Pridané PlayStation 5 odhaľuje svoje vnútro

Diskusiu 'Novinky' začal Lukáš Lehocký, 18 Mar 2020.

1. Lukáš Lehocký

Lukáš Lehocký
    Expand Collapse
    Administrator
    Člen Vedenia Administrator Moderator Redaktor

Registroval sa:
    2 Máj 2010
    Príspevkov:
    8 341
    Páči sa:
    11 450
    ps5.jpg
    Mark Cerny dnes v 50 minútovom videu predstavil hráčom niekoľko technických detailov ohľadom novej konzoly PlayStation 5. Poďme sa teda pozrieť na všetky potvrdené špecifikácie.

• CPU: 8x Zen 2 Cores na 3.5GHz (variabilná frekvencia)
    • GPU: 10.28 TFLOPs, 36 CUs na 2.23GHz (variabilná frekvencia)
    • GPU architektúra: Custom RDNA 2
    • Pamäť: 16GB GDDR6/256-bit
    • Pamäťová šírka pásma: 448GB/s
    • Vnútorné úložisko: Custom 825GB SSD
    • I/O Throughput: 5.5GB/s (Raw), Typical 8-9GB/s (Compressed)
    • Rozšírenie úložiska: NVMe SSD Slot
    • Externé úložisko: USB HDD podpora
    • Mechanika: 4K UHD Blu-ray
    Sony to myslí vážne hlavne pri spracovaní audio stránky, ktorá teraz využíva Tempest Engine. Jedná sa o prepracovanú výpočtovú jednotku GPU, ktorá je schopná podporovať stovky zdrojov zvuku, ako napríklad simulovať jednotlivé kvapky vody v daždivej scéne či v sprche. O vtiahnutie do virtuálneho sveta sa postará tiež systém Head-related Transfer Function (HRTF). Vďaka 3D audio budete môcť dokonale určiť polohu zdroja zvuku.

Snahou spoločnosti je priniesť kvalitné 3D audio pre všetkých PS5 hráčov, takže je jedno či budete hrať na slúchadlách, TV reproduktoroch alebo soundbare.

Zabudovaný špeciálny SSD s veľkosťou 825 GB (s rýchlosťou 5.5GB) je 100 krát rýchlejší ako pri PS4. Úložisko bude aj tentoraz možné rozšíriť cez externé disky, avšak s minimálne rovnakou prenosovou rýchlosťou. Pri PS4 hrách postačia klasické disky, pri PS5 hrách bude nutné kúpiť licencované a aj drahšie. Lepšie SSD umožní rýchlejšie načítanie hry, rýchlejšiu inštaláciu aktualizácií a takmer žiadne loading obrazovky.

ssd.jpg

Na slovo prišla aj spätná kompatibilita. Na PlayStation 5 údajne testovali 100 najhranejších PS4 titulov a "takmer všetky" bude možné hrať pri štarte PS5. Niektoré hry ale bude nutné navyše upraviť. PlayStation 3, PlayStation 2 alebo PSone tituly spomenuté neboli. Pre porovnanie, Xbox Series X sľubuje 100% kompatibilitu s Xbox One hrami a podporuje vybrané Xbox 360/Xbox hry.

kompat.jpg
    Nová konzola by mala mať tiež lepšie vyriešené chladenie, takže PS5 sa nebude snažiť odletieť z vašej izby. K tomu má pomôcť "variabilná frekvencia." Tá umožňuje vybaviť PS5 chladiacim systémom, ktorý je špeciálne skonštruovaný tak, aby zvládal nastavené množstvo energie, ktoré konzola vyžaduje.

V skratke povedané - vetráčik v konzole už nebude tak hučať.

fan.jpg
    V porovnaní s novým Xboxom je PS5 na tom trošku slabšie, čo sa však môže odraziť na nižšej uvádzacej cene. Odhaduje sa na 500€.

Porovnanie PlayStation 5 vs Xbox Series X (zdroj: pushsquare)
    ps5xbox.jpg

#1 Lukáš Lehocký, 18 Mar 2020
    Naposledy upravil: 18 Mar 2020
  2. El_Scorpio

El_Scorpio
    Expand Collapse
    Miestny fanboy

Registroval sa:
    6 Feb 2013
    Príspevkov:
    631
    Páči sa:
    1 004
    Som rád, že Cerny priznal problémy s odberom energie a následným prehrievaním a hlučnosťou konzoly. Priznanie si reality je prvým krokom k náprave. A po 14 rokoch vypekania a vysávania s PS3 a PS4 by už mohli konečne nabehnúť na vlak moderného hrania a po vzore tichých PC a Xboxu sa pridať.

Mierne nižší výkon mi nevadí. Vývojári budú optimalizovať pokiaľ možno čo narovnomernejšie. Nebudú chcieť robiť dve verzie. Navyše pokiaľ PS5 získa momentum (má lepšiu štartovaciu čiaru čo sa týka komunity a sily značky) tak väčšina hier sa prispôsobí tomu mierne vyššiemu výkonu a extra výkon Xboxu sa minie na vyššie detaily (napr. high vs. very high, teda pri ceste namiesto 3 trsov trávy bude 6).

Menši SSD je už problém, ale som rád, že Sony si zachováva prístup rozširovania, síce certifikovanými, ale predsa bežne dostupnými diskami 3. strán. Už nechcem zažiť dobu predražených pamätových kariet či už prvých PS alebo potom handheldov.

Celkovo tú prezentáciu hodnotím - veľa som sa nedozvel, ale čakal som horšie. U mňa hrá v prospech Sony najmä fakt, že má lepšiu hernú knižnicu a budem tam mať 2 generácie v jednej. A zdá sa, že prevádzkové vlastnosti, ktoré sú achilovou pätou konzol od Sony, sa možno konečne zlepšia. Čakám ďalej.

Robo_1978, POLGY a sidmortis4 sa to páči.
  3. Lukáš Lehocký

Lukáš Lehocký
    Expand Collapse
    Administrator

Registroval sa:
    2 Máj 2010
    Príspevkov:
    8 341
    Páči sa:
    11 450
    Páči sa mi, že sa viac zamerali na audio stránku. To je veľmi dôležitý prvok. Dupot Mr. X v Resident Evil 2 bude ešte hororovejší ....

4. peklo

peklo
    Expand Collapse
    Gamer

Registroval sa:
    24 Aug 2015
    Príspevkov:
    176
    Páči sa:
    92
    tato konferencia nebola určená hráčom ale vývojárom hier,developers dosť zložite na pochopenie pre hráčov kedže to bolo technické

5. mantis

mantis
    Expand Collapse
    PlayStation Padawan

Registroval sa:
    6 Máj 2010
    Príspevkov:
    431
    Páči sa:
    86
    Tak sa to rozbehlo ...vykonnostne kolo zatial prehravame.
    Dalsie kola pred nami :
    -cena
    -sluzby
    -hry

6. peklo

peklo
    Expand Collapse
    Gamer

Registroval sa:
    24 Aug 2015
    Príspevkov:
    176
    Páči sa:
    92
    zabudol si na to najdoležitejšie o čom bola táto prezentácia technologie evidentne technologia ponímania zvuku,spracovania obrazu,zníženie tepla atd atd jednoducho táto konferencia bola o tom že nie výkon je dôležití ale použité technologie ...

werticalx a BlackHawk sa to páči.
  7. mantis

mantis
    Expand Collapse
    PlayStation Padawan

Registroval sa:
    6 Máj 2010
    Príspevkov:
    431
    Páči sa:
    86
    Tak ten kto si tu konferenciu pozrie alebo sa docita informacie tak dospeje k nazoru aky popisujes pokial to nie je zaslepeny fanboy samozrejme.
    Moj prispevok bol mysleny skor v tom “odlahcenom” smere. Predsa len ako pises technologie mame predstavene tak isto aj vykon.
    Dalsie aspekty ktore budu urcovat smer novej generacie konzol a konkurencie schopnost su este za dverami .

8. El_Scorpio

El_Scorpio
    Expand Collapse
    Miestny fanboy

Registroval sa:
    6 Feb 2013
    Príspevkov:
    631
    Páči sa:
    1 004
    Čítal som sa zaujímavý názor a celkom mi dáva aj logiku. Pôvodne sa špekulovalo, že PS5 bude mať celkový výkon nejakých 9,2 teraflops. A keď zistili, že Xbox bude mať značne viac, tak to museli pretaktovať vyššie koľko to dalo. Preto je tam také čudné to finálne číslo - 10.28. A tu vznikajú troška obavy. Konzola bola dizajnovaná na o nejakých 10% nižší výkon a teraz... bude stíhať to chladenie atď? Možnože chceli aby bola úplne tichá, teraz s týmto bude stredne hlučná... No uvidíme, ale fakt mám pocit, že Sony plátajú a spinkali na vavrínoch po tom úspechu. Microsoft všetko pekne ukázal, nič neskrýva. A Sony len po kúskoch, tu logo, tam načítacia obrazovka, hentam hrubé papierové špecifikácie...

Našiel som tabuľku s TDP (spotreba, od toho sa odvíjajú teploty a teda dôležitosť chladenia)
    Xbox One 95W
    Xbox Series X 180 W
    PS4 75 W
    PS5 150W

#8 El_Scorpio, 19 Mar 2020
    Naposledy upravil: 19 Mar 2020
  9. Lukáš Lehocký

Lukáš Lehocký
    Expand Collapse
    Administrator

Registroval sa:
    2 Máj 2010
    Príspevkov:
    8 341
    Páči sa:
    11 450
    Celkom zaujímavá úvaha, je pravda ze 10,28 je divné číslo.

10. ati360

ati360
    Expand Collapse
    Miestny fanboy

Registroval sa:
    2 Júl 2010
    Príspevkov:
    714
    Páči sa:
    404
    Preco divne cislo ved Xbox tiez nema cistych 12TF ale 12,155TF

11. Soky999

Soky999
    Expand Collapse
    Gamer

Registroval sa:
    8 Apr 2014
    Príspevkov:
    148
    Páči sa:
    159
    nevydavajme niekoho nazor ako istotu ze je to urcite tak...co ked to tak chceli od zaciatku? lebo 36CU zabera mensiu plochu na kremiku ako 56CU ktore ma xbox, to je fakt, nie moj nazor...kvoli nizsim nakladom sa to sony maximalne oplati...skor je otazka preco xbox ma len 1815Mhz ked sony dokaze vytiahnut 2250Mhz...xbox kludne mohol dat 44CU s frekvenciou ktore ma sony a dosiahlo by tiez 12Tflops..to znamena ze xbox ma velky pomalsie taktovany cip zatial co sony ma mensi a tym padom lacnejsi cpu+gpu ale vyssie taktovany...navyse sony mohlo s touto konfiguraciou pocitat od zaciatku, je to orientovane na cena/vykon nehovoriac o tom ze ma aj nizsiu spotrebu...mne PS4 slim taha 80W iba v menu, v hrach je to 120-130W...tu tabulku co si nasiel mi nedava celkom zmysel nakolko aj v xboxe je 300W zdroj ktory ma urcite vyssiu ucinnost ako je norma 80% takze xbox odhadujem na 200-250W a vklude moze mat aj 50-60W, tie nove Zeny od AMD zeru fakt malo bez zataze...takze neberte niekoho nazor ako ze to je urcite tak, lebo v tom pripade sirite hoax :)

12. El_Scorpio

El_Scorpio
    Expand Collapse
    Miestny fanboy

Registroval sa:
    6 Feb 2013
    Príspevkov:
    631
    Páči sa:
    1 004
    Tie frekvencie sú v prípade PS5 "up to". Čiže maximálny boost. Zatiaľ čo procák v Xboxe dokáže konštantne držať na všetkých jadrách 3,6 GHz a keď potrebuje dať boost tak dá 3,8 GHz, tak PS5 základnú frekvenciu neprezradila a 3,5 je (krátkodobý) boost. To isté s grafikou. 2230 MHz GPU neudrží, to je šialené číslo v túto dobu. Takže je reálne možné, že v priemere tá grafika nemusí dať ani tú frekvenciu čo uvádza Microsoft u seba.

Čo sa týka vyladenosti hardvéru mám väčšiu dôveru (paradoxne) v Microsoft. Už z toho dizajnu tej škatule je vidieť dôraz na chladenie, vedia s akým výkonom chceli odzačiatku operovať a podriadili tomu dizajn a výkon celej sústavy. A navyše po fiasku s X360 na One ukázali, že ladiť vedia. Uvidíme, ja si jednoznačne počkám taký rok, že ako sa konzoly uvedú. Aké budú reálne prevádzkové vlastnosti, aké budú služby, aké budú hry (už vydané aj oznámené), aké budú ceny doplnkových SSD pre oba kúsky a potom sa rozhodnem. Ak teda ekonomická situácia vo svete vôbec bude taká, že to bude na programe dňa, lebo všetci strašia, že sa vrátime do doby kamennej.

13. TomiSVK89

TomiSVK89
    Expand Collapse
    PlayStation Expert

Registroval sa:
    20 Jan 2014
    Príspevkov:
    1 150
    Páči sa:
    1 861
    Kokso koľko technikov sa tu našlo :D a je jediné čo viem je že či je pekná alebo škaredá grafika :D po novom už viem rozoznať 30fps a 60fps :D

14. majousky

majousky
    Expand Collapse
    PlayStation Padawan

Registroval sa:
    15 Jún 2014
    Príspevkov:
    393
    Páči sa:
    460
    Na Xbox to nemá. Ten dáva zo seba Dolby Atmos a tam by si mal počuť Resident Evil 2.

15. SlovakianEAGLE

SlovakianEAGLE
    Expand Collapse
    Herný guru

Registroval sa:
    1 Júl 2010
    Príspevkov:
    768
    Páči sa:
    608
    U mna to urcite teraz nebude day one kupa. Ale urcite pockam aspon minimalne 1 rok. A mozno pockam specialnu ediciu. Jedine co mam obavy z toho zvuku. 3D sound a neviem ake surround. Uverim az ked budu realne recenzie. Kedze to nebude mat Dolby Atmos som trocha sklamany.

16. majousky

majousky
    Expand Collapse
    PlayStation Padawan

Registroval sa:
    15 Jún 2014
    Príspevkov:
    393
    Páči sa:
    460
    Dolby Atmos len na Xbox (y)

SlovakianEAGLE sa to páči.
  17. SlovakianEAGLE

SlovakianEAGLE
    Expand Collapse
    Herný guru

Registroval sa:
    1 Júl 2010
    Príspevkov:
    768
    Páči sa:
    608
    Ved uvidime ako sa vyvinie ta kriza. Ale urcite neskor planujem obe konzoly mat. Uz len kvoli Microsft Flight simulatoru. Ked to bude super aj na konzole urcite kupujem.

Zdielať túto stránku