Pridané Horizon Zero Dawn - ako to vlastne skončilo?

Diskusiu 'Novinky' začal Lukáš Lehocký, 27 Jan 2022.

 1. Lukáš Lehocký

  Lukáš Lehocký
  Expand Collapse
  Administrator
  Člen Vedenia Administrator Moderator Redaktor Recenzent

  Registroval sa:
  2 Máj 2010
  Príspevkov:
  10 667
  Páči sa:
  12 100
  hor1.jpg
  Od vydania Horizon Zero Dawn ubehlo už pár rokov a je možné, že ze ten čas vám niektoré časti príbehu už vyfučali z hlavy. A z tohto dôvodu tu si teraz dáme rekapituláciu udalostí, ktoré viedli k vyhynutiu ľudstva a tiež si pripomenie dobrodružstvo, ktoré zažila Aloy v hlavnej hre a rozšírení The Frozen Wilds.

  Stavbu rozprávania príbehua obsah som prevzal od borcov z PushSquare.

  Úvod

  V nasledujúcich riadkoch si chronologicky prejdeme všetky udalosti, ktoré viedli k vyhynutiu ľudskej rasy, prítomnosti robotických strojov až po opätovné osídlenie Zeme a samozrejme sa zameriame aj na samotný príbeh Aloy. Všetko sa to začína dlho pred udalosťami z Horizon Zero Dawn, v 30. rokoch 20. storočia, keď ľudstvo, ako ho poznáme, čelilo vážnym problémom.

  Hrozba globálneho otepľovania
  Globálne otepľovanie sa stupňuje a spôsobuje na Zemi viacero život ohrozujúcich katastrof. Obete týchto udalostí sú nútené opustiť svoje domovy, ktoré pohltil stúpajúci príliv mora. Globálne otepľovanie likviduje celé krajiny a Spojené kráľovstvo, ktoré je domovom núdzového utečeneckého tábora, stráca kontrolu nad svojimi obyvateľmi, ktorí sa dostávajú do stretu s mocnou vládou. Výsledkom je smrť tisícov ľudí.

  hr.jpg
  Snaha o nápravu vecí
  V roku 2040 sa začína spoločné globálne úsilie v boji proti environmentálnej katastrofe. Popredné svetové mozgy využívajú riešenia zelenej energie, pokročilú robotiku a AI na spomalenie a dokonca zvrátenie účinkov, ktoré má globálne otepľovanie na planétu.

  Dr. Elizabet Sobeck, geniálna špecialistka na robotiku, je zamestnaná technologickou veľmocou Faro Automated Solutions, ktorej velí Tedo Faro. Do spoločnosti vstupuje kvôli svojej vášni a odborným znalostiam v oblasti environmentálnej robotiky a dúfa, že svoje know-how využije na pomoc pri riešení niektorých vážnych problémov Zeme.

  Bohužiaľ, v roku 2048 sa Ted Faro rozhodne, že môže zarobiť viac peňazí investovaním do automatizovaných vojenských operácií. Faro tak predstavuje rad strojov známych ako Chariot, ktoré sú schopné ustanoviť presadzovanie násilnými prostriedkami. Stroje Chariot sa roja a roje fungujú ako myseľ úľa. Všetky tri hlavné modely v rade slúžia na rôzne účely, čo v konečnom dôsledku znamená, že každý roj strojov je sebestačný a v prípade potreby sa dokonca sám replikuje. Ako núdzové opatrenie môžu všetky tri modely spotrebovať biomasu na doplnenie paliva. Podstatné je, že nemajú zavedené žiadne bezpečnostné opatrenia. Ak by sa niečo pokazilo, bolo by takmer nemožné prepísať kód robotov a vypnúť ich.

  char.jpg
  Stroje Chariot sa predávajú zostávajúcim svetovým superveľmociam, aby ochránili svoje krajiny a tých niekoľko zdrojov, ktoré zostali v umierajúcom prostredí. To znamená, že roboty sú rozmiestnené do všetkých kútov Zeme.

  Sobeck je zhrozená Farovými krokmi v oblasti vojenskej robotiky a rezignuje, pričom v roku 2049 založí svoju vlastnú úspešnú environmentálnu technologickú spoločnosť s názvom Miriam Technologies. Farov rad vojenských robotov Chariot má však úspech, pričom nahradzujú väčšinu ozbrojených síl Zeme. Stroje sú všadeprítomné, Spojené kráľovstvo v roku 2052 úplne zruší svoju ľudskú armádu v prospech plne automatizovanej armády. V roku 2055 robia to isté v USA.

  Prichádza noc
  V roku 2062 sa jeden z rojov Chariot zrazu stane nekontrolovateľným. To znamená, že spoločnosť, ktorá vlastní roj, stratí kontrolu nad robotmi a stroje tak fungujú nezávisle. Medzi rojom je aj jednotka Horus, ktorá je schopná vyrobiť viac strojov pre svoj roj – čiže obrovská chodiaca továreň, ktorá vygeneruje obrovské množstvo robotov. Najhoršie je to, že všetky tieto roboty začínajú využívať svoju kapacitu na tankovanie prostredníctvom biomasy, čo znamená, že chodia po planéte a spotrebúvajú akúkoľvek biologickú hmotu, ktorú nájdu. To zahŕňa aj ľudí.

  plague faro.jpg

  Ted Faro usúdi, že nabúranie sa do roja a jeho vypnutie môže trvať desaťročia, vďaka nepreniknuteľnému zabezpečeniu chrániacemu všetky stroje Chariot. Je zrejmé, že v tom čase už bude príliš neskoro na záchranu ľudstva. Faro v zúfalstve privolá na pomoc Elizabet Sobeck. Tá dospela k záveru, že pri rýchlosti, ako sa veci dejú, má ľudská rasa len 15 mesiacov, kým bude Zem zbavená všetkého života.

  Medzitým si svet začína uvedomovať, čo je vo veci. Nekontrolovateľný roj strojov je označovaný ako Farov mor a riziko, že sa o katastrofickom omyle Teda Fara dozvie verejnosť, každým dňom rastie. Sobeck to využíva vo svoj prospech a prinúti spoločnosť financovať projekt Zero Dawn.

  Projekt Zero Dawn
  Projekt Zero Dawn nie je snahou zastaviť roj. Ide o prostriedok, ktorý má zabezpečiť budúcnosť ľudstva, terraformuje zničenú Zem, znovu ju osídľuje ľuďmi a oživuje zdroje planéty po prípadnom vypnutí Farovho moru. Znamená to, že každý, kto je v súčasnosti nažive, zomrie, ale ľudstvo bude žiť ďalej, ak bude projekt Zero Dawn úspešný.

  Schému vedie ultra pokročilá AI menom Gaia, ktorá predsedá deviatim ďalším entitám AI pomenovaným po gréckych božstvách. Každá z nich je iným spôsobom zodpovedná za obnovu Zeme a jej živého obyvateľstva. Jedna na obnovenie atmosféry, jedna na vyčistenie vôd planéty, ďalšia na obnovenie flóry a fauny, jedna na prinavrátenie ľudskej rasy, jedna na poučenie nových ľudí o minulosti atď. Hephaestus vyrába stroje potrebné na akcie, ako je obnova zemskej atmosféry, pôdy a vody – ide vlastne o všetky roboty podobné zvieratám, s ktorými sa v hre stretnete.

  p zero d.jpg
  To všetko je vyvinuté v tajnom, skrytom zariadení, ktoré obýva iba Sobeck, Faro, personál naverbovaný na vývoj programov AI, a ich blízki. Verejná správa s názvom Project Enduring Victory uisťuje zvyšok ľudstva, že ich Zero Dawn zachráni, ale pravdou je, že to nikdy nebol plán. V skutočnosti je Enduring Victory vojenská operácia s jediným cieľom - spomaliť roboty Farovho moru, aby bolo možné dokončiť Zero Dawn. Ľudská rasa v tomto bode príbehu zahynie.

  Nultý deň
  Nultý deň je podľa odhadov deň, kedy bude zlikvidovaná živá populácia Zeme, s výnimkou vyššie uvedených ľudí pracujúcich na Zero Dawn. Blízke osoby personálu sú poslané do Elysia, ďalšieho podzemného zariadenia postaveného na to, aby ich udržalo nažive po zvyšok ich prirodzeného života. Zamestnanci Zero Dawn dostanú príležitosť pripojiť sa k svojim rodinám v Elysiu v deň evakuácie, ale vedúci tímov sa rozhodnú zostať a pokračovať v práci na dôležitom, ale nie dokončenom projekte Zero Dawn, čo znamená, že už nikdy neuvidia svojich blízkych.

  V tomto bode sa roj Farovho moru šíri po celej Zemi a pohlcuje všetky prírodné zdroje planéty, až kým nezostane ani kyslík vo vzduchu. Keď všetko vyčerpajú, roboty vstúpia do predĺženého obdobia nečinnosti. Teraz, doslova najhorší človek na svete, Ted Faro, navrhuje nainštalovať do Gaie poistku proti poruchám, aby ju v prípade, že by sa niečo pokazilo, vyplo, ako to mali urobiť so strojmi Chariot. Sobeck neochotne súhlasí.

  Posunieme sa v čase vpred až po udalosti, keď jedny z dverí do zariadenia Zero Dawn zlyhajú, čo ohrozuje projekt a ľudí, ktorí na ňom pracujú. Jediný spôsob, ako ochrániť ľudí vo vnútri, je zatvoriť ich ručne zvonku. Ako vedúci zamestnanci debatujú o tom, kto tento samovražedný skutok vykoná, Sobeck sa rozhodla obliecť si ochranný oblek, vyraziť von a zavrieť dvere. Potom zamieri späť do trosiek svojho detského domova a zomrie.

  Faro opäť úraduje
  Ted Faro je teraz veľmi nestabilná ľudská bytosť, plná viny za to, čo sa stalo, a odhodlaná napraviť svoje krivdy. Rozhodne sa, že pre novú ľudskú rasu bude lepšie, keď nebude vedieť o tom, čo bolo predtým; zdôvodňuje to tým, že poučovanie o chybách ľudstva a napĺňanie hláv informáciami povedie len k ďalším zlyhaniam. Myslí si, že pre budúcich ľudí bude lepšie, ak sa do toho pustia sami a prídu na veci sami v novom svete.

  Za týmto účelom Faro získa bezpečnostnú previerku pre Apolónov archív – ten, ktorý má budúcich ľudí poučiť o minulosti – a vymaže ho. Potom zavolá zvyšný personál do zasadacej miestnosti, prizná sa, čo urobil cez holografický hovor, a potom vypustí z miestnosti kyslík, čím ich všetkých zabije. Teraz sú Gaia a ostatné programy AI sami. Ľudstvo vyhynulo.

  hor.jpg
  Zero Dawn pokračuje
  Minerva, AI pracujúca na kóde na vypnutie robo-roja, ho po 50 rokoch dešifrovania konečne rozlúšti. Kód sa vysiela z obrovských veží a roboty sú konečne deaktivované. Potom ďalším AI trvá približne 200 rokov, kým sa planéta opäť stane obývateľnou a znovu sa na nej objaví flóra a fauna.

  Začína proces opätovného osídľovania ľuďmi, s programom AI Eleuthia, ktorý produkuje ľudské bábätká, vychované automatmi vybavenými technikou na ich kŕmenie a výživu. Tieto stroje učia deti len do určitej miery. Vďaka zničeniu Apolónovho archívu všetkých ľudských vedomostí táto nová skupina ľudí nevie takmer nič. Nakoniec ľudia v dospievaní vyčerpajú zásoby jedla a AI ich prinúti odísť do šíreho sveta, aby sa postarali sami o seba.

  Títo ľudia nemajú žiadne znalosti o minulosti a musia prísť na to, ako prežiť. Našťastie sa naučia loviť jedlo, vyrábať základné oblečenie a nakoniec sa rozdelia do rôznych kmeňov. Na väčšinu z nich narazíte počas Horizon Zero Dawn a ako neskôr zistíte, Aloy sa narodí do kmeňa Nora.

  Gaia stráca kontrolu
  V roku 3020 Gaia prijme záhadný signál, ktorý ju v podstate oberie o kontrolu nad AI slúžiacimi pod ňou – Apolónom, Poseidonom a všetkých ostatných. To zahŕňa tiež Háda, AI naprogramovanú tak, aby v podstate zničila všetky živé veci, aby v prípade potreby mohla spustiť Zero Dawn odznova. Všetkých deväť AI je teraz slobodných.

  Hádes chce zničiť život na Zemi, no musí ovládať terraformačné programy, aby mohol zabiť všetko. Gaia má však iné plány a vyhodí do vzduchu zariadenie Zero Dawn, čím obetuje seba a všetky potenciálne nebezpečné technológie, aby ich Hádes nemohol použiť. Hádes ale vytvorí vírus, ktorý ho oslobodí od Gaie, čím sa oslobodia aj ostatné AI, ktoré sa následne rozptýlia.

  Hádes vypustí signál, aby prilákal niekoho, kto by mu pomohol v jeho pláne. Na tento hovor odpovie muž menom Sylens.

  Syl.jpg
  Rost, Aloy a kmeň Nora
  Kmeň Nora si nadovšetko cení rodinu a lojalitu, pričom jeho spoločnosť je postavená na niečom, čo nazýva Všematka (All-Mother). V skutočnosti sú Všematka len zapečatené dvere do jednej z kolísok Zero Dawn – zariadeniu, kde bola vytvorená nová ľudská rasa. Nora však nič z toho nevie a tak ju uctievajú ako bohyňu.

  Netušia, že AI Gaia – predtým, ako sa obetuje – vymyslela posledný zúfalý plán na záchranu života na Zemi pred Hádom a jeho snahou ničiť. Dá pokyn spomínanej AI kolísky, aby naklonovala Elizabet Sobeck. Teoreticky by tak vytvorila osobu so schopnosťou prísť na určité veci a mala by tiež prístup ku všetkým starým zariadeniam Zero Dawn, pretože jej DNA by sa zhodovala s DNA dávno zosnulej vedkyne. Klon sa narodí a novorodenec bol umiestnený pred dvere zariadenia.

  Nora nájde toto dieťa a rozhodne sa, že jeho výchovou poverí Rosta. Rost je to, čo je kmeňu Nora známe ako vyvrheľ – opustil hranice krajiny, a preto je v podstate mŕtvy pre všetkých v kmeni. Rost pomenuje dieťa Aloy, ktorá je vyvrheľom spoločne s ním.

  rost.jpg
  Horizon Zero Dawn
  A tak sa dostávame k udalostiam z hry Horizon Zero Dawn, kde sa pozrieme na dobrodružstvo hlavnej postavy Aloy.
  Rost úspešne vychováva Aloy ako svoju adoptívnu dcéru a ona sa ukáže ako húževnatý a svojhlavý jedinec. Ako mladé dievča zistí, že kmeň Nora ju nazval vyvrheľom. A čo viac, ľudia si nie sú istí, či jej možno dôverovať alebo nie, keďže sa nenarodila do kmeňa.

  Každopádne, po incidente, pri ktorom Aloy v hneve uteká, spadne do diery a narazí na nejakú dnes už starú technológiu. Na pozostatkoch mŕtvoly nájde Focus. Ide o zariadenie, ktoré sa nalepí tesne nad ucho a poskytne používateľovi holografický prístup k čomukoľvek, čo chce. Je to technológia z dôb Starých, ako nazýva nová ľudská rasa svojich predkov, ktorí existovali pred Zero Day.

  Rost jej neochotne dovolí nechať si zariadenie a povie Aloy o rituáli The Proving, pri ktorom sa z tých, ktorí uspejú, stanú Braves – bojovníci. Víťaz The Proving je odmenený žiadosťou od najvyšších matriarchov, vodcov Nory. Aloy sa rozhodne, že chce vedieť viac o svojom pôvode a zaviaže sa trénovať na The Proving s týmto cieľom.

  Počas tréningu Aloy dosiahne plnoletosť a je nielen veľmi fyzicky zdatná, ale je aj super inteligentná, keďže sa učila o Starých pomocou svojho Focusu. Pred The Proving sa Aloy stretáva s Olinom, členom kmeňa Oseram, ktorý má svoj vlastný Focus. Náhodou je Olin neochotný špión Háda – umelej inteligencie odhodlanej vykonať svoje naprogramovanie a zničiť všetok život. Zároveň zistí, že Aloy je klon doktorky Sobeck a preto predstavuje veľkú hrozbu. Stretáva sa aj s Erendom, ktorý neskôr zohrá svoju úlohu.

  Aloy následne vyhrá The Proving, ale násilný kult s názvom Eclipse ich prepadne zo zálohy a zmasakruje väčšinu ostatných účastníkov. Ich vodca Helis sa snaží nájsť a zabiť Aloy, no tesne predtým, ako to urobí, ju príde zachrániť Rost. Zachráni ju tesne predtým, ako ho zabije výbuch.

  Ako náhle sa veci ustália, Aloy konfrontuje najvyšších matriarchov ohľadom jej pôvodu a tí ju privedú k Všematke, ktorá ju preskenuje a usúdi, že je Sobeck. Nemôže sa však dostať do kolísky, pretože údaje sú poškodené. Matriarchovia jej dajú prezývku Hľadač a dovolia jej objavovať svet mimo teritória Nory, aby sa o sebe dozvedela viac.

  hr.jpg
  Čas na dobrodružstvo
  Hra sa poriadne rozbehne a vyrážame do otvoreného sveta. Aloyina hlavná cesta ju zavedie do Meridianu, masívnej osady, kde dúfa, že opäť nájde Olina. Cestou zničí jeden zo starých strojov a získa schopnosť ovládnuť niektoré stroje.

  V Meridiane sa Aloy opäť stretáva s Erendom, ktorý je opitý, pretože bol náhle povýšený na kapitána svojej armády. Dvojica spolupracuje na vypátraní Olina, vláme sa do jeho domu a spoznávajú miesto s názvom Rockwreath. Na tomto mieste ho aj nájdu, no skrížia im cestu dvaja roboti Faro. Následne Sylensov hlas, ktorý hovorí k Aloy skrz Focus, jej prezradí kto je a zároveň deaktivuje Focusy kultistov z Eclipse. Aloy vypočúva Olina ohľadom Eclipse a nepriateľskej AI Hades. Povie jej, že videl ženu ako ona na mieste s názvom Maker's End.

  Ako sa ukázalo, Maker's End sú v skutočnosti ruiny mrakodrapu centrály Faro Automated Solutions. Potom, čo sa Aloy vysporiada s obrovským prastarým robotom, vyšplhá sa až na vrchol stavby, kde je svedkom posledných stretnutí medzi Farom a Sobeck. Dozvedá sa o Projekte Zero Dawn a o tom, čo sa stalo Starým. Po tom, čo si to všetko vypočuje, Sylens pošle Aloy do Grave Hoard, čo sú ruiny vojenskej budovy, z ktorej dostávali rozkazy všetci roboti Faro.

  Aloy tam ide a nájde Eclipse, ako pracuje na obnove stroja Horus. Tieto zariadenia dokážu vyrobiť viac strojov Faro. Aloy zničí čerstvo vyrobený Deathbringer a vydá sa na orbitálnu štartovaciu základňu, ktorá, žiaľ, sídli pod Sunfall, obrovským mestom, ktorému vládnu zloduchovia.

  Predtým, ako tam Aloy odíde, deaktivuje sieť Focusov patriacich Eclipse, čo znamená, že už nemôžu navzájom komunikovať tak efektívne. Potom zamieri dole na orbitálnu štartovaciu základňu a objaví register alfa – údaje, ktoré dávajú Aloy prístup v podstate ku všetkému, vrátane toho, čo leží za dverami Všematky. Avšak skôr, ako môže odísť, kult Eclipse ju nájde, porazí ju a uväzní v klietke nad bojovou arénou. Podarí sa jej prebojovať si cestu von z tejto situácie ako šampión, spolu s pomocnou rukou od Sylensa.

  Aloy sa vracia ku kmeňu Nora a zistí sa, že Eclipse naň útočí poškodeným Thunderjawom. Vybojuje víťazstvo a potom sa vráti k Všematke, ktorá ju konečne pustí dovnútra. Aloy sa dozvie o prvej generácii nových ľudí, ale tiež sa dozvie, že je klonom Elizabet Sobeck, ktorý bol privedený k životu, aby zastavil Hádove plány.

  aloy.jpg
  Naplnenie osudu
  Napriek zdrvujúcej správe, že napokon nemá matku, Aloy pokračuje vo svojej ceste do hlavného zariadenia Zero Dawn, ktoré bolo zničené, keď sa Gaia obetovala, aby zabránila Hádovi uskutočniť jeho plán. Medzi všetkými troskami sa Aloy dozvie o posledných dňoch projektu a čo je najdôležitejšie, nájde majstrovský kód. Ide do Sylensovej dielne, ktorý sa prizná k svojej účasti na Hádovi a Eclipse. Ukazuje sa, že Hádov plán je použiť masívnu vežu na prebudenie všetkých spiacich robotov Faro - tých, ktorí spôsobili počiatočné vyhynutie - aby opäť zabili všetok život.

  Aloy mieri do Meridianu, kde sa ona a jej spojenci pripravujú na blížiacu sa bitku proti Hádovi a Eclipse. Sily sa stretnú a Aloy porazí Helisa, muža, ktorý ju takmer zabil a zabil aj Rosta na začiatku hry. Potom Aloy použije majstrovský kód, aby porazila Háda, zastavila jeho plány a odstavila všetkých poškodených robotov. Následne Aloy cestuje na miesto posledného odpočinku Elizabet Sobeck, aby jej vzdala úctu.

  Samozrejme, Hádes nie je definitívne preč; AI ustúpi, je držaná v Sylensovej lucerne a hovorí o nájdení majstrov, ktorí prebudili Háda. Čo to znamená, zistíme až v Horizon Forbidden West.

  fwild.jpg
  Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds
  DLC Frozen Wilds pokračuje v dobrodružstvách Aloy, keď cestuje do nového územia zvaného The Cut, do ktorého sa dostane cez horský priesmyk severne od Grave Hoard. Tu je prehľad toho, čo sa stane počas tejto kapitoly.

  Po tom, čo sa Aloy dopočula o tajomných nových strojoch, ktoré sa správajú nebezpečne, a kúdoloch dymu, ktoré vychádzajú z hory, cestuje na sever do The Cut, hornatej, zasneženej oblasti, kde žije kmeň Banuk. Keď sa tam dostane, Aratak, náčelník kmeňa, povie Aloy, že sa pokúšali zničiť démona v obrovskej hore známej ako Thunder's Drum. Predpokladá sa, že toto je zdroj nových, nepriateľských strojov.

  Prvý pokus Banukov zaútočiť na démona bol neúspešný a vyústil do zmiznutia Ourei, šamana z kmeňa. Aloy sa vydáva hľadať Oureu a pri tom naráža na záhadné veže, ktoré poškodzujú všetky stroje v okolí. Aloy nakoniec nájde Oureu v budove Starých, ktorá bola premenená na svätyňu neznámej entity. Ourea ju nazýva Duch a pomocou svojej kopije je Aloy schopná dešifrovať správu od nej. Dvojica sa rozhodne spolupracovať a zachrániť Ducha, ktorý je zdanlivo uväznený v Thunder's Drum.

  Problém je v tom, že cestu k Thunder's Drum ovláda Aratak a do hory len tak niekoho nepustí. Ourea navrhne, aby Aloy vyzvala Arataka o titul náčelníka, ale skôr ako sa o to pokúsi, musí získať dôveru a pozornosť Banukov. Keď Aloy dokončí niekoľko úloh, priblíži sa k Aratakovi, aby ho vyzvala. Ukázalo sa, že Aratak a Ourea sú brat a sestra a rozdelili ich rozdielne názory na to, čo robiť s Thunder's Drum. Aratak prijíma Aloyinu výzvu.

  Aratak a Aloy súťažia v pretekoch v love konkrétnych strojov a vypúšťaní balónov. Aloy musí odpáliť svoje skôr, ako Aratak vypustí jeho, inak vyhrá. Ku koncu výzvy sa títo dvaja stretnú v údolí a niečo zjavne nie je v poriadku. Stroje poškodené démonom prerušia proces a dvojica sa im postaví a následnej ich aj porazí. Aratak sa rozhodne priznať víťazstvo Aloy, čím jej dá svoju moc a tým aj prístup k Thunder's Drum.

  froz.jpg
  Aloy, Ourea a Aratak idú spolu na Thunder's Drum. Pred dokončením cesty sa Aloy pýta Ourei na Sylensa, ktorý pochádza tiež od Banukov. Hovorí, že bol šaman ako ona a jeho znalosti strojov sú neporovnateľné. Vysvetľuje, že si získal dôveru vodcov Banukov a nakoniec sa s nimi stretol na konkláve, z kade ukradol všetky relikvie Starého sveta.

  V každom prípade trojica vstupuje do zariadenia. Po prebojovaní sa cez skupinu strojov sa Aloy dozvie, že Duch je vlastne program AI s názvom Cyan, ktorý má za úlohu zabrániť erupcii hory - čo je vlastne aktívna sopka. Démon však pokazil väčšinu zariadenia. Neskôr sa ukázalo, že démon bol v skutočnosti program s názvom Hephaestus – čo je vlastne jedna z AI projektu Zero Dawn – tá, ktorá je zodpovedná za stavbu terraformovacích strojov, ktoré obnovili ekosystém Zeme.

  Skupina bojuje, aby vyhnala Hephaesta a oslobodila Cyan, no Ourea sa obetuje. Aloy a Aratak majú málo času na smútenie, pretože musia uniknúť zo zariadenia, ktoré sa začne rúcať. Uniknú len o vlások.

  Vo svätyni Banukov, kde Aloy prvýkrát našla Oureu, teraz nájde Cyan. Cyan hovorí s Aloy o tom, čo sa stalo, a uisťuje ju, že napriek zničeniu hlavného zariadenia v Thunder's Drum bude sopečnej erupcii zabránené na tisíce rokov. Cyan ďalej hovorí Aloy viac o osude Starých a vysvetľuje, že príčinou všetkého bola nakoniec katastrofická zmena klímy. Ukázalo sa, že Hephaestus v skutočnosti nikdy nebol v Thunder's Drum, ale operoval z neznámeho vzdialeného miesta. Vonku sa Aloy rozpráva s Aratakom a ruší svoj status náčelníka.

  Máme tu aj video verziu od PlayStation CZ

  Dúfam, že vám táto rekapitulácia aspoň trochu osviežila spomienky na skvelý príbeh, ktorý Horizon Zero Dawn ponúka a zároveň vás navnadila na prichádzajúce pokračovanie Horizon Forbidden West.

  Ak ste našli nejaké nedostatky, tak stačí napísať a prípadné chyby opravím.
   
  #1 Lukáš Lehocký, 27 Jan 2022
  Naposledy upravil: 14 Feb 2022
 2. Tom-92

  Tom-92
  Expand Collapse
  PlayStation Expert

  Registroval sa:
  6 Mar 2014
  Príspevkov:
  1 130
  Páči sa:
  1 997
  Som zvedavý či ten "high-tech" armor z H:ZD bude dostupný aj v pokračovaní, resp. ak hej či od začiatku automaticky, alebo ho bude treba znova získať alebo tam nebude vôbec a prídu s nejakou verziou 2.0 prípadne.
   
 3. Lukáš Lehocký

  Lukáš Lehocký
  Expand Collapse
  Administrator
  Člen Vedenia Administrator Moderator Redaktor Recenzent

  Registroval sa:
  2 Máj 2010
  Príspevkov:
  10 667
  Páči sa:
  12 100
  Myslíš tento? Údajne stratil zdroj sily, takže je to len bežné brnenie dostupné hneď na začiatku.

  horizon-forbidden-west-ps5-playstation-5-1.jpg
   
  Tom-92 sa to páči.
 4. Tom-92

  Tom-92
  Expand Collapse
  PlayStation Expert

  Registroval sa:
  6 Mar 2014
  Príspevkov:
  1 130
  Páči sa:
  1 997
  Hej toto je on aspoň podľa vzhľadu (popis tiež sedí), akurát v H:ZD mal ešte takú "čelenku".
  Takže to vyriešili takýmto spôsobom... aj keď bol by som rád keby sa v priebehu hry dal znova obnoviť pripadne ešte vylepšiť.
   

Zdielať túto stránku