorú by som prirovnal k Hellblade. Nezaberie síce veľa času ale ponúkne slušný príbeh s netradičným námetom a zaujímavými hernými mechanikami vo veľmi peknej grafike. Ak by ste aj nekupovali day one, určite sa v nejakej akcii po nej poobzerajte.

Celkové hodnotenie: 8/10

Pozn. Všetky screenshoty a videá boli zachytené pomocou funkcie Share na konzole PlayStation 4 Pro. Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti Comgad.

#1 Lukáš Lehocký, 14 Máj 2019
    Naposledy upravil: 14 Máj 2019
    Scholtzko13, kerny81, POLGY a 8 ďalším sa to páči.
  2. stanleysvk

stanleysvk
    Expand Collapse
    Gamer

Registroval sa:
    18 Jún 2014
    Príspevkov:
    211
    Páči sa:
    163
    Tak nakoniec to vyzerá na príjemné spestrenie spomedzi všetkými strielačkami čo teraz vychádzajú :gaming:

noxus sa to páči.
  3. Jakub188

Jakub188
    Expand Collapse
    PlayStation Padawan

Registroval sa:
    4 Apr 2014
    Príspevkov:
    376
    Páči sa:
    246
    Plánoval som hneď v deň vydania ale to Days Gone nemá konca. :D

Bino17007 a stanleysvk sa to páči.
  4. GamerkoMT

GamerkoMT
    Expand Collapse
    PlayStation Padawan

Registroval sa:
    1 Mar 2014
    Príspevkov:
    352
    Páči sa:
    335
    Dnes hrám, som asi v 10 kapitole. Za mňa zaujímavý príbeh a dobrá hratelnosť. (y)

Zdielať túto stránku