Pridané Recenzia: 11-11: Memories Retold

Diskusiu 'Novinky' začal werticalx, 8 Nov 2018.

1. werticalx

werticalx
    Expand Collapse
    Redaktor
    Redaktor

Registroval sa:
    18 Aug 2015
    Príspevkov:
    450
    Páči sa:
    237
    45777750_2225468561020372_7725977512110456832_n.jpg

Bandai Namco sa pokúsili o niečo, čo nie je v hernom priemysle až tak úplne bežné. Dali dokopy menšie herné štúdio s veľkým a skúseným animovaným štúdiom aby sa pokúsili priniesť hráčom jedinečný herný zážitok. Výsledkom tejto spolupráce je príbehová adventúra z obdobia prvej svetovej vojny sledujúca príbeh dvoch ľudí na opačných stranách barikády – 11-11: Memories Retold.

DigixArt je malé francúzke štúdio, ktoré vzniklo v roku 2015 a pred 11-11 vydali len jedinú hru. Na jeho čele ale stojí Yoan Fanise, ktorý sa významnou mierou podieľal na hrách ako Beyond Good and Evil, Assassin Creed III ale hlavne Valiant Hearts: The Great War. Na druhej strane stojí animované štúdio Aardman s takmer 50 ročnými skúsenosťami, ktoré vytvorilo značky ako napríklad Slepačí úlet, Wallace & Gromit alebo Ovečka Shaun.

11-11_ Memories Retold_20181103094617.jpg 11-11_ Memories Retold_20181102172621.jpg 11-11_ Memories Retold_20181102173505.jpg 11-11_ Memories Retold_20181102171947.jpg 11-11_ Memories Retold_20181102173952.jpg

Hra sa odohráva počas prvej svetovej vojny a sleduje príbeh dvoch postáv. Harry Lambert je mladý Kanaďan, ktorý za nešpecifikovaných okolností prišiel o obidvoch rodičov. Po nehode sa ho ujal pán Taylor a spolu s jeho dcérou Juliou ich vychoval. Harry u neho v súčasnosti pracuje ako fotograf. Jeho život sa náhle zmení, keď k ním zavíta major Barrett a ponúkne Harrymu možnosť vydať sa s ním do Európy na front ako jeho osobný fotograf. Harry je tajne zamilovaný do Júlie a vidí ako jeho tajná láska vzhliada k Barrettovi ako k hrdinovi. Preto neváha a súhlasí s ponukou a za vidinou slávy a uznania sa po boku Barretta vydáva na vojnový front.

Kurt Waldner je nemecký technický inžinier, otec a hlava rodiny. Počas stavby jednej zo vzducholodí začuje v rádiu novinky o jednom z bojových oddielov – SR125. Oddiel plný mladých chlapcov sa už niekoľko dní neohlásil a je veľmi pravdepodobné, že buď padli do zajatia alebo zahynuli. Na tom by nebolo nič neobvyklé keby medzi členmi oddielu nebol aj Kurtov syn – Max. Kurt potrebuje zistiť pravdu a preto dobrovoľne narukuje do nemeckej armády s cieľom nájsť svojho nezvestného syna.

11-11_ Memories Retold_20181103101114.jpg
    11-11_ Memories Retold_20181102173155.jpg 11-11_ Memories Retold_20181102183030.jpg 11-11_ Memories Retold_20181103104342.jpg 11-11_ Memories Retold_20181102175223.jpg

Autori sa držali historicky presných udalostí. V koži obidvoch hlavných hrdinov sa ocitnete v historických bitkách pri Somme, Vimy či Passchendaele. Podarilo sa im veľmi presvedčivo zachytiť tiesnivú atmosféru prvej svetovej vojny, jej rozsah, jej hrôzy a zúfalstvo všetkých živých tvorov, nie len ľudí. Autori nám v príbehu podali dokonalú ukážku priateľstva a rešpektu medzi dvoma osobami, ktorý mali rozdielny cieľ ale veľmi podobnú cestu. Ukázali nám, že to, že stojíte na opačných stranách barikády neznamená, že ste nepriatelia. Veľmi dobre spracovali jazykovú bariéru medzi hlavnými postavami a takisto sa výborne pohrali s myšlienkou, že morálne a čestné činy z vás nemusia spraviť hrdinu, ba naopak.

Grafika je unikátna, nemusí sadnúť každému. Zo začiatku nesadla ani mne až kým mi to nedoplo a nespojil som si príbeh, grafiku a názov hry. Hlavné postavy svoj príbeh neprežívajú, oni ho totiž rozprávajú, spomínajú naň. Po tomto „odhalení“ som si začal uvedomovať podstatu zvoleného grafického štýlu. Spomienky sú často len matné, rozmazané a zrnité a to sa naozaj autorom podarilo znázorniť. Pre príbeh dôležité postavy majú detailnejšie prepracované tváre, tie nepodstatné tam majú takmer len machuľu.

11-11 _ Memories Retold__58.jpeg
    11-11 _ Memories Retold__6.jpeg 11-11 _ Memories Retold__41.jpeg 11-11 _ Memories Retold__79.jpeg 11-11 _ Memories Retold__49.jpeg

Hrateľnosť je veľmi jednoduchá, typická pre príbehovú adventúru. Primárna náplň je pohyb a interakcia s okolím, prevažne s inými osobami. Sem tam sa do cesty pripletie nejaká oprava rádia, fotenie či odpočúvanie nepriateľa. V určitých momentoch by sa hre celkom hodila kooperácia ale nedá sa vyslovene povedať, že tu chýba. Celú hru vás sprevádzajú momenty, kde sa máte rozhodnúť čo urobíte, čo poviete, čo napíšete. Rozhodnutia počas hry ale bohužiaľ nemajú na príbeh dopad. Hra síce obsahuje asi 7 rôznych zakončení, avšak všetky sa odvíjajú od vašich rozhodnutí v poslednom dialógu a v scéne pred ním.

Herná doba je jedným z hlavných mínusov tejto hry. Ak si nepotrpíte na dôkladné skúmanie okolia a zbieranie „collectibles“, tak hru dokážete prejsť za 4 hodiny, možno aj menej. Osobne som sa snažil hľadať aj „collectibles“, fotil som aj nepovinné objekty a podobne. Hru som začal hrať v piatok po práci a prešiel som ju v sobotu niekedy podvečer, avšak hral som okrem toho ešte inú hru. Herná doba je teda aj napriek nižšej cenovke (30€) skutočne veľmi krátka.

11-11_ Memories Retold_20181107100333.jpg
    11-11_ Memories Retold_20181107090648.jpg 11-11_ Memories Retold_20181102174156.jpg

Potešila ma symbolika hry a čas kedy vychádza, dva dni pred 100. výročím ukončenia prvej svetovej vojny. Pravdepodobne kvôli tomu aby ste mohli hru za tie dva dni prejsť a ocitnete sa tak herne na konci vojny presne o 100 rokov neskôr.

Verdikt Hra 11-11: Memories Retold je nádherným vyjadrením úcty voči všetkým živým tvorom, ktorý padli v prvej svetovej vojne. Autorom sa dokonale podarilo pomocou unikátneho grafického štýlu vykresliť skutočnú podobizeň vojny, jej dej a následky. Príbeh vás ani pri jednom z viacerých možných zakončení nenechá chladným. Prinúti vás premýšľať ako by ste sa zachovali v podobnej situácii vy, doženie vás k empatii, smútku, zlosti či úľave. Pravdepodobne jediná vec, ktorá vás bude mrzieť bude fakt, že sa hra skončila tak rýchlo a rozhodnutia takmer počas celej hry mali minimálny, takmer žiadny dopad na koniec príbehu.

:+: Príbeh a spôsob jeho prerozprávania
    :+: Atmosféra prvej svetovej vojny
    :+: Unikátny grafický štýl

:-: Dĺžka hry
    :-: Až rozhodnutia v samom závere hry majú na príbeh vplyv

Celkové hodnotenie 9/10
    Pozn. Všetky screenshoty boli zachytené pomocou funkcie Share. Za poskytnutie hry na recenziu ďakujeme spoločnosti Cenega.

stanleysvk a Stoklet sa to páči.

Zdielať túto stránku