Pridané História značky Resident Evil

Diskusiu 'Novinky' začal Lukáš Lehocký, 21 Jan 2017.

 1. Lukáš Lehocký

  Lukáš Lehocký
  Expand Collapse
  Administrator
  Člen Vedenia Administrator Moderator Redaktor Recenzent

  Registroval sa:
  2 Máj 2010
  Príspevkov:
  10 667
  Páči sa:
  12 116
  resident evil.jpg
  Fenomén, ktorý si podmanil srdcia mnohých hráčov, je tu s nami už 24 rokov. Zažil herné výslnia aj pády. Reč je o sérii Resident Evil, ktorá vyštartovala na prvej konzole od Sony a odvtedy sme ju mohli vidieť takmer na každej platforme. Poďme si teda zrekapitulovať jej bohatú hernú históriu.

  Séria Resident Evil, v Japonsku známa pod názvom Biohazard, patrí už od založenia videohernej spoločnosti Capcom. Prvú hru v roku 1996 vytvoril Shinji Mikami (Viewtiful Joe, Devil May Cry, Ace Attorney) ako horor, ktorého najdôležitejším prvkom je boj o prežitie tzv. survival horor. Prežiť v nehostinnom prostredí s minimom munície a zdravia.

  Fenomén Resident Evil nezahŕňa len hry. Patria sem aj komiksy, knihy, novely, zvukové drámy, CGI filmy, celovečerné filmy a rôzny tovar ako figúrky, tričká a rôznorodé zberateľské predmety.

  Hry Resident Evil, Resident Evil 2 a Resident Evil 4 získali niekoľko Game of the Year ocenení a sú na zoznamoch najlepších videohier všetkých čias. Značka Resident Evil je na 22. mieste v rebríčku najlepších herných značiek a tiež sa môže pochváliť označením ako jedna z najúspešnejších sérii v hernej histórii. Séria Resident Evil vyprodukovala celkovo 135 titulov (rátajú sa aj opätovné vydania a rôzne platformy), ktoré spoločne predali 103 miliónov kusov. Medzi samotnými titulmi je najpredávanejšou hrou Resident Evil 7, nasledovaná titulom Resident Evil 5 a Resident Evil 6.

  V nasledujúcich riadkoch si priblížime videohernú históriu série, jej svetlé a aj tmavé momenty.


  Resident Evil 1996
  (PlayStation, Sega Saturn, PC, Nintendo DS, Xbox)

  V historicky prvej Resident Evil hre sa vžijete do postáv Chrisa Redfielda a Jill Valentine, členov špeciálneho elitného Alpha tímu, známeho ako S.T.A.R.S.(Special Tactics And Rescue Service), ktorí prídu hľadať svojich stratených kolegov do oblasti Arklay Mountains, neďaleko mesta Racoon City. Špeciálny tím je hneď po príchode zahnaný do obrovského sídla, ktoré je zamorené zombie vírusom. Hráč má za úlohu riešiť rozličné hádanky a zbierať predmety, ktoré sú potrebné na prejdenie do nových lokalít a samozrejme musí prežiť.

  Popri tom na vás útočí osadenstvo sídla od hladných zombies, infikovaných psov, agresívnych vrán až po gigantických hadov, pavúkov a rôzne divné kreatúry. Chýbať nemôže ani finálny boss v podaní biologickej zbrane Tyranta. Zamorený dom dvojica hrdinov čistí rôznym arzenálom, hľadá potrebnú muníciu a pomaly postupuje vpred. V závislosti od hráčových akcií bolo v ponuke viacero koncov. Vo finále zistíte, že vo všetkom má prsty farmaceutická spoločnosť Umbrella Corporation a jej záhadný T-Virus. Koniec pozostáva z úteku na helikoptére a totálnej deštrukcie sídla. V príbehu sa prvýkrát objavuje aj Albert Wesker, pracujúci ako dvojitý agent pre Umbrellu, ktorý zamieša karty aj v nasledujúcich častiach.

  V tejto prvej Resident Evil hre sa zrodilo veľa typických znakov série ako inventár, schéma ovládania, písací stroj na ukladanie pozície alebo charakteristické otváranie dverí, ktoré zahustilo atmosféru a slúžilo ako obrazovka načítavania. Grafika sa skladá z 3D postáv a pohyblivých objektov, zatiaľ čo pozadie je statické a kamera vás zaberá z vopred nastavených uhlov. V kombinácii s krkolomným ovládaním sa pri hre zapotil nejeden hráč. Zaujímavý je aj fakt, že hra bola pôvodne plánovaná pre zariadenie Super NES v roku 1993 a neskôr ako plnohodnotná 3D first-person PlayStation hra.

  Pôvodný Resident Evil na PlayStation
  re1.jpg

  Resident Evil bol kladne prijatý kritikmi aj komerčne a ako prvý definoval žáner survival hororu. Hráči chválili grafiku, hrateľnosť, zvuk a atmosféru. Po úspechu hry (recenzie 90%/100%) sa objavilo jej viacero verzií. Po vylepšenom Resident Evil: Director's Cut (1997) prišla Dualshock Ver. a priniesla do hry vibrácie. Sega Saturn version zas mala exkluzívne nové druhy zombie, minihru Battle Game a nové kostýmy. Ďalej tu máme Windows version pre PC, Unreleased Game Boy Color version pre Game Boy Color a aj novší GameCube remake (2002). K významným remakom patrí aj Deadly Silence (2007). Ide o Nintendo DS port, krorý dostal nové módy (Rebirth, Classic), upravené ovládanie a podporu oboch obrazoviek. V roku 2015 vyšiel remaster GameCube remaku - Resident Evil HD (naša recenzia). Spolu s remasterom Resident Evil Zero vyšli obe hry na disku Resident Evil Origins Collection.

  Resident Evil HD
  Resident Evil™_20150125154401.jpg
  Resident Evil™_20150124160608.jpg Resident Evil™_20150122013133.jpg Resident Evil™_20150122012626.jpg

  Ak ste vášnivý čitateľ, prvý diel série vám priblíži Resident Evil: The Umbrella Conspiracy (1998) od S. D. Perryho.

  Resident Evil 2 1998
  (PlayStation, GameCube, PC, Dreamcast, Nintendo 64)

  Dej sa odohráva dva mesiace po prvej časti v americkom meste Racoon City, kde sa obyvatelia premenili na hladné zombie v dôsledku účinku T-Virusu spoločnosti Umbrella. Hlavní protagonisti, policajný zelenáč Leon S. Kennedy a Claire Redfieldová, musia čeliť hrôzam mesta v podobe zmutovanej populácie, neoblomnému Tyrantovi, ako aj profesorovi Williamovi Birkinovi, ktorý sa premenil vďaka agresívnejšej forme T-Virusu s názvom G-Virus. Počas hry si zahráte za oboch preživších a narazíte na dnes už známe Resident Evil postavy ako Ada Wong alebo Sherry Birkin. Šťastný koniec končí útekom na vlaku a následnej likvidácii zamoreného mesta. Vizuálne spracovanie bolo mierne vylepšené, no statické pozadia a pevná kamera ostali a stali sa charakteristickou črtou série.

  re2.jpg

  Resident Evil 2 zas priniesol niečo nové a recenzie mohli len chváliť - 92.84%/100%. Hra vyšla pre viacero platforiem ako Windows, Dreamcast (2003), GameCube, Nintendo 64 a rovnako aj verzia s vibráciami pre ovládač DualShock. Plnohodnotný remake Resident Evil 2 vyšiel v januári 2019.

  Resident Evil 3: Nemesis 1999
  (PlayStation, PC, Dreamcast, GameCube)

  Rok po dvojke tu máme tretie pokračovanie survival hororu odohrávajúceho sa znovu v meste Raccoon City. Prvá polovica príbehu je umiestnená 24 hodín pred Resident Evil 2 a druhá takmer dva dni po nej. Hlavnou postavou je členka tímu S.T.A.R.S. Jill Valentine, ktorej je na stope smrtiace monštrum menom Nemesis. Ten sa vie vždy objaviť v najnevhodnejšej chvíli a tak je hráč neustále v strehu. Nepriatelia zmenou neprešli a tak klasická zostava zombie a spol. vám robí spoločnosť aj naďalej. Príbeh vás spojí so skupinou vojakov Umbrelly, ktorí mali za úlohu ochrániť občanov mesta a zastaviť šírenie T-Virusu, ale akosi sa im to vymklo z rúk. Jill sa zahľadí do mladého Carlosa Olivieru, za ktorého si zahráte krátku pasáž. Likvidácia Nemesisa a útek na helikoptére s atómovým hríbom v pozadí ukončili epizódu o Raccoon City.

  re3.jpg

  Základ stále funguje na statickom prostredí a pevnej kamere, i keď opäť bola grafika o čosi lepšia. Recenzie sa pohybovali vo vysokých číslach - 88.46%/100% a pre mnohých hráčov sa stal tretí diel najlepší z celej série. Po konzole PlayStation sa Resident Evil 3 dostal aj na Dreamcast, Microsoft Windows (2000) a Nintendo GameCube (2003). Hra a jej dej boli neskôr použité ako základ pre film Resident Evil: Apocalypse. Plnohodnotný remake Resident Evil 3 vyšiel v apríli 2020.

  Resident Evil Survivor 2000
  (PlayStation, PC)

  Resident Evil so zakomponovanou Light Gun pištoľou to schytal na plnej čiare. Príbeh ste prechádzali z pohľadu prvej osoby. Po objavení nemŕtvych ste zamierili na obrazovku a pomocou umelohmotnej pištole vyčistili priestor. Pohyb postavy bol voľný a nebolo nutné chodiť po dopredu vytýčenej koľaji. V Severnej Amerike bola podpora pištole z hry odstránená kvôli masakru na strednej škole v Kolumbii (za tento čin údajne niesli vinu aj násilné videohry).

  survivor.jpg

  V koži Arka Thompsona, ktorý stroskotal na ostrove Sheena Island patriacemu Umbrelle, likvidujete zombies ako na bežiacom páse. Tu už séria tvrdo padla na hubu a vďaka priemernej grafike si odniesla hodnotenia 42.11%/100%.

  Resident Evil Code: Veronica X 2000
  (PlayStation, Dreamcast, Nintendo GameCube, Xbox)

  Prvý Resident Evil na PlayStation 2 zožal úspech. Do popredia sa dostáva Claire Redfieldová, známa z Resident Evil 2. Jej cieľ je nájsť svojho brata Chrisa Redfielda, za ktorého si zahráte druhú polovicu hry. Karty zamiešajú aj vedľajšie postavy, ako mutáciami zmenený Albert Wesker alebo väzeň Steve Burnside. Ten sa po čase zamiluje do Claire, ale osud im nedopraje a láska skončí po Steveovej mutácii a jeho následnej smrti. Likvidácia finálneho bossa a útek na helikoptére sú samozrejmosťou. Zmien oproti predošlým dielom nebolo veľa, fixná kamera ostala, ale dala sa prepínať aj do pohľadu z vlastných očí, čo umožnilo lepšie mierenie. Recenzie dosahujú uspokojivé čísla (82.39%/100%) a séria úspešne pokračuje ďalej.

  code veronica x.jpg

  Na Sege Dreamcast nájdeme tiež Resident Evil Code: Veronica a Code: Veronica Complete.

  Resident Evil Gaiden 2001
  (Game Boy Color)

  Horor pre prenosnú konzolu Nintenda má na svedomí Capcom v s spolupráci s M4. Leon S. Kennedy a Barry Burton likvidovali zombies na infikovanej luxusnej lodi plnej nakazených pasažierov. Hru ste prechádzali z pohľadu vtáčej perspektívy, zatiaľ čo súboje boli v FPS režime. O vlažnom prijatí svedčia aj slabé recenzie - 56.46%/100%.

  gaide.jpg

  Resident Evil Survivor 2 Code: Veronica 2001
  (PlayStation, hracie automaty)

  Ďalšia nie moc úspešná FPS akcia s podporou plastovej pištole v hlavnej úlohe s Claire Redfieldovou. Príbeh sa odohráva v Clairiných snoch. Hráč tu vstúpi do miestnosti, ktorú musí za určitý časový limit vyčistiť. Ak sa mu to nepodarí, začne ho stopovať Nemesis z Resident Evil 3. Verzia pre automaty sa dala hrať v režime dvoch hráčov, verzia pre PS2 zas dostala mód Dungeon. Séria sa znovu ocitá vo vodách priemernosti s hodnotením 52.50%/100%.

  survivor 2.jpg

  Resident Evil Zero 2002
  (Nintendo GameCube, Wii, PC, PlayStation, Xbox)

  Tento prequel k Resident Evil popisuje udalosti odohrávajúce niekoľko hodín pred prvým dielom. Elitný tím S.T.A.R.S. má za úlohu vyšetriť vraždy v okolí Arklay Mountains, ale po sabotovaní a havárii vrtuľníka začne pre komando peklo na zemi. Tím spolu s medikom Rebeccou Chambers nájdu v lese Billyho Coena, vojaka odsúdeného na popravu. Rebecca spolu s Billym prehľadávajú podzemné výskumné centrum Umbrelly, kde na nich útočia okrem klasických zombies aj zmutované škorpióny a obrovské pijavice. Po zlikvidovaní finálneho bossa a zničení centra sa Billy, oficiálne uznaný za mŕtveho, rozlúči s Rebeccou, ktorá ide do neďalekého sídla hľadať preživších z jej tímu.Tam sa už odohráva prvý diel Resident Evil.

  Hra vyšla úspešne najprv na Nintendo GameCube (84.18%/100%) a neskôr nasledoval menej úspešný port na Wii (2008) (61.60%/100%). V roku 2016 sme sa dočkali remaster verzie Resident Evil 0 (naša recenzia) na PlayStation 3/4, Xbox 360/One a PC. Spolu s remasterom Resident Evil HD vyšli obe hry na disku Resident Evil Origins Collection.

  Resident Evil 0 remaster
  Resident Evil 0 (4).jpg

  Resident Evil 0 (14).jpg Resident Evil 0 (9).jpg Resident Evil 0 (1).jpg

  Resident Evil: Dead Aim 2003
  (PlayStation 2)

  V Japonsku známy aj ako Gun Survivor 4: Biohazard: Heroes Never Die je ďalším prírastkom do rodiny Resident Evil s podporou pištole Light Gun. Oproti ostatným dielom sa líšila hlavne prepínaním pohľadu z tretej osoby do FPS pohľadu pri streľbe. Dej sa odohráva v Atlantickom oceáne na luxusnom parníku menom Spencer Rain, ktorý je, ako vždy, vo vlastníctve Umbrella Corporation. T- Virus dominuje a Anti-Umbrella Pursuit Investigation tím na čele s Bruce McGivernom sa musí spolu s čínskou agentkou Fong Lingovou prebojovať cez hordy nemŕtvych. Nebola to síce najlepšia Resident Evil hra, ale zato najlepšia Resident Evil hra s podporou Light Gun. I keď recenzie v priemere 65%/100% hovoria niečo iné.

  dead aim.jpg

  Resident Evil Outbreak 2003
  (PlayStation 2)

  Prvá online Resident Evil hra s podporou kooperácie. Hráč mohol prežiť deň v Racoon City v koži jednej z ôsmych postáv snažiacich sa dostať preč z mesta pred tým, než bude zničené. Dej sa odohrával počas Resident Evil 2 a Resident Evil 3: Nemesis a na výber ponúkal päť scenárov. Po pripojení si hráč zvolil, či chce prechádzať hru vo Free móde, kde si sám vytvoril hru, obtiažnosť a pod., alebo v Scenario móde, kde hra vám sama vybrala scenár a postavu. Resident Evil Outbreak bohužiaľ veľký úspech nezažil - 69.99%/100%.

  outb.jpg

  Resident Evil Outbreak: File #2 2004
  (PlayStation 2)

  Recyklácia v plnom prúde prebieha a vracia sa známych osem postáv, len s novými scenármi a multiplayerovým režimom. Hra prešla niekoľkými zmenami, ale recenzentom to nestačilo a tak dostáva v priemere 62.99%/100%. Aby boli aspoň nejaké predaje, v Japonsku k hre pribaľovali demo na Devil May Cry 3.

  outbreak.jpg

  Resident Evil 4 2005
  (PlayStation, GameCube, PC, Wii, iPhone, Zeebo, iPad, Android, Xbox, Nintendo Switch)

  Séria Resident Evil dostala v roku 2005 kopanec, ktorý ju vystrelil na vrchol. Príbeh sa odohráva v roku 2004, šesť rokov po Resident Evil 2, kde sa Leon S. Kennedy vydáva hľadať dcéru prezidenta USA, Ashley Grahamovú. Umbrella Corporation je zničená a tak sa klasickí chodci vytratili a nahradili ich španielsky sedliaci ovládaní parazitom Las Plagas. Noví nepriatelia sú inteligentní, schopní používať zbrane (dynamit, vidly, sekery) a po zasiahnutí do hlavy dokážu zmutovať na nebezpečnejšiu formu.

  re four.jpg

  Počas hry sme mohli natrafiť na obrovských trolov, premenených mníchov či väzňov a každému je určite známa aj postava s vrecom na hlave a naštartovanou motorovou pílou v rukách. Kde je Leon je aj špiónka Ada Wong, ktorá dostala do hry vlastnú kapitolu s názvom Separate Ways. Na konci sú únoscovia Los Illuminados na čele s Osmundom Saddlerom porazení a tak Leon spolu s Ashely odchádzajú na vodnom skútri vpred k zapadajúcemu slnku.

  re4.jpg

  Cesta k úspechu Resident Evil 4 nebola jednoduchá. Vývoj začal už v roku 1999, niekoľkokrát sa hra rušila a prerábala a stále si nevedela nájsť svoje miesto. Prvé zábery ukazovali Leona, ako blúdi v tme s baterkou po veľkom sídle s hrôzu naháňajúcou postavou Hook mana (muža s hákom). Zmenou prešla aj kamera, tentoraz dynamická a usadená za Leonovým plecom, takže ste mohli jasne vidieť to, čo hlavná postava. Do hry pribudol obchodník, u ktorého hráči mohli upravovať, vylepšovať, predávať aj kupovať zbrane.

  Recenzie (95.77%/100%) chvália a hráči sú spokojní. Ocenenia HRA ROKA 2005 sa valili zo všetkých strán a počtom 7.03 milióna predaných kusov sa diel s číslovkou štyri dostal do Guinnessovej knihy rekordov ako najlepšie predávaná survival hororová hra. Capcom sa snažil z toho vyťažiť čo najviac a tak sme dostali aj Resident Evil 4: Wii Edition (2007) (91.59%/100%), Resident Evil 4: Mobile Edition (2008), Resident Evil 4: iPad Edition a v rôznych HD remasteroch sme ju mohli vidieť na všetkých Xbox a PlayStation konzolách.

  Resident Evil: The Umbrella Chronicles 2007
  (Wii, PlayStation 3)

  Plastové pištole tentoraz nahradil Wii ovládač a neskôr aj pohybový PlayStation ovládač Move. V príbehu odhaľujeme spisy Umbrelly a materiál, ktorý spôsobil jej rozpad. Dej tvorí päť scenárov rekapitulujúcich udalosti z Resident Evil Zero, Resident Evil a Resident Evil 3: Nemesis. Do rúk sa nám dostávajú postavy ako Rebecca Chambers, Billy Coen, Chris Redfield, Jill Valentine, Carlos Oliviera, Albert Wesker a Ada Wong. Vaša postava sa pohybuje po dopredu určenej trase a vy len likvidujete všetko, čo sa vám mihne pred nosom. Recenzie Wii verzie sa pohybovali na úrovni 76%/100%.

  chronicles.jpg

  Resident Evil 5 2009
  (PlayStation 3, Xbox 360, PC, Nintendo Switch)

  Značka Resident Evil zavítala aj na konzoly novej generácie (v tom čase), kde si priniesla za názov číslo 5. Dej je zasadený do Afriky v roku 2009 (11 rokov po RE1), kde Chris Redfield, ako člen Bioterrorism Security Assessment Alliance (BSAA) pátra po biologických zbraniach. Na pomoc má exotickú partnerku Shevu Alomar, ktorú v hre mohol ovládať kooperatívny partner. Počas hry strieľate obyvateľov Afriky nakazených parazitom Uroboros. Správaním sú podobní vidieckym kolegom zo Španielska. Chris tu stretáva aj bývalú parťáčku Jill Valentine, o ktorej si myslel, že je mŕtva, keď ju stratil na poslednej akcii. Za všetkým stojí zloduch Albert Wesker. Tu sa ale jeho púť sériou končí rukou Chrisa Redfielda. Ovládanie je podobné ako pri Resident Evil 4, s kamerou umiestnenou za hráčovým ramenom. Vizuálne bola hra veľmi pekná, ale strach sa vytratil a vystriedala ho čistá akcia.

  re 5.jpg

  Neskôr vyšla verzia Gold Edition (2010), v ktorej si hráči našli dve príbehové DLC "Lost in Nightmares" a "Desperate Escape", spolu s novými kostýmami a režimami do hry Mercenaries. V ponuke bolo aj niečo ako multiplayer, kde proti sebe hráči bojovali vo Versus móde. Spolu s Gold Edíciou prišla aj podpora pohybového ovládača Move. Recenzenti aj hráči hru prijali kladne a odnášala si uspokojivé známky 87.11%/100%. V roku 2016 sa hra dostala na konzoly Xbox One a PS4. Resident Evil 5 je druhá najpredávanejšia hra so série.

  Resident Evil: The Darkside Chronicles 2009
  (Wii, PlayStation 3)

  Podobná odbočka ako predošlý diel. Dej vyrozpráva osobné príbehy postáv z hier Resident Evil 2 a Resident Evil Code: Veronica X. Do rúk sa vám dostanú známe tváre ako Leon S. Kennedy, Sherry Birkin, súrodenci Redfieldovci a Steve Burnside. Recenzie 80%/100% (Wii) poukazujú na kvalitný prídavok do série.

  Na PS3 si hráči našli v balení Resident Evil Chronicles HD Collection obe hry zo série Chronicles (Umbrella, Darkside).

  darkside.jpg

  Resident Evil: The Mercenaries 3D 2011
  (Nintendo 3DS)

  Svojho Resident Evilu sa dočkal aj 3D handheld od Nintenda. Hra bola kombináciou mini hry Mercenaries z Resident Evil 4 a Resident Evil 5, kde vaším cieľom bolo likvidovanie hordy zombies v časovom limite. Do rúk ste dostali možnosť ovládať postavy ako Chris Redfield, Jill Valentine, Albert Wesker, Claire Redfield, Jack Krauser, Barry Burton, Rebecca Chambers a HUNK. Ovládanie bolo prispôsobené na mieru handhedu a postava sa pohybovala v 3D prostredí. Mercenaries 3D pôsobila dojmom narýchlo zbúchanej hry a tak dostávala v priemere 67.29%/100%.

  merce.jpg

  V podobnou duchu sa niesla aj hra Resident Evil: Mercenaries Vs. pre iOS.

  Resident Evil: Revelations 2012
  (PlayStation 3/4, Nintendo 3DS, PC, Wii U, Xbox 360/One, Nintendo Switch)

  Ďalšie pokračovanie na 3DS už Capcomu vyšlo. Príbeh sledoval Jill Valentine a Parkera Lucianiho pri pátraní po stratených parťákoch na opustenej lodi SS Queen Zenobia. Tam samozrejme okrem hľadaných Chrisa Redfielda a Jessici Sherawat nájdu aj pliagu, ktorú bude treba zlikvidovať. Kladne prijatá hra si odnáša v priemere 83.57%/100%. V roku 2013 hra prešla HD kúrou a vyšla na PlayStation 3 (naša recenzia), Xbox 360, PC a Wii U.

  revelations.jpg

  Resident Evil: Operation Raccoon City 2012
  (PlayStation 3, PC, Xbox 360)

  Experimentovať sa neopláca a o tom sa autori presvedčili v tejto časti. Resident Evil: Operation Raccoon City sa snažil kombinovať kooperatívnu akciu viacerých hráčov, ale recenzenti to nepochopili a hre udelili 48.17%/100% (naša recenzia). Napriek kritike hráčov zlákal známy názov a tak sa predalo cez dva milióny kópií. Dej sa odohráva v Racoon City v časovom okne medzi Resident Evil 2 a Resident Evil 3, kde sa skupina najatých žoldnierov vydáva zlikvidovať nepohodlné osoby priamo do ohniska nákazy. Hra vytvára rôzne hypotetické scenáre ako smrť Leona S. Kennedyho alebo Claire Redfieldovej. Hordy mŕtvych útočia na hráča zo všetkých strán a jeho úlohou je obrániť seba aj svoj tím. Po uhryznutí sa hráč premení na mŕtveho, stráca kontrolu a útočí na svojich bývalých kolegov. Na výber máte 12 rôznych postáv, šesť z United States Special Ops tímu a šesť z tímu Umbrella Security Service.

  operation.jpg

  Resident Evil 6 2012
  (PlayStation 3/4, PC, Xbox 360/One, Nintendo Switch)

  Jeden z tých slabších dielov Resident Evilu má za názvom číslovku 6. Tím snov zložený z Leona S. Kennedyho, Sherry Birkin a Ady Wong sľuboval návrat ku koreňom série, ale hráči dostali len čistokrvnú akčnú strelnicu. Šiesty diel sledoval tri rozdielne scenáre, kde v dvoch z nich išlo len o vykosenie si cesty na koniec úrovne. Recenzie hru nešetrili (73.55%/100%) a po prvotnom nadšení kopec hráčov hrajúcich demo rušilo objednávky. V hre zamiešala karty odroda už zničenej Umbrelly, svetu hrozia biologické útoky a vy tomu musíte zabrániť. Hlavným ťahúňom bol kooperatívny režim a rovnako ako v Resident Evil 5 aj tu ste mohli prežiť príbeh s partnerom.

  re6.jpg

  Asistenciu hlavným hrdinom robili Jake Muller (rodený Wesker), Piers Nivans a Helena Harper. Útočníci začali sľubne u klasických zombies, ale neskôr presedlali na Javo súperov, ktorí používajú zbrane a takticky sa kryjú za prekážkami. V ponuke je aj multiplayerový režim, kde musíte likvidovať hordy súperov alebo sa môžete vžiť do nejakej mŕtvej kreatúry a útočiť na živých hráčov. Spoplatnené DLC balíčky sú samozrejmosťou. Zameranie na masy moc nevyšlo a Resident Evil 6 si aj u nás odnáša priemerné hodnotenie. V roku 2016 sa hra dostala na konzoly Xbox One a PS4.

  Resident Evil: Revelations 2 2015
  (PlayStation 3/4/Vita, PC, Xbox 360/One, Nintendo Switch)

  Pokračovanie s podtitulom Revelations sa od ostatných RE titulov opäť niečím líšilo. Capcom sa rozhodol hru vydávať epizodicky a tak hráčov počas štyroch týždňov čakala každý týždeň nová kapitola. Neskôr hra vyšla aj na disku v kompletnej verzii a ponúkla dve ďalšie, bonusové epizódy.

  Príbeh je zasadený medzi Resident Evil 5 a Resident Evil 6, kde hlavnými postavami sú Claire Redfieldová a Barry Burton. Aj v tejto časti je dôraz kladený na kooperáciu a tak Claire robí spoločnosť Moira (Barryho dcéra) a Barrymu asistuje malé dievča Natalia Korda, ktorá má nadprirodzené schopnosti. Príbehy oboch dvojíc sa odohrávajú so šesť mesačným odstupom na opustenom ostrove, kde všetkému velí žena Alex Wesker.

  RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150318203950.jpg
  RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150312001656.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150311234307.jpg RESIDENT EVIL REVELATIONS 2_20150224211442.jpg

  Hra Revelations 2 bola prijatá kladne (priemerne 75/100, naša recenzia) a s 1.6 milióna predanými kusmi prekonala svojho predchodcu. Štúdio Frima Studio sa neskôr postaralo o port na PS Vitu.

  Umbrella Corps 2016
  (PlayStation, PC)

  Umbrella Corps (Biohazard: Umbrella Corps) je multiplayerová taktická strielačka, ktorá obsahuje aj hru pre jedného hráča. Tu sa hráč chopil vojaka Umbrelly označeného ako 3A-7, ktorý má za úlohu otestovať zombie rušičku. Po úspešnom teste sa ho snaží jeho nadriadený zabiť a posiela ho na čoraz náročnejšie misie. Experiment končí po tom, čo prekonáte všetky misie a vystrašíte svojich nadriadených.

  u corps.jpg

  Multiplayerová zložka sa odohráva dva roky po Resident Evil 6 a žoldnieri tu medzi sebou súperia, aby získali ukryté tajomstvá dávno zničenej Umbrelly. Hráči bojujú v známych lokalitách ako Raccoon City alebo Spencer Mansion (tie boli údajne vytvorené na tréningové účely), ktoré sú plné zombies obyvateľov. Na možnosť ste mali výber medzi FPS pohľadom a third-person pohľadom.

  Tento spin-off je čistý prepadák, o čom svedčia aj recenzie (priemer 38/100). Jedinou výnimkou bol magazín Famitsu, ktorý hru ohodnotil nasledovne - 9/9/9/9- 36/40.

  Resident Evil 7: Biohazard 2017
  (PlayStation 4, Xbox One, PC, Nintendo Switch)

  V poradí dvadsiaty siedmy prírastok do série, prvá očíslovaná hra, ktorá sa hrá celá z FPS pohľadu a prvá RE hra s podporou VR zariadenia.

  Príbeh sa odohráva približne štyri roky po Resident Evil 6 (v roku 2017) vo fiktívnom meste Dulvey (Louisiana, USA), kde sa hlavný protagonista Ethan Winters (civilista bez bojových zručností) vydáva hľadať svoju ženu Miu do zdanlivo opusteného domu rodiny Bakerových.

  R7 (4).jpg
  R7 (14).jpg R7 (10).jpg R7 (2).jpg

  Podobne ako v predošlých častiach, aj tu sa hráčom do rúk dostane množstvo rozličných zbraní, avšak podľa autorov nemáme očakávať gun fest. Prítomné sú aj klasické znaky série, ako liečivé rastlinky, manažment inventára alebo riešenie rôznych logických hádaniek. Na druhej strane, quick time eventy z hry úplne zmiznú. VR podpora bude dostupná od začiatku do konca, no jadro hry a herné mechaniky budú v oboch režimoch (VR aj nie-VR režim) rovnaké.

  Zaujímavosťou je, že prvýkrát v histórii obsahuje názov hry obe slová "Resident Evil" aj "Biohazard", teda dve regionálne pomenovania pre sériu.V EU a USA sa hra volá Resident Evil 7: Biohazard a v Japonsku zas Biohazard 7: Resident Evil (BIOHA7ARD). Aj napriek nespokojnosti hráčov s FPS pojatím, získala hra kladné prijatie u recenzentov s hodnoteniami v priemere okolo 86% (naša recenzia). Nasledujúce mesiace sa dostalo do hry niekoľko platený DLC balíčkov, ktoré bližšie predstavili rodinu Bakerových a tiež samotné príbehové free rozšírenie Not a Hero s Chrisom Redfieldom v hlavnej úlohe. Resident Evil 7 je najpredávanejšia hra so série.

  Resident Evil 2 (Remake) 2019
  (PlayStation 4, Xbox One, PC)

  Taliansky vývojári z InvaderGames predstavili v roku 2015 ich fanúšikovský projekt Resident Evil 2 Reborn, ktorý bežal na engine Unreal Engine 4. Hráčom sa samozrejme veľmi páčil a žiadali Capcom, aby sa remake legendárnej druhej časti stal skutočnosťou. Yoshiaki Hirabayashi (pracoval na niekoľkých RE hrách) zatlačil na šéfou spoločnosti, ktorí následne povolili práce na titule. V roku 2019 sa tak dostal do predaja remake druhej časti, ktorý sleduje osud Leona S. Kennedyho a Claire Redfield v zamorenom Raccoon City, tentoraz však s moderným ovládaním s kamerou umiestnenou za ramenom hlavnej postavy a v 4K rozlíšení so 60fps.

  re2.jpg

  Cez štyri milióny stiahnutí dema naznačovalo úspech, ktorý sa potvrdil pri vydaní. Za prvý týždeň hra predala cez tri milióny kusov a koncom roka 2019 piatimi miliónmi prekonala predaje pôvodnej druhej časti. Titul Hra roka 2018 dostal remake na podujatí Game Critics Awards 2018 a niekoľko menších cien autori dostali počas rôznych herných akcií. Recezie okolo 91% svedčia o kladom prijatí u verejnosti (naša recenzia). Pár týždňov po vydaní sa hráči dočkali prvého DLC obsahu v podobe Ghost Survivors, ktorý bol zadarmo a ponúkol štyri alternatívne scenáre preživších v Raccoon City.

  Resident Evil 3 (Remake) 2020
  (PlayStation 4, Xbox One, PC)

  Úspech dvojky sa nedal prehliadnuť a tak rok po vydaní prichádza remake aj tretej časti, ktorý bol zrejme vo vývoji súbežne s Resident Evil 2. Úspešná formulka je aplikovaná aj tu a hráči tak dostanú 4K grafiku, 60fps a modernejšie ovládanie. Samozrejme veľká pozornosť sa venuje Nemesisovi a súbojom s ním v zdecimovanom Raccoon City. Výborné technické spracovanie a peknú grafiku podrážala dĺžka hry, ktorá sa postrala aj o nižšie hodotenia v recenziách.

  Tentoraz autori hru obohatili multiplayerovou zložkou Resident Evil: Resistance. Tu sa budú štyria preživší snažiť ujsť z oblasti zamorenej vírusom. Zabrániť im v úteku sa pokúsi jeden hráč v úlohe Masterminda, ktorý bude pripravovať pasce a hádzať bojujúcim hráčom polená pod nohy.

  re3.jpg
  Resident Evil Village 2021
  (PlayStation 5, Xbox Series X, PC)

  Resident Evil 4 (Remake) 2022
  (PlayStation 5, Xbox Series X, PC)

  Resident Evil na striebornom plátne

  Nie je nič prekvapivé, že hororová séria s takým veľkým menom a kopou námetov, z ktorých sa dá čerpať, sa dostala aj na plátna kín. Dodnes vyšlo až šesť filmov. Latku kvality však majú nastavenú žalostne nízko.

  re movie.jpg

  Prvý Resident Evil diváci mohli vidieť v roku 2002 a kvalitou bol ešte na celkom dobrej úrovni. Následné pokračovanie Resident Evil: Apocalypse (2004) si bralo príklad z hernej predlohy RE3: Nemesis, kde hlavnú hrdinku Alice prenasledovalo ozbrojené monštrum v uliciach Racoon City. Pri tretej časti Resident Evil: Extinction (2007), ktoré zobrazovalo svet po zombie apokalypse, už fanúšikovia začali tušiť, že sa to neskončí dobre. To, že z hernej značky sa stala len mašina na peniaze, potvrdzujú Resident Evil: Afterlife (2010) a Resident Evil: Retribution (2012), ktoré s pôvodnou myšlienkou Resident Evil majú pramálo spoločné. Celú filmovú sériu uzatvára film Resident Evil: The Final Chapter (2017).

  damnation.jpg

  Popri piatich tragikomédiách od Paula W. S. Andersona svetlo sveta uzreli aj dva CGI filmy z dielne Capcomu. Resident Evil: Degeneration (2008) a neskôr Resident Evil: Damnation (2012) nám predstavujú Leona S. Kennedyho, bojujúceho proti T-Viru. Tretí film sa volá Resident Evil: Vendetta a vyšiel v roku 2017. Momentálne sa špekuluje o seriáli, ktorý má priniesť Netflix.

  Zdroj: wikipedia
   
  #1 Lukáš Lehocký, 21 Jan 2017
  Naposledy upravil: 11 Mar 2021
 2. majkoveda

  majkoveda
  Expand Collapse
  V.I.P. člen
  V.I.P. člen

  Registroval sa:
  26 Feb 2012
  Príspevkov:
  2 556
  Páči sa:
  4 960
  velmi pekne citanie(y)
  a RE7 v utorok! :p
   
  Chris558 sa to páči.
 3. EviL

  EviL
  Expand Collapse
  Herný guru

  Registroval sa:
  2 Mar 2012
  Príspevkov:
  862
  Páči sa:
  627
  Super napisane
   
 4. VikThor44

  VikThor44
  Expand Collapse
  PlayStation Expert

  Registroval sa:
  10 Mar 2016
  Príspevkov:
  1 308
  Páči sa:
  787
  Viac takýchto článkov, bolo to super. Ďakujem
   
 5. sebastian03

  sebastian03
  Expand Collapse
  PlayStation Padawan

  Registroval sa:
  13 Apr 2011
  Príspevkov:
  459
  Páči sa:
  411
  (y). Ten Reborn môže byť zaujímavý. Som zvedavý na sedmičku. Vyzerá to dobre. Nechajme sa prekvapiť. A nech recenziu robí Lukáš, keď už si dal takú námahu a urobil túto skvelú históriu;)
   
  Chris558 a VikThor44 sa to páči.
 6. Diablos

  Diablos
  Expand Collapse
  PlayStation Padawan

  Registroval sa:
  27 Feb 2011
  Príspevkov:
  441
  Páči sa:
  583
  7ka ide mimo mna rovnako ako 6ka, stacilo mi demo :crap::crap::crap:.

  7ka nema nic spolocne s Resident Evil len jedno - NAZOV :cool:

  Tesim sa na RE2 REMAKE (y)(y)(y)

  Inak pecka historia, GJ LL.
   

Zdielať túto stránku