Herné štúdiá spoločnosti Sony - časť III.

Diskusiu 'Novinky' začal Matúš Mucha, 23 Mar 2014.

 1. Matúš Mucha

  Matúš Mucha
  Expand Collapse
  Recenzent
  Člen Vedenia Recenzent

  Registroval sa:
  19 Apr 2011
  Príspevkov:
  525
  Páči sa:
  1 257
  PShryTema.jpg
  Cieľová páska už je na dosah a po prvej a druhej časti venujúcej sa vývojárom, ktorí sú pod záštitou spoločnosti Sony, sa blížime do cieľa. Na začiatku stáli 15, ale len tí "vyvolení" sa môžu dostať do povestnej Top 5. Kto si na krk zavesí virtuálne medaily a komu sa miesto medzi troma neujde? V poslednej kapitole sa pozrieme len na tých najlepších, kde zvučné mená hier budú známe každému fanúšikovi značky PlayStation.

  #5 - Sucker Punch
  SuckerPunch.png
  Založené: 1997 (zakladateľ Brian Fleming)
  Status štúdia: aktívne
  Aktuálny projekt: neznámy (PS4)
  Vydaných hier: 7
  Priemerné hodnotenie: 83​

  Na piatom mieste sa umiestnilo Sucker Punch, známi najmä vďaka sériám Sly Cooper a Infamous. Začiatky pre túto firmu sídliacu v štáte Washington boli skutočne zaujímavé. Od roku 1997 sa v rozmedzí niekoľkých mesiacov venovali a pracovali pre firmu Microsoft, kde sa sústreďovali na tvorbu aplikácií a nástrojov pre vývoj hier. Po nedlhom čase sa ale štúdio rozhodlo Microsoft opustiť a stať sa počas nasledujúcich 14 rokov nezávislým štúdiom. V rokoch slávy PlayStation 2 sa na tejto platforme objavila trojica hier so zlodejom Sly Cooperom, ktorá vytvorila akúsi "svätú trojicu" skákačiek spolu so sériami Ratchet and Clank a Jak and Daxter. Spolupráca so Sony pokračovala aj na PlayStation 3 a po vydaní prvého Infamous, ktorý mnohých príjemne prekvapil, sa Sony Sucker Punch rozhodlo odkúpiť. S touto značkou sme sa stretli ešte 2, resp. 3x, kde posledný diel s podtitulom Second Son sa dočkal svojej premiéry práve tento piatok.

  inFamous.jpg

  Titul Platforma Rok vydania Metacritic
  Sly 2: Band of Thieves PlayStation 2 2004 88
  Sly Cooper and the Thievius Raccoonus PlayStation 2 2002 86
  Infamous PlayStation 3 2009 85
  Infamous 2 PlayStation 3 2011 83
  Sly 3: Honor Among Thieves PlayStation 2 2005 83
  Infamous: Second Son PlayStation 4 2014 80
  Infamous: Festival of Blood PlayStation 3 2011 78

  #4 - Polyphony Digital
  PolyphonyD.png
  Založené: 1993 (ako Polys Entertainment) (zakladateľ Kazunori Yamauchi)
  Status štúdia: aktívne
  Aktuálny projekt: Gran Turismo 7 Prologue/Gran Turismo 7 (PS4)
  Vydaných hier: 12 (10 na Metacritic)
  Priemerné hodnotenie: 84​

  Tak, ako ku Guerrilla Games patrí značka Killzone, tak ku Polyphony Digital patrí jedná z najznámejších závodných hier videohernej histórie, Gran Turismo. Už od roku 1997 sa dá povedať, že je najúspešnejšou a najpredávanejšou značkou firmy Sony a kombinovane má na konte predaných viac, ako 60 miliónov kusov. "The Real Driving Simulator", ako je hra označovaná, sa môže pochváliť iba niekoľko titulov a Gran Turismo tento slogan do bodky naplňuje. Veľkú krízu táto značka zažívali počas prvých rokoch PlayStation 3, kde sa na piate pokračovanie od jeho ohlásenia čakalo viac, ako 4 roky. Aj napriek tomu si Gran Turismo 5 ku dnešnému dňu stále drží 1. miesto predajnosti exkluzívnych titulov PlayStation 3. Pri PlayStation 4 sa dĺžky vývoja hier s jednoduchšou architektúrou konzoly skrátili, čo potvrdil samotný prezident štúdia Kazunori Yamauchi, ktorý nepriamo prezradil, že nového pokračovania sa dočkáme v priebehu najbližších dvoch rokov. Či to bude v podobe Gran Turismo Prologue, alebo plnohodnotnej hry, sa dozvieme v priebehu niekoľkých mesiacov.

  GranTurismo.jpg

  Titul Platforma Rok vydania Metacritic
  Gran Turismo PlayStation 1998 96
  Gran Turismo 3: A-Spec PlayStation 2 2001 95
  Gran Turismo 2 PlayStation 1999 93
  Gran Turismo 4 PlayStation 2 2005 89
  Gran Turismo 5 PlayStation 3 2010 84
  Gran Turismo HD Concept PlayStation 3 2006 82
  Gran Turismo 6 PlayStation 3 2013 81
  Gran Turismo 5 Prologue PlayStation 3 2008 80
  Gran Turismo PSP 2009 74
  Tourist Trophy PlayStation 2 2006 74
  Motor Toon: Grand Prix 2 PlayStation 1996 -
  Omega Boost PlayStation 1999 -

  #3 - Sony Santa Monica
  SSM.png
  Založené: 1999 (zakladateľ Shannon Studstill)
  Status štúdia: aktívne
  Aktuálny projekt: neznámy (PS4)
  Vydaných hier: 5
  Priemerné hodnotenie: 87​

  Meno Sony Santa Monica vám je určite známe a najviac bude hovoriť tým, ktorí obľubujú Kratosa a grécku mytológiu v sérií God of War. Californské štúdio má totiž za sebou už 5 pokračovaní tejto značky, kde sa s každým dielom snažili vytlačiť z PlayStation 2 a PlayStation 3 aj tie posledné zbytky ich výkonu. God of War nie je ale to jediné, na čom počas 15 rokoch svojej existencie štúdio pracovalo. S viac ako 200 vývojármi externe vypomáhajú väčším, ale aj menším štúdiám, kde ruku k dielu priložili hrám akými sú Journey, Warhawk, God of War Chains of Olympus/Ghost of Sparta, ale aj k aktuálnemu titulu z dielne Ready at Dawn, The Order 1886. Preto bolo prekvapením prepustenie viac ako 50 zamestnancov minulý mesiac. Tí spolu s výtvarníkom série God of War, Stigom Asmussenom opustili priestory Sony Santa Monica potom, ako ich novo-pripravovaná Sci-Fi značka bola zrušená. Zvyšok vývojárov sa teda presunul k druhému projektu pre PlayStation 4, ktorý bude z najväčšou pravdepodobnosťou odteasovaný už o 3 mesiace na tohtoročnej E3.

  God of War.jpg

  Titul Platforma Rok vydania Metacritic
  God of War PlayStation 2 2005 94
  God of War II PlayStation 2 2007 93
  God of War III PlayStation 3 2010 92
  God of War: Ascension PlayStation 3 2013 80
  Kinetica PlayStation 2 2001 77

  #2 - Naughty Dog
  NaughtyDog.png
  Založené: 1984 (ako Jam Software) (zakladatelia Andy Gavin a Jason Rubin)
  Status štúdia: aktívne
  Aktuálny projekt: Uncharted (PS4) / neznámy (PS4)
  Vydaných hier: 12 (10 na Metacritic)
  Priemerné hodnotenie: 88​

  Naughty Dog. Dve slová, ktoré sa už od začiatkov značky PlayStation neoddeliteľne spájajú s pojmami akými sú kvalita, ikonické postavy a inovácia. Jasne o tom hovoria stovky, či tisíce ocenení, ktoré počas svojej viac ako 20 ročnej histórie štúdio získalo. S každou novou generáciou si Naughty Dog dalo za úlohu priniesť nové IP, ktoré hráčom vyrazia dych a presvedčia ich o kvalitách štúdia. Všetko to začalo v roku 1996 so sériou Crash Bandicoot. Tá mala nepriamo konkurovať známym postavičkám Nintenda (Mario) a SEGA (Sonic). Stále usmievavý Crash sa napokon dočkal 4 titulov, ktoré sú do dnes vryté do pamäte každého hráča prvého PlayStation. Po odkúpení značky zo strany Activision sa jeho posledné iterácie stali len žmýkačkou peňazí, ktoré nie sú hodné mena Crash Bandicoot. Ako som načrtol pri histórií štúdia Sucker Punch, éra PlayStation 2 sa vyznačovala kvalitnými skákačkami z pohľadu tretej osoby. Naughty Dog bolo jedno z prvých štúdií, ktoré vstúpili do týchto vôd a s novou sériou Jak and Daxter, ktorú v roku 2001 vypustili do sveta, sa ich Sony konečne po dlhých rokoch rozhodlo odkúpiť. To, že toto rozhodnutie bolo správnym krokom, Sony uvidelo počas minulej generácie, kde s PlayStation 3 dokázali aj nemožné. S jeho vydaním v roku 2006 sa štúdio opäť rozhodlo upustiť od osvedčených postáv a priniesť do žánru akčných adventúr svieži vánok. Ten mal meno Uncharted, kde najmä s jeho druhým a tretím pokračovaním Sony jasne dali najavo, že práve oni sú jední z tých najlepších, čo videoherný priemysel ponúka. V roku 2010 sa tím rozdelil na dve časti, kde jedna z nich pracovala na pokračovaní Uncharted 3 a tá druhá na minuloročnej hre roku, The Last of Us. Práve táto post apokalyptická zázležitosť sa môže pýšiť najväčším počtom ocenení v histórií videohier. Nároky sa budú len zväčšovať a ich prvou skúškou bude pripravované ohlásené pokračovanie Uncharted, ktoré v posledných týždňoch zasiahli radikálne zmeny na pozícií hlavného tvorcu. Amy Henning, kreatívna vizionárka, ktorá sa vo veľkej miere podieľala na značke Uncharted, odišla zo štúdia a prvý projekt novej platformy teraz majú pod palcom Niel Druckmann a Bruce Straley, tvorcovia The Last of Us. Na čom ale pracuje druhá časť štúdia je veľkou neznámou. Bude to nová Sci-Fi IP, o ktorej sa už nejaký ten čas šušká, alebo sa opäť stretneme s Joelom a Ellie?

  TLOU2.jpg

  Titul Platforma Rok vydania Metacritic
  Uncharted 2: Among Thieves PlayStation 3 2009 96
  The Last of Us PlayStation 3 2013 95
  Uncharted 3: Drake’s Deception PlayStation 3 2011 92
  Crash Bandicoot 3: Warped PlayStation 1998 91
  Jak & Daxter: The Precursor Legacy PlayStation 2 2001 90
  Crash Team Racing PlayStation 1999 88
  Uncharted: Drake’s Fortune PlayStation 3 2007 88
  Jak II PlayStation 2 2003 87
  Jak 3 PlayStation 2 2004 84
  Jak X: Combat Racing PlayStation 2 2005 76
  Crash Bandicoot PlayStation 1996 -
  Crash Bandicoot 2 PlayStation 1997 -

  #1 - Media Molecule
  MediaMolecule.png
  Založené: 2006 (zakladatelia Mark Healey, Alex Evans, David Smith a Kareem Ettouney)
  Status štúdia: aktívne
  Aktuálny projekt: neznámy (PS4)
  Vydaných hier: 3
  Priemerné hodnotenie: 91​

  Aj menej je niekedy viac. Presne takto by sa dalo charakterizovať Media Molecule, maličké štúdio, ktoré nemá ani 50 zamestnancov a aj napriek tomu sa v tomto rebríčku vyšplhali na úplný vrchol. Mestečko Guildford na juhovýchode Anglicka totiž v sebe skrýva umelcov, ktorí búrajú hranice tvorivosti a robia si s hrami, čo ich skutočne napadne. Na svedomí to majú bývalí vývojári štúdia Lionhead, stojacím sa značkami ako Fable a Black and White. Svoju víziu ukázali dva roky potom, čo založili štúdio, keď ich prvým a rovno úspešným titulom bol LittleBigPlanet. Ten zakladal na jedinej veci a to na tvorivosti jeho hráčov vytvárať levely a následne sa s nimi podeliť so zvyškom sveta. Tento nápad sa dal považovať za priamo revolučný a s jednoduchým editorom to zvládol naozaj každý. LittleBigPlanet si následne odniesol množstvo ocenení najmä v kategóriách ako najlepšie inovácie, najlepší dizajn, ale aj hra roka. Štúdio neváhalo ani sekundu a pustili sa do pokračovania, ktoré bolo väčšie a lepšie vo všetkých smeroch. Ich kroky po vydaní LittleBigPlanet 2 smerovali ale inam. PS Vita so svojím hardwarom a možnosťami im otvorila bránu, do ktorej mali možnosť hráči vstúpiť minulú jeseň s jedným z najkvalitnejších PS Vita titulov, Tearaway. Aktuálne je ich prioritou nová platforma, PlayStation 4, na ktorej sa budú snažiť opäť hráčom ukázať, že predstavivosť je nekonečná.

  Tearaway.jpg

  Titul Platforma Rok vydania Metacritic
  LittleBigPlanet PlayStation 3 2008 95
  LittleBigPlanet 2 PlayStation 3 2011 91
  Tearaway PlayStation Vita 2013 87
   
  #1 Matúš Mucha, 23 Mar 2014
  Naposledy upravil moderátor: 23 Mar 2014
  11 ľuďom sa to páči.
 2. Matúš Mucha

  Matúš Mucha
  Expand Collapse
  Recenzent
  Člen Vedenia Recenzent

  Registroval sa:
  19 Apr 2011
  Príspevkov:
  525
  Páči sa:
  1 257
  Dúfam že sa vám celá séria páčila, prípadne otázky píšte kľudne sem.
   
  5 ľuďom sa to páči.
 3. majkoveda

  majkoveda
  Expand Collapse
  V.I.P. člen
  V.I.P. člen

  Registroval sa:
  26 Feb 2012
  Príspevkov:
  2 556
  Páči sa:
  4 960
  velmi pekne citanie,ale myslel som,ze prvom mieste skonci ND :hmm:
   
  3 ľuďom sa to páči.
 4. Filip

  Filip
  Expand Collapse
  Gamer

  Registroval sa:
  17 Jan 2014
  Príspevkov:
  109
  Páči sa:
  222
  uplne suhlasim, fakt studio ktore existuje 8 rokov a ma na konte iba tri tituly tromflo zabehnuteho psa, ktory zozal niekolko titulov hra roka so svojimi kuskami?? :wacky:

  ale clanok musim pochvalit, ani som nevedel ze Sony vlastni tolko studii :)
   
  4 ľuďom sa to páči.
 5. MMshow

  MMshow
  Expand Collapse
  PlayStation Expert

  Registroval sa:
  6 Máj 2010
  Príspevkov:
  1 551
  Páči sa:
  571
  Paráda, skvelá práca. Nový Uncharted v réžii Druckmana bude záležitosť, ktorá si dá celú zakomplexovanú PC master race ako jednohubku :palec: Ešte nech Rockstar tento rok vydá GTA a PS4 bola kauf roka.
   
  6 ľuďom sa to páči.
 6. ympesys

  ympesys
  Expand Collapse
  PlayStation Padawan

  Registroval sa:
  2 Feb 2014
  Príspevkov:
  357
  Páči sa:
  492
  pekný článok
   
 7. Domarik

  Domarik
  Expand Collapse
  PlayStation Expert

  Registroval sa:
  7 Máj 2012
  Príspevkov:
  1 774
  Páči sa:
  3 652
  Krása Shadow ;) No mrzí ma že SP má až piate miesto :/
  Inak ospravedlňujem sa za premudretosť, ale z Crash-a žmýkali peniaze a nie prali :)
   
  3 ľuďom sa to páči.
 8. petko 31

  petko 31
  Expand Collapse
  Gamer

  Registroval sa:
  14 Aug 2011
  Príspevkov:
  168
  Páči sa:
  144
  :palec:
   
 9. Matúš Mucha

  Matúš Mucha
  Expand Collapse
  Recenzent
  Člen Vedenia Recenzent

  Registroval sa:
  19 Apr 2011
  Príspevkov:
  525
  Páči sa:
  1 257
  Máš pravdu, tie práčky mi už po politických debatách ktoré pozerám, ostávajú v hlave. :) :D
   
  4 ľuďom sa to páči.
 10. Domarik

  Domarik
  Expand Collapse
  PlayStation Expert

  Registroval sa:
  7 Máj 2012
  Príspevkov:
  1 774
  Páči sa:
  3 652
  To si viem predstaviť :D ja to radšej ani nepozerám :)
   
 11. topitoto007

  topitoto007
  Expand Collapse
  Zelenáč

  Registroval sa:
  24 Dec 2011
  Príspevkov:
  91
  Páči sa:
  0
  Super článok ;)
   
 12. aceboris

  aceboris
  Expand Collapse
  Herný guru

  Registroval sa:
  24 Sep 2010
  Príspevkov:
  965
  Páči sa:
  1 532
  shadow, pekne ukoncenie, u mna palec hore :palec:
   
 13. cipur

  cipur
  Expand Collapse
  PlayStation Master

  Registroval sa:
  5 Júl 2011
  Príspevkov:
  8 047
  Páči sa:
  7 990
  Jedine co mi teraz beha koli clanku v hlave je pustit si znovu Uncharted 2 , to musi byt neake tienove kuzlo !
   
  7 ľuďom sa to páči.

Zdielať túto stránku